Полезные материалы

Олімпійське спадщина Ванкувера

  1. Закінчилися XXI зимові Олімпійські ігри у Ванкувері, роз'їхалися спортсмени і гості, прапор Олімпіади...
  2. Головна мета спадщини
  3. Своїми очима
  4. Олімпійські об'єкти: що і де
  5. Ванкуверський олімпійський / паралімпійський центр
  6. Крупним планом
  7. Що може дати Сочі приклад Ванкувера

Закінчилися XXI зимові Олімпійські ігри у Ванкувері, роз'їхалися спортсмени і гості, прапор Олімпіади урочисто переданий російській збірній. Ванкуверу ж залишається не тільки пам'ять про великого спортивній події, а й спадщина Ігор і безцінний досвід, який уже сьогодні можна і потрібно переймати Сочі - місту майбутньої Олімпіади-2014.

Закінчилися XXI зимові Олімпійські ігри у Ванкувері, роз'їхалися спортсмени і гості, прапор Олімпіади урочисто переданий російській збірній. Ванкуверу ж залишається не тільки пам'ять про великого спортивній події, а й спадщина Ігор і безцінний досвід, який уже сьогодні можна і потрібно переймати Сочі - місту майбутньої Олімпіади-2014.

Olympic Games Legacy

Заснований в 1886 році, Ванкувер сьогодні - найбільше місто провінції Британська Колумбія і восьмий за величиною місто Канади, населення якого разом з передмістями складає понад два мільйони осіб.

Останній раз Канада приймала Олімпіаду в 1988 році. Зимові Ігри проводилися в Калгарі. Але початок олімпійському будівництву було покладено ще в 1986 році. Тоді в Ванкувері з величезним успіхом пройшла всесвітня виставка EXPO'86, основною темою якої став транспорт майбутнього. Виставка підняла популярність Ванкувера і залишила в спадок місту ряд важливих об'єктів, серед яких наземне легке метро Sky Train, а також стадіон BC Place, на якому 12 лютого 2010 року відбулося відкриття XXI зимової Олімпіади.

Яке ж спадщина залишили після себе місту пройшли Ігри? Для відповіді на це питання необхідно розібратися з поняттям Olympic Games Legacy (олімпійське спадщина). Учасники що відбувся в Лозанні в листопаді 2002 року Міжнародного симпозіуму по Спадщини Олімпійських ігор відзначили, що Olympic Legacy - це «мультидисциплінарне і динамічно змінюється з часом поняття», що створює складності з однозначним його визначенням. Основними складовими частинами спадщини були названі The sustainable long-term legacy - стійке і пропорційний розвиток регіону і The tangible and intangible legacies - матеріальне і нематеріальне спадщина, що включає в себе економічні, культурні, соціальні, політичні та інші аспекти. Важливо відзначити, що спадщина залишається не тільки місту-організатору, а й всьому олімпійському руху.

Головна мета спадщини

Уряд Канади наголошує: хоча XXI зимові Олімпійські ігри пройшли у Ванкувері і Вістлері, вони залишили після себе спадщину суспільства, бізнесу та громадянам всієї країни. Канадські плани по спорту вищих досягнень були вельми амбітні: зайняти перше місце в командному заліку Олімпійських ігор і призове - Паралімпійських ігор, як наслідок - дати додатковий поштовх для розвитку спорту в Канаді. Серед інших важливих завдань:

  • активне залучення корінного населення в усі аспекти підготовки та проведення Ігор-2010 в якості спортсменів і волонтерів, перекладачів і різноробочих, послів Ігор і глядачів;
  • сталий розвиток, засноване на захисті навколишнього середовища, що проходить червоною ниткою крізь процес планування, проектування та будівництва об'єктів ігор;
  • розвиток місцевого бізнесу - максимальне використання ресурсів місцевих компаній при підготовці і проведенні ігор;
  • просування Канади як великого міжнародного туристичного центру, інноваційного бізнес-партнера, світового наукового і технологічного лідера завдяки мільйонам гостей з усього світу і мільярдної телевізійної аудиторії Ігор.

Своїми очима

Представники групи «АйСіЕс» (ICS), які відвідали Ванкувер і Уістлер в складі делегації Російської асоціації спортивних споруд напередодні Олімпіади, переконалися, що слова організаторів не розходяться з ділом. Представники VANOC (Організаційного комітету Ігор) і муніципалітетів, які проводили презентації олімпійських об'єктів, як один відзначали, що Ігри - це лише кілька тижнів, потім спортсмени і гості роз'їдуться по своїх країнах, а «їм тут жити». З цієї причини значна кількість будівель і споруд, постолімпійское використання яких не очевидно, буде носити тимчасовий характер (особливо це стосується Cypress Mountain і олімпійського парку в Вістлері). Не стали в Британській Колумбії вкладатися і в масове будівництво нових арен, зосередившись на оновленні вже наявних. Так, арена відкриття-закриття Ігор - BC Place була споруджена в 1983 році, а палац Pacifc Coliseum, який прийме змагання з фігурного катання та шорт-треку, ще в 1968 році. В результаті мінімум нових будівель; зате те, що зведено, - високого рівня, з заздалегідь спланованим постолімпійскім використанням.

Проектування і будівництво вели виключно місцеві компанії, переважна більшість використаних будівельних матеріалів і конструкцій - виробництва Британської Колумбії. Єдиний виняток - вагончики для біатлонних команд, взяті в трирічну оренду в Голландії і чекали своїх гостей в Олімпійському парку в Вістлері.

Найважливіший ключовий аспект спадщини - сталий розвиток територій, включаючи колись занедбані, а тепер реконструйовані промислові і прибережні зони, на яких розмістяться олімпійські об'єкти. Серйозне увагу на всіх рівнях приділяється екології та енергозбереження, в тому числі:

  • збору і повторного використання дощової води;
  • використанню енергії від переробки сміття;
  • виробництва компостних добрив шляхом переробки деревних відходів.

Олімпійські об'єкти: що і де

Право на проведення Олімпіади-2010 Ванкувер виграв 2 липня 2003 на 115-му засіданні Міжнародного олімпійського комітету, що пройшов у столиці Чехії Празі. У процесі підготовки до Ігор первісна заявка організаторів зазнала ряд змін, і на сьогоднішній день олімпійські об'єкти складають два основних кластера - це Ванкувер і Уістлер.

У Ванкувері розташована більшість спортивних арен і несоревновательних об'єктів Олімпійських ігор, серед яких:

  • BC Place - арена для церемоній відкриття і закриття, а також нагороджень переможців змагань;
  • Olympic and Paralympic Village Vancouver - Олімпійське селище Ванкувера;
  • GM Place - головна арена для змагань з хокею з шайбою;
  • Pacifc Coliseum - арена для змагань з фігурного катання та шорт-треку;
  • Richmond Olympic Oval - арена для змагань з ковзанярського спорту;
  • UBC Tunderbird - зимовий спортивний центр університету Британської Колумбії - мала арена для хокею з шайбою;
  • Cypress Mountain - комплекс для проведення змагань зі сноуборду і фристайлу;
  • Hillcrest / Nat Bailey Stadium Park - арена для проведення змагань з керлінгу;
  • Main Media Centre - головний медіа-центр.

До складу гірського кластера, що знаходиться в невеликому населеному пункті Whistler (Уістлер) в 125 кілометрах від Ванкувера, входять:

  • Whistler Olympic Park / Whistler Paralympic Park - олімпійський і паралімпійський парк, місце проведення змагань з біатлону, лижних гонок та стрибків з трампліну;
  • Whistler Sliding Centre - санно-бобслейний центр, який прийме змагання з скелетону, бобслею і санного спорту;
  • Olympic and Paralympic Village Whistler - гірська Олімпійська і паралімпійська село;
  • Whistler Medals Plaza - місце для церемоній нагородження переможців змагань, що проходять в гірському кластері;
  • Whistler Creekside - комплекс для змагань з гірськолижного спорту.

Ванкуверський олімпійський / паралімпійський центр

Спеціально зведений до Ігор Vancouver Olympic Centre Vancouver Paralympic Centre удостоївся «Золотого сертифікату» LEED.

Після закінчення ігор Vancouver Olympic Centre Vancouver Paralympic Centre стане звичайним спортивною спорудою для керлінгу та інших льодових дисциплін.

Крупним планом

Розглянемо докладніше характеристики окремих об'єктів.

Whistler Medals Plaza (МР). На території площі «Медалс Плаза», що вміщає 8 тисяч глядачів, проводилися нагородження переможців та призерів змагань гірського кластера, а також церемонія закриття Паралімпійських ігор. У «зеленій» зоні розмістилася невелика сцена з глядацькими місцями на 400 глядачів. Спеціально для XXI Олімпіади МР була доповнена новобудовою - Legacy Plaza. Після закінчення Ігор МР буде трансформована в багатофункціональну відкритий майданчик для відпочинку, проведення свят, різних культурних і спортивних заходів і т. П. Для жителів і гостей Уістлера. Подібна запланована трансформація стала можливою завдяки підземної платформі, в яку закладені необхідні комунікації.

Olympic Villages - частина комплексу, побудована спеціально для XXI зимових Олімпійських ігор. У розпорядження спортсменів - учасників Ігор надійшли дві сучасні Олімпійські селища - у Ванкувері і в Вістлері. Після Ігор обидві села стануть цінним спадщиною Британської Колумбії.

Село, розташоване в Ванкувері, побудована на місці колишньої індустріальної зони, в безпосередній близькості від центрального району міста - Downtown. Після Ігор в «сільські» апартаменти заселяться близько 3 тисяч жителів, до послуг яких будуть також діловий і торговий комплекси, паркінги і «зелена» зона.
Девелопер, який вів цей проект, заявив на презентації, що практично кожна будівля села сертифіковане у відповідності до вимог «Золотого стандарту» LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design), що регламентує питання «зеленої» енергетики і захисту навколишнього середовища. Фактично Олімпійське селище Ванкувера - Енергоавтономний освіту, що дотримується вищі стандарти енергозбереження, що використовує сонячну енергію, а також енергію від переробки сміття і т.п. Даний комплекс будівель самостійно виробляє необхідну йому річна кількість енергії, забезпечуючи високу якість внутрішнього середовища проживання, що зміцнює здоров'я жителів. Проектом передбачена також можливість використання зовнішньої енергії з мережі і, в разі вироблення більшої енергії, ніж потрібно, повернення надлишків енергії в мережу. В результаті сумарний рівень споживання з мережі протягом року дорівнюватиме нулю.

Село в Вістлері, побудована на місці колишнього смітника, після Ігор також передається під житло. Її двоквартирні будинки, таунхауси і апартаменти самі канадці визначили як «доступне житло». Крім житлових будинків тут є комерційний центр і сучасна зона відпочинку. Цей комплекс теж буде номінований на «Золотий сертифікат».

Одна з інноваційних особливостей села - система управління штормовими водами, що використовує придорожню мережу «лівнепоглощающіх» садів і систем біологічної очистки водойм і місцевої річки від мулу.

GM Place. Цей комплекс був і залишається після Олімпійських ігор - 2010 домашньою ареною місцевого хокейного клубу Vancouver Canucks, найпопулярнішої спортивної команди Британської Колумбії. Однак ряд поліпшень, зокрема оновлена ​​аудіосистема і установка обладнання для організацій телевізійних трансляцій в HD-форматі, цілком може вважатися спадщиною Ігор.

West Building Vancouver Convention Centre (Західне будівництво Конференц-комплексу Ванкувера). Заздалегідь побудоване до Олімпіади-2010, під час зимових Ігор ця будівля стала міжнародним мовним центром (International Broadcast Centre). Близько 7 тисяч телевізійних журналістів і технічного персоналу були забезпечені всім необхідним для створення ТВ-програм для глядачів у всьому світі. Постолімпійское використання комплексу відповідає його як і раніше призначенням: Vancouver Convention Centre розрахований на щорічне проведення більше 300 конференцій, симпозіумів і т. Д.

У квітні 2009 року центр прийняв конференцію ліберальної партії Канади. Двічі за свою історію, останній раз - 2008 році, Vancouver Convention Centre був визнаний кращим комплексом для конференцій в світі, за версією AIPC (Міжнародної асоціації конгрес-центрів). Є у нього і ряд «зелених» нагород за серйозне увагу до екології та енергозбереження, виявлену на стадіях проектування і будівництва.

Vancouver Convention Centre:

  • має найбільшу «зелену» покрівлю в Північній Америці;
  • використовує дощову воду для поливу цієї покрівлі;
  • використовує морську воду для отримання частини енергії, необхідної для охолодження та опалення будівлі.

