Полезные материалы

Протрузії дисків l3 l4 l4 l5 s1 попереково-крижового відділу хребта: що це таке?

  1. Опис клінічної картини хвороби
  2. Етіологія випадання диска в сегментах L1-S1
  3. Поетапний розвиток патології
  4. Ознаки захворювання в залежності від типу
  5. лікувальна терапія

Протрузії дисків l3 l4 l4 l5 s1 попереково-крижового відділу - одна з найпоширеніших патологій, що вражає дану область організму. Статистика вказує, що майже в половині випадків протрузий мова йде саме про цей тип хвороби. І це не дивно, так як область поперекового відділу витримує колосальні навантаження.

Слід зазначити, що недуга формується не сам по собі, а на тлі змін патологічного характеру - появі гриж, ункоартроз, спондилоартроз та інших станів. Що ж таке протрузія диска l3 l4 l4 l5 s1?

Опис клінічної картини хвороби

Перш за все, варто розібратися, що ж це за стан. Протрузія міжхребцевого диска (МПД) - це не що інше, як випинання диска за межі хребців на відстань, що не перевищує 5 мм. При цьому порушення тканин дискового фіброзного кільця не відбувається.

Торкаючись загальної частини тіла - хребетного стовпа, всі подібні хвороби проявляє себе по-різному. Протрузія міжхребцевого диска l5 s1 супроводжується сильними болями, які складно витерпіти, при цьому вони віддаються в кінцівку або сідницю. Якщо присутній ця ознака, то, швидше за все, мова і йде про це захворювання.

Недуга лікується тільки, якщо протрузія виявлена ​​вчасно і призначена грамотна терапія, яка пацієнтом дотримується беззаперечно.

Багато хто вважає, що МПД попереково-крижового відділу безпечне стан і досить усунути болі. Однак на більш пізніх стадіях хвороба призводить до руйнування диска, а його деформацію можна буде виправити тільки вдаючись до хірургічних методів.

Саме тому не варто нехтувати допомогою фахівців, коли запропоновані ними консервативні методи можуть усунути проблеми зі здоров'ям.

Етіологія випадання диска в сегментах L1-S1

Крім дегенеративно-дистрофічних змін в хребцях, існує цілий ряд причин, що призводять до випинання дисків:

  • неправильна постава;
  • слабкі м'язи спини і преса;
  • наявність в організмі інфекцій;
  • аномальне розвиток хребта;
  • підняття і переміщення непосильних вантажів.

неправильна постава;   слабкі м'язи спини і преса;   наявність в організмі інфекцій;   аномальне розвиток хребта;   підняття і переміщення непосильних вантажів

Також до них відноситься недостатнє розвиток суглобових хрящів, має генетичне походження.

Поетапний розвиток патології

Протрузія дисків l3l4l4l5 s1 не розвивається одномоментно, а проходить кілька патологічних стадій:

  1. Початкова стадія. Характеризується растрескиванием поверхневого шару фіброзного кільця, яке, в свою чергу, втрачає свою еластичність. Змінюється склад дисків l4 і l5, l3 і s1 і їх стан. Подібні порушення можуть супроводжуватися локалізованими різкими больовими нападами, які проходять без додаткового втручання. Іноді даний етап хвороби протікає безсимптомно, тому найчастіше виявлення протрузії дисків на цьому рівні відбувається під час профілактичних медоглядів.
  2. Друга стадія. У цей період хвороби відбувається незначне (на 2-3 мм) зміщення кільця, тобто випинання диска. Процеси супроводжуються мігруючими болями. Найнебезпечнішою є протрузія l4 l5 хребців, так як зсув зачіпає одночасно кілька напрямків. Друга ступінь не є складною, і у пацієнтів існує можливість вилікуватися не тільки без оперативного втручання, але і без медикаментів.
  3. Третя стадія. Випинання стає максимальним. До симптомів додаються постійно посилюються болі, що вимагають знеболення, оніміння кінцівок. Усунутий диск тисне на нервові закінчення, тим самим провокуючи розвиток запалення.

Усунутий диск тисне на нервові закінчення, тим самим провокуючи розвиток запалення

Нерідко відбувається розриви тканин фіброзного кільця.

Ознаки захворювання в залежності від типу

Виникнення протрузии не залежить від статі або віку людини. Звичайно, фізіологічне старіння - це значимий фактор для появи зсуву і деформації дисків, але і різні патології можуть впливати на дані процеси.

Щоб призначити правильне лікування, лікар повинен знати, до якого типу належить хвороба. В існуючій класифікації найнебезпечнішими і непередбачуваними вважаються дорзальние протрузии і медіальні.

В існуючій класифікації найнебезпечнішими і непередбачуваними вважаються дорзальние протрузии і медіальні

При даній патології випинається дисковий ядро, яке чинить тиск на спинномозковий канал і провокує неврологічні прояви.

Дорсальная протрузія - це заднє зміщення центру диска, тобто його ядра. Цей вид недуги провокує сильні болі, тому що стискаються частини спинномозкового каналу і нервових волокон спинного мозку.

