Полезные материалы

Реабілітація та відновлення після операції з видалення міжхребцевої грижі поперекового відділу хребта: вправи і зарядка. Коли можна сідати і скільки триває післяопераційний період?

  1. Операція з видалення грижі
  2. Значення реабілітації після операції
  3. Обмеження на період реабілітації
  4. Фізіотерапія в період реабілітації
  5. Лікувальна гімнастика в період реабілітації
  6. комплекс вправ
  7. висновок

при   грижах міжхребцевих дисків   оперативне втручання призначається досить рідко, тільки в особливо важких ситуаціях при грижах міжхребцевих дисків оперативне втручання призначається досить рідко, тільки в особливо важких ситуаціях.

Імовірність успіху висока, проте, вона не гарантується. Багато що залежить від етапу реабілітації.

Якщо знехтувати останньої, можна звести нанівець всі старання хірургів.

Реабілітація направлена ​​на те, щоб людина пристосувалася до способу життя, який дозволить попередити рецидиви патології.

Відновлювальний період для кожного індивідуальний, і важливо прислухатися до свого організму, не поспішати і дотримуватися рекомендацій фахівців.

Операція з видалення грижі

В інтересах, як пацієнта, так і лікаря обійтися без операції.

Зверніть увагу в яких випадках потрібне хірургічне лікування грижі хребта Зверніть увагу в яких випадках потрібне хірургічне лікування грижі хребта

Але існують умовні показання, при яких без неї не обійтися:

  • секвеструвати грижа - це патологічний стан, при якому грижа випинається в область спинномозкових нервів;
  • Компресія спинного мозку - якщо належного лікування не буде, можливо оніміння кінцівок, параліч.
  • Тривала і сильна біль, яка консервативною терапією не знімається.

В інших випадках існує ймовірність обійтися без хірургічного втручання, але завжди рішення приймається індивідуально.

Сучасні технології значно спростили операції з видалення грижі , Які давно стали звичайною справою. Статистика їх втішна - переважна більшість операцій проходять успішно.

Однак видалення грижі - це завжди складне втручання, і велика важливість правильної реабілітації в цьому питанні. Якщо пацієнт знехтує нею, можливі негативні наслідки і рецидиви захворювання.

Значення реабілітації після операції

Реабілітація направлена на зміцнення м'язів спини і формування правильної постави Основна особливість реабілітації - це її індивідуальна тривалість, яка залежить від виду операції, вікової категорії, розмірів грижі Реабілітація направлена на зміцнення м'язів спини і формування правильної постави Основна особливість реабілітації - це її індивідуальна тривалість, яка залежить від виду операції, вікової категорії, розмірів грижі. Пацієнт повинен регулярно оглядатися фахівцем, який лікував його до операції, який проводив операцію, а також який спеціалізується на післяопераційної реабілітації.

Основні завдання, які переслідує правильне післяопераційне відновлення, такі:

  • Формування правильної постави і м'язового корсету;
  • Перебудова способу життя з урахуванням зміни висоти хребетного стовпа;
  • Профілактика рецидивів;
  • Позбавлення від больових відчуттів і повернення до нормального способу життя.

Тривалість реабілітації може становити як пару місяців, так і рік.

Вона розділяється на такі етапи:

Ранній період

Триває 1-2 тижні Він передбачає велику кількість обмежень. Триває курс медикаментозного лікування. Хворому в цей час потрібно проходити ряд обстежень. Через кілька днів дозволена ходьба, для якої рекомендується використовувати жорсткий ортопедичний корсет . Пізній період Настає на третьому тижні і триває близько двох місяців Початком його вважається момент, коли пацієнт перестає скаржитися на біль. Завдання на цьому етапі - відновити рухливість спини, зміцнити м'язовий корсет і позбутися від болю остаточно. Відстрочений період Триває все життя пацієнта Починається в середньому з восьмого тижня після втручання

Обмеження на період реабілітації

На ранньому етапі пацієнт повинен носити корсет . При його відсутності можна вставати навіть ненадовго - необережний рух може стати причиною таких небажаних наслідків, як відновлення болів або набряки в області рани.

