Полезные материалы

Червоний колір робить жінок сексуальними, а чоловіків агресивними в очах оточуючих «Scisne?


Червоний колір вважається символом любові і пристрасті і в той же час асоціюється з агресією і небезпекою. Що стоїть за нашим сприйняттям червоного - фізіологія або культурні традиції?
У всякого кольору є своя культурна символіка: наприклад, білий - колір чистоти і невинності, чорний - печалі, жалоби, горя і т. Д. Зрозуміло, що зв'язок того чи іншого кольору з якимись почуттями, символами, абстрактними поняттями може бути вельми складної, суперечливою, що залежить від конкретного культурного контексту, і деякі значення кольору звичайна людина прочитує легше, деякі - важче. Наприклад, в червоному кольорі далеко не кожен бачить знак жертовності, проте багато хто скаже, що червоний - агресивний колір, і ще більше згадають про його любовно-сексуальному значенні.
Дійсно, червоний як колір любові, пристрасті і сексу експлуатується в сучасній західній культурі (в тому числі і масової) на повну котушку. Це і невинні сердечка на листівках до дня св. Валентина, і червоні обтягуючі сукні на фатальних жінок у фільмах і глянцевих журналах, і червона помада, і, врешті-решт, «Квартали червоних ліхтарів». Взагалі, вважається, що про його сексуальному підтексті люди здогадувалися з незапам'ятних часів - тисячоліття тому жінки вже підфарбовували губи червоним. Але чому раптом червоному кольору випала настільки пікантна символіка? Пояснень тут може бути багато, від чисто культурологічних до біологічних. Наприклад, можна згадати, що до цього дня самки деяких мавп виявляють свою готовність до розмноження досить простим чином - у них червоніють геніталії. Легко уявити, що у безпосереднього предка людини був такий же сигнал до спаровування, але з часом людина навчилася ховати свої геніталії під одягом, і в якості демонстрації готовності до продовження роду жінки почали використовувати символічний макіяж.

Дівчина в червоному навіть з заретушованою особою викликала у інших жінок почуття ревнощів як потенційна суперниця. (Фото Adam Pazda / University of Rochester).


Однак цілком можливо, що справа зовсім не в геніталіях, а в особі. Естроген, рівень якого підвищується в період розмноження, розширює судини і стимулює кровообіг, так що у самок деяких мавп готовність до спаровування відбивається в буквальному сенсі на морді. Цю версію спробували перевірити Адам Пазда (Adam Pazda) і його колеги з Рочестерського університету, США. Двадцяти п'яти чоловікам показували фото однієї і тієї ж дівчини, одягненої в біле або червоне. Обличчя дівчини було невиразно через ретуші. Учасникам експерименту пропонувалося оцінити, наскільки дівчина розташована до романтичних відносин. Як і очікувалося, червоний колір спонукав чоловіків завищувати свої очікування. Готовність до сексу дівчата в червоному оцінювалася вище, ніж тієї ж самої дівчини, але в білому. Причому фасон вбрання не грав ніякої ролі: обтягуючі або вільний, сорочка або футболка - в будь-якому випадку червоний колір виявлявся більш збудливим.
Тобто все-таки зв'язок з фізіологією наших найближчих родичів тут є, так що чоловікам, збуджує побачивши червоного плаття, необхідно віддавати собі звіт, що в цей момент в них прокидається далекий предок-примат, який реагував на почервонілі морди готових до розмноження самок . Втім, ми не дарма згадували про культурний контекст - для подібних еволюційних висновків потрібно поставити такий досвід, в якому багатовікові культурні нашарування були б нівельовані. Наприклад, експеримент можна провести з людьми іншої, неєвропейської культури і бажано взагалі по мінімуму порушених цивілізацією. (Втім, в подібних дослідженнях брали участь і китайці, і серед них червоний теж мав явної секс-символікою.)
З іншого боку, примати були предками не тільки чоловіків, але всього нашого виду в цілому. І тоді виникає питання, як реагують на червоний колір жінки? Чи володіє він в їх сприйнятті сексуальними обертонами теж? Якщо слідувати далі еволюційної гіпотези, то жінки повинні з меншим хвилюванням дивитися на червоний колір. Але виявилося, що і для прекрасної статі червоний колір пов'язаний з чуттєвими переживаннями. Кілька років тому психологи з'ясували, що не тільки чоловіків тягне до жінок в червоному, а й навпаки - жінок тягне на чоловіків з червоним кольором в одязі. Ну а якщо жінку в червоному побачить інша жінка? У новій статті, яку Адам Пазда з колегами опублікували в Personality and Social Psychology Bulletin, як раз така ситуація і описується.
Майже дві сотні жінок попросили поглянути на одну і ту ж дівчину, яка в одному випадку була в червоному, а в іншому - в білій сукні. Привабливість її потрібно було оцінити за 100-бальною шкалою. Виявилося, що жінки теж сприймають червоний як більш сексуальний, хоча і не сильно: червону сукню оцінили на 41 з невеликим пунктів, біле - на 49 з невеликим.
Потім умови експерименту трохи змінили. На цей раз в ньому брали участь більше трьохсот жінок, яких попросили не тільки оцінити сексуальну привабливість дівчини в білому і червоному, але і представити ситуацію, коли їм довелося б конкурувати з нею за чоловіка. Виявилося, що червоне плаття спонукає інших жінок думати про інший як про суперницю, яка може повести їх молодої людини. Однак до повністю негативним емоціям учасниці експерименту не скочувалися і не починали сприймати дівчину в червоному як нехорошого людини.
У третьому варіанті досвіду жінкам знову пропонували порівняти дві фотографії молодої дівчини - правда, на третій раз альтернативою червоному був обраний зелений (на відміну від білого, який вважається кольором чистоти і невинності, зелений такий символічного навантаження не несе). Учасниці експерименту були набрані зі студенток університету, які перебували в звичайних гетеросексуальних відносинах. Їх попросили оцінити, наскільки, на їхню думку, дівчина в червоному - або в зеленому - сексуально активна, чи готові вони уявити їй своїх молодих людей і наскільки спокійно вони відчували б себе, якби знали, що їхні молоді люди залишилися наодинці з цією панянкою .
Дівчину в червоному знову порахували більш сексуальною, ніж дівчину в зеленому (нагадаємо, що дівчина була одна і та ж, особа ж її було заретушовано). Крім того, її визнавали більш небезпечною, вона викликала почуття ревнощів, і своїх молодих людей учасниці експерименту вважали за краще б тримати від «червоного плаття» подалі.
Самі автори роботи підкреслюють, що, по-перше, вони робили висновки зі слів самих жінок, і не факт, що вони насправді стали цуратися «дівчата в червоному» - все-таки те, що ми думаємо, не завжди точно відбивається в тому, як ми себе ведемо. Крім того, висновки в статті зроблені на основі загального аналізу, тобто жіноче недовіру до іншої в червоній сукні - середньостатистична величина. І знову ж таки не обов'язково, щоб «жіночий червоний» завжди і за будь-яких умовах піддавався бойкоту. Зрештою, сама по собі сексуальність червоного кольору може залежати від безлічі факторів: від фасону сукні, від того, чи має ситуація до романтичних думок і т. Д.

