Полезные материалы

Вправи при грижі поперекового відділу хребта: лікувальна гімнастика, комплекс ЛФК, розтяжка

  1. Як відновлюватися після міжхребцевої грижі?
  2. Лікувальна фізкультура при грижі хребта
  3. показання
  4. Протипоказання
  5. комплекс вправ
  6. Йога при міжхребцевої грижі
  7. комплекс вправ

Грижа попереково-крижового відділу хребта зазвичай розвивається у чоловіків в самому розквіті сил. Ця хвороба призводить до різкого обмеження активності і працездатності, що вимагає негайного початку лікування. З розвитком медицини з'явилися сучасні методи, що дозволяють вже через тиждень після операції відчувати себе як раніше. Але така оперативність допомоги стала вимагати більш уважного ставлення до відновлення пацієнта.

Але така оперативність допомоги стала вимагати більш уважного ставлення до відновлення пацієнта

Якщо раніше хворому можна було тривалий час перебувати в ліжку, то зараз відновлення починається відразу після втручання. Питання зміцнення м'язів і зв'язок залишаються повністю на совісті пацієнта - лікар лише навчає його комплексу вправ. Які ж вправи при грижі хребта є найбільш ефективними та безпечними? Відповідь - все, різниця полягає лише в черговості їх застосування.

Лікувальна фізкультура є ідеальним методом відновлення м'язів і сухожиль - в процесі тренувань хворий сам починає помічати прогрес. ЛФК при грижі хребта перешкоджає розвитку ранніх і пізніх ускладнень, так як запобігає застійні явища в тканинах спини. Останнім часом набирає популярність різновид гімнастики - йога, корисна пацієнтам будь-якого віку в якості профілактики.

Зміст статті

Як відновлюватися після міжхребцевої грижі?

Як відновлюватися після міжхребцевої грижі

Реабілітація після перенесеної грижі повинна обов'язково включати комплекс методик, так як в цей період важлива дозоване навантаження. Перші вправи пацієнт починає виконувати вже в ліжку, щоб підготувати м'язи хребетного стовпа до навантаження. Якщо рано давати спині осьову навантаження (стояти, сидіти), то можна отримати ускладнення у вигляді рецидиву грижі. Тому лікарі дотримуються такого порядку в призначенні лікувального комплексу:

  • Перші руху після операції хворий починає в ліжку - застосовуються методики напруги різних груп м'язів. Якщо в цей період почати активні рухи в суглобах, то можна спровокувати напад гострого болю.
  • Потім починають поступову розтяжку м'язів, які перебували в стані спазму. Такий стан з них потрібно швидше зняти, щоб не допустити зменшення обсягу рухів. Її виконують за допомогою спеціальних комплексів, що включають одночасну роботу масажиста і фахівця з лікувальної фізкультури.
  • Відразу з ліжка пацієнта переводять в стояче положення - сидіти не рекомендується протягом декількох тижнів. З цього моменту починається лікувальна гімнастика для хребта, що дозволяє повернути колишню силу м'язам спини.
  • Відновлювальний комплекс триває трохи менше року, незалежно від темпів одужання хворого. Це дозволяє не тільки усунути наслідки міжхребцевої грижі, а й сповільнити прогресування остеохондрозу.

Зарядка при грижі хребта добре адаптує людини до повсякденної активності, так як забезпечує «розігрівання» всіх м'язів і зв'язок спини з самого ранку.

Лікувальна фізкультура при грижі хребта

ЛФК при грижі поперекового відділу хребта є найзручнішим методом, оскільки не вимагає ніяких фінансових витрат. Її успіх залежить суто від бажання і сили волі пацієнта, так як комплекс вправ потрібно виконувати кілька разів на день:

  • Мало хто хворі витримують рекомендований рік тренувань, кидаючи їх вже на перших місяцях.
  • Цьому також сприяють «малі» операції, які отримали широке застосування в сучасній нейрохірургії.
  • Після такого втручання чоловік відчуває полегшення, ледь відійшовши від наркозу. Тому гімнастика при грижі хребта стає для нього не потрібна - навіщо так довго робити цю зарядку, якщо все одно спина не болить?
  • Але це легковажність при поверненні навантаження призводить до поганих наслідків - рецидиву захворювання. Причому при повторному розвитку «малої» операцією обійтися не вийде - втручання виконують через великий розріз.

Тому потрібно бездоганно дотримуватися комплекс ЛФК, призначений лікарем, щоб не нашкодити своєму ж здоров'ю.

показання

показання

Відразу після встановлення діагнозу виконується обстеження, яке дозволяє вибрати оптимальний метод лікування. Починають гімнастику, коли усунуті основні симптоми - біль і різке обмеження рухів. Тому вправи при грижі хребта можна виконувати тільки в певний період:

  1. Якщо дефект був невеликих розмірів, і вдалося уникнути операції, то лікувальну фізкультуру призначають відразу після зняття болю.
  2. Коли грижа була виявлена ​​випадково (під час профілактичного огляду), і не супроводжується симптомами - гімнастика є основною профілактикою загострення.
  3. Після проведення міжхребцевої блокади вправи починають через кілька днів, щоб зменшилися набряк і запалення в місці дефекту.
  4. Терміни початку гімнастики після операції вибирає лікуючий лікар - він оцінює стан м'язів і зв'язок, а також готовність пацієнта до навантажень.

