Полезные материалы

Профілактика і лікування міжхребцевої грижі

  1. Що призводить до утворення гриж?
  2. профілактика гриж
  3. Лікування міжхребцевих гриж
  4. Операції для видалення міжхребцевих гриж

Щоб вибрати найбільш ефективний і найбільш підходящий спосіб профілактики і лікування міжхребцевої грижі, важливо зрозуміти індивідуальні причини, які призвели або можуть призвести до цього захворювання.

Що призводить до утворення гриж?

Міжхребцева грижа - небезпечне захворювання хребта , Яке утворюється при розриві оболонки міжхребцевого диска . До такого розриву оболонки фіброзного кільця призводить цілий комплекс чинників. Але, в першу чергу, недостатня і нерівномірна фізична активність. У групі ризику і городники, і вагітні жінки, і вантажники. Але в основному, це люди з сидячими професіями - водії, комп'ютерники, працівники офісів, керівники і т.д.

Саме брак різноманітної і рівномірної фізичної активності призводить до розвитку патології хребта остеохондрозу, від якого і страждає, в найбільшою мірою, міжхребцевий диск . Важлива саме різноманітна і рівномірна фізична активність.

Наприклад, робітник може працювати на конвеєрі, здійснюючи протягом усього дня однакове і однотонне дію. Фактично фізичне навантаження може бути інтенсивною, але навантажувати тільки одні і ті ж м'язи. У той же час ціла група м'язів, і, в тому числі, м'язи спини можуть недоотримувати необхідні навантаження. В результаті, такі м'язи голодують, не отримуючи досить харчування.

Приблизно те ж саме відбувається і з городніми роботами, при яких характерна робоча поза може доповнюватися переохлаждениями спини або попереку.

У ще більшій мірі негативний вплив на м'язи спини надає сидяча робота. При такій роботі ще сильніше сповільнюється кровообіг і м'язи ще більше голодують.

Приблизно так само реагує на недостатню навантаження і міжхребцевий диск . Його хрящувата структура не має кровоносної системи, а тому поживні речовини надходять в нього в результаті дифузії. Дифузія - досить простий фізичний процес, швидкість якого, в першу чергу, залежить від концентрації речовини в точці, звідки дифузія починається. Тобто, попросту кажучи, якщо в оточуючих диск тканинах і м'язах досить кисню, то і в диску буде достатньо кисню. Якщо з навколишніх диск тканин повільно видаляються продукти обміну (наприклад, при уповільненому кровообігу), то і з диска ці продукти обміну будуть видалятися повільно.

Якщо з навколишніх   диск   тканин повільно видаляються продукти обміну (наприклад, при уповільненому кровообігу), то і з   диска   ці продукти обміну будуть видалятися повільно

Ще один поширений негативний чинник, що призводить до розвитку міжхребцевої грижі - це нерівномірність фізичних навантажень.
Наприклад, людина може п'ять днів працювати в офісі, а на уїк-енд поїхати на дачу. На дачі два дні займатися будівництвом або працювати на городі, даючи спині колосальні перевантаження. Більш вбивчого способу нашкодити спині складно придумати. При «сидячому періоді» м'язи спини послаблюються і слабкіше утримують хребці від надмірних рухів. міжхребцевий диск «Голодує», що порушує його структуру і міцність оболонки.

А потім підняття важких предметів, різкі рухи роблять на такий ослаблений диск посилений тиск, що нерідко призводить до розриву оболонки і грижі. Це навантаження і тиск на диск посилюється ще й тому, що це навантаження все менше компенсують ослаблені за «сидячий» період м'язи спини.

профілактика гриж

Тому найкращою профілактикою міжхребцевих гриж є здоровий спосіб життя зі щоденною і різноманітною фізичною активністю. Хтось вважає за краще ранкові пробіжки або ранкову гімнастику. Інші волію давати навантаження м'язам спини протягом дня. Для цього потрібно робити перерви в сидячій роботі і виконувати якісь вправи, грати в ігри і т.д. Хорошим рішенням є регулярні відвідування тренажерних залів, басейнів, спортивних майданчиків.

Особливу увагу варто звернути на появу больових відчуттів в спині. Часто такі болі свідчать про початок остеохондрозу або інших захворювань спини. Варто пройти нескладну діагностику, щоб мати уявлення про стан хребта або міжхребцевих дисків . Якщо диски «сплющені» - варто переглянути свій режим фізичної активності. У цьому випадку вже можуть не допомогти стандартні загальнозміцнюючі вправи і тренування. Найчастіше необхідно взяти «на озброєння» спеціальні комплекси вправ для спини. Ці спеціальні вправи спрямовані саме на стимулювання і зміцнення м'язів спини. Такі вправу сприяють оздоровленню як самого хребта , так і міжхребцевих дисків .

