Полезные материалы

Вправи при грижі хребта по Бубнівська

  1. Грижа хребта і її види
  2. діагностика
  3. Лікування грижі поперекового відділу
  4. комплекс Бубновського
  5. Відмінності підходу Бубновського від поширеної практики
  6. обмеження

болі в хребті можуть бути викликані міжхребцевої грижею . Для лікування її різновидів існують різні методи. Деякі з них можуть бути використані самостійно, для деяких потрібні спеціальні умови.

спеціальні

Міжхребцева грижа хребта

Одним з доступних засобів для профілактики і лікування міжхребцевої грижі є комплекс вправ Бубновського. Його виконання є і в домашніх умовах, і не вимагає спеціальної підготовки.

Які методи визначення наявності грижі, встановлення її різновиди, особливостей лікування? Як виконувати цей комплекс вправ? Всі ці відомості необхідні для того, щоб свідомо використовувати ефективні засоби, і попередити можливі ускладнення.

Грижа хребта і її види

Міжхребцева грижа - це таке захворювання кісток і м'язів людини, яке виникає в зв'язку з тим, що пульпозное ядро ​​міжхребцевого диска змінює своє місце розташування (тобто зміщується) і фіброзне кільце втрачає цілісність (розривається).

Для профілактики і лікування грижі наша постійна читачка застосовує набирає популярність метод безопераційне лікування, рекомендований провідними німецькими та ізраїльськими ортопедами. Ретельно ознайомившись з ним, ми вирішили запропонувати його і вашій увазі.

Це захворювання є, згідно зі статистикою, найпоширенішим, з виникаючих хвороб в опорно-руховому апараті. Як би сильно воно не було розвинене - недуга сам по собі не смертельний. Однак його наявність завжди пов'язане з почуттям фізичного дискомфорту, що виявляється по-різному, в залежності від специфіки кожного випадку. Крім того, грижа хребта може зробити людину інвалідом.

Фахівці класифікують грижі за характером виникнення (первинні і вторинні) і за місцем розташування (шийний, поперековий і грудний відділи).

Якщо у людини був здоровий хребет, але в результаті травми або занадто сильного навантаження з'явилася грижа, то її відносять до первинних.

Якщо ж в хребті вже спостерігалися патології, розвиток яких в результаті призвело до грижі, то це вторинна.

Знайдено ефективний засіб від болю і для лікування суглобів:

  • натуральний склад,
  • без побічних ефектів,
  • ефективність, доведена екпертів,
  • швидкий результат.

Як характеризують грижі в різних відділах хребта:

  • Шийний відділ - відчувається біль в шиї, вона може переходити в плечі або навіть руки - пальці терпнуть, підвищується тиск. Також симптомами є головний біль і запаморочення. Шийні грижі виникають рідше інших.
  • Грудний відділ - відчувається біль в грудях. Як правило, при таких грижах пацієнти намагаються змінити положення тіла так, щоб послабити її, і це їм допомагає. Але слід врахувати, що деякі пози сприяють викривленню хребта.
  • Поперековий відділ - відчувається біль в області спини. Швидкі руху, будь-які навантаження - все це підсилює біль. Симптоми - біль віддає в ноги, вони можуть заніміти. Саме поперековий грижа, у важких випадках, викликає параліч. І власне, поперекова грижа - найпоширеніша.

І власне, поперекова грижа - найпоширеніша

Біль - ось що є головною ознакою міжхребцевої грижі. Стан організму і хребта при грижі характеризується:

  • відчуттям дискомфорту в попереку;
  • ниючий біль, яка може виникати періодами;
  • при довгому знаходженні в сидячому або стоячому положенні відчутно посилюється;
  • в лежачому положенні відчувається помітне полегшення;
  • людина ходить, накульгуючи;
  • загальне м'язове розслаблення;
  • органи таза починають гірше працювати;
  • послаблюється потенція.

Ці ознаки турбують багатьох людей, але їх значимість недооцінюють, пов'язують зазвичай з тим що «перенапружувався», і цим виправдовують їх наявність. Тим самим відкладається візит до лікаря. До нього звертаються в крайньому випадку, коли біль нестерпний і вже сильно заважає в побуті і на роботі.