Показання є загальними і усередненими - в реальній практиці існує індивідуальний підхід до кожного пацієнта.

Протипоказання

При деяких станах вправи при поперекової грижі хребта починати не рекомендується. У таких випадках спокій кращає руху, так як запобігає розвиток ускладнень. А іноді стан пацієнта не дозволяє почати ЛФК:

  • Ускладнена міжхребцева грижа є абсолютним відведенням від вправ. При такому ускладненні розвивається пошкодження спинного мозку або великих нервів, що вимагає часу для їх загоєння.
  • Якщо хвороба була викликана запаленням тканин хребта - тоді на період загоєння створюється спокій.
  • При важких хворобах серця і судин (стенокардія, гіпертонія), для яких будь-яке навантаження в період стресу може стати пусковим фактором.

Але навіть при таких станах знаходиться вихід - гімнастику починають трохи пізніше або полегшують весь комплекс.

комплекс вправ

комплекс вправ

Для профілактики загострень використовуються будь-які комплекси, що дозволяє людині вибрати найбільш підходящий метод. А ось послідовність у призначенні ЛФК добре простежується при хірургічному лікуванні, коли хворий проходить всі етапи фізкультури:

  • Вправи при грижі поперекового відділу хребта після операції починають з ізометричних навантажень в ліжку. Такий підхід не допустить розвитку болю, яка може викликати огиду до процедури у пацієнта. Використовують напруга м'язів ніг і плечового пояса в лежачому положенні, виключаючи руху в суглобах.
  • Велику увагу приділяють м'язам живота, які забезпечують розвантаження хребетного стовпа. Їх починають тренувати також в положенні лежачи, що виключає будь-яку рухливість спини.
  • Потім пацієнта «піднімають на ноги», що також служить етапом тренування - спина знову отримує осьову навантаження. Стоячи продовжують аналогічні навантаження: спочатку напруга м'язів без рухів, а потім можна приступати до плавним згинання та розгинання.
  • Якщо хворий добре переносить навантаження, то починають вправи з опором. Для цього використовують різні по жорсткості джгути і невеликі гантелі.

Лікувальна гімнастика при грижі хребта не завершується після виписки - хворий повинен активно дотримуватися рекомендацій будинку.

Йога при міжхребцевої грижі

Для домашніх умов ідеально підходить йога, яка «навчає» м'язи спини гнучкості і витривалості. Її вправи - асани - завжди є загальнозміцнюючим, так як змушують працювати м'язи всього тулуба. Для цієї гімнастики немає обмежень за віком або статурі - її можна проводити в будь-яких умовах (навіть на роботі). Пацієнт знайде в ній індивідуальні та відповідні пози для розтяжки м'язів і зв'язок.

Йога також «вчить» хворого правильному положенню спини, що важливо для профілактики остеохондрозу . Якщо людина зможе контролювати поставу, то це дозволить йому уникнути неприємних відчуттів. Йога виконує розтяжку зв'язок хребта, що при регулярних тренуваннях повертає нормальну гнучкість і рухливість в спині.

комплекс вправ

комплекс вправ

Йога (у вигляді деяких поз) заборонена при міжхребцевої грижі, так як має стискає або скручують дією. Тому слід звернути увагу лише на вправи, що розтягують хребетний стовп:

  1. Першою завжди йде релаксационная йога - ці асани служать для розслаблення м'язів хребта.
  2. Шавасана нагадує звичайне лежання на спині (руки розташовані уздовж тулуба), але при цьому пацієнт поступово розслаблює всі м'язи, починаючи з ніг. Останніми потрібно закрити очі, після чого робиться глибокий видих.
  3. Різновиди «пози лотоса» розвивають витривалість хребта - під час них людина сидить з прямою спиною, схрестивши ноги.
  4. Ваджрасана тренує правильну поставу - потрібно опуститися на коліна, після чого схрестити ступні під сідницями. Спираючись руками на коліна, домагаються ідеально прямої спини.
  5. Розтягуються йога показана, коли повністю усунутий больовий синдром і мінімальний ризик рецидиву хвороби.
  6. Ці вправи у нас мають свої аналоги - «місток», «жаба» або «човник».
  7. Уштрасана починає розтяжку з положення лежачи на животі - розташувавши руки перед собою, повністю розслабляються. Спираючись на долоні, починають поступово піднімати голову і розгинати спину.
  8. Це ж вправу можна починати стоячи на колінах - спираючись руками на гомілки, потихеньку розгинають спину.

Йога в сидячих або стоячих позах при грижі тривалий час забороняється, щоб не перевантажувати пошкоджений міжхребцевий диск. Гімнастику слід виконувати в добре провітрюваному і теплому приміщенні, так як в йозі велике значення має правильне дихання. Під тулуб підкладається спеціальний плетений килимок, який володіє підтримуючим ефектом, і зберігає тепло тіла.

Міжхребцева грижа поперекового відділу симптоми, вправи. Поперекова грижа лікування без операції.

Як відновлюватися після міжхребцевої грижі?
Які ж вправи при грижі хребта є найбільш ефективними та безпечними?
Тому гімнастика при грижі хребта стає для нього не потрібна - навіщо так довго робити цю зарядку, якщо все одно спина не болить?