Лікування міжхребцевих гриж

Лікування міжхребцевої грижі починається після появи відповідних симптомів та діагностування захворювання. Як правило, початок перебігу хвороби супроводжується сильними болями і спазмами. Витікання вмісту ядра диска подразнює нервові закінчення. Крім того, сам диск значно втрачає свої амортизаційні властивості. Через це сусідні хребці здійснюють ще більшу амплітуду рухів.

Така збільшена рухливість хребців призводить до того, що краї цих хребців також можуть защемляти ті нервові тканини, яких раніше вони не стосувалися. Це призводить до ще більших, дуже різким болям. Різкі болі, в свою чергу, призводять до спазмів м'язів спини. Що ще більше збільшує хворобливі відчуття.

Метод лікування в такій гострій фазі один - спокій, максимальне зменшення рухливості хребців . Для цього можна одягати корсет. Також рекомендується лікування виникають запалень, спазмів і болів за допомогою медикаментів. Як правило, призначається курс уколів, відбуваються так звані блокади .

Таке лікування дає тимчасове полегшення від сильних болів. Пацієнт цей час використовує для того, щоб пристосуватися до нового стану свого організму. Зрозуміти, які рухи він може здійснювати, а які ні.

Добре допомагають в такий період і фізіотерапевтичні методи лікування, наприклад, електрофорез, ультразвук. Поступово, інтенсивність медикаментозного лікування знижується і, в той же час, у міру зниження болю, призначаються інші засоби відновлення і лікування - масаж і лікувальна фізкультура.

Виконуються спеціальні комплекси вправ для спини. Спочатку менш інтенсивні, щоб не викликати больових відчуттів. Потім більш інтенсивні. Такі вправи допомагають зміцнювати м'язовий корсет, який при належному розвитку значно знижує навантаження на міжхребцевий диск .

Такі вправи допомагають зміцнювати м'язовий корсет, який при належному розвитку значно знижує навантаження на міжхребцевий   диск

Крім того, розвинені м'язи краще «контролюють» амплітуду руху сусідніх хребців в районі пошкодженої диска . Це запобігає тиск на сам диск , І також на розташовані поблизу нервові тканини.

витекло вміст диска перший час знаходиться в рідкому стані. Через кілька місяців воно твердне, а потім повністю або частково розсмоктується. лопнула оболонка диска знову зарубцьовується. Що залишився диск в якійсь мірі продовжує виконувати свої функції, але вже не в тій мірі, як це було до появи грижі.

Висота такого диска назавжди залишиться зменшеною. Зменшаться і амортизаційні властивості диска і рухливість сусідніх хребців . Втім, в якійсь мірі такий недолік може компенсуватися за рахунок більшої рухливості інших хребців , А також за рахунок посилення ролі м'язового корсету.

Такий розвиток міжхребцевої грижі і такого роду лікування буває ефективним приблизно в 95% випадках. Але, все ж, в останніх 5% ситуацій таке лікування може виявитися недостатнім і пацієнту потрібна операція.

Операції для видалення міжхребцевих гриж

Хірургічні операції для видалення міжхребцевих гриж призначаються в таких випадках:

  1. Порушені функції сечовипускання і статеві функції
  2. Слабкість, атрофія м'язів ніг
  3. Неефективність протягом декількох місяців інших методів лікування

В особливо важких випадках міжхребцева грижа в більшій чи меншій мірі порушує функції спинного мозку. Це відбувається тоді, коли розрив оболонки диска і витікання його вмісту відбувається в бік спинномозкового каналу. В такому випадку порушуються функції тих органів, за які відповідає дана ділянка спинного мозку. Може відбуватися оніміння і атрофія м'язів ніг, порушення роботи органів таза. Може відбуватися втрата зору або слуху.

У таких випадках операція незамінна. Одним з найбільш поширених видів операції є дискектомія. Дискектомія передбачає повне або часткове видалення міжхребцевого диска . Окремий випадок дискектомії - це мікродискектомія, при якій всі маніпуляції здійснюються через мікророзріз. В такому випадку менше ушкоджуються навколишні диск органи і тканини. Також практикується ендоскопічна дискектомія. У цьому випадку операція супроводжується введенням через розріз мінівідеокамери, яка дозволяє хірургові проводити більш точні рухи.

Ще один метод, який використовується для видалення гриж - гідропластіка. В цьому випадку в розріз подається вода під великим тиском. Цим напором вимивається витекло вміст ядра диска , Тобто видаляється грижа.

Схожі сторінки

Що призводить до утворення гриж?
Що призводить до утворення гриж?