Полезные материалы

Основні захворювання хребта і можливості йогатерапіі

У хребті людини можна виділити п'ять відділів: шийний, що складається з семи хребців, грудний - з дванадцяти хребців, поперековий - з п'яти хребців, крижовий - з п'яти зрощених хребців і куприковий, що складається з трьох-чотирьох зрощених хребців.

Хребці - це короткі губчасті кістки, що складаються з тіла і дуги, яка має відгалуження у вигляді відростків. Остистийвідросток непарний і звернений назад, до нього кріпляться зв'язки і м'язи; поперечні відростки спрямовані в сторони, до них також кріпляться м'язи і зв'язки; крім того є ще верхні і нижні суглобові відростки, які з'єднуються з однойменними відростками інших хребців. Тіла хребців з'єднані завдяки міжхребцевих дисків. Диск складається з пульпозного ядра в центральній його частині, що виконує амортизаційну функцію, і фіброзного кільця зовні, що підтримує форму диска. Хребетні отвори утворюють міжхребцевий канал з перебувають в ньому спинним мозком.

Хребетний стовп виконує певні функції в організмі:

- забезпечує захист спинного мозку;

- виступає в якості опори для внутрішніх органів і тканин;

- є амортизатором;

- підтримує череп.

Хребетний стовп має природну кривизну, утворюючи тим самим 2 лордози - вигину вперед (шийний і поперековий) і два кіфозу - вигину назад (грудний і крижовий). Але ці вигини можуть стати патологічними, якщо в них вносяться зміни (якщо вони збільшуються або, навпаки, зменшуються), що призводить до порушень в поставі: сутулості (посилення грудного кіфозу і зменшення поперекового лордозу; круглій спині (посилення грудного кіфозу при майже повній відсутності поперекового лордозу); кругло-увігнутій спині (посилення всіх природних вигинів, тіло нахилене вперед); плоскій спині (зменшення поперекового лордозу, грудної кіфоз не виражений); плоско-увігнутої спині (грудний кіфоз стає більш плоским, а по яснічний лордоз може бути злегка збільшений) і сколіозу (цей тип відноситься до несиметричного типу постави, викривлення лінії остистих відростків розташовується по дузі, спостерігається асиметрія надплечий і лопаток і інші зміни).

Різні причини можуть призводити до розвитку основних захворювань хребта. Серед можливих причин: порушення харчування міжхребцевого диска; надмірні фізичні навантаження або, навпаки, гіподинамія; генетична зумовленість; порушення метаболізму, ендокринні захворювання; надмірна вага і ряд інших. Такими захворюваннями є:

остеохондроз: розвивається внаслідок старіння хребта, відбувається зворотний розвиток кісткової і хрящової тканини;

протрузія: слабкість фіброзного кільця призводить до його винесення за межі тіла хребця у напрямку спинного мозку і нервів;

міжхребцева грижа: ще більша слабкість фіброзного кільця викликає його розрив і вихід на поверхню пульпозного ядра;

грижа Шморля: міжхребцевий диск починає проникати (випинатися) в вищерозміщений хребець або в ніжній;

компресійний перелом: часто проявляється в грудному або поперековому відділах, що може бути спровоковано надмірно високим тиском на тіло хребця, внаслідок чого воно змінює свою форму на клиноподібну. Це все послаблює хребець, і при падінні людини може виникнути перелом.

Це все послаблює хребець, і при падінні людини може виникнути перелом

У відновленні захворювань хребта досить високі можливості йогатерапіі. Це можна розглянути на прикладі йогатерапіі при міжхребцевої грижі. В даному випадку слід виключити певні елементи практики, які протипоказані для осіб з цим діагнозом, оскільки можуть спровокувати посилення грижі. До таких протипоказань відносять: осьові навантаження (наприклад, слід виключити шіршасану, Утта падасану і інші в разі грижі шийного відділу); нахили до прямих ногах (пашчімоттанасана, Джані ширшасана і уттанасана і ін.); прогини назад, в т.ч. прогини за рахунок рук (Дханурасана, чакрасана, Урдхва мукха шванасана і т.д.); скручують положення сидячи, а також стоячи (ардха матсіендрасана, парівріта Джан ширшасана і т.д.).

Техніка йогатерапіі при грижах повинна включати комплекс простих сукшма-вьяям на шийний, грудний відділи і плечовий пояс, різні варіанти виконання марджаріасани, прості вправи на розвиток мускулатури спини без використання сили рук (ардха шалабхасана, сарпасана, ардха навасана з компенсаціями між підходами), скручування лежачи (наприклад, комплекс «Крокодил»), тракції, терапія плоскостопості (стопа поєднує в собі безліч рефлекторних точок), нескладні пранаями лежачи на спині і якісне розслаблення в шавасане або йога-нідра.

Робота студентки Московського Університету Йоги Тамари Буланової

Поглибити свої знання ви можете на курсах вивчення йоги в Московському Університеті Йоги.