Полезные материалы

«Електроважмаш»: вирішальна битва напередодні приватизації

19:16

Скандально відомий олігарах Микола Мартиненко намагається повернути в сферу свого впливу харківський завод ДП «Електроважмаш». Після перемоги на тендері, який може забезпечити завод роботою на кілька років, активізувалася група колишніх керівників, звільнених за господарські правопорушення - екс-директор Володимир Глушаков, його заступники Олексій і Роман Довгі. Останній вийшов під заставу в 2 млн грн, який НАБУ вважає заниженим ...

Державне підприємство «Електроважмаш» - найбільший в Україні виробник гідрогенераторів і турбогенераторів для гідро-, теплових і атомних електростанцій, електродвигунів для приводів прокатних станів, шахтних підйомників та іншого обладнання. У липні 2016- го заводу виповнилося 70 років. Його продукцією укомплектований 73% потужностей ТЕС України. Завод також виробляє генератори для Європи, Росії, Індії, Казахстану, Панами, Мексики та ще ряду країн.

З названої вище трійки топ-менеджерів найдовше пропрацював на заводі Олексій Довгий. Він займав посаду заступника директора з економіки ще в середині 2000-х, і всі роки фактично був мозковим центром при складанні контрактів через офшорні «прокладки».

Екс-директор Володимир Глушаков в інтерв'ю «Інтерфаксу» незабаром після свого звільнення в 2015 році сказав, що познайомився з заводом і «одним з досить молодих заступників директора» (мається на увазі Довгий) в 2004 році, коли займався комерційною діяльністю і поставляв в Сирію комплектуючі до електродвигунів радянського виробництва.

Велика ймовірність, що очолити «Електроважмаш» в березні 2013 року Володимиру Глушакова (з подачі Олексія Довгого) допоміг син одіозного генпрокурора Віктора Пшонки - Артем. за даними видання «Наші гроші», в ході розслідування Національною поліцією афер «Електроважмаш» в 2013-2014 рр (кримінальне провадження №12015220000000157, зареєстровано 28.02.2015), виявилося перерахування 67 млн ​​грн торговому дому «Витарте», який належить колишньому помічнику Артема Пшонки.

Але загадкова транзакція Пшонки-молодшого - не єдиний епізод такого роду. Журналісти програми «Схеми» прийшли до висновку, що бенефіціарієм посередницьких контрактів «Електроважмашу» з офшорними структурами міг бути олігарх Микола Мартиненко.

Сам Мартиненко восени 2015 чутки про його зв'язки з «Електроважмаш» називав фейком. Але Володимир Глушаков, ймовірно, окрилений надією на кулуарні домовленості, не зміг втриматися від хвастощів високим покровительством. За словами співробітників заводу, він неодноразово згадував про своє знайомство з Мартиненком. У лютому 2016 у час рейдерського захоплення «Електроважмашу» Глушаков з ентузіазмом розповідав трудовому колективу заводу таку історію: «Нам дуже потрібен замовлення для Запорізької АЕС, який може врятувати завод. Я поїхав до Мартиненко, розповів йому ситуацію, що склалася на підприємстві. Він сказав, що буде допомагати, щоб замовлення виконало вітчизняне підприємство. Мартиненко пообіцяв допомогти у вирішенні можливих нюансів і сказав, що приватизація підприємства обов'язково буде ».

Характерно й інше: боротьба за контроль над фінансовими потоками «Електроважмашу» стала однією з причин резонансної відставки в лютому 2016 міністра економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичус, який, до речі, згадав Миколу Мартиненка серед причин свого кроку.

Саме Абромавічус звільнив Володимира Глушакова за «грубе порушення обов'язків», коли міністерська перевірка виявила контракт, де було видно, що кінцевий покупець - компанія ArcelorMittal купила за одну ціну, а «Електроважмаш» отримав вдвічі менше грошей за той же самий двигун.

Афера розкрилася влітку 2015 року, і глава МЕРТ відправив на завод групу фахівців на чолі зі своїм заступником Русланом Коржем. При дослідженні фінансової документації виявилося, що на початку вересня 2014 підприємство «Оркен» (Казахстан), що входить до групи ArcelorMittal, купило у заводу електродвигун за $ 3 млн.

