Полезные материалы

Ознаки грижі хребта поперекового відділу

  1. Причини розвитку патології
  2. симптоматика
  3. Відео - Міжхребцева грижа: симптоми і ознаки
  4. профілактичні заходи
  5. Відео - Вправи для поперекового відділу хребта

Поперековий відділ включає в себе п'ять хребців, між кожним хребцем розташовуються диски. При пошкодженні диска починає розвиватися патологія у вигляді грижі. Розрив хряща або фіброзного кільця відбувається внаслідок великого навантаження на хребет. Патологія міжхребцевої грижі є серйозною недугою, що супроводжується сильним больовим синдромом, утрудненням пересування, а в запущеному вигляді - інвалідністю пацієнта. Поперековий відділ включає в себе п'ять хребців, між кожним хребцем розташовуються диски

Ознаки грижі хребта поперекового відділу

зміст матеріалу

Причини розвитку патології

Міжхребцева грижа в області попереку виникає як наслідок різних причин, серед них виділяють:

  • травмування хребта (наслідки ДТП);
  • остеохондроз, що активізується в області поперекового відділу;
  • сколіоз;
  • надмірне фізичне навантаження, що включає зокрема піднімання ваги, якщо хребет знаходиться в неправильному положенні;
  • ожиріння або надмірну вагу;
  • дисплазія ТБС;
  • тютюнопаління, що призводить до значного погіршення постачання кисню кров'ю в області міжхребцевих дисків;
  • сидяча робота (неправильне положення спини);
  • проблеми з обмінними процесами.

Схематичне зображення грижі хребта поперекового відділу

Додатковими супутніми чинниками виступають:

  1. Відсутність фізкультури.
  2. Хвороба Бехтерева.
  3. Групу ризику складають люди, старше тридцяти років (зокрема чоловіча стать).
  4. Спадковий фактор.
  5. Постійна сидяча робота без перерв на розминку.
  6. Монотонність рухів.

Увага! Крім куріння на стан околопозвоночних тканин і міжхребцевих дисків згубно впливає вживання кави і незбалансоване харчування, оскільки в тканинах відбувається погіршення кровопостачання.

Окремо слід приділити увагу обов'язковим фізичних навантажень, які відіграють велику роль в процесі формування грижі хребта. За даними досліджень встановлено, що обмін речовин після двадцяти років залежить саме від рухової діяльності, тому заняття фізкультурою належним бути невід'ємною частиною щоденного режиму дня. Адинамія (спосіб життя, що не передбачає фізичних навантажень) прискорює процес розвитку остеохондрозу, а, отже, наближає ймовірність утворення міжхребцевої грижі.

Стадії освіти міжхребцевої грижі

Однак, фізичні навантаження повинні бути помірними, оскільки надмірне підняття важких предметів негативно позначається на стані хребта і призводить до міжхребцевої грижі.

Якщо недуга присутній, то при прояві характерною симптоматики слід з'ясувати основну причину загострення. При міжхребцевої грижі вкрай небезпечними є різкі рухи, нахили вперед і швидкі повороти убік. Дуже небезпечно піднімати тяжкість перед собою. При неправильному різкому русі у хворого відразу виникає прострілює біль (ускладнення полягає в тому, що больовий синдром може зберігатися протягом декількох років).

При неправильному різкому русі у хворого відразу виникає прострілює біль (ускладнення полягає в тому, що больовий синдром може зберігатися протягом декількох років)

Міжхребцева грижа

симптоматика

В основному поразки міжхребцевої грижею відбувається між четвертим і п'ятим хребцем. Пояснюється це індивідуальною особливістю зв'язок, розташованих в поперековому відділі. Крім того, основне навантаження при діях припадає саме на цю область. Також може постраждати диск між хрестцем і останнім хребцем.

Увага! До групи ризику потрапляють люди, які мають патологію у вигляді скошеного тазу.

Міжхребцева грижа - патологічний стан, при якому головним симптомом є нестерпний біль. Якщо грижа локалізується в області останніх хребців, то больовий синдром буде віддавати до сідниць і до верхньої частини стегна. Коли грижа розташовується між хрестцем і останнім хребцем, то больовий синдром може віддавати в коліно і навіть кісточку.

Біль характеризується наступними показниками:

  • спочатку проявляється, як тупа або має ниючий характер;
  • при тривалій напрузі хребта, ходьбі, кашлі, незручному сидячому положенні починає швидко наростати;
  • точно визначається точка, де локалізується больовий синдром;
  • біль вщухає, коли хворий приймає горизонтальне положення.

