Полезные материалы

Протрузія диска l4 l5 s1: лікування, симптоми, причини

  1. Причини виникнення протрузії диска l4 l5
  2. Основні симптоми протрузии дисків
  3. Діагностика і лікування протрузії

Виникнення міжхребцевих гриж або протрузий - досить часте явище, особливо для поперекового відділу. Це пов'язано з великими навантаженнями, які людина відчуває протягом свого життя. Але що таке протрузія, і як лікувати таке захворювання? Виникнення міжхребцевих гриж або протрузий - досить часте явище, особливо для поперекового відділу

Як виглядає протрузія

Протрузія диска l4 l5 - це початкова стадія освіти міжхребцевої грижі в поперековому відділі хребта. При цьому відбувається руйнування фіброзного кільця в міжхребцевого диска, але сама оболонка не розривається. Якщо ж пацієнти не звертаються вчасно до фахівців, будь-який різкий рух або фізичне навантаження на хребет може привести до випинання дискового ядра.

Причини виникнення протрузії диска l4 l5

Протрузія диска l4 l5 є патологічний процес в хребті саме в поперековому відділі. Основною причиною такого явища вважається велике навантаження.

Адже вся тяжкість, яку людина відчуває протягом дня, доводиться саме на область попереку.

Це пов'язано більшою мірою з особливостями будови хребта і його природних вигинів. Під час ходьби, сидіння або підняття тяжкості зменшуються міжхребцеві проміжки. В результаті впливу несприятливих факторів такий процес може привести до сильної компресії дисків хребта і виникнення протрузії.

В результаті впливу несприятливих факторів такий процес може привести до сильної компресії дисків хребта і виникнення протрузії

Головна причина протрузий - патологічні процеси в хребті

Але крім цього, причиною хвороби можуть виступати наступні проблеми:

  • Кровообіг. Наш хребет потребує корисних речовинах, які надходять в усі сегменти з потоком крові. Але при порушеному кровообігу в відділах хребетного стовпа слабшає структура не тільки хребців, але і міжхребцевих дисків. Тому сильна компресія може привести до руйнування фіброзного кільця.
  • Порушений обмін речовин. Обмінний процес в хребті, оновлюючи клітини кісткової і хрящової тканини, забезпечує щільність хребців і міжхребцевих дисків. Але при порушенні такого процесу структура міжхребцевих дисків руйнується. і при сильному тиску призводить до протрузії.
  • Травми порушують не тільки структуру міжхребцевих дисків, але також можуть стати причиною зміщення хребців, що в свою чергу викликає сильну компресію.
  • Неправильна постава призводить до повільного зміни форми хребетного стовпа, в результаті чого зменшуються міжхребцеві проміжки.
  • Патологічні процеси в хребті найчастіше стають причиною протрузії. До найпоширеніших захворювань належать остеохондроз, сколіоз, лордоз і ін.
  • Вікові зміни призводять до зміни не тільки форми хребта, але і послаблення його структури, ніж та провокують виникнення протрузії.
  • Неправильний спосіб життя. У цю категорію можна віднести відсутність фізичної активності, неправильне харчування, шкідливі звички та багато іншого. Всі ці фактори є першорядною причиною для всіх вищеописаних проблем, які виникають в організмі, в тому числі і в хребті.

Як було сказано раніше, велике навантаження на хребет доводиться саме на поперековий відділ, а всі перераховані вище фактори тільки підсилюють її, чим і викликають компресію дисків і саму протрузию.

Основні симптоми протрузии дисків

Біль в попереку - явний симптом протрузии

Протрузія може виникати у чоловіків і у жінок незалежно від віку. Звичайно, природне старіння організму є вагомим фактором для розвитку такого захворювання, але патологічні процеси можуть вражати хребет і за зовсім інших причин.