Контракт оформлявся не безпосередньо, а через «прокладку» під назвою ТОВ «Торговий дім» Електроважмаш », зареєстровану в приватній квартирі в Дніпрі. До речі, напередодні передачі матеріалів поліції у НАБУ, її спробували довести до банкрутства і ліквідувати, але на сьогоднішній день процедура банкрутства заморожена рішенням Верховного суду за скаргою податкової.

У той же час ДП «Електроважмаш» підписав ідентичний контракт з офшоркою CONOR TRADING LP, і продав їй той же електродвигун за ціну вдвічі менше - $ 1,4 млн. Таким чином по одній тільки угоді розмір упущеної держпідприємством вигоди склав $ 1,6 млн .

Справу розслідували детективи НАБУ, і в листопаді минулого року затримали Романа Довгого - екс-заступника директора «Електроважмашу» по стратегії і маркетингу (і одночасно - сина Олексія Довгого).

Його підозрюють у завданні збитків на суму понад 37 млн ​​грн (ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України - «зловживання службовою особою службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб, що спричинило тяжкі наслідки»).

Через пару днів Солом'янський суд Києва випустив Довгого-молодшого під заставу в 2 млн грн, незважаючи на заперечення детективів НАБУ. Вони наполягали, що розмір застави «не відповідає обсягу заподіяної шкоди, підозрюваний веде розкішний спосіб життя і має в розпорядженні чимало рухомого і нерухомого майна».

Детективи праві. Група Долгих-Глушакова володіє великою кількістю фірм, багато з яких пов'язані з заводом. Корпоративні зв'язки отця і сина Довгих включають такі структури, як:

- ТОВ «НАУКОВО-ВИРОБНИЧИЙ КОМПЛЕКС» ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ », ОКПО 37191231, р. Харків, вид діяльності: оптова торгівля а / м деталями;

- ТОВ «АВТОМОБІЛЬНИЙ ДІМ» СОЛЛІ-ПЛЮС », ОКПО 24127337, Харківська обл., С. Циркуни, вид діяльності: роздрібна торгівля а / м;

- ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНА КОМПАНІЯ» ВІСТ », ОКПО 36222766, Харківська обл., Смт Мала Данилівка, вид діяльності: надання інших комерційних послуг;

- ТОВ «ФАМКОР», ОКПО 39807694, Харківська обл., Смт Мала Данилівка, вид діяльності: купівля та продаж власного нерухомого майна;

- ТОВ «ЮВС АЛЬЯНС», ОКПО 40066224, р. Харків, вид діяльності: інша діяльність у сфері спорту;

- ТОВ «ЕНТЕКС», ОКПО 14064073, Харківська обл., Смт Мала Данилівка, вид діяльності: надання в оренду та експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна;

- Житловий кооператив «СФЕРА-23», ОКПО 33121354, р. Харків, вид діяльності: управління нерухомим майном;

- ТОВ «Спільне підприємство" ЧКД-ФЛАММЕ », ОКПО 37191247, р. Харків, вид діяльності: оптова торгівля а / м деталями;

ТОВ «ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ ЕКО-ФРІДЖ», ОКПО 33900061, р. Харків, вид діяльності: дослідження та розробки в галузі технічних наук.

ТОВ ФІРМА «АРБАТ ЛТД», ОКПО 22700011, Харківська обл., Смт Мала Данилівка, вид діяльності: здача в оренду власного нерухомого майна (до речі, на паях з Глушакова).

- ТОВ «УКРТЕПЛОПРОМ», ОКПО 38117940, Харківська обл., С. Вільхівка, вид діяльності: оптова торгівля товарами господарського призначення. До речі, саме ця структура внесла двохмільйонний заставу за Романа в суді.

ТОВ «ЮВС АЛЬЯНС», ОКПО 40066224, р. Харків, вид діяльності: інша діяльність в сфері спорту.

У фірмах «Арбат ЛТД» та ТОВ «Ентекс», яким належать земельні ділянки в селищі харківської еліти Мартов, Роман Довгий є співзасновником разом з молодим футболістом Володею Барилко (1994 р.н.) - Син Світлани Барилко, колишньої цивільної дружини Володимира Глушкова.