Після малоівазівного втручання пацієнт зазвичай виписується зі стаціонару на 3-4 день.

З огляду на різку зміну обстановки також потрібно дотримуватися ряду правил і обмежень:

  • Потрібно продовжувати носити корсет, надягаючи його, перед тим як прийняти вертикальне положення.
  • Заборонені різкі повороти, нахили, стрибки, біг, підняття важких предметів більше 3 кг.
  • Заборонено перебувати у вертикальному положенні довше 1,5 годин.
  • Положення сидячи заборонено на термін до 15 місяців.
  • Протягом трьох місяців не рекомендується користуватися транспортом, а якщо без цього не обійтися, то приймайте похиле положення напівлежачи.
  • Через місяць гігієнічна зарядка може бути доповнена спеціальним комплексом відновних вправ.
  • При необхідності лікар може призначити відвідування фізіотерапевтичних процедур.

У будь-якому випадку надмірна активність в період реабілітації протипоказана. Також врахуйте, що комплекс вправ не можна підбирати самостійно - це повинен індивідуально робити лікар.

Фізіотерапія в період реабілітації

наступний факт

В період реабілітації показані фізіотерапевтичні процедури .

Вони мають ряд корисних дій:

Уже в перші дні після операції може проводитися щадний масаж області поразки. Він особливо показаний при корешковом синдромі , Який супроводжується онімінням, погіршенням рефлексів, наростанням слабкості кінцівки.

При наявності показань вже через місяць після операції в комплексне лікування може бути введена голкорефлексотерапія .

Лікувальна гімнастика в період реабілітації

лікований гімнастика - основна міра у відновленні нормальної рухливості хребта. Незалежно від того, на якому відділі була зроблена операція, лікар призначить вправи, мета яких - зміцнення мускулатури, що фіксує хребетний стовп.

Комплекс вправ підбирається лікарем індивідуально. Його підбором можуть займатися і кілька фахівців, наприклад, лікуючий лікар, хірург і реаніматолог. Вони враховують тип хірургічного втручання, вік пацієнта, наявність супутніх захворювань.

Однак існують загальні аспекти, на яких грунтується вибір вправ:

  1. Починати потрібно з найпростіших рухів. У перші дні після операції можна починати виконання рухів кистей і стопами, згинання та розгинання колін, ліктів, повільне підтягування колін до живота.
  2. У комплекс повинні входити вправи, які зміцнюють м'язи, поліпшують кровообіг і підвищують еластичність зв'язок.
  3. Рухи повинні бути повільними плавними. Різкі повороти і нахили виключені.
  4. Вправи не повинні завдавати болю і дискомфорт. Якщо вони відзначаються, проконсультуйтеся з лікарем, нехай він внесений в комплекс корективи.
  5. Спочатку вправи повторюються тільки два рази. Кількість повторів повинно збільшуватися поступово.

Популярний метод відновлення функцій хребта - кінезітерапія. Від звичайної леченой фізкультури він відрізняється застосуванням для всіх вправ ортопедичних тренажерів. Це дозволяє створити дозоване навантаження на м'язи спини . Перевага цього методу в тому, що він майже без ризиків допомагає розробити м'язи незалежно від того, в якому відділі хребта була видалена грижа .

Тепер розглянемо, якими можуть бути вправи для різних відділів хребта. Пам'ятайте, що це лише приблизні комплекси, і без призначення лікаря починати виконувати їх не рекомендується.