Симптоми міжхребцевої грижі поперекового відділу

Додатково, ознаки поперекової грижі включають:

  1. Оніміння нижніх кінцівок.
  2. Виникнення почуття «мурашок» в області ніг.
  3. Розвиток люмбалгии, тобто прострілюючого болю в області попереку, що стає нестерпним при будь-якому русі.
  4. Зниження рухової функції нижніх кінцівок, аж до повного паралічу.
  5. Рухи в попереку стають Тугоподвижность.
  6. При запущених стадіях міжхребцевої грижі може розвиватися нетримання і мимовільна дефекація.
  7. Зниження статевої функції.
  8. Втрачається м'язова сила нижніх кінцівок.
  9. М'язи, що постраждала ноги від грижі значно зменшуються, а шкірний покрив пересихає або супроводжується підвищеною роботою сальних залоз.

Відео - Міжхребцева грижа: симптоми і ознаки

Як розпізнати грижу поперекового відділу

Головна ознака Коротка характеристика
Больовий синдром Залежно від розташування ураженого корінця локалізується біль. Згодом біль може змінити місце локації і опуститися набагато нижче (ближче до стегна, гомілки, стопи). Найчастіше може віддавати в область великого пальця на нозі.
Інтенсивність: починається розвиток недуги з прострілів, а в більш складній формі характеризується больовим синдромом ниючогохарактеру.
Біль посилюється і доставляє сильний дискомфорт під час тривалої ходьби, неправильному положенні тіла при сидінні, при різких поворотах або нахилах, після напруг, що передбачають посилене напруга м'язів в області спини.
Біль може вщухнути, коли хворий прийме зручне лежаче положення на боці Обмеженість рухів Наслідки у вигляді обмеженості рухів позначаються на нижніх кінцівках, оскільки нервовий сигнал команд ослабівается. Хворому стає важко піднімати ногу і зігнути її в коліні. Людина практично не може зігнутися при рівних ногах, а також зробити нахили в сторони
Слабкість м'язів нижніх кінцівок Основні наслідки припадають саме на ноги, оскільки при розвитку грижі і відсутності правильної терапії (медикаментозного лікування, ЛФК, фізіотерапії) хворому дуже складно самостійно підніматися по сходах, присідати, стрибати. Слабшанню м'язів ніг може в гіршому випадку закінчитися їхнім повним паралічем
Порушена чутливість Даний ознака характеризується онімінням, відчуттям печіння, зниженням чутливості до гарячого і холодного.
Спочатку симптом локалізується в області попереку, а потім може вразити стегно, крижовий область, гомілку. Даний фактор залежить від локалізації міжхребцевої грижі Проблеми з функціональністю тазових органів Може постраждати кишечник, в результаті чого виникнуть або діарея, або запори.
Якщо патологія торкнулася сечового міхура, то спостерігаються часті позиви в туалет, що можуть закінчитися нетриманням.
У чоловіків і у жінок спостерігаються проблеми зі статевою функцією. Якщо чоловіки страждають зниженням статевого потягу, еректильною дисфункцією, простатитом, то у жінок починають розвиватися гінекологічні недуги Візуальні ознаки З боку можна помітити, що хворий починає сутулитися (практично горбатитися), постава спотворюється, а рухи стають скрутними. При огляді діагностується згладжена сідничної складки.
Зміна кольору шкірного покриву Ускладнення поперекової грижі можуть позначитися на одній з нижніх кінцівок, що буде характеризуватися її колірними змінами шкіри. Тобто, хвора нога буде більш блідою, а ріст волосся на ній значно погіршитися. Пояснюється це атрофованими м'язами

Увага! Якщо хворий помітив збліднення шкірних покривів на одній з ніг внаслідок розвитку міжхребцевої грижі, то рекомендується регулярно промацувати пульс на хворий кінцівки в області стегна, між вказівним і великим пальцями.

Грижа в поперековому відділі

профілактичні заходи

Щоб запобігти розвитку поперекової грижі рекомендується дотримуватися простих правил:

  1. Стежити за масою тіла, щоб вона не перевищувала норму, оскільки ожиріння сприяє пошкодження міжхребцевого диска.
  2. Правильно харчуватися і відмовитися від шкідливих звичок.
  3. Регулярно займатися спортом, як превентивних заходів може виступати щоденна ранкова фізкультура.
  4. Виключити можливу гіподинамію.
  5. Контролювати навантаження і не піднімати перед собою великі тяжкості.
  6. Якщо є передумови до розвитку патології, то необхідно придбати жорсткий матрац і спати виключно на спині.

Дані правила допоможуть уникнути розвитку серйозної патології, що може закінчитися навіть паралічем нижніх кінцівок. Одним з найбільш ефективних методів профілактики і лікування міжхребцевої грижі в області поперекового відділу є лікувальна фізкультура, її необхідно застосовувати в період ремісії. Приклад результативних вправ можна побачити у відеоролику.

Відео - Вправи для поперекового відділу хребта

Сподобалася стаття?
Збережіть, щоб не втратити!

Оцініть статтю: