Полезные материалы

Курс таджицької валюти лихоманить, але Нацбанк намагається його утримувати

Курс національної валюти сомоні по відношенню до долара, за даними Нацбанку Таджикистану (НБТ), з початку поточного року знизився на 8,7%. Курс утримується штучно - регулятор вдається до інтервенцій, але це тимчасове явище і сомоні, згідно з деякими прогнозами, буде відпущений у вільне плавання після парламентських виборів.

Глава Нацбанку Абдуджаббор Ширінов заявив, що НБТ щодня веде діяльність на валютному ринку, безпосередньо впливаючи на його стан. "Ми намагаємося, щоб зміни курсу валют були стабільними і не привели до зростання вартості продукції. Зокрема, за допомогою продажу готівкового і безготівкового долара на внутрішньому ринку", - сказав він.

За словами економічного аналітика Шерзода Холікназарова, ця тенденція продовжиться ненадовго, щоб утримати стабільність в суспільстві. На його думку, криза в Таджикистані почався давно, коли тільки були введені санкції Заходу проти Росії.

"Уряду необхідно було вжити антикризових заходів ще рік тому, але економічна команда провалила всі свої прогнози, почавши їх запізнилося коригувати, і в результаті економіка Таджикистану вже почала переживати рецесію", - сказав він. Масове повернення трудових мігрантів з РФ, багато з яких повернулися з порожніми кишенями, зростання цін на основні продукти харчування, ще більш загострили складну економічну ситуацію в країні.

Прогнози на поточний рік світові фінансові інститути дають маловтішні: зниження ВВП, зростання інфляції, зниження переказів трудових мігрантів. До того ж через падіння світових цін на алюміній різко скоротився експорт цього кольорового металу, до минулого року давав до 25-30% від загального обсягу експортних доходів.

Грошові вливання трудових мігрантів в Таджикистан складають зазвичай до 45-48% ВВП. До того ж їх загальний обсяг за минулий рік знизився на 8,3%, до 3,9 мільярда доларів.

Зниження обсягу грошових переказів в 2014 році Нацбанк пояснюють безпрецедентним падінням світових цін на нафту, економічними санкціями Заходу проти РФ, у зв'язку з якими сповільнилося темп зростання російської економіки, скороченням робочих місць в Росії і істотним знеціненням рубля по відношенню до долара.