Полезные материалы

Спорт при грижі поперекового відділу хребта: що можна і що не можна

  1. Які переваги дають вправи
  2. Дозволені види спорту
  3. плавання
  4. пілатес
  5. йога
  6. Фітнес і культуризм
  7. Силові вправи
  8. Заборонені види спорту
  9. Вправи для м'язів спини
  10. З позиції лежачи на животі
  11. З позиції лежачи на спині
  12. Вправи на розтягування

У разі розвитку грижі попереку постає питання про те, чи можна займатися спортом при грижі поперекового відділу хребта, які запобіжні заходи слід дотримуватися, як правильно виконувати вправи У разі розвитку грижі попереку постає питання про те, чи можна займатися спортом при грижі поперекового відділу хребта, які запобіжні заходи слід дотримуватися, як правильно виконувати вправи. Відразу слід зазначити, що заняття з таким діагнозом (а також при протрузії дисків) можливі, однак потрібно врахувати деякі правила, щоб вправи дійсно принесли користь, а не шкоду.

Які переваги дають вправи

Які переваги дають вправи

Самі по собі заняття спортом при грижі допустимі, хоча і з деякими обмеженнями. Фізичну активність виключати не можна, оскільки в цьому випадку м'язи спини не отримують розвитку, в результаті вони поступово слабшають, і утримувати хребет стає набагато важче. До того ж заняття благотворно впливають на організм в цілому, підвищують тонус, стабілізують тиск, насичують тканини киснем.

Таким чином, якщо діагностована міжхребцева грижа, це не означає, що від фізкультури необхідно відмовитися.

Систематичні заняття дозволяють вирішити відразу кілька завдань:

  1. Розвиток м'язи спини дозволяє більш рівномірно розподілити навантаження, що попереджає затікання і болю в хребті.
  2. Поліпшення кровотоку насичує тканини киснем, знижує концентрацію продуктів обміну і сприяє більш швидким темпам відновлення клітин.
  3. Заняття, в яких основна увага приділяється для виконання вправ на розтягування, приносять особливу користь в разі наявності грижі, оскільки вони сприяють поверненню хребетних кісток в їх нормальне положення.
  4. Нарешті, регулярна фізична активність гарантовано підвищує настрій, сприяє зняттю стресу, що благотворно позначається на емоційному стані людини.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ

Очевидно, що відповідь на питання, чи можна при грижі попереку займатися фізичними вправами, позитивний. Однак вирішувати, яким спортом можна займатися при грижі хребта, які види занять вибрати, потрібно тільки після консультації лікаря.

Дозволені види спорту

Дозволені види спорту

Перш ніж приступити до занять, необхідно розібратися, яким видом спорту можна займатися, а яким - не можна. У кожному конкретному випадку це буде вирішувати лікар. Однак в більшості випадків пацієнту показані вправи у воді, йога, пілатес і інші види фізичної активності, розглянуті далі.

плавання

У переважній більшості випадків лікарі призначають лікувальне плавання. Воно показано в різних ситуаціях - при грижі шийного відділу хребта, поперекового та інших. Основна користь плавання полягає в тому, що всі заняття здійснюються в воді - середовищі, яка підтримує людину. На відміну від повітря вода сприяє природному розслабленню всіх груп м'язів і практично виключає ризик отримання травми від удару або різкого руху.

Як правило, при міжхребцевої грижі можна плавати декількома способами:

  • на спині з переміщенням шляхом почергового закидання рук;
  • на животі таким же способом;
  • на спині з переміщенням шляхом одночасного закидання рук;
  • за допомогою плавальної дошки, що допомагає підтримувати тіло на поверхні.

Поряд з власне плаванням пацієнти з грижею можуть здійснювати і спеціальні вправи у воді - такі заняття називаються аквааеробікою. По суті, ці заняття нагадують ті ж рухи, які роблять у звичайному повітряному середовищі. Завдяки високій щільності води навантаження збільшується, а ризик травмування помітно знижується. Тому при міжхребцевої грижі будь-якого відділу такий вид активності не тільки допускається, але і рекомендується.

пілатес

пілатес

Пілатес являє собою комплекс вправ, які проводяться відповідно до кількома принципами:

  • плавність рухів;
  • концентрація на точності виконання;
  • контроль за своїми відчуттями - виняток перевантажень і болю;
  • чітка координація рухів;
  • поступове навантаження і регулярність занять.

По суті, пілатес - це загальнозміцнюючі вправи зі своїми особливостями. Таким видом активності займаються в групах, під керівництвом тренера, оскільки на перших порах зорієнтуватися у всіх тонкощах самостійно не вдасться. Основна користь - пілатес зміцнює м'язи спини, сприяє концентрації уваги на внутрішніх силах організму і формує позитивний настрій на одужання.

йога

йога

Цей вид активності показаний при грижі шийного відділу хребта, поперекового та інших. Завдяки йозі вдається зняти больові відчуття, придушити запальні процеси і значно поліпшити самопочуття пацієнта.

Основний вид вправ - АССА людина повинна прийняти певну позу і утримуватися в такому положенні від декількох секунд до декількох хвилин. Тривалість і складність виконуваних завдань поступово збільшується. Тому йогою слід також займатися тільки під керівництвом досвідченого наставника.