Richmond Olympic Oval. Цей спортивний центр - найбільш яскравий і вдалий приклад продуманого спадщини. Готуючи проект, в муніципалітеті Річмонда розуміли, що розвиток ковзанярського спорту в Річмонді зажадає серйозних витрат при неочевидно результаті. Адже в безпосередній близькості знаходиться інша столиця зимових Олімпійських ігор - Калгарі, що має необхідну інфраструктуру. Тому вирішено було закласти в проект можливість його постолімпійской трансформації в великий спортивно-оздоровчий центр, що складається з декількох секцій: в одній розміщені дві хокейні «коробки», в іншій - кілька багатофункціональних майданчиків для занять баскетболом, тенісом і волейболом, а в третій - поле для хокею на траві і так званий indoor soccer. Головна заявлена ​​муніципалітетом мета - з'єднати якомога більше видів спорту під одним дахом і залучити максимум населення Річмонда в заняття спортом.

При цьому в разі потреби Richmond Oval зможе прийняти і змагання з ковзанярського спорту: система підготовки льоду буде законсервована на випадок можливого майбутнього використання.

Системи управління кліматом в Richmond Oval спроектовані таким чином, щоб в одному великому приміщенні можна було використовувати як льодові поля, так і, наприклад, паркет для баскетбольних майданчиків.

Не забули в Річмонді і про енергозбереження. Так, дощову воду з даху будівлі використовують для зливу в туалетах і для іригаційних робіт, а одержана при підготовці льоду тепло направляють на опалення і підігрів води, в тому числі і в сусідніх з комплексом будівлях. Richmond Oval номінований на «Срібний сертифікат» LEED.

Що може дати Сочі приклад Ванкувера

Спочатку процитуємо концепцію Gateway to the Future "Сочі-2014» .

Gateway to a Historic Legacy

Олімпійські і Паралімпійські ігри 2014 року в Сочі створюють унікальну столицю зимового спорту в Росії, найбільшою зимової країні в світі. Російські спортсмени, як професіонали, так і любителі, зможуть тренуватися в кращому центрі зимових видів спорту, побудованому в Сочі. Олімпіада надихне молоде покоління росіян на спортивні досягнення і стане засобом популяризації зимових видів спорту серед 143-мільйонного населення країни. Саме до цих видів спорту росіяни завжди відчували особливу симпатію.

Gateway to the Russian Renaissance

Зимова Олімпіада 2014 року стане стимулом для соціально-економічного розвитку регіону Сочі і країни в цілому. Вона принесе з собою позитивні зміни в багатьох сферах суспільного життя, допоможе поліпшити соціальну інтеграцію людей з обмеженими можливостями, підвищити обізнаність в сфері екологічних питань, корпоративної соціальної відповідальності. Росія завжди висловлювала виняткову відданість Олімпійського руху і його ідеалам. Проведення перших зимових Олімпійських ігор в історії Росії допоможе зміцнити значення цих цінностей в суспільстві, нині переживає політичне і економічне відродження.

Gateway to the Russian Riviera

Сочі проведе Олімпійські і Паралімпійські зимові ігри 2014 року в унікальній і незабутньою обстановці. Високі гори з засніженими вершинами і комфортними зимовими температурами знаходяться поруч з узбережжям Чорного моря і прекрасними сочинськими пляжами, які нерідко називають Російської Рів'єрою. Гостей Олімпіади чекає теплий і привітний зимовий прийом, адже цей регіон здавна славиться своєю гостинністю. Зимова Олімпіада 2014 року стане незабутньою подією для спортсменів і глядачів. Унікальним його робить і знаменита любов росіян до зимових видів спорту, яка допоможе створити святковий настрій протягом усієї Олімпіади.

Як можна помітити, ряд цілей, заявлених в концепції Росії Gateway to the Future, відповідає цілям, озвученим урядом Канади стосовно Ванкуверу-2010.

Однак пряме копіювання способів їх досягнення не має сенсу. У нас різні країни, різні заявки, різні мови, різні менталітети. Ось що дійсно має значення, так це дбайливе ставлення до землі, на якій ми живемо і будемо жити.

Текст: Володимир Шелепов, віце-президент з розвитку компанії ICS
Фото: Офіційний сайт Олімпіади, архів Sportfacilities

Яке ж спадщина залишили після себе місту пройшли Ігри?