Світлана Барилко вважалася керівником фірми батька і сина Довгих ТОВ «В-ЕТМ» ще до призначення Володимира Глушакова директором заводу. А потім стала власницею ТОВ «Європейське». Як повідомляли «Наші гроші», в червні 2014 «Європейське» виграло тендер і поставило на завод прилади для контролю фізичних характеристик на 50 млн грн.

На інтернет-форумах, де працівники заводу обговорювали іномарки та зарубіжні поїздки своїх топ-менеджерів писали, що фірма Барилко проводила озеленення території заводу «за цінами в три рази вище реальних». В цей же період, за спостереженням колективу, жінка обзавелася новим автомобілем Mercedes.

Тяга до дорогих машин відзначена у всіх наших героїв. Трудова діяльність Олексія Довгого на заводі починалася з дешевого «DAEWOO Lanos». В останні роки перед звільненням підлеглі спостерігали його з сином і Глушакова на різних автомобілях класу «люкс», включаючи Mercedes S 500; Lexus LX 570; Mercedes Benz G Gelendevagen; Audi A8; Mercedes Benz G 55 Gelendevagen; Porsche Cayenne Turbo; Mercedes S 500 AMG; Mercedes Benz G 63 AMG Gelendevagen від ательє Brabus, вартість якого перевищує 300 000 євро; Mercedes S 500 AMG. Список - далеко неповний.

Їм також приписують подорожі за казенний рахунок і відпочинок в готелях, де вартість номера стартує від $ 500 за ніч. Примітно, що навіть після звільнень, при розслідуванні кримінальних справ, Олексій Довгий і Володимир Глушаков були помічені в регулярних перельотах за кордон.

Типовий маршрут Довгого Київ-Рига. До Риги він вилітав з «Борисполя» 28.09 2016 17.10.2016, 15.12.2016 та 05.01.2017 рр. Повертався назад відповідно 29.09.2016, 18.10.2016, 16.12.2016 та 06.01.2017 рр. Восени минулого року автор фінансових схем «Електроважмашу» відвідав Барселону - 22.10.2016 вилетів туди з «Борисполя» і на наступний день повернувся назад. Незадовго до цього Володимир Глушаков літав до Франкфурта: 07.10.2016 рейс до Німеччини, 10.10.2016 аеропорту Франкфурта до Борисполя.

З огляду на «човниковий характер» цих рейдів, можна припустити, що Довгий-старший і Глушаков літали нема на екскурсії, а у справі - відвідували свої балтійські та іспанські офшори, нерухомість і яхту.

Сидіти вдома доводиться перебуває під слідством Довгому-молодшому. За час, поки їм щільно займалися детективи НАБУ, він встиг оформити фіктивне розлучення і опіку на двох дітей.

Наступне засідання суду заплановано вже в лютому. Захист, швидше за все, спробує зачепити суддів і переконати їх, що Роман - самотній батько двох дітей - є жертвою обставин, а не підписантом відвертого свавілля. Збитки підприємства, що стали особистим доходом екс-керівництва, настільки масштабні, що Глушаков НЕ погребував підставити сина свого соратника, «довіривши» підписання дуже вигідного для свого оточення контракту.

Володимир Глушаков зі свого боку не залишає спроб поновитися на посаді директора за формальними ознаками порушення КЗпП (незважаючи на безперечність дискредитують його причин звільнення - за нанесення шкоди підприємству і державі) і проникнути на підприємство будь-яку ціну. Черговий етап судової епопеї в грудні 2016 року завершився в його користь. Однак, Мінекономрозвитку продовжує наполягати на своїй правоті: у прес-службі журналістам повідомили, що міністерство подає касацію.

З огляду на великий контракт на реконструкцію гідрогенераторів для Канівської ГЕС, який забезпечить завод роботою на кілька років, а також плани Кабміну на рахунок майбутньої приватизації «Електроважмашу», підвищена активність групи Глушакова-Довгого може бути частиною більш широкого плану їх покровителів - повернути контроль над стратегічним об'єктом і «оффшорізіровать» казенні грошові потоки знову. Хоча все може бути і набагато банальніше - грошей і нових машин мало не буває. Тим більше, що інший «дійної корови» такого масштабу як «Електроважмаш», приятелі так і не знайшли.