Полезные материалы

Вправи при грижі поперекового відділу хребта: загальні рекомендації

  1. Загальна характеристика вправ
  2. Рекомендації щодо виконання ЛФК
  3. ЛФК при загостренні
  4. розвантажувальні пози
  5. післяопераційні вправи
  6. Відновлювальні заняття по Бубнівська

Гімнастичні вправи при грижі поперекового відділу хребта є ефективним заходом, що дозволяє попередити розвиток ускладнень і загострень захворювання. Це обумовлено здібностями ЛФК, які спрямовані на зміцнення м'язового корсету і збільшення кровообігу. Комплексні заняття дають можливість виробити природні пристосувальні реакції, які спрямовані на нормалізацію рівноваги.

вправи при міжхребцевої грижі поперекового відділу хребта, як і інші реабілітаційні заходи, повинні відповідати стадії хвороби і рівнем дегенеративних патологій.

Саме за допомогою щадного підходу можна забезпечити безпечне відновлення м'язового корсету, а також мобілізувати і стабілізувати структури хребта.

Загальна характеристика вправ

Загальна характеристика вправ

Комплекс вправ необхідний не тільки для випрямлення постави. При правильному підході до занять вдається послабити больовий синдром і полегшити іншу симптоматику хвороби. Для зменшення болю під час нападу досить зменшити тиск на область пахового каналу і підтягнути порожнину очеревини. При провисанні внутрішніх органів, розміщених в області очеревини, біль посилюється.

Кожна м'яз і всі м'які тканини в організмі без винятку беруть активну участь в підтримці хребта, тому зміцнювати рекомендується все структури.

Вправи для поперекового відділу хребта бувають трьох типів:

  • Вплив на грудну клітку і плечі.
  • Робота з тазовими м'язами.
  • Відновлення тонусу м'язів косих, поперечних м'язів і структур тазового дна.

Кожне заняття, яке в відновлювальний комплекс, направлено на розслаблення і розтягування хребетного стовпа. Проводити перші заняття гімнастикою рекомендується під контролем інструктора, що дає можливість не тільки запам'ятати хід виконання, але і дає можливість навчитися техніці. Далі допускається проведення гімнастичних лікувальних вправ самостійно.

Рекомендації щодо виконання ЛФК

фізичні вправи при грижі хребта слід використовувати виключно після зменшення больового синдрому. При стадіях загострення існує велика ймовірність нанесення шкоди організму, виконуючи навіть самі нехитрі вправи.

Саме тому попередня консультація з лікарем або інструктором є обов'язковим критерієм успішного одужання.

Для того щоб принести користь, проводячи комплексні заняття, рекомендується дотримуватися таких правил:

  • Стежити за больовими відчуттями і при появі болю відкласти виконання вправ.
  • При легкому дискомфорті рекомендується продовжити заняття, але в більш щадному режимі.
  • При проведенні медикаментозного лікування не слід виконувати елементи, спрямовані на скручування хребта.
  • Різкі рухи і сильні поштовхи неприпустимі в ураженій області хребетного стовпа.
  • стрибки і можливі удари слід виключити при добірці вправ.
  • Амплітуда повинна бути незначною. Її збільшення допускається поступово.
  • Регенерувати хребетні сегменти слід м'яко, покращуючи кровообіг поступово, а не в один день.
  • Комплексні заняття слід робити часто і потроху, по 3-6 підходів кожен день.

ЛФК при загостренні

Проводити вправи при грижі попереково крижового відділу в період загострення захворювання рекомендується в щадному режимі. Головною особливістю такого комплексу є повне розслаблення м'язових структур в області локалізації патологічних змін. Напруга доводиться на інші м'язові групи і кінцівки, що дозволяє активувати процеси обміну і відновити кровопостачання.

Гостра стадія захворювання вимагає зведення до мінімуму рухів, тому хворий укладається на ліжко, і для нього забезпечується нерухомість. Важливо щоб при цьому нахил ліжку був відсутній, що дозволяє виключити скочування тулуба. Ліжко має бути досить широкою, щоб руки хворого вільно поміщалися на ній і могли знаходитися також у нерухомому положенні.

Ліжко має бути досить широкою, щоб руки хворого вільно поміщалися на ній і могли знаходитися також у нерухомому положенні

Зміна положення при цьому призводить до напруження шийних і спинних м'язів, що дає додаткові навантаження на хребетні структури. При ураженні поперекового відділу можна прийняти «знеболюючу» позу. Для цього слід лягти на бік або на спину, зігнувши ноги в колінах.

Полегшення при цьому настає внаслідок збільшення міжхребцевої щілини, що зменшує роздратування нервових закінчень і покращує кровообіг в районі уражених структур.

розвантажувальні пози

при загостренні міжхребцевої грижі допускається використання розвантажувальних поз, які зменшують біль і полегшують стан хворого:

  1. Лягти вниз обличчям, встановивши під живіт невеликий валик, який у висоту не повинен бути більше 8 см.
  2. Лягти на спину і встановити ноги на підставку, щоб коліна і таз були зігнуті під тупим кутом.

Витримувати розвантажувальні пози слід 10-120 хвилин, до настання максимальної релаксації. При появі дискомфорту або болю слід змінити положення тіла. Використання напівжорсткі корсета показано тільки при появі симптоматики нестабільності.

післяопераційні вправи

післяопераційні вправи

Вправи після видалення грижі необхідні для відновлення м'язів в області живота і спини. При цьому виникає необхідність в лікувально-тренувальної тактиці. Даний підхід дозволяє хворому перейти до ходьби після тривалого постільного режиму. Такий підхід дозволяє відкоригувати порушення в області хребетних структур.

В обов'язковому порядку потрібно враховувати той факт, що фізичні вправи підходять далеко не кожному.

В післяопераційному періоді неприпустимо піднімати ноги при лежанні на спині, а при фіксації нижніх кінцівок піднімати тулуб. У даних положеннях м'язові структури надають сильне навантаження на пошкоджені сегменти.

Відновлювальні заняття по Бубнівська

вправи Бубновського для поперекового відділу хребта спрямовані на викорінення хвороби рухами. За допомогою даних вправ можна усунути гіподинамію абсолютно безпечно для здоров'я організму. Такий комплекс дає можливість активувати глибокі м'язові структури.

Комплекс вправ:

  1. Прогинання і розслаблення спини - ІП: на колінах, упор долонями на підлогу. На видиху вигинається спина, на вдиху поволі прогинається.
  2. Розтягування м'язів - ІП: в положенні рачки. Витягування правої ноги назад, а лівою - вперед у міру можливостей.
  3. Нахили - ІП: в положенні рачки. Тулуб витягується вперед без прогинів.
  4. Полумостік - ІП: лежачи, руки витягнуті. Таз на видиху піднімається максимально вгору, на видиху опускається.

Виконувати силові вправи при грижі поперекового відділу хребта слід тільки під наглядом інструктора. В іншому випадку існує велика ймовірність загострення дегенеративно-дистрофічного процесу. У деяких випадках подібна недбалість призводить до необхідності в проведенні хірургічного втручання.