Полезные материалы

Вправи після операції на грижу хребта поперекового відділу

  1. Які цілі гімнастики, в чому її користь?
  2. Дії пацієнта в перші дні
  3. Що включає в себе інтенсивна реабілітація?
  4. Деякі прості вправи для відновлення хребта
  5. Вправи на боці і животі
  6. Особливості реабілітації та лікувальної фізкультури в пізній період
  7. Які фізичні вправи можуть принести максимальну користь?

Вправи після операції на хребті поперекового відділу при грижі - необхідний реабілітаційний комплекс фізичних вправ. Кожній людині, яка пережила цю серйозну операцію , Треба розуміти, що без належної реабілітації і фізкультурних навантажень неможливо встати на ноги і повернутися до активного життя. Що являє собою гімнастика після видалення грижі поперекового відділу хребта, в чому її користь і як виконувати такі вправи, щоб вони не принесли шкоди пацієнтові.

реабілітації

Які цілі гімнастики, в чому її користь?

Виконання спеціальних вправ в рамках відновлювальної фізкультури - найважливіше завдання будь-якої реабілітаційної програми. Мета ЛФК в ході реабілітації після видалення міжхребцевої грижі - допомогти людині швидше почати активно рухатися.

Звичайно, операція з приводу видалення такої грижі дуже важка і вимагає високої майстерності нейрохірурга. І щоб згладити негативні наслідки такого втручання в діяльність хребта, пацієнту необхідно якомога раніше почати проводити систематичні вправи. Причому в пізньому і відстрочених реабілітаційному періоді слід не тільки робити все вправи після видалення міжхребцевої грижі, а й побільше рухатися: плавати, ходити, брати участь в спортивних іграх і ін.

Причому в пізньому і відстрочених реабілітаційному періоді слід не тільки робити все вправи після видалення міжхребцевої грижі, а й побільше рухатися: плавати, ходити, брати участь в спортивних іграх і ін

Необхідність виконання лікувальних вправ після такого серйозного втручання визначається наступними цілями:

  • позбавлення від болю;
  • відновлення нормальних функцій ділянки, що піддавався операції;
  • нормалізація активності хребетного диска і всього хребта в цілому;
  • зміцнення м'язів і недопущення їх атрофії;
  • відновлення рухової активності;
  • усунення фізичних обмежень в постопераційному періоді.

Дії пацієнта в перші дні

В цей час людині забороняється будь-яке навантаження В цей час людині забороняється будь-яке навантаження. Показаний суворий постільний режим. Іноді в лежачому положенні може з'явитися відчуття жару, слабкість і головний біль. Надалі активність людини обмежується, в той же час йому заборонено сидіти.

Такі обмеження необхідні, щоб виключити ускладнення на хребет, рецидив хвороби та інші явища. В результаті після такого серйозного втручання шлях відновлення порушених функцій хребта буде дуже важким. Однак його необхідно пройти, щоб швидше почати активне життя.

Що включає в себе інтенсивна реабілітація?

Фізкультура в післяопераційний період є обов'язковою. Пацієнт виписується з лікарні приблизно через місяць у разі, якщо операція була проведена відкритим методом, і приблизно через 2 тижні, якщо вона була зроблена за допомогою ендоскопії. Однак і в тому, і в іншому випадку необхідна не тільки зарядка , А й комплексні заходи по відновленню рухливості хребта.

Інтенсивна реабілітація за допомогою лікувальної фізкультури призначається пацієнту вже з другого місяця після оперативного втручання Інтенсивна реабілітація за допомогою лікувальної фізкультури призначається пацієнту вже з другого місяця після оперативного втручання. ЛФК виконується тільки під контролем реабілітолога. Паралельно пацієнту рекомендують санаторно-курортне лікування.

На ранньому відновному етапі проводяться наступні вправи для реабілітації:

  1. Акуратне згинання ноги в позиції на спині. При цьому треба намагатися притискати коліна до грудей. У зазначеному положенні треба побути близько 45 секунд, після чого повільно повернутися в колишню позу.
  2. У положенні на спині розкинути руки. Нижні кінцівки згинаються в колінах. У такому положенні треба постаратися підняти таз. На перших порах треба постаратися витримати таку позу близько 10 секунд, потім поступово збільшуючи цей час.
  3. Повертати ноги (на спині), при цьому самі кінцівки зігнуті в колінах.
  4. У позі з опорою на коліна і руки треба одночасно витягнути протилежні кінцівки в горизонтальному положенні. Намагатися утримати їх в такій позі не менше 5 секунд. Потім потрібно поміняти руки і ноги місцями.
  5. У позиції на животі необхідно піднімати пряму нижню кінцівку вгору, причому таз від підлоги не відривається. Крім того, не відриваючи таз, треба опустити нижню кінцівку.

Крім того, не відриваючи таз, треба опустити нижню кінцівку

У ранньому реабілітаційному періоді такі вправи є інтенсивними. І якщо у людини виникають больові відчуття під час виконання гімнастичних вправ, йому необхідно або знизити інтенсивність навантажень, або ж тимчасово припинити їх виконання.

Деякі прості вправи для відновлення хребта

Звичайно, після інтенсивної реабілітації гімнастика не припиняється. Її треба виконувати регулярно і без перерв, щоб не допустити погіршення і рецидиву міжхребцевої грижі попереку.

