Полезные материалы

Вправи для хребта на турніку

  1. Користь і шкода підтягувань на турніку
  2. Заняття на перекладині при різних захворюваннях хребта
  3. Вправи при сколіозі
  4. Вправи на турніку при кіфозі
  5. Вправи на перекладині при лордозе
  6. Вправи на турніку при ішемії хребетних дисків
  7. Вправи при міжхребцевої грижі
  8. Підбиваючи підсумки

Проблема багатьох людей - це вроджені та набуті захворювання хребта. У більшості випадків лікарі рекомендують різні види гімнастики, масажі, і все що може якось зміцнити м'язи спини.

А оскільки турніки мають безпосереднє відношення до зміцнення м'язів спини, ми вирішили поцікавитися у місцевих фахівців - при яких захворюваннях можна займатися на перекладині, а за яких не можна.

Так само попросили порекомендувати якісь конкретні вправи при різних видах захворювань хребта.

Користь і шкода підтягувань на турніку

Позитивна дія турніка на здоров'я людини є загальновідомим і давно доведеним. За допомогою вправ можна зміцнити всі м'язи плечового пояса, живота і рук. Крім того, турнік благотворно впливає на хребет.

Періодично займаючись на турніку, можна сформувати правильну поставу і запобігти розвитку багатьох захворювань, в тому числі сколіозу, кіфозу, лордозу, а також патологічних станів пов'язаних з недостатністю кровообігу (ішемія міжхребцевих дисків, що веде до некрозу, грижі та інші).

Заняття на перекладині при різних захворюваннях хребта

Вправи при сколіозі

Під сколіозом розуміють стійке бічне відхилення хребта від нормального положення. Найчастіше він виникає в дитячому та юнацькому віці. У вісімдесяти відсотках випадків його причина невідома.

Аномалії тіла хребців можуть бути причиною вродженого сколіозу. Також до розвитку даної патології ведуть захворювання нервово-м'язової системи (поліомієліт), сполучних тканин, порушення обміну речовин в кістках, травми, ампутації, операції з приводу видалення онкологічних пухлин.

З одного боку турнік при наявності сколіозу (навіть невеликий його ступеня) протипоказаний. З іншого - заняття на перекладині можуть використовуватися в профілактичних цілях. Сенс подібних вправ полягає в тому, щоб розтягнути хребет, зміцнити спинні м'язи (в тому числі і глибокі) і їх зв'язки.

Найбільш оптимальним вправою буде підтягування широким хватом. Можна в процесі тренування змінювати ширину хвата від вужчого до максимально широкого. В цьому випадку в процес послідовно включаються всі групи м'язів, в тому числі ті, які відповідають за стан хребетного стовпа і формування постави.

Надалі можна підключити навантаження (до десяти-дванадцяти кілограм). Непоганим вправою буде підтягування середнім хватом, причому лікті повинні знаходитися спереду і розташовуватися паралельно один одному. У цьому положенні відмінно працює двоголовий м'яз плеча, подостная, кругла і ромбовидний м'яз.

Важливим моментом є дотримання техніки. Необхідно контролювати дихання, уникати ривків і різких рухів, а також поступово збільшувати інтенсивність. При правильному виконанні формується хороша постава і значно зменшується ризик розвитку сколіозу.

Вправи на турніку при кіфозі

Під кіфозом розуміють викривлення верхнього (грудного) відділу хребта. Він може бути спадковим і набутим. Причинами розвитку останньої форми є різні захворювання: туберкульозне ураження хребців, рахіт, травми, порушення постави внаслідок слабкості м'язів спини і хребта.

Як таких протипоказань до занять на перекладині при кіфозі немає. Починати необхідно з простого вису на турніку. Щодня слід приділяти цій вправі хоча б десять-п'ятнадцять секунд. Причому м'язи спини в момент виконання вправи повинні бути максимально розслаблені.

Що стосується підтягувань, то найкраще використовувати малий або середній хват. Таким чином, все навантаження буде концентруватися в м'язах спини, в тому числі відповідають за підтримання хребта в формі.

При кіфозі не бажано виконувати підтягування зворотним хватом, так як це може провокувати подальший розвиток викривлення. Якщо є кіфоз третього ступеня, то краще за все підтягуватися з невеликими обтяженнями (до десяти кілограм).