Якщо пошкоджені сегменти хребців l4l5, то проявляються такі ознаки захворювання:

  • больові відчуття в області поперекового пояса, які можуть надаватися в сідниці, ноги, стегна;
  • руху сковуються;
  • деякі ділянки тіла можуть втратити чутливість;
  • пальці ніг німіють, відчувається поколювання;
  • відбувається порушення діяльності деяких органів, на які впливають защемлення нерва.

Більшість протрузий провокують больовий синдром, однак він буває різним. Все залежить від того, в якій частині відбувся зсув. Протрузія диска l5 s1 викликає болю не тільки в місці ураження, але також в потиличній частині і міжреберної області.

Поразка м'язового корсету в районі попереку призводить до того, що м'язи починають слабшати, внаслідок чого страждають нерви крижового сплетення.

До основних симптомів даного стану відносяться:

  • болю в області плечей і рук, оніміння пальців;
  • головні болі, які стають більш інтенсивними під час руху;
  • різкі перепади артеріального тиску.

Подібні ознаки не можна віднести до розряду особливих, тому нерідко їх плутають з симптомами інших недуг або ж з втомою. Жоден пацієнт не міг здогадатися, що в його організмі відбувається зсув хребетних дисків, що нерідко призводить до лікуванню не того захворювання.

Ще один тип випинання дисків - форамільная протрузія. Зсув відбувається в район міжхребцевого (форамінальні) отвори і 5-го поперекового корінця. Стан супроводжується болем зовнішньої частини стегон, віддається в область гомілки.

Медійна різновид протрузии викликає особливу небезпеку для здоров'я людини, так як її спрямованість - це центральна частина хребетного каналу. Цей тип хвороби ділиться на кілька типів:

  1. Серединна протрузія - вимагає термінового лікування, можливі ускладнення у вигляді втрати чутливості ніг.
  2. Задня протрузія - випинання локалізується в задній частині хребта.
  3. Ще один тип протрузии - циркулярний зміщення, коли випинання вмісту диска розподіляється рівномірно, по колу. Це найпоширеніший вид хвороби і виявляється в 80% всіх випадках протрузий.

Розміри випирання варіюються від 2 до 12 мм, причому особливої ​​різниці в розмірах між випирають частинами на різних ділянках немає.

Циркулярна протрузія має затяжний перебіг, і якщо не проводити лікування, то призводить до розвитку міжхребцевої грижі.

[Youtube] De2p7HJ3Sxk [/ youtube]

лікувальна терапія

Оскільки дане випинання в більшості своїй супроводжується сильними болями, призначається курс анальгетиків, здатних усунути цей стан.

Усунення запального процесу відбувається за допомогою нестероїдних засобів, які знижують тиск на нервові корінці.

Після того як больовий синдром зникає, призначається немедикаментозних терапія, що включає лікувальну гімнастику і курси масажу. Допомагають ці способи не відразу, а лише через деякий час, тому варто підготуватися до тривалого відновного процесу.

Коли відбудеться нормалізація підтримує м'язового корсету, то зникнуть причини недостатньої діяльності хребетного стовпа і відчуття скутості під час руху.

При важкої запущеній формі протрузии лікарі змушені вдаватися до крайніх заходів - хірургічного впливу на місце ураження.

Недолік цього методу очевидний - оперативне втручання зашкодить фіброзне кільце, що стане причиною подальших рецидивів. Саме тому пацієнтів відправляють на операційний стіл тільки при наявності значної хребцевих грижі, що приводить до різних ускладнень. Цей же спосіб застосовують в разі безуспішності консервативного лікування.

Серед найефективніших способів позбавлення від протрузії називають спеціально розроблену гімнастику. Вона не тільки сприяє вправляння випирання дисків, але і покращує загальний стан тканин м'язів і зв'язок. Слід проводити її грамотно і дотримуватись певних правил:

  • повинен дотримуватися режим занять;
  • пацієнту повинна бути запропонована підходяща навантаження, що не викликає втоми і хворобливих станів;
  • необхідно виключати руху, які надають надмірне навантаження на область попереку;
  • рекомендований комплексний підхід, що передбачає дворазове проведення гімнастики - в ранковий час і ввечері;
  • при втомі не варто проводити весь комплекс вправ, іноді краще відмовитися від гімнастики до поліпшення стану;
  • не слід виконувати вправи безперервно, між ними повинен бути відпочинок, що триває хвилину-півтори;
  • перед початком виконання вправ підтримують пристосування - бандажі, корсети - обов'язково повинні бути зняті.

[Youtube] 9E0E6K5HMAc [/ youtube]

Дуже важливо при проведенні сеансу гімнастики дотримуватися помірності.

Протрузія диска l5 s1 - це хвороба, з якою можна впоратися без ліків і операцій. Головне, прислухатися до свого організму, не ігнорувати симптоми хвороби і своєчасно звертатися за лікарською допомогою.

Що ж таке протрузія диска l3 l4 l4 l5 s1?