Лікування протрузії в основному залежить від типу хвороби. Найнебезпечнішими вважаються дорзальная і медійна протрузии. Адже при цьому відбувається випинання дискового ядра, яке здавлює спинно-мозкової канал і призводить до неврологічних симптомів.

Заднє випинання дискового ядра називається дорзальная протрузія диска. Такий тип захворювання найчастіше призводить до больових симптомів, так як заднє випинання ядра призводить до здавлення спинномозкового каналу і нервових корінців спинного мозку.

При пошкодженні l4 l5 сегментів хребта можуть виникати такі симптоми:

  • сильний біль в попереку, що віддає в сідниці, стегна і нижні кінцівки;
  • скутість рухів;
  • втрата чутливості окремих ділянок тіла;
  • оніміння та поколювання в пальцях ніг;
  • порушення роботи внутрішніх органів, які іннервуються затиснутими нервовими корінцями.

Попереково-крижовий відділ

Протрузія диска l5 s1 представляє випинання або порушення фіброзного кільця в попереково-крижовому відділі. Така проблема ускладнює руху людини і викликає інші неприємні відчуття в пошкодженій області.

Досить небезпечним явищем вважається дорзальная дифузна протрузія диска. Головною небезпекою такого захворювання є розмір пошкодження міжхребцевого диска. При цьому відбувається сильне заднє випинання дискового ядра. Нерідко такий тип протрузии можна усунути лише хірургічним методом. Тому щоб не допустити виникнення таких серйозних проблем, необхідно своєчасно звертатися до лікаря і починати лікування.

Протрузія міжхребцевих дисків іноді протікає абсолютно безсимптомно, але у випадках обмеження нервових корінців людина може відчувати сильні болі, які посилюються при русі.

Діагностика і лікування протрузії

Діагностика, як і саме лікування, має бути своєчасним. Адже з кожним днем ​​розмір випинання ядра може збільшуватися, ніж погіршує стан пацієнтів і ускладнює подальший процес відновлення хребта.

Для встановлення діагнозу необхідно провести ретельне обстеження і визначити ступінь пошкодження дисків. Безумовно, цей процес починається зі здачі необхідних аналізів - крові і сечі. В ході дослідження лікарі визначають всі наявні відхилення показників від норми.

Після цього фахівці використовують інструментальні методи діагностики.

Після цього фахівці використовують інструментальні методи діагностики

Протрузії на МРТ-знімку

Для цього проводиться магнітно-резонансна томографія хребта. Саме цей вид обстеження дозволяє максимально точно визначити ступінь руйнування і супутніх ускладнень.

У деяких випадках МРТ дає можливість не тільки встановити діагноз, а й дізнатися причини захворювання.

Після вивчення всіх результатів, отриманих в ході обстеження, лікарі визначають методи усунення проблеми.

Лікування протрузії в першу чергу спрямоване на усунення болю. Але тільки в тому випадку, якщо випинання дискового ядра не викликає серйозних порушень в організмі.

Для цього використовують консервативне лікування. Воно включає в себе:

  • медикаментозне лікування;
  • фізіотерапевтичне лікування.

Медикаментозне лікування засноване на прийомі спеціальних засобів, які зменшують больові відчуття в спині і усувають запальні процеси. Крім цього, лікарі використовують певні препарати, що сприяють відновленню кісткової і хрящової тканини.

Фізіотерапевтичне лікування полягає в проведенні спеціальних процедур для усунення випинання дискового ядра і зменшення компресії дисків. Для цього призначаються:

  • масаж;
  • лікувальна гімнастика;
  • мануальна терапія;
  • фізіотерапевтичні процедури;
  • рефлексотерапія.

Всі ці процедури при комплексному підході благотворно впливають на організм, покращуючи кровообіг у хребті, відновлюючи його структуру і поліпшуючи загальний стан пацієнта.

Але варто зазначити, що фізіотерапевтичне лікування повинно проводитися тільки після купірування всіх больових відчуттів.

Але що таке протрузія, і як лікувати таке захворювання?