Однак якщо вчасно не звернутися до фахівця, то грижа буде виключно розвиватися, завдаючи все більше незручностей. Тому рекомендується йти на обстеження негайно, як тільки виявляються ознаки.

діагностика

Лікар-невролог - ось хто проводить діагностику міжхребцевих гриж. Він дає направлення на магнітно-резонансну томографію, за допомогою якої добре визначаються:

МРТ хребта

  • наявність гриж і їх положення;
  • розміри;
  • ширина хребетного каналу;
  • чи є запальний процес;
  • інші характерні патології.

Чим раніше і точніше буде виконана такого роду діагностика, тим більше шансів на успішне і короткострокове лікування.

Лікування грижі поперекового відділу

Якщо з'ясовується, що у пацієнта є грижа, то лікар може запропонувати два шляхи вирішення цієї проблеми. Це операція (в разі термінової необхідності) і лікувальна терапія (якщо є можливість уникнути хірургії).

Терапевтичні методи лікування міжхребцевих гриж бувають наступними:

Лікувальна гімнастика - сприяє зміцненню потрібних м'язів, загального тонусу організму, підвищує здатність організму до боротьби з хворобами. Слід застосовувати цей метод з консультацією лікаря, так як деякі фізичні вправи, корисні для профілактики здорової людини, можуть тільки погіршити стан хворого з грижею.

Мануальна терапія і акупунктура. Цими способами досягається полегшення, болі зменшуються, і тиск на хребці слабшає. Але потрібно мати на увазі, що ці способи не вирішують проблем, які спровокували появу грижі.

Фізіотерапія - застосовуючи в комплексі масажні процедури, рефлексотерапію, розтяжку і ультразвук, фахівці домагаються лікування міжхребцевих гриж без ризику для хворого.

голковколювання

Оскільки багато з терапевтичних процедур недоступні через фінансові причини, або через дефіцит часу, а деякі неможливо провести в домашніх умовах, багато фахівців радять використовувати адаптивну гімнастику Бубновського.

комплекс Бубновського

Професор Сергій Михайлович Бубновський колись сам травмував спину і мав невтішний діагноз, исключавший одужання. Тоді він самостійно вивчив теорію і практику фахівців з усього світу, і розробив свій власний метод, дотримуючись якого він вилікувався.

Розроблена методика спирається на наукові і медичні досягнення вітчизняних і іноземних представників, але правильно користуватися ними для користі людей, яких турбує грижа хребта, вдалося саме Бубновського. Детально, походження методу і посилання на джерела інформації по її підстав описані в його книзі «Грижа хребта - не вирок!». Також в книзі є методики лікування певних випадків і відповідні вправи.

Його вправи задіють власні резерви організму і допомагають пацієнтові без сторонньої допомоги поліпшити своє самопочуття і відновити спину. Завдяки його методиці багато людей уникли страждань, спричинених міжхребцевої грижею. Також це допоможе обійтися без хірургічного втручання, оскільки вправи Бубновського дозволяють вирішити проблеми з грижами навіть в запущених випадках.

На що робляться акценти в цій методиці:

Необхідно розслабити м'язи. Повністю. Тоді знімається запалення і набряклість. Затиснений нерв болить саме через напругу відповідної м'язи. Повне розслаблення - важливий принцип методики.

Потрібно подбати про розтяжці м'язів і хребта. Гнучкі м'язи працюють краще і менше болят.Растяжка спинного хребта призводить до його випрямляння, і тоді все хребці стають на свої місця, що теж зменшує больові відчуття, і сприяє поліпшенню загального самопочуття.

Ніяких медикаментів. Природним знеболюючим є фізичні навантаження. Ті, хто робить вправи, спостерігають поліпшення свого стану вже після кількох занять.

Ті, хто робить вправи, спостерігають поліпшення свого стану вже після кількох занять

Вправи по Бубнівська

Розвиток каркаса. Слабкі м'язи не підтримують кістки, що і призводить до викривлень і нерівномірних навантажень на хребет. Методика приділяє увагу розвитку не тільки м'язів спини, але і черевних м'язів і тазу, а також рук і ніг.

Розробка м'язів, не задіяних в щоденних операціях. Якщо людина довго ходить, або багато сидить - активно працюють і навантажуються одні й ті ж м'язи. Попрацювавши з неактивними протягом звичайного дня м'язами, можна поліпшити кровообіг, що також сприяє зменшенню болю і загального оздоровлення.