При цьому важливо уникати ривків, в іншому випадку можна отримати травму хребта, і стежити за диханням. Подібні вправи можуть застосовуватися для профілактики даного захворювання. Рекомендується дотримуватися інтервалу між заняттями в один день.

Вправи на перекладині при лордозе

Під лордозом розуміється вигин хребта, звернений опуклістю вперед. Серед причин його розвитку можна виділити патологічні стани хребта: спондилолистез, пороки розвитку, запальні процеси і пухлини. Контрактура клубово-поперекового м'яза, торсіонний спазм м'язів спини, симптом патологічного або вродженого вивиху стегна, анкілоз кульшового суглоба також можуть викликати появу лордозу.

При заняттях на турніку при лордозе протипоказані прогини хребта, що ведуть до його розтягування в напрямку розвитку патологічного процесу.

Найбільш ефективним вправою при даній патології можна назвати підтягування колін до живота під час вису на перекладині. При цьому тіло повинно бути витягнутим, прямим, рух ніг відбувається тільки за рахунок м'язів живота. Для досягнення позитивного результату необхідно зробити десять-тридцять підйомів ніг за рахунок нижнього преса.

Витягування спини за рахунок простого вису на турніку також раціонально використовувати в боротьбі з кіфозом. Прості підтягування середнім хватом також можна рекомендувати при лордозе, однак важливо стежити за технікою і не допускати патологічних прогинів хребта.

Вправи на турніку при ішемії хребетних дисків

Під цим терміном розуміють патологічний стан, для якого характерна недостатність кровообігу в області міжхребцевих дисків. Серед причин розвитку можна виділити вроджені аномалії будови, травми, операції в даній області.

Не існує протипоказань до занять на перекладині при ішемії дисків. Як для профілактики, так і для лікування можна використовувати звичайний вис (кожен день по п'ятнадцять секунд), так і підтягування (поступова зміна вузького хвата широким).

Можна також виконувати вправу «гойдалки». Його суть полягає в висі на перекладині з розмахуванням корпусу. Щоденне виконання такого вправи покращує кровообіг в області хребта, зміцнює м'язи, що формують поставу.

Не бажано виконувати вправи з обтяженнями. Вони можуть посилити патологічний процес (через розтягнення зв'язкового апарату, який в таких випадках може мати дефекти).

Вправи при міжхребцевої грижі

Під міжхребцевої грижею розуміють зсув пульпозного ядра міжхребцевого диска з подальшим розривом фіброзного кільця. Основними причинами розвитку даного патологічного процесу можна назвати травми, фізичні перенапруги, вроджені аномалії будови хребців.

Категорично забороняється займатися на перекладині при наявності міжхребцевої грижі, навіть якщо процес виражений незначно. Віс, підтягування будь-яким хватом і з обтяженнями протипоказані навіть для профілактики міжхребцевих гриж.

Підбиваючи підсумки

Таким чином, не завжди вправи на турніку корисні для Вашого хребта. При деяких станах краще обмежити або виключити заняття на турніку. Варто відзначити захворювання опорно-рухового апарату, які є протипоказаннями до занять на турніку.

Серед них сколіоз (навіть якщо є перша його ступінь). При наявності остеохондрозу шийного відділу хребта займатися на перекладині можна, проте з крайньою обережністю, в іншому випадку болю в шиї тільки посиляться, з'являться симптоми запаморочення, слабкість.

Зістрибувати з турніка також не рекомендується, так як це може привести до різних травм (наприклад, розтягування зв'язок гомілки і переломів кісток стопи).

Грижі міжхребцевих дисків, навіть найменші, є абсолютним протипоказанням до підтягування на перекладині, особливо якщо є зайва вага.

При кіфозі грудного відділу хребта заняття на турніку не є протипоказанням. Вони допомагають зміцнити глибокі м'язи спини, які формують поставу. Саме їх слабкий розвиток можна назвати однією з причин даного захворювання.

Як приклад кілька вправ для профілактики хребта:

У будь-якому випадку, важливо пам'ятати, що для хребта турнік виконує, швидше за все, профілактичну дію, ніж лікувальний, тому перед заняттями ПРОКОНСУЛЬТУЙТЕСЯ З ФАХІВЦЯМИ, щоб уникнути прогресування захворювання і прогресування патологічних симптомів.