Полезные материалы

Міжхребцева, лікування міжхребцевої грижі, грижа диска

  1. Симптоми міжхребцевої грижі хребта
  2. Причини міжхребцевої грижі диска

Останнім часом міжхребцева грижа виникає все в більш молодому віці, якщо раніше її запідозрював після 40-45 років, то зараз вона все частіше виникає в 20-30 років Останнім часом міжхребцева грижа виникає все в більш молодому віці, якщо раніше її запідозрював після 40-45 років, то зараз вона все частіше виникає в 20-30 років. На особливу увагу заслуговують сучасні новомодні операції «за 15 хвилин» або кілька уколів з катастрофічними наслідками на все життя.

Міжхребцева грижа - це важке захворювання хребта, яке виникає в результаті травм, перевантажень, малорухливого способу життя або як наслідок інших захворювань хребта. При цьому, в більшості випадків, грижею дратуються нервові корінці і хворий відчуває значну хворобливість, зміни чутливості в ділянці іннервації пошкодженого нерва.

Міжхребетні грижі не виникають на рівному місці і в більшості випадків, грижі передує остеохондроз хребта.

Грижею міжхребцевого диска вважається випадання пульпозного ядра за межі диска, з розривом фіброзної оболонки.

Міжхребцева грижа має безліч синонімів, серед яких: міжхребцева грижа, грижа диска, випадання диска, грижа хребта, хребцевих грижа і безліч інших.

Наш хребет складається з хребців, м'язів зі зв'язками і міжхребцевих дисків. Між двома сусідніми хребцями розташовується міжхребцевий диск, він м'який і в той же час пружний, а його основне завдання дозволити рухатися хребту. Є дуже багато порівнянь міжхребцевого диска з амортизатором, ресорою і багатьом іншим, але його можна порівняти і з великим надувним м'ячем. Якщо уявити надувний м'яч для гімнастики, то його функція дуже схожа на функцію диска хребта, пружинячи - він дозволяє нам грати зі своїм тілом, рухатися, робити нахили. Якби остеохондроз вражав такі м'ячі, то він був би практично повністю здутий, а якби у нього могли утворитися міжхребетні грижі, то в ньому була б велика дірка, через яку виходив би повітря.

Насправді ж міжхребцевий диск більш складний і має дві частини, зовні фіброзне кільце, а всередині пульпозное ядро. При грижі відбувається розрив фіброзного кільця і ​​вихід назовні пульпозного ядра.

Оскільки поруч з міжхребцевих диском знаходяться нервові корінці, пульпозное ядро ​​може пошкоджувати їх, але далеко не завжди. Більш ніж в 50% випадків, міжхребетні грижі не можуть викликати больових відчуттів - вони абсолютно нешкідливі. В інших випадках, якщо вже виникла біль, то вони надають серйозну загрозу для здоров'я і працездатності.

У більшості випадків, міжхребцеву грижу можна і потрібно лікувати консервативними методами (без операції), але є випадки, коли тільки лише нейрохірургічна операція може полегшити стан хворого.

Симптоми міжхребцевої грижі хребта

Як ми вже говорили, далеко не завжди хворий відчуває біль або якісь прояви міжхребцевої грижі, але це не говорить, що не потрібно займатися лікуванням хребта. Якщо на серії МРТ знімків лікар діагностував міжхребцеву грижу, а хворий ще не відчуває болю, то це вже привід зайнятися здоров'ям. Наявність міжхребцевої грижі в 99% випадків має на увазі наявність остеохондрозу, а він говорить про те, що грижа диска може виникнути практично в будь-якому диску.

Набагато простіше діагностувати грижу міжхребцевого диска за симптомами.

Симптоми міжхребцевої грижі, які відчувають хворі:

- Біль у нозі, руці, попереку (в залежності від місця розташування міжхребцевої грижі);

- Тягнуть біль, труднощі при ходьбі, слабкість м'язів з одного боку тіла;

- Відчуття поколювання, оніміння, «повзання мурашок» і т.д.

