Полезные материалы

Що таке грижа Шморля хребта? Чи потрібно її лікувати?

  1. будова хребта
  2. міжхребетні диски
  3. Відмінність від міжхребцевої грижі
  4. Причини виникнення грижі Шморля
  5. Чим це загрожує в майбутньому
  6. Чи потрібно лікувати?
  7. Профілактика і зміцнення м'язів спини

Якщо ви читаєте цю статтю не випадково, шукали інформацію на цю тему в просторах інтернету, то швидше за все вам зробили діагностику хребта (МРТ). Після чого лікар видав медичний висновок в якому серед іншої інформації про стан хребта, є така і така фраза - грижа Шморля.

Прочитавши висновок МРТ, багатьом людям ставати не зовсім зрозуміло чому ця грижа носить таку незвичну назву, можливо навіть насторожує, чим вона відрізняється від відомої міжхребцевої?

До речі таку назву грижа отримала на честь німецького професора Крістіана Шморля, він вперше описав цей процес у міжхребцевих дисках.

будова хребта

Наш хребет ділиться на 5 відділів: шийний, грудний, поперековий, крижовий і куприк, складається він з безлічі кісткових ланок (тіл хребців), покритих тонким освітою хрящової геаліновой тканини близько 1мм. Це особлива хрящова оболонка, яка називається ще замикаючої пластиною, відокремлює тіло хребця від міжхребцевого диска і захищає наш хребет від тертя і зносу.

міжхребетні диски

Між тілами хребців знаходяться хрящові міжхребцеві диски, що мають складну будову вони є амортизаторами, зменшуючи ударну навантаження, також вони відповідають за гнучкість і еластичність хребта в цілому.

У деяких випадках міжхребетні диски виявляються міцніше кісткової тканини самих тел хребта і продавлюють тіло хребця всередину, утворюючи клиноподібну трикутну вершину, яка врізається в неї, Промінь кісткову тканину. Називається такий стан дефектом замикаючої пластини, так як продавлюється сама пластина, покликана захищати тіло хребця.

При цьому сама грижа Шморля ніяк не дає про себе знати і її важко назвати окремим захворюванням, вона є лише проявом основних проблем хребта, таких як остеохондроз, міжхребцеві грижі, протрузії і т.д. Сама людина з таким станом спини, не відчуває ніяких больових відчуттів і це ніяк не позначається на його рухові здібності.

Виходить що грижа Шморля - це не діагноз і не хвороба, а структурно-анатомічні зміни в тілах хребців і міжхребцевих дисків.

Відмінність від міжхребцевої грижі

При міжхребцевих грижах, навпаки відбувається видавлювання самого диска назовні, вони починають виходити за краї тіл хребців, тим самим зміщуючись і пошкоджуючи оболонку хребетного стовпа, яка захищає хребет зовні.

Причини виникнення грижі Шморля

Причини можуть бути різними: генетична схильність, порушення формування опорно-рухового апарату в юності, порушення обмінних процесів в організмі, різні порушення постави: сколіоз, остеохондроз, кіфоз грудного відділу, фізичні перевантаження хребта у спортсменів.

Чим це загрожує в майбутньому

Хоча подібний стан не викликає дискомфорту і больових відчуттів, все ж подібна деформація в тілі хребця служить не сприятливим сигналом для можливого розвитку в майбутньому, наприклад, міжхребцевої грижі або навіть компресійних переломів тіл хребців.

Звичайно це може статися тільки в разі будь-якої травми спини, так як в результаті описаних вище змін, в хребті є слабкі місця, які з великою ймовірністю візьмуть удар на себе. Тому слід акуратніше ставитися до навантажень і різних неприродним рухам не властивих для хребта.

Виходить що в принципі сама по собі грижа Шморля не має ніякої схожості з міжхребцевої грижею, також вона не викликає дискомфорту і больових відчуттів. Але все ж така грижа дає привід, щоб задуматися про можливості прояву себе в майбутньому, як слабкої ланки при виникненні будь-яких травмуючих рухах.

Чи потрібно лікувати?

І все ж потрібно при діагнозі грижі Шморля хребта проводити лікування, може досить просто спостерігати за станом хребта, вибірково підходячи до навантажень? Ніякого лікування при так званому дефекті замикаючої пластини не потрібно, тим більше не існує на сьогоднішній день хірургічного лікування, так як просто не має сенсу.

Найкращим засобом тут буде регулярне виконання спеціальних вправ, спрямованих на зміцнення м'язового корсету спини, щоб постійно підтримувати здоров'я хребта.

Профілактика і зміцнення м'язів спини

Ідеальним варіантом для профілактики і зміцнення спини, буде виконання вправ з лікувальної фізкультури, завдяки якій в роботу будуть залучатися всі необхідні м'язи підтримують хребет у правильному анатомічному положенні.

Вправи повинні бути грамотними, щоб не заподіяти ще більшої шкоди і не загострити проблему. Тому вони повинні бути розроблені хорошим фахівцем в області лікувальної фізкультури, наприклад як цій системі вправ, яка називається « світлофор »Вона спрямована на зміцнення всіх м'язів відповідають за здоров'я нашої спини.

Саме регулярна рухова активність для м'язів, покращує не тільки їх тонус, але також сприяє кращому кровопостачанню, за рахунок чого забезпечує весь хребет необхідними поживними речовинами, для здорового функціонування.

Автор статті: Борис Краснов

на Ваш сайт.

Прочитавши висновок МРТ, багатьом людям ставати не зовсім зрозуміло чому ця грижа носить таку незвичну назву, можливо навіть насторожує, чим вона відрізняється від відомої міжхребцевої?
Чи потрібно лікувати?
І все ж потрібно при діагнозі грижі Шморля хребта проводити лікування, може досить просто спостерігати за станом хребта, вибірково підходячи до навантажень?