Полезные материалы

Ванкувер-2010. Як це було: Сараєво

"XIV зимові Олімпійські ігри в Сараєво увійдуть в історію Білих олімпіад як найкращі за 60 минулих років. Починаючи з 1924 р, коли зародилися зимові Ігри, світ ще не бачив такого яскравого спортивного свята, такого єднання атлетів", - президент МОК Хуан Антоніо Самаранч ...

Місце

Це була казкова Олімпіада. Тому що Сараєво, де багата історія неймовірним чином відбилася в химерної архітектурі, нагадував острівець з чарівної казки. Черепичні дахи, кам'яні набережні, швидка чиста річка і водоспади садів, що спускаються з навколишніх гір, купола мечетей, мінарети, католицькі собори і цибулини православних церков - тут є все необхідне для уяви Андерсена або Перро. Місто оточують пагорби, порослі деревами, і 5 гір - Трескавіца, Белашніца, Яхоріна, Требевіч і Ігман, завдяки чотирьом останнім з яких тут відбулися зимові Олімпійські ігри.

У перший і останній раз вони пройшли в країні з соцтабору У перший і останній раз вони пройшли в країні з соцтабору. У той час Сараєво було столицею соціалістичної республіки Боснії і Герцеговини, що входить до складу Югославії. Але ні "холодна війна", яка була в самому розпалі, ні смерть Юрія Андропова акурат в момент проведення змагань не завадили провести олімпійські старти на гідному рівні. Навіть спеціальні гармати, припасені на випадок дефіциту снігового покриву, не стали в нагоді - природа все зробила сама і послала прямо перед початком Олімпіади заметіль в підмогу, після якої снігу було в надлишку.

"Так чи інакше, але перед Іграми в Сараєво МОК пообіцяв спонсорувати поїздку на Балкани одного спортсмена і однієї спортсменки з будь-якої країни"

Це були перші Ігри, які пройшли за президентства в Міжнародному олімпійському комітеті Хуана Антоніо Самаранча. Може бути, в честь свого дебюту іспанська маркіз вирішив поборотися за масовість змагань. Так чи інакше, але перед Іграми в Сараєво МОК пообіцяв спонсорувати поїздку на Балкани одного спортсмена і однієї спортсменки з будь-якої країни. В результаті зимовий спортивний форум вшанували своєю присутністю такі спекотні країни як Мексика, Єгипет і Сенегал! Де ж ще, як не в казці, можна зустріти темношкірого гірськолижника ...

Однак МОК з приходом нового президента не поміняв свою позицію по відношенню до спортсменів-професіоналів, які виступають за гроші. За підписання рекламних контрактів були дискваліфіковані чемпіони Лейк-Плесіда гірськолижники Інгемар Стенмарк і Ганні Венцель. Талісманом Ігор став вовченя ВУЧК, якого обрали, подібно до нашого олімпійського Ведмедика, за результатами конкурсу в газеті. Його автором був словенський художник Йоже Тробец.

Учасники

Старання МОК з привернення уваги громадськості до Ігор не пройшли даром. XIV зимова Олімпіада зібрала рекордну на той момент кількість учасників - 1272 особи (274 жінки і 998 чоловіків) з 49 країн.

Радянський Союз, як і слід було очікувати на піку напруженості міжнародних відносин, делегував небувале для себе раніше кількість спортсменів - 99 чоловік, щоб на своїй, так би мовити, соціалістичної території продемонструвати всьому світу свою міць. Вперше наша збірна була представлена ​​у всіх 10 номерах програми, включаючи бобслей, гірські лижі, біатлон, ковзанярський спорт, лижне двоборство, лижні гонки, стрибки з трампліну, санний спорт, фігурне катання і хокей.

"Збірна НДР перемогла у всіх своїх традиційних дисциплінах"

Всього ж було розіграно 39 комплектів медалей у шести видах спорту. Свиню підклали наші ж брати по соціалістичному табору. Збірна НДР перемогла у всіх своїх традиційних дисциплінах: ковзанах, бобслей, санному спорті, жіночому фігурному катанні, стрибках з трампліну, поклавши в свою скарбничку цілих дев'ять нагород найвищого ґатунку. Ми ж задовольнялися лише шістьма подібними досягненнями. Однак в неофіційному заліку СРСР все ж відстояв першу сходинку, всього на 2 очки випередивши німців.

