Полезные материалы

Міжхребцева грижа поперекового відділу: симптоми, лікування

  1. клінічна картина
  2. Лікування міжхребцевої грижі

За статистикою саме міжхребцева грижа поперекового відділу частіше інших варіантів хребетних гриж стає причиною гострої спінальної болю, яка призводить пацієнтів в кабінети терапевтів, невропатологів і фахівців інших суміжних спеціальностей За статистикою саме міжхребцева грижа поперекового відділу частіше інших варіантів хребетних гриж стає причиною гострої спінальної болю, яка призводить пацієнтів в кабінети терапевтів, невропатологів і фахівців інших суміжних спеціальностей. Недуга серйозний, і, як і зубний біль, самостійно не проходить. Міжхребцева грижа вимагає проведення певних діагностичних та терапевтичних маніпуляцій. Тому, давайте подивимося, як розпізнати це підступне захворювання, які його симптоми, і які протоколи лікування грижі актуальні на сьогоднішній день?

справжня міжхребцева грижа - це проникнення фрагмента пульпозного ядра міжхребцевого диска в порожнину хребетного каналу. Розмір фрагмента диска (власне, грижі), як правило, не перевищує 6-7 мм, але в масштабах структур хребта, як ви розумієте, таке анатомічне утворення виявляється більш ніж помітним. Грижа дратує аферентні (чутливі) нервові волокна і тисне на корінці спинномозкових нервів, що призводить до появи болю і корінцевого синдрому.

Ускладнена міжхребцева грижа розвивається внаслідок відриву грижовоговипинання від «материнського» міжхребцевого диска. Це супроводжується випаданням грижі в хребетний канал і веде до вираженої компресії спинного мозку. Описані вище процеси отримали назву секвестрации, а така грижа, відповідно, називається секвеструвати. Розмір її може досягати 15-20 міліметрів, що несе пряму загрозу життєдіяльності спинного мозку.

Причин, в результаті яких може розвинутися міжхребцева грижа поперекового відділу, безліч. Найбільш поширеною причиною є остеохондроз, а за ним стрункими рядами йдуть травматичні ушкодження хребта (в результаті виробничої, спортивної травми або ДТП), різні захворювання (ревматичні хвороби, неопластичні процеси) і аномалії розвитку опорно-рухового апарату.

клінічна картина

Починаємо вивчати симптоми міжхребцевої грижі з локалізацією в поперековому відділі. На першому місці, зрозуміло, коштує больовий синдром, або спінальна біль . У більшості випадків біль досягає значної інтенсивності, змушує хворого приймати вимушене положення і на кілька днів приковує людини до ліжка. Оскільки в механізмах формування больового симптому задіяні корінці спинномозкових нервів (на які тисне грижа), біль поширюється по ходу нервових волокон і «віддає» в стегно, коліно, гомілку, промежину і сідничні м'язи.

Якщо уважно вивчити область поширення больового синдрому, можна досить точно визначити локалізацію патологічного процесу. Найчастіше зустрічається грижа міжхребцевого диска L5-S1, для якої характерно поширення в область колінного суглоба і гомілки, а при локалізації в області L4-L5 біль іррадіює в стегно і малого таза.

Больовий синдром часто супроводжується відчуттям оніміння, поколювання шкіри, локальним підвищенням або пониженням температури покривних тканин. При огляді звертає на себе увагу зниження сухожильних рефлексів нижніх кінцівок і рухові розлади (м'язова слабкість, підвищення або зниження тонусу певних груп м'язів). Ці зміни також є проявом корінцевого синдрому.

При відсутності адекватного лікування до описаних вище симптомів приєднуються розлади функції внутрішніх органів, які іннервуються з клінічно значимого сегмента ПДС. Оскільки ми говоримо про грижу поперекового відділу, мова йде в першу чергу про порожнини малого таза, сечовидільної і репродуктивної системи.

У жіночому організмі міжхребцева грижа поперекового відділу може бути причиною проблем з яєчниками, захворювань матки і гормонального дисбалансу, а чоловіки стикаються зі зниженням лібідо, погіршенням потенції і проблемами з еякуляцією. Якщо ж ми говоримо про молодих людей, слід зазначити, що міжхребцева грижа може викликати безпліддя.

Лікування міжхребцевої грижі

Тактика ведення хворих з міжхребцевої грижею визначається ступенем вираженості структурних змін і причиною формування грижі. При остеохондрозі на етапі пролапсу (справжня грижа) актуальні методи консервативної терапії, в числі яких масаж, рефлексотерапія, мануальна терапія, фізіотерапевтичне вплив і лікування витяжкою .

Звертаємо увагу, що клініцисти висловлюють різні, часом діаметрально протилежні думки щодо ефективності тих чи інших методів консервативного впливу, а тому індивідуальний протокол лікування в значній мірі залежить від досвіду лікаря та його прихильності певними методиками.

При низькій ефективності консервативного лікування настає черга хірургічних методів, благо, сьогодні в розпорядженні вертебрологів є інноваційні технології лазерної хірургії. Прикладом може служити лазерна нуклеотомія, яка в найкоротші терміни повертає людину до ладу (госпіталізація не більше 3 днів, повне відновлення працездатності за 1 місяць).

На жаль, на стадії секвеструвати грижі методи малоінвазивної хірургії протипоказані, так само як і консервативна терапія. При випаданні грижі на авансцену виходить важка артилерія в особі класичних, перевірених часом радикальних операцій.

Пацієнтам з ускладненою грижею проводиться повне видалення ураженого диска з подальшою реконструкцією ПДС за допомогою імплантату (або формується нерухоме зчленування між хребцями). Це важка операція, після якої слід не менш складний і тривалий реабілітаційний період. Тому, щоб зберегти диск, здоров'я і час пацієнта, вертебрологи все частіше вдаються до методів лазерної хірургії вже на ранніх стадіях процесу. Подібна стратегія повністю себе виправдовує, і роль лазерної нуклеотомія в лікуванні захворювань хребта збільшується з кожним роком.


Статті по темі:

Тому, давайте подивимося, як розпізнати це підступне захворювання, які його симптоми, і які протоколи лікування грижі актуальні на сьогоднішній день?