- Біль при піднятті рівною ноги вгору, при нахилі голови вперед, кашлі, чханні;

- У важких випадках, нестерпний біль при ходьбі, що не дозволяє переміщатися, аж до втрати можливості ходити, пересуватися.

Якщо у вас виникли дані симптоми, або ви підозрюєте наявність міжхребцевої грижі, негайно зверніться до лікаря, для подальшої діагностики і отримання необхідного лікування.

Особливу увагу приділіть міжхребцевої грижі якщо:

- Біль виникла не вперше, з часом посилюється, біль не пов'язана з травмами і т.д .;

- Біль починає віддавати в ногу, руку, супроводжується головним болем, запамороченням або іншим не зовсім пов'язаними симптомами;

- Є асиметрії тіла, порушені вигини хребта, «випирають» або «втиснули» хребці;

- Виникла різка біль при підйомі вантажу і вона не пройшла протягом першої півгодини.

У ряді випадків, якщо хворий не приділяє увагу міжхребцевої грижі і всіляко її провокує, крім болю, втрати можливості ходити, може виникнути не контрольоване сечовипускання, нетримання калу або так званий - синдром кінського хвоста, коли хірургічна операція проводиться в екстреному порядку.

Причини міжхребцевої грижі диска

Міжхребцевої грижі часто передують інші захворювання спини, такі як кіфоз, сколіоз, остеохондроз або наслідки травм. А пусковим механізмом до больових проявів стає підйом важкого предмета або перебування в незручній позі.

Міжхребцева грижа часто є логічним продовженням остеохондрозу, тим більше причини їх виникнення досить близькі.

Основні причини виникнення міжхребцевих гриж, захворювань хребта:

- Гіподинамія (малорухливий спосіб життя). Природа передбачила нашу анатомію таким чином, що вона розрахована на постійний рух. Якщо людина припиняє рухатися, сидить за годинами комп'ютером, цілодобово за кермом автомобіля, то хребет втрачає свою здатність до еластичності і тим самим виникають захворювання.

- Постійні навантаження. На жаль, люди, які зв'язали свою професію з підйомом тягарів, рано чи пізно стикаються з міжхребцевими грижами і остеохондрозом.

- Травми хребта. Падіння, ДТП, і інші травми можуть спровокувати захворювання спини. У сучасному світі, все частіше і частіше мають місце «хлистів» травми, одержувані в результаті ДТП. Небезпека останніх полягає в тому, що самі жалюгідні наслідки з'являються через 1,5-2 роки.

- Інші порушення, в результаті яких порушується рухливість хребта, а також харчування міжхребцевих дисків.

Анатомія міжхребцевого диска передбачена таким чином, що харчування тканин відбувається за принципом «помпи». У дисках немає судин, через які надходять поживні речовини, але за то, під час кожного повороту тіла, нахилу в диск проникають речовини. З одного боку, природа передбачила довговічність за умови руху, але при відсутності руху - виникає остеохондроз і міжхребцева грижа.

Якщо остеохондроз проявляється постійним дискомфортом в хребті, скутість рухів, то міжхребцева грижа при незручному русі сковує нестерпним болем. У більшості випадків, хворий замислюється про хвороби, коли допомогти вже мало чим можна.

Серед факторів, що можна виділити куріння, надмірна вага, високий зріст генетична схильність.

Як відомо, куріння здатне погіршувати обмінні процеси в організмі, тим самим погіршуючи стан міжхребцевих дисків.

Надмірна вага і зріст збільшують навантаження на міжхребцевий диск, тим самим грижі набагато простіше утворитися на тлі остеохондрозу.

Чим небезпечні міжхребетні грижі ?!

Найголовніше ускладнення міжхребцевої грижі, яке загрожує певному відсотку хворих - це параліч. Найчастіше виникає параліч ніг, супроводжується нетриманням калу і сечі, в ряді випадків ми стикалися з незворотними процесами в результаті міжхребцевих гриж.