Список деяких вправ, які необхідно виконувати в положенні лежачи на спині: Список деяких вправ, які необхідно виконувати в положенні лежачи на спині:

  • стиснути долоні в кулаці і підтягнути стопи, трохи підняти голову, потім повернутися в колишню позицію;
  • одночасно підтягувати до грудей коліна (це треба робити так, щоб в сідницях відчувалося напруження);
  • розставити зігнуті нижні кінцівки і спробувати нахилити праве коліно до протилежного п'яті (потім треба виконувати для протилежної ноги);
  • витягнути широко руки і в такій позі дотягнутися лівою рукою до правої долоні (при цьому стегна повинні бути нерухомими), таке ж повторити для правої руки;
  • стопи розташувати разом і зігнути нижні кінцівки, між колінами помістити м'яч, по черзі здавлювати і розслабляти коліна;
  • спираючись ступнями на підлогу, обережно піднімати таз;
  • тиснути ногами підлогу в лежачому положенні по черзі;
  • над грудьми скласти долоні і здавлювати їх силою;
  • повертати стопи, при цьому нижні кінцівки розташувати якомога ширше;
  • виконувати лежачи вправи типу «велосипед».

Вправи на боці і животі

Паралельно необхідно виконувати нескладні гімнастичні вправи, лежачи на животі. При цьому треба пам'ятати, що якщо лежати на лівому боці, то права кінцівку розташовується під головою (або навпаки). Кілька простих вправ на боці:

  • підтягувати коліна до живота (при цьому треба робити видих);
  • піднімати обидві ноги, роблячи їх прямими;
  • підняти ногу на вдиху, а на видиху опустити (далі, перевернувшись, виконати те ж і для лівої кінцівки);
  • витягнути вперед верхні кінцівки і спробувати трохи підняти тулуб;
  • піднімати ногу (руки при цьому треба розташувати під підборіддям).

підтягувати коліна до живота (при цьому треба робити видих);   піднімати обидві ноги, роблячи їх прямими;   підняти ногу на вдиху, а на видиху опустити (далі, перевернувшись, виконати те ж і для лівої кінцівки);   витягнути вперед верхні кінцівки і спробувати трохи підняти тулуб;   піднімати ногу (руки при цьому треба розташувати під підборіддям)

А ось прості вправи, які виконуються на животі:

  • поклавши на руки підборіддя, спертися стопами і піднімати коліна (повинно відчуватися напруга м'язів в сідницях);
  • підтягувати коліно до ліктя (робити по черзі для правої і для лівої сторони);
  • згинати в коліні ногу, при цьому повертати голову.

Незважаючи на те, що такі вправи є простими, їх не потрібно виконувати тривалий час. Необхідно стежити за самопочуттям і зменшувати навантаження, якщо з'явиться сильний біль.

Особливості реабілітації та лікувальної фізкультури в пізній період

У пізній реабілітаційний період пацієнт під наглядом лікаря починає працювати над відновленням м'язів. При цьому він може розраховувати на значне збільшення інтенсивності фізичних навантажень. Ці ж фактори сприяють зміцненню м'язів і подальшої активізації способу життя людини.

Гімнастичну активність в цей час доповнюють мануальною терапією Гімнастичну активність в цей час доповнюють мануальною терапією. Необхідно проходити курси лікувально-профілактичного масажу не рідше двох разів на рік. Таке комплексне вплив допомагає відновити кровообіг в порушеному хребті, скоріше повернути людину до активної і різноманітної життя. Цілеспрямоване комплексне вплив на людину допомагає йому не допустити рецидиву грижі.

І щоб фізкультура принесла максимум користі, такій людині необхідно:

  • не піднімати речі, важче 9 кг;
  • не стрибати і довго не перебувати в стоячому положенні;
  • намагатися не допускати переохолодження (для цього треба носити хустку або спеціальний пояс на попереку);
  • корсет в цей час вже не знадобиться (більш того, він може бути шкідливим, тому що здатний викликати атрофію).

Які фізичні вправи можуть принести максимальну користь?

Зусилля, витрачені на лікувальну фізкультуру, можуть бути марними, якщо людина не буде дотримуватися основних рекомендацій лікаря. Вони нескладні, але саме від них залежатиме лікування міжхребцевого диска:

  1. Категорично забороняється переохолоджуватися. Після занять треба приймати душ (теплий), щоб розслабити м'язи. У холодну пору року слід тепло одягатися. Навіть в теплу погоду треба вкутувати поперек.
  2. Не рекомендується тривалий час сидіти. Періодично потрібно змінювати положення тіла, щоб уникнути зайвого перенапруження хребців.
  3. Не можна і довго стояти. Якщо це робити довго, то в хребцях можуть бути хворобливі відчуття. Коли ж немає можливості трохи прилягти, то краще походити або обережно виконати трохи присідань.
  4. Тяжкості піднімати строго заборонено. Навіть в перший рік після операції не можна піднімати речі більш 3 кг. Надалі навантаження можна буде збільшити.
  5. Всі предмети рекомендується піднімати тільки з прямою спиною.

Фізкультура після операції з видалення міжхребцевої грижі життєво необхідна пацієнтові. Помилковою є думка, що необхідно намагатися менше рухатися. Без рухової активності неможлива нормальна робота будь-яких органів людського тіла.

Крім того, хребет зможе нормально працювати після такого втручання, його треба тільки правильно навантажувати. Однак робити це потрібно дуже обережно і тільки під наглядом висококваліфікованих фахівців.

Які цілі гімнастики, в чому її користь?
Які цілі гімнастики, в чому її користь?
Що включає в себе інтенсивна реабілітація?
Які фізичні вправи можуть принести максимальну користь?