За чотири золоті медалі виявилося в підсумку у команд США, Фінляндії та Швеції. На одну менше отримали норвежці. Для цих команд Ігри в Сараєво і стали найбільш успішними.

герої

На Олімпіаді 1984 року засіяла зірка видатної фігуристки з НДР Катаріни Вітт. У Сараєво їй дісталася золота медаль в жіночому одиночному катанні. За наступну ж свою кар'єру в цілому Катаріна Вітт завоювала 20 міжнародних і національних нагород, що є рекордом у цій дисципліні. Коли спортсменка вже пішла з любительського спорту, вона була удостоєна премії "Еммі" в 1990 році за участь у фільмі "Кармен на льоду", визнавалася "Улюбленою спортсменкою" в США і "фігуристкою століття" в Німеччині.

Не можна не відзначити жіночу збірну НДР з ковзанярського спорту. Німкені виграли всі чотири золоті медалі, всі чотири срібні і одну бронзову нагороди. Швед Гунде Сван зумів відзначитися в лижній гонці на 15 км, а також піднявся на верхню сходинку п'єдесталу за результатами естафети і ще двічі ставав призером в гонках на 30 і 50 км. Він став наймолодшим олімпійським чемпіоном в історії лижних гонок. На цьому його заслуги перед лижами не закінчуються, бо саме він вважається "батьком ковзанярського ходу", який незабаром після Олімпіади в Сараєво перевернув основи цього виду спорту.

А ось на дистанції 30 км Сван не зміг здолати радянського лижника Миколи Зимятова. Зимятов стартував останнім і, незважаючи на важкі погодні умови, показав найкращий час, фінішувавши першим. Таким чином радянський спортсмен, по-перше, захистив свій титул олімпійського чемпіона, а по-друге, завоював цей титул вже четвертий раз поспіль.

У стрибках з трампліну в перший раз підкорив олімпійське небо фін Матті Нюканен. Йому не було У стрибках з трампліну в перший раз підкорив олімпійське небо фін Матті Нюканен рівних у змаганнях зі стрибків з 90-метрового трампліну, а трамплін висотою 70 м краще за нього освоїв тільки німець Йен Вейсфлогу. Нюканен не став зупинятися на досягнутому і надалі став рекордсменом за кількістю золотих медалей, завойованих на Олімпійських іграх (4) і чемпіонатах світу (6). За що, власне, і отримав прізвисько "літаючий лижник".

Якщо вже зайшла мова про Фінляндії, то пора вшановувати її гідну представницю - лижницю Марію-Лииса Хямяляйнен, яка стала справжнім героєм Олімпіади в Сараєво. На всіх трьох індивідуальних дистанціях в лижних гонках серед жінок вона не залишила жодного шансу своїм суперницям і одноосібно прибрала до рук найвищі нагороди! Крім того, згодом фінка увійшла в історію як єдина жінка, яка брала участь в шести Олімпіадах.

Зуміли здивувати і радянські бобслеїсти Зінтіс Екманіс і Володимир Александров, які не просто дебютували в змаганнях двійок, але втрутилися в боротьбу за розподіл призових місць. Бронзові нагороди вельми непоганий результат для початку. Повний комплект медалей в біатлоні зібрав норвежець Ейрік Квалфосс. Його колекцію поповнили золото в спринті, срібло в естафеті і бронза в індивідуальній гонці.

"Після їх виступів, можливо, змінять правила в танцях ..."

В гірських лижах представників альпійських країн несподівано потіснили американці, записавши на свій рахунок три золоті і дві срібні медалі. За цим показником з ними ніхто зрівнятися не зміг. Позаду залишилися швейцарці і традиційно сильні в цьому виді спорту австрійці, які були удостоєні лише одного золота.

Ігри в Сараєво стали останніми в міжнародній кар'єрі нашого легендарного воротаря Владислава Третяка Ігри в Сараєво стали останніми в міжнародній кар'єрі нашого легендарного воротаря Владислава Третяка. Його проводи були ефектними - у фінальному матчі з Чехословаччиною ворота Третяка залишилися "сухими", а він сам приміряв на себе вже третє олімпійське золото.

А в танцях на льоