Полезные материалы

Що таке грижа Шморля хребта

  1. Що це за хвороба
  2. симптоми
  3. Причини розвитку захворювання
  4. види грижі
  5. шийного відділу
  6. грудного відділу
  7. поперекового відділу
  8. множинні грижі
  9. МКБ 10
  10. лікування

Мало хто знає, що таке грижа Шморля хребта, а адже це поширене захворювання, яке найчастіше виявляють випадково. Згідно з медичною статистикою у кожної другої людини є проблеми з хребтом тій чи іншій мірі вираженості. Як правило, алгический синдром (больові відчуття) проявляється на початку захворювання. Однак існують патології, які протікають практично безсимптомно, що ускладнює їх діагностування та своєчасне лікування, тому важливо якомога більше знати про поняття грижа Шморля, що це і як лікується. до змісту ↑

Що це за хвороба

Вузлики Шморля утворюються через стоншування і слабшання хребця. Приводів для цього може бути багато, але головне, що фіброзно-хрящові диски виявляються більш міцними і продавлюють пористу кісткову тканину хребців.

На відміну від всіх відомих міжхребцевих гриж, які випинаються горизонтально, потрапляючи в хребетний канал, вузлики Шморля діють лише у вертикальній площині, продавлюючи в хребець, розташований знизу або зверху. В результаті людина не відчуває болю або дискомфорту, адже немає впливу на нервові закінчення.

В результаті людина не відчуває болю або дискомфорту, адже немає впливу на нервові закінчення

Проте, необхідно знати, чим грижа Шморля небезпечна. Через прихованого прогресування патології можливі наступні ускладнення:

  • освіту повноцінної міжхребцевої грижі , Яка виникає в результаті протрузии або виходу драглистого ядра з фіброзного кільця диска;
  • розвиток артрозу ;
  • компресійний перелом внаслідок неспроможності хребців;
  • зміна нормальної роботи хребетного стовпа, що призводить до інвалідності.

Чим раніше буде виявлено захворювання, тим більших ускладнень можна уникнути.

до змісту ↑

симптоми

Прояви захворювання досить мізерні. Людина може не знати про нього аж до настання незворотних явищ. На відміну від інших патологій спини, хребетна грижа Шморля практично не має таких симптомів:

  • тиск на нервові закінчення;
  • запалення;
  • спазм м'язів.

Захворювання виявляється за допомогою рентгена або МРТ, частіше при загальних обстеженнях організму або хребта.

У рідкісних випадках грижа Шморля може спровокувати такі симптоми як локальні больові відчуття, але в стані спокою вони припиняються, тому пацієнт найчастіше списує це на банальну втому. При пальпації області, де розташована грижа, можлива незначна хворобливість через м'язового спазму.

Цікавий факт! Більшість людей все життя має будь-якої дефект в хребті, навіть не підозрюючи про це. Сам лікар-патологоанатом, в честь якого було названо захворювання, при розтині пацієнтів виявляв множинні вузлики в їх хребцях, однак за життя людей це не турбувало, і померли вони по ряду інших причин.

до змісту ↑

Причини розвитку захворювання

Причини розвитку захворювання

Розібравшись, що таке грижа Шморля, виникає наступне питання: «Через що вона утворюється?». В основному хвороба носить спадковий характер, в деяких випадках патологія розвивається через генетичне порушення росту кісткової тканини.

Також до важливих причин розвитку хвороби можна віднести:

  1. Стрибок зростання у дітей і підлітків. На такому етапі кісткова тканина відстає в розвитку від хрящової. У підсумку в ній утворюються порожнечі, в які потім провалюється міжхребцевий диск.
  2. Непомітні спочатку мікротравми хребта, отримані при невідповідних фізичних навантаженнях або неправильній техніці виконання вправ в спорті.
  3. Погане кровообігу в хребті.
  4. Розвиток остеопорозу. В результаті нестачі або розпаду необхідних мікроелементів, кісткова тканина стає пористої і крихкою.
  5. Систематичне підняття важких предметів.
  6. Недолік кальцію і його з'єднань в організмі.

Найчастіше патологія утворюється через комплекс причин. У підлітків, наприклад, це одночасно стрибок зростання, брак мікроелементів в організмі і інтенсивні заняття спортом.

до змісту ↑

види грижі

Як і будь-яке патологічне утворення, грижа Шморля хребта може мати різну локалізацію. Так, виділяють освіти: поперекового , грудного , Шийного відділів.

Найчастіше подібні вузлики утворюються там, де виявляється більш сильний тиск.

Грижі можуть бути множинними і поодинокими. Множинні частіше групуються в якомусь одному відділі хребта.

Вузлики можуть розташовуватися в сусідніх хребцях. Найбільш рідкісне прояв - множинні освіти в тілі одного хребця.

Найбільш рідкісне прояв - множинні освіти в тілі одного хребця

до змісту ↑

шийного відділу

Грижа Шморля шийного відділу виникає через те, що шийні хребці спочатку м'якше інших, що робить їх більш уразливими. При запущеній патології людина відчуває сонливість, втома, болючість в області шиї. Картина доповнюється порушеним мозковим кровообігом, яке веде до появи головного болю, зміни внутрішньочерепного тиску.

грудного відділу

Грижа в грудному відділі проявляється також лише з плином часу і виражається в незначній алгии в спині або грудини після інтенсивних навантажень. Симптоми проходять в стані спокою. На відміну від такої патології як грижа Шморля шийного відділу хребта, симптоми утворень в грудному відділі не так сильно турбують пацієнта, внаслідок чого він може відтягувати лікування.

поперекового відділу

Найчастіше вузлики виникають в поперековому відділі, оскільки саме в цій області розташовані найбільші хребці і диски між ними. Клінічні прояви спостерігаються вкрай рідко. Можлива тяжкість в ногах після інтенсивних фізичних навантажень.

множинні грижі

Множинні вузлики, що вразили великий відрізок хребетного стовпа частіше дають про себе знати. Характерними проявами такого виду патології є:

  • біль в спині, яка посилюється у вертикальному положенні і зменшується, варто лише прийняти горизонтальне;
  • зміна природної форми хребта, його надмірне випрямлення;
  • порушення постави;
  • виникнення кіфозу, лордозу;
  • підвищена стомлюваність спини.

Грижі можуть мати переднє, заднє, бокове або центральне розташування в межах конкретного хребця.

Центральна одиночна грижа не представляє особливої ​​небезпеки. На відміну від неї, множинні бічні освіти можуть спровокувати сильні ускладнення:

  • защемлення нервових корінців;
  • компресійний перелом;
  • звуження просвіту судин і порушення кровообігу.

На закінчення, грижі поділяють на:

  • неускладнені - вертикальне впровадження хряща в хребет не викликає ніяких додаткових порушень;
  • ускладнені - відбувається додаткове випинання диска убік, що призводить до міжхребцевої грижі.

Інтракорпорального грижі Шморля, на відміну від інших видів, характеризуються розривом фіброзної тканини диска і проникненням його ядра в тіло хребця.

до змісту ↑

МКБ 10

Грижа Шморля має свій код по МКБ10. МКБ - це міжнародна статистична класифікація хвороб, яка проводиться раз в 10 років під керівництвом Всесвітньої організації охорони здоров'я. Алфавітно-цифрова кодова система допомагає забезпечити порівнянність міжнародних лікарських позначень. За останнім перегляду в 2016 році грижа Шморля має наступний код по МКБ - М51.4.

лікування

Оскільки вузлики Шморля не можуть завдати такої загрози організму як міжхребетні грижі, застосовується в основному консервативне лікування. Терапія направлена ​​на підтримку хребта і купірування больових відчуттів.

Пацієнта спостерігають вертебролог (лікар, який спеціалізується на захворюванні кісток) і невропатолог.

З медикаментів застосовуються:

  • анальгетики;
  • протизапальні препарати;
  • міорелаксанти;
  • хондропротектори;
  • вітамін D;
  • кальцій.

Важливо! Дрібні грижі Шморля, виявлені в тілах хребців у дітей, які не потребують медикаментозного лікування, досить лише лікувальної гімнастики і вітамінотерапії. До 18 років такі дрібні освіти можуть пройти самостійно.

З фізіопроцедур рекомендовані наступні:

  • магнітотерапія;
  • електротерапія;
  • лікувальна фізкультура;
  • масаж;
  • мануальна терапія;
  • аутогравітаційна терапія - витягування хребта;
  • голкорефлексотерапія;
  • гірудотерапія - лікування п'явками для поліпшення місцевого кровообігу.

Процедури допомагають посилити м'язовий корсет, який підтримує хребет в нормальному положенні, а також налагодити кровообіг в хребцях.

Після основного лікування необхідно підтримувати досягнутий ефект, а саме вести здоровий спосіб життя, виконувати призначені вправи, не піднімати тяжкості. Хороший ефект дає плавання, під час якого хребетний стовп розвантажується.

рекомендується використовувати спеціальний медичний корсет , Який зможе утримувати хребет у потрібному положенні. Обов'язковою умовою є підтримання стабільного ваги, оскільки ожиріння сприяє підвищеному навантаженні на спину.

Харчування має бути збалансованим, більшою мірою упор робиться на кисломолочні продукти і білок. Вживання солі зводиться до мінімуму.

Якщо міжхребцева грижа Шморля стабільна, досить проводити щорічне обстеження за допомогою рентгена або комп'ютерної томографії, для виявлення її положення.

У більш серйозних випадках, коли на хребці є множинні грижі, які вже привели до протрузії або кісткова тканина хребця практично зруйнована, потрібне хірургічне втручання.

Дізнавшись більше інформації про діагноз грижа Шморля і зрозумівши, що це таке, можна своєчасно купірувати проявляються симптоми і полегшувати стан. А при системному підході в лікуванні, вдається уникнути негативних наслідків.

Не затягуйте з відвідинами лікаря. Не знаєте до якого лікаря звернутися? Просто натисніть на кнопку нижче і ми підберемо для Вас фахівця.

Не знаєте до якого лікаря звернутися?