Регулярне виконання вправ Бубновського позбавляє пацієнтів від усіх неприємних симптомів, викликаних міжхребцевої грижею, і призводить до одужання. Але перш ніж до них приступати, необхідно зробити глибокий і комплексне обстеження, щоб встановити особливості конкретного організму, а також положення, розмір і стан грижі. Тільки після цього складається індивідуальна програма тренувань, які вправи робити скільки разів і як часто.

Відмінності підходу Бубновського від поширеної практики

Бубновский розглядав тенденції, які спостерігалися серед своїх пацієнтів і ставленням до постановки діагнозу лікарів. Його власні міркування стосуються того, що багато пацієнтів близько до серця приймають такий діагноз, як грижа і впадають в депресію. Також він зазначає, що досить-таки часто термін «грижа хребта» використовується для пояснення будь-яких болів в спині, що в суспільстві розвинені забобони щодо наслідків такого діагнозу, і що самі лікарі-невропатологи згущують фарби, змальовуючи незворотність наслідків грижі. На його думку, дуже часто напряму до нейрохірурга недостатньо обгрунтовані, і навіть сам термін - «грижа хребта» - це щось на зразок штучного винаходи самих нейрохірургів.

книга Бубновського

Бубновский посилається на те, що перш, ті ж самі симптоми болю в спині приписувалися радикуліту (теж часто безпідставно). Але радикуліт хоча б намагалися лікувати, використовуючи терапевтичні засоби, а до допомоги нейрохірургів зверталися лише в самому крайньому випадку - коли терапія не давала очікуваного результату. Не допомагають ліки, витягнення, фізіотерапія, банки - значить, операція. Коли ж мова заходить про будь-якій підозрі на грижу, або про грижу з незначними розмірами, то пацієнтів відправляють на операцію, внаслідок міркувань вигоди. Адже це швидкий спосіб, хоч і дорогий, в результаті, з'являється можливість за менші терміни обслужити більше багатих хворих. Це все лише думка професора, і він у своїй книзі висловлює його. Вона побудована за принципом питань і відповідей, так як за роки своєї практики йому довелося поспілкуватися з великим числом пацієнтів та їх найпоширеніші помилки і стереотипи він добре вивчив.

На думку Бубновського, лікар повинен орієнтуватися на результат, який задовольнить пацієнта. І шлях до цього лежить через прийняття до відома двох основних бажань тих, хто приходить на лікування:

  • Пацієнт бажає позбутися від болю, і для нього також критично, щоб це позбавлення пройшло без використання ліків, бо, як правило, він ними ситий по горло.
  • Хворий хоче відновити втрачену працездатність, хоче повернутися до своєї повноцінного життя, роботі, не бажає обмежувати власний фізичний потенціал.

Обидва цих бажання цілком реально здійснити так, щоб і лікар не залишився без роботи, і пацієнт відчув полегшення і радість від лікування.

обмеження

Ряд ускладнень, які можуть бути присутніми у хворого, обмежує можливість застосування методики Бубновського:

Післяопераційний час. Якщо пацієнт нещодавно переніс хірургічну операцію, то протягом певного періоду використання вправ неприпустимо.

Проблеми з серцем. Стан близьке до інфаркту, нестабільна стенокардія - ці ознаки говорять про те, що не можна застосовувати методику.

Порушення циркуляції крові в головному мозку, в гострій формі, також обмежує використання вправ. Те ж саме при гіпертонічного кризу.

Онкологічні захворювання, перехід метастаз на область хребців.

Особливості застосування методики - загальні правила:

  • принцип поступовості навантажень;
  • при вправах годі було допускати гострого болю;
  • не стрибати і не бігати;
  • ніяких різких рухів - виконуються плавно і акуратно;
  • кожен день - кілька підходів.

Важливо пам'ятати, що лікування не відбувається миттєво або після пари занять за методикою.

