Полезные материалы

Вправи при протрузії поперекового відділу хребта

  1. Вправи при протрузії поперекового відділу
  2. Основні правила занять
  3. Протипоказання до лікувальної гімнастики
  4. ЛФК при протрузії поперекового відділу
  5. гімнастичний комплекс
  6. Зарядка при протрузії поперекового відділу
  7. Плавання при протрузії поперекового відділу
  8. Як впливає плавання на лікування міжхребцевої грижі?
  9. З чого почати?
  10. Гідромасаж і витягування хребта під водою

Коли виявлена ​​протрузія поперекового відділу хребта, лікувальна гімнастика при протрузії поперекового відділу хребта ще може повернути здоров'я, не доводячи до радикальних методів лікування, адже протрузія хребетних дисків є початковою стадією найнебезпечнішого захворювання.

Такою можливістю не можна не скористатися, але робити це треба після консультації з фахівцем і з урахуванням індивідуальних особливостей організму.

Природно, коли діагностується протрузія поперекового відділу хребта, вправи оздоровчої гімнастики не можуть вважатися панацеєю від хвороби. Не слід відкидати інші методи консервативного лікування, особливо якщо захворювання вже встигло достатньо розвинутися. Однак комплекси вправ розробляються фахівцями цілеспрямовано, і є всі підстави сподіватися на успіх їх застосування.

Вправи при протрузії поперекового відділу

Коли виявлена ​​протрузія поперекового відділу хребта, лікувальна гімнастика при протрузії поперекового відділу хребта ще може повернути здоров'я, не доводячи до радикальних методів лікування, адже протрузія хребетних дисків є початковою стадією найнебезпечнішого захворювання

Лікувальна гімнастика при протрузії поперекового відділу хребта є способом нелікарської терапії захворювання і заснована на спеціальному комплексі вправ.

Такі вправи можуть здійснюватися як в лікарняних умовах, так і вдома, але за рекомендаціями лікаря з урахуванням індивідуальних характеристик хворого.

Основні завдання, які вирішуються за допомогою гімнастичних комплексів: витягування хребта, повернення міжхребцевих дисків на своє фізіологічне місце і загальне поліпшення стану хворого.

Розроблені вправи засновані на наступних принципах:

  • цілеспрямована навантаження на певні зони;
  • нормалізація і стимулювання кровопостачання тканин;
  • стабілізація обмінних процесів;
  • тренування і зміцнення м'язових тканин.

Головна умова ефективності гімнастики: регулярність занять і повнота виконання всього рекомендованого комплексу.

Основні правила занять

Проведення лікувальної фізкультури включає кілька основних правил загального характеру:

  1. Не слід прагнути до максимальних навантажень, особливо на початковому етапі занять.
  2. Початковий етап гімнастики рекомендується проводити на ортопедичному матраці і виконувати головним чином вправи з вихідного положення лежачи на спині. На наступному етапі краще користуватися гімнастичним килимком.
  3. При проведенні заняття можна допускати больових відчуттів.
  4. Між вправами робиться перерва 2-3 хвилини для відпочинку і відновлення дихання.
  5. Не слід в процесі занять вживати воду або напої.
  6. Перед заняттями слід прийняти теплу розслаблюючу ванну.
  7. Після виконання всього комплексу вправ треба відпочити в лежачому положенні не менше 0,5 год.
  8. Дихання при виконанні вправ повинно бути спокійним і рівним, краще за системою йоги.

Протипоказання до лікувальної гімнастики

У певних умовах гімнастичні заходи можуть призвести до протилежного ефекту і завдати шкоди організму, тому заняття не слід проводити в таких обставинах:

  • гарячковий стан;
  • підвищена температура (більше 37,5ºС);
  • розлад психіки;
  • загальне погане самопочуття (нудота, запаморочення, слабкість і т.д.);
  • головний біль;
  • прояв інфекційних захворювань;
  • підвищений артеріальний тиск.

ЛФК при протрузії поперекового відділу

Лікувальні вправи при протрузії поперекового відділу хребта можуть об'єднуватися в фізкультурний або гімнастичний комплекс, який має деякі специфічні особливості.

Вправи складаються фахівцем і враховують стадію захворювання і загальний стан хворого, але можна рекомендувати стандартну методику.

Лікувальний фізкультурний комплекс. Як лікувальний фізкультурного комплексу часто призначаються наступні вправи:

  1. Початкове положення (ІП): лежачи на спині, руки розташовані уздовж тіла, ноги згинаються в колінах. Піднімається таз з опорою на лопатки, плечі і стопи, положення фіксується на 3-5 с. Повернення в ВП. Кількість повторень - 4-5.
  2. ІП: на четвереньках з опорою на коліна та лікті. Піднімаються рука і нога, розташовані з різних сторін на 3-5 с. Повернення в ВП. Кількість повторень - 6-7.
  3. ВП: лежачи на животі, кисті рук під підборіддям. Піднімаються груди, голова і руки без відриву від опори живота і ніг на 5-6 с. Кількість циклів - 3.
  4. ВП: лежачи на спині, руки вздовж тіла. Піднімають плечі і голова, руки тягнуться до ніг. Глибокий вдих, повернення в ІП та видих. Кількість повторень - 4.
  5. ВП: лежачи на спині, руки вздовж тіла, ноги зігнуті. Проводиться цикл напруги і розслаблення м'язів живота. Кількість повторень - 12-15.
  6. ВП: лежачи на спині, руки вздовж тіла, ноги прямі. Піднімається верх тулуба при нерухомості ніг на 8-10 с. Повільний повернення в ВП. Кількість вправ - 10-12 з перервою між ними 6-7 с;
  7. ВП: лежачи на спині, ноги зігнуті в колінах. Рука витягується до коліна, згинається і піднімається нога за допомогою руки. Те ж саме проробляється з іншою ногою. Повернення в ВП. Кількість повторів - 5-6.

Виконання ЛФК при протрузії поперекового відділу хребта допомагає впоратися з проблемою випадіння дисків з хребетного стовпа, але без розривів тканин. Вона зміцнює м'язовий корсет і запобігає розвитку ускладнень.

гімнастичний комплекс

Як гімнастичних вправ рекомендується наступний комплекс:

  1. Розтяжка позвоночнікана дошці. Готується рівна дошка і з торця кріпляться лямки довжиною 0,5 м. Дошка в горизонтальному положенні піднімається над підлогою на 1-1,2 м. ВП: лежачи на спині (можна на животі), руки просовується в лямки з фіксацією плечей, м'язи розслабляються , під коліна підкладається м'який валик (подушка). Витягування проводиться під дією власної ваги. Час витягнення - 10-20 хвилин. Проводиться 1 раз в день.
  2. Розтяжка з рухом вперед. ВП: лежачи на животі з опорою на майданчик, висотою до коліна. Плечі і таз спокійно звисають з майданчика, м'язи розслаблені. Час витягнення - 10-20 хвилин.
  3. Розтяжка з напрямком зусилля убік. ВП: лежачи на боці, під поперек підкладається м'який валик (подушка), верх тулуба трохи розгортається назад, а нижня частина - вперед. Час витягнення - 5-10 хвилин.
  4. ІП: на четвереньках з опорою на коліна і кисті рук, при цьому руки прямі. Не згинаючи рук, проводиться переміщення на четвереньках на відстань близько 10 м.
  5. ВП: лежачи на спині. Прямі ноги максимально притягуються до тіла, одночасно головою робиться спроба дістати груди.

Зарядка при протрузії поперекового відділу

  1. Лежачи на спині, витягнути руки вздовж корпусу, а ноги злегка зігнути. Далі слід напружити м'язи живота так, щоб вони стали твердими. Вправу виконувати 10-15 разів. Більш сильний ефект від вправи буде, якщо під час напруги преса повертати витягнуті ноги направо і наліво.
  2. Лежачи на спині, витягнути рівно ноги і руки вздовж тіла. Далі треба підняти тулуб так, щоб ноги залишилися на підлозі. Піднесений тіло слід затримати до 10 секунд, після чого знову лягти в початкове положення. Через 5-10 секунд підйом корпусу повторити. Дане вправу слід виконати не менше 15 разів.
  3. Лежачи на спині, злегка зігнути ноги в колінах. Праву руку витягнути вперед і покласти на ліве коліно. Треба виконати силове зусилля: рука впирається в коліно, при цьому ліве коліно згинається, намагаючись наблизитися до голови. У такій напрузі слід протримати кінцівки не менше 10 секунд. Після цього слід повернутися в початкове положення і відпочити 15 секунд. Дані руху виконати 5-10 разів.
  4. Взяти широку рівну дошку і лягти на неї на повний зріст. Дошка повинна бути піднята над поверхнею підлоги на кут 30º. До верхнього її кінця прикріпити еластичні лямки довжиною 50 см. Лягати треба животом вниз, а руки протягнути в лямки. Під коліна покласти подушку і полежати так близько хвилини. Після перепочинку повторити вправу, чергувати протягом 15 хвилин. Данноеупражненіе сприяє витягуванню хребта, його слід виконувати кожен день. Через місяць потрібно поміняти кут дошки: чим вище дошка, тим більше навантаження на хребет.
  5. Витягати спину можна, нахиляючись вперед. Для цього слід лягти животом на табуретку, підклавши подушку, і нахилитися. Вага тіла слід розподілити рівномірно між верхньою і нижньою частиною корпусу.
  6. Якщо болі в правому боці, то потрібно лягти на лівий бік і витягнути весь корпус. Якщо болі в правому і лівому боках, то лікувальні вправи спочатку виконати на одному боці, а потім на іншому.

Плавання при протрузії поперекового відділу

Плавання дуже корисне при цьому захворюванні, воно сприяє зміцненню м'язового корсета, що допомагає знизити навантаження на спину. Позитивні результати відзначають і пацієнти із зайвою вагою - водна аеробіка і плавання знижують масу тіла. Вправи для спини в басейні схожі на звичайні, але в воді деякі з них робити простіше. Один сеанс триває, як правило, 1 годину: 30 хв. відводиться на вправи, 30 хв. - на плавання.

У воді навантаження на хребетний стовп знижується в кілька разів, і відстань між дисками збільшується природним чином. Плавання і вправи в басейні призначають тільки в період ремісії, а після оперативного лікування грижі - через 6-7 тижнів. Програма підбирається індивідуально всім пацієнтам, особливо це важливо для тих, хто переніс операцію. Заняття проводяться під контролем кваліфікованого тренера. Небажано виконувати вправи в відкритих водоймах, т. К. Це може привести до переохолодження організму. У спеціалізованих басейнах дотримується оптимальний температурний режим.

Як впливає плавання на лікування міжхребцевої грижі?

Як уже згадувалося вище, основне позитивний вплив водних процедур при грижі полягає в зменшенні навантаження на хребет. Це, в свою чергу, призводить до зниження больового синдрому, який виник внаслідок компенсаторного спазму м'язів хребта.

Також плавання сприяє відновленню нормального кровопостачання ураженої області і поліпшенню процесів обміну в оточуючих тканинах. Також при міжхребцевої грижі плавання зміцнює м'язовий корсет спини, і щоденні статичні і динамічні навантаження на хребет будуть розподілятися рівномірно на всі відділи. Це звільнить уражену частину хребта і прилеглі м'язи від надмірної напруги.

Ні для кого не секрет, що водні процедури сприятливі для нервової системи. Вода надає розслабляючу дію на людину, саме тому лікувальне плавання здатне поліпшити і психоемоційний стан пацієнтів.

Це дуже важливо, тому що багато пацієнтів болісно переживають період лікування міжхребцевої грижі і реабілітацію після нього. Люди бояться, що захворювання не дозволить їм повернутися до звичного життя.

З чого почати?

Перш за все, необхідно проконсультуватися з лікарем, він підбере для Вас комплекс вправ. Не забувайте, що для людей з грижею протипоказані звичайні види плавання, тому що при них людина відчуває чималі навантаження, які небезпечні при даному захворюванні. Комплекс вправ у воді розробляється кваліфікованими фахівцями - тренерами або інструкторами.

Зазвичай пацієнтам рекомендують плавати на спині або кролем і робити вправи на витягування хребта. Заняття контролює тренер, він розповідає, як правильно плавати і будь навантажень варто уникати.

Тренування повинні бути регулярними, тривалістю близько години, з частотою 2-3 рази на тиждень. Оптимальна температура води в басейні - 28 градусів.

Починати заняття треба з невеликих навантажень, щоб не відчувалося перевтома. На першому сеансі можна плавати зовсім небагато, і з кожним збільшувати навантаження і тривалість повної свободи дій.

Як правило, вправи розроблені так, що основне навантаження припадає на ноги, а спина і руки при цьому розслаблені. Під час тренування важливо правильно дихати. Вдихи повинні бути глибокими, видихи - швидкими.

Правильне дихання збільшує амплітуду рухів хребта.

Гідромасаж і витягування хребта під водою

Плавання при грижі хребта дає ще більший результат в поєднанні з гідромасажем. Він являє собою вібраційний масаж, що амортизується водою.

Основні ефекти гідромасажу:

  • Розслаблення скелетної мускулатури - зняття напруги і тиску на хребет
  • Розширення стінок судин - поліпшення кровообігу і надходження поживних речовин в тканини
  • Збільшення швидкості кровотоку - збільшується надходження кисню до тканин
  • Стимуляція скорочення вен і венул, поліпшення роботи венозних клапанів - посилення кровообігу в венах.

Гідромасаж не може повернути назад розвиток гриж, але значно зменшить навантаження на міжхребцеві диски, що запобіжить його прогресуючу деформацію і руйнування. В результаті больові відчуття зменшуються або зникають зовсім, знімається набряк і запалення, активізуються процеси регенерації тканин.

Способів витягнення хребетного стовпа існує декілька: вертикальне в воді, сухе, горизонтальне, дозоване, підводне. Вертикальне підводне витяжіння роблять в басейні або спеціальній ємності, наповненою водою.

У проведенні цього методу витягнення є певні технічні труднощі: справа в тому, що пацієнтові після процедури потрібно напружувати ті м'язи, які повинні знаходитися в розслабленому стані. При витягненні хребта в поперековому відділі пацієнта кладуть на щит і під кутом 45 градусів опускають у воду. Такий спосіб найбільш оптимальний, він дає хороші результати.


З чого почати?
Як впливає плавання на лікування міжхребцевої грижі?
З чого почати?