У стадії, коли хворого мучить тільки незначний біль, ускладненням можна вважати наростання болю і збільшення больовий області. Пізніше може з'явитися оніміння ніг, рук. На тлі болів часто виникає «відчуття повзання мурашок», «ватних ніг», поколювання і т.д.

На більш пізніх стадіях у людини з'являється періодичне накульгування, в результаті болів втрачається здатність ходити.

Діагностика міжхребцевих гриж

Міжхребцеву грижу діагностують виходячи зі скарг хворого на характерну біль, історію захворювання, а також проведення обов'язкових тестів і досліджень.

Скарги на біль при кашлі, піднятті рівною ноги вгору і деякі інші свідчать про несприятливий перебіг міжхребцевої грижі. Наприклад, при міжхребцевої грижі шийного відділу хребта може німіти рука, боліти голова і т.д.

Для уточнення діагнозу використовують такі методи як МРТ, КТ та рентген. Найбільш інформативним є МРТ, в результаті чого можна говорити про розміри грижі, її місце розташування, напрямку і багато іншого. Для уточнення діагнозу використовують такі методи як МРТ, КТ та рентген

Рентген є найменш інформативним методом серед інших, проте його проведення допомагає виключити інші не незначні проблеми.

Види міжхребцевих гриж

Залежно від відділу хребта, в якому утворилася грижа, симптоми і лікування буде дещо різне.

Виділяють такі види гриж хребта:

- Міжхребцева грижа шийного відділу хребта;

- Міжхребцева грижа грудного відділу хребта;

- Міжхребцева грижа поперекового відділу хребта.

З усіх видів найбільш часто виникає грижа поперекового відділу спини в області L5-S1, L4-L5. При цьому, біль віддає в поперек і ноги, впливаючи на роботу органів черевної порожнини (живіт). Приблизно 95% операцій з видалення міжхребцевих гриж проводиться саме на поперековому відділі.

Трохи рідше зустрічаються міжхребетні грижі шийного відділу хребта, в середньому з 10 чоловік з грижею хребта, у 3-4 є грижа шийного відділу. При даному варіанті, біль віддає в шию, голову, в руку, хворий відчуває запаморочення, «шум у вухах» і т.д.

Досить рідко, по відношенню до інших гриж, виникають порушення в грудному відділі хребта. Міжхребцева грижа грудного відділу хребта утворюється в результаті серйозних травм або аномалій розвитку хребців.

Найбільше доставляють дискомфорту грижі поперекового відділу, обмежуючи руху в ногах.

Грижа шийного відділу хребта найбільш небезпечна, маючи навіть не великі розміри, вона впливає на весь організм і головний мозок. Тим більше оперування шийного відділу проводиться вкрай рідко і далеко не кожен нейрохірург візьметься за цю справу.

Лікування міжхребцевих гриж

У більшості випадків, при своєчасному зверненні пацієнта до лікаря, можна обійтися без оперативного лікування міжхребцевої грижі. Але якщо людина свідомо бажає піти від нейрохірургічної операції, він повинен бути готовий докласти чималих зусиль до свого здоров'я, підготувати себе до щоденного виконання спеціальних вправ і багато іншого.

До консервативним методам можна віднести мануальну терапію, а також цілий розділ медицини, що вивчає хребет - вертебрології. У ряді випадків, якісна мануальна терапія здатна прибрати больові синдроми в перебігу декількох прийомів, зупинити прогресування захворювання.

У нашій клініці, після курсу лікування, ми зазвичай призначаємо лікувальну гімнастику в строго нормованому кількості, поєднуємо лікування з мануальною терапією, акупресурою, гирудотерапией і деякими іншими методами.

Більш ніж в 90% випадків вдається повністю вилікувати хворого від захворювання.

Читайте також: Часто задавані питання!

Статті по темі:

  1. Грижа грудного хребта.
  2. Міжхребцева грижа грудного відділу хребта - лікування
  3. Лікування грижі хребта в Києві

Консультації по темі: лікування міжхребцевих гриж

Чим небезпечні міжхребетні грижі ?