Фітнес і культуризм

Фітнес і культуризм

З грижею можна займатися і фітнесом, проте види, тривалість вправ обов'язково коригуються. Як правило, маються на увазі досить легкі види аеробних навантажень, які не принесуть ніякої шкоди спині. Але перш ніж приступати до них, слід обов'язково узгодити зі своїм лікарем, що при міжхребцевої грижі можна робити, а що - не можна.

Що стосується культуризму, то обмеження будуть більш відчутними. Тут багато що залежить від конкретного діагнозу - наприклад, при грижі шийного відділу хребта необхідно значно знизити навантаження на шию, а у випадку з попереком не допускаються великі навантаження при поднятиях тягарів, корпусу і т.п.

Силові вправи

Силові вправи

Дуже часто постає питання про те, як при поперекової грижі займатися, наприклад, підтягуванням, жимом штанги і іншими силовими видами активності. Тут основна рекомендація полягає в тому, що попередньо потрібно отримати докладну рекомендацію лікаря, оскільки багато вправи будуть виключені.

Однак є деякі з них, які показані навіть при наявності грижі:

  1. Підтягування на турніку дозволяє зміцнити хребетний стовп і м'язи спини.
  2. Практично завжди вирішуються заняття на тренажерах з імітацією гребли, оскільки вони сприяють посиленню м'язів спини, а тиск на саму пошкоджену область при цьому мінімальне.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ - Заняття зі штангою, станова тяга, жим ногами, як правило, не рекомендуються. Проводити їх можна тільки після повного відновлення організму, на що може піти не один рік.

Заборонені види спорту

Заборонені види спорту

Поряд з тим, що важливо знати, який спорт при грижі рекомендований лікарями, слід добре знати про заборонені види активності:

  1. Важка атлетика - робота з гантелями і штангами може завдати серйозної шкоди здоров'ю спини.
  2. Інтенсивний біг, аеробіка, плиометрика.
  3. Важкі навантаження в поле стоячи / сидячи.
  4. Окремі види легкої гімнастики - за рекомендацією лікаря.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ

Навіть при здійсненні дозволених вправ слід дуже уважно орієнтуватися на власні відчуття - спорт при помірному навантаженні не повинен викликати болю, допускається тільки легка втома, як після будь-якої інтенсивного тренування.

Вправи для м'язів спини

Вправи для м'язів спини

Спорт і грижа часто сумісні. Поряд з ним існують певні види вправ, спрямовані на розвиток і зміцнення м'язів спини. Вони запобігають спазми, сприяють природному розслабленню і знімають втому, розвантажуючи тканини від зайвих навантажень.

З позиції лежачи на животі

Тренувальний комплекс виконується в такий спосіб:

  1. Спочатку руки необхідно зігнути в ліктях і розвести по сторонам.
  2. Потім руки піднімають повільно по черзі (в випрямленном стані).
  3. Піднімають обидві руки, при цьому шийні м'язи повністю розслаблені, а голова дивиться в підлогу.
  4. Після цього до підняття рук можна додати невелику підняття ніг - але тільки за умови, якщо спина не відчуває сторонніх відчуттів.
  5. Потім руки зводять ззаду так, щоб кінчики пальців торкнулися один одного.
  6. Долоні кладуть на потилицю і піднімають плечі - хребет повинен залишатися рівним під час всього циклу.
  7. У такій позі потрібно побути кілька секунд, після чого повернутися в початкове положення.
  8. Потім трохи піднімають голову, притискаючи підборіддя до грудей. Одночасно піднімають праві руку і ногу вгору, тому - ліві.

З позиції лежачи на спині

З позиції лежачи на спині

Послідовність дій така:

  1. Спираючись на стопи і долоні, згинають коліна під прямим кутом.
  2. Трохи піднімають корпус, утримуючись в підвішеному стані кілька секунд.
  3. Потім опускаються і по черзі піднімають ноги (попередньо випрямляючи) - праву, потім ліву.
  4. Піднімають корпус, намагаючись дістати до колін руками. У такому положенні потрібно пробути кілька секунд і повернутися у вихідне.
  5. Потім згинають ноги в колінах і в стегні під прямим кутом, піднімають корпус. Одночасно тягнуться до колін, намагаючись дістати до них руками, і опускаються.
  6. Ноги розставляють по ширині плечей, тягнуть шкарпетки вгору і одночасно піднімають голову. У такому положенні потрібно протриматися кілька секунд і повернутися у вихідне.
  7. Останній цикл - вправа «велосипед».

Вправи на розтягування

Алгоритм такий:

  1. Лягають на підлогу, ноги і руки витягають уздовж тіла. При цьому намагаються потягнути руки так сильно, як дозволяє тіло.
  2. Далі піднімають коліна, обіймають їх і тягнуться тулубом вперед. У такому положенні потрібно пробути кілька секунд і повернутися у вихідне.
  3. Далі встають на коліна, впираються лобом в підлогу і витягають руки вперед. Потім тягнуться спиною до тих пір, поки дозволяє тіло.

Таким чином, грижа і спорт - сумісні поняття. Однак деякі обмеження є, тому без консультації з лікарем приступати до вправ неприпустимо.