Центр Бубновського - вправи для розтягування хребта при грижах

Початкове положенняДіїПриміткаКількість підходів

1 Рачки. Спина рівна спина тримається прямий і розслабленою на вдиху. На першому видиху спину округлити і встати в такій позі. На другому видиху спину слід прогинати в зворотну сторону Робиться плавно 20 раз 2 Сидячи на підлозі, ноги і спина рівні, руки біля грудей Використовуючи тільки сідничні м'язи, просуватися вперед приблизно на метр, потім на стільки ж назад Один підхід: це рух в обидві сторони 10 раз 3 Лежачи на спині, поперек притиснутий до підлоги, руки уздовж тулуба Ноги піднімаються під прямим кутом і імітують їзду на велосипеді Тривалість підходу - одна хвилина 1 раз 4 Стоячи прямо, руки підняті Робиться нахил вперед, долоні намагаються дістати до підлоги. На максимальному нахилі спина розслабляється, живіт і груди притискаються до ніг Виконується плавно і повільно 10 разів 5 Лежачи на животі, руки прямі, витягнуті перед собою Видих: груди обидві руки піднімаються і затримуються на кілька секунд. Повернення в початкове положення і вдих Вправа робиться плавно 8 разів 6 Лежачи на животі, руки прямі, витягнуті перед собою Видих: піднімається права рука і груди, потім повернення в початкове положення і вдих. Те ж саме для лівої руки Один підхід - це виконання з кожною рукою 8 разів 7 Лежачи на спині, руки за головою, ліктями вперед, ноги зігнуті в колінах Вдих - права нога піднімається і намагається дотягнутися до ліктів, лопатки треба підняти, а підборіддя притиснути до грудей. Видих: нога і лопатки опускаються на підлогу. Вдих: пряма права нога намагається дотягнутися до ліктів. Видих: повернення в початкове положення Один підхід включає виконання для кожної ноги 8 разів 8 Лежачи на спині, коліна зігнуті, стопи у сідниць, руки обхоплюють щиколотки Таз піднімається на максимальну висоту, спина прогинається. Повернення у вихідне положення 8-10 разів

Вправи при грижі хребта по Бубновського в домашніх умовах

Назва / призначенняПочаткове положенняДіїПриміткиКількість підходів

1 Розслаблення м'язів спини Рачки Видих: спина вигинається. Вдих: спина прогинається в іншу сторону Критично робити цю вправу дуже плавно 20 раз 2 Розтяжка м'язів ніг і попереку Рачки Права нога відводиться назад, потім робиться повільне присідання на ліву ногу. Ліва нога тягнеться максимально далеко, присідання - максимально низько. Вправа робиться без ривків 20 раз 3 Нахили Рачки Тіло витягується вперед максимально далеко, але спину не можна при цьому прогинати 8 разів 4 Розтяжка м'язів спини Рачки Видих: все тіло складається, руки згинаються в ліктях У кращому випадку тіло максимально близько до підлоги, виконано присідання на п'яти, руки випрямлені 6 разів 5 Вправи для преса Лежачи на спині, руки за головою Ноги згинаються в колінах. Видих: підйом тулуба, лікті намагаються дотягнутися до колін Поступово навантаження збільшується До легкого печіння в м'язах 6 полумостік Лежачи на спині видих: таз піднімається вгору, і тягнеться максимально високо.

Вдих: повернення в початкове положення

30 раз

Вправи по Бубнівська при грижі шийного відділу хребта

Слід звернути увагу на те, що при виконанні цих вправ шия обов'язково повинна бути розслаблена.

Початкове положенняДіїКількість повторів

1 Сидячи на стільці, спина рівна, шия розслаблена Голова плавно нахиляється назад, підборіддя тягнеться вгору 8 раз 2 Спина рівна, шия розслаблена півоберту. Голова повертається вправо, підборіддя і шия висуваються вперед. У цьому положенні робиться напівоберт до лівого плеча 8 разів на кожну сторону 3 На колінах Чи не рекомендовано виконувати початківцям. Виконується прогин назад, допомагаючи собі руками, голова опускається на підлогу, на верхівку. Шия розслаблена. У цьому положенні треба акуратно погойдатися вперед і назад 10 разів

Даний комплекс призводить до одужання. Але перш, ніж до них приступати, необхідно зробити повне комплексне обстеження, щоб встановити особливості організму, а також положення, розмір і стан грижі. Тільки після цього складається індивідуальна програма тренувань, які вправи робити скільки разів і як часто.

Які методи визначення наявності грижі, встановлення її різновиди, особливостей лікування?
Як виконувати цей комплекс вправ?