комплекс вправ

Вправи для шийного відділу:

  • Потрібно сісти прямо, потім повільно покласти голову на плече, наскільки можете. Але не доводьте до болю - буде досить, якщо ви відчуєте легке напруження в бічному районі шиї. Затримайте голову в такому положенні на 5-6 секунд. Потім плавно випрямити шию, повторіть цей рух в протилежну сторону.
  • Потрібно сісти прямо і зробити повільний глибокий вдих. Після обережно закиньте голову назад, щоб погляд був спрямований у стелю. У такому положенні затримаєтеся приблизно на три секунди, після поверніться у вихідне.
  • Сядьте прямо, спину розслабте і випрямити. Плавно опустіть голову вниз і доторкніться підборіддям до грудної клітки. Якщо не виходить, просто спустіться, наскільки можете - сильна напруга не допускається. Затримайтеся на 5-8 секунд, після поверніться у вихідне положення.
  • Сядьте прямо, спину тримайте рівно. Плавно і обережно поверніть голову вліво і протримається 5-7 секунд. Повторіть те ж саме для другої сторони.

Ознайомтеся з комплексом вправ для кожного відділу хребта При видаленні   грижі грудного відділу   через місяць після реабілітації можуть бути показані вправи на зразок цих: Ознайомтеся з комплексом вправ для кожного відділу хребта При видаленні грижі грудного відділу через місяць після реабілітації можуть бути показані вправи на зразок цих:

  • Ляжте на бік. Вільну ногу підтягуйте до грудної клітки. Те ж саме повторіть для другої ноги.
  • Ляжте на підлогу, зігніть ноги. Піднімайте таз, переводите його вліво і вправо, опускайте.
  • Стати поруч з опорою і виконуйте поперемінні плавні махи ногами.
  • Сядьте на зігнуті ноги, кистями упріться в підлогу. Прогніть спину і перейдіть в позу кобри.

При проведенні операції на поперековому відділі хребта приблизний комплекс вправ може бути таким:

  • Потрібно лягти на підлогу обличчям вниз, долоні підставити під груди, ноги розвести. Спираючись на долоні і шкарпетки, підніміть тулуб, вигнувши спину вгору. Голову опустіть, таз підійміть вище голови. На кілька секунд зафіксуйте в такому положенні, потім поверніться у вихідне.
  • Початкове положення аналогічне. Підніміть таз і вигніть спину, потім поверніть таз в бік, максимально низько опускаючи бік, ногами при цьому рухати не можна. Кінцівки потрібно зберігати прямими.
  • Сядьте на підлогу і розставте руки, обіпріться на них і трохи зігніть ноги. Таз підійміть, розподіливши навантаження на руки і ноги. Потрібно зробити до двадцяти повторень.
  • Ляжте на спину, руки розведіть, ноги витягніть. Зігніть останні в колінах, притягну їх до грудей і обхопіть кистями. Спробуйте відштовхнутися від колін і стегон, тримаючи при цьому нижні кінцівки руками. Зафіксуйте це положення на п'ять секунд.

Відео: "Як правильно проводити реабілітацію після операції на хребті?"

Зверніть увагу на деякі методики вправ для спини:

висновок

Не можна недооцінювати важливість реабілітації після видалення грижі. Від неї багато в чому залежить те, чи зможете ви повернутися до повноцінного життя.

Виділимо наступні моменти:

  • Операція видалення грижі призначається в досить складних випадках, і щоб прискорити процес одужання, потрібно дотримуватися всіх правил реабілітації та рад фахівця.
  • В період реабілітації для вас буде чимало обмежень, які необхідно дотримуватися.
  • Пацієнту можуть бути показані сеанси фізіотерапії.
  • Важлива складова реабілітації - це виконання призначеного лікарем комплексу вправ, які допоможуть відновити рухливість і забути про неприємні відчуття.

лікар ЛФК

Проводить комплексну терапію і профілактику захворювання хребта, проводить розшифровку рентгенографії і МРТ знімків. Також проводить реабілітацію та відновлення фізичного стану після травм.


Відео: "Як правильно проводити реабілітацію після операції на хребті?