Спортсмени в червоному частіше виграють. (Фото Michael A. Keller / Corbis).


Крім того, не будемо забувати і про інших асоціаціях, пов'язаних з червоним кольором - вони адже можуть накладатися на сексуальну «ноту» і приводити до нових поведінкових ефектів. Тут можна згадати цікаву роботу, виконану в середині 2000-х років антропологами з Даремського університету, Великобританія. Вони з'ясували, що в спортивних змаганнях, таких, як бокс, греко-римська боротьба, рестлінг і т.д., частіше перемагають спортсмени, одягнені в червоне. А в 2008 році були опубліковані результати схожого дослідження, автори якого вказували на схильність суддів присуджувати більше очок спортсменам в червоній формі. Пояснити і те, і інше можна тим, що червоний асоціюється ще й з агресивною поведінкою. У тваринному світі домінантні і найбільш агресивні самці дійсно часто відрізняються більш червоним забарвленням і одночасно більш високим рівнем тестостерону. Інший самець, бачачи «особливо червоного» суперника, вважатиме за краще здатися; хоробрість і міць червоного самця не піддається сумніву, навіть якщо він не вступає в сутичку. Можливо, що якісь елементи таких поведінкових реакцій залишилися і у людини.
Ну і наостанок можна сказати про дворічної давності роботі психологів з Базельського університету в Швейцарії, які з'ясували, що людина, як і тварини, не довіряє їжі червоного кольору. Цьому знову ж можна знайти біологічне обґрунтування: червоний - частий елемент розмальовки отруйних тварин; хижак, дивлячись на подібну забарвлення, розуміє, що такий видобуток може бути як мінімум несмачною. У людини червоний часто-густо сигналізує про небезпеку: за прикладами далеко ходити не треба, достатньо подивитися на світлофор і забороняють дорожні знаки. Але тут не можна не згадати безліч овочів, фруктів, приправ, вин і м'ясних виробів всіх відтінків червоного, що, мабуть, анітрохи не позначається на їх гастрономічною привабливості. Самі автори говорять про те, що тут можуть втручатися культурні впливи. Зрештою, заборонений сенс червоного кольору може спочатку відбуватися з соціальних правил. З іншого боку, існують різні відтінки червоного: ось, наприклад, їдять же хижаки м'ясо, анітрохи не лякаючись його забарвлення. Загалом, з забороненою символікою червоного кольору ситуація, мабуть, навіть більше заплутана, ніж з його ж сексуальної символікою, так що з загальними висновками тут доведеться почекати.
Автор: Кирило Стасевич
«Наука і життя» Що стоїть за нашим сприйняттям червоного - фізіологія або культурні традиції?
Але чому раптом червоному кольору випала настільки пікантна символіка?
І тоді виникає питання, як реагують на червоний колір жінки?
Чи володіє він в їх сприйнятті сексуальними обертонами теж?
Ну а якщо жінку в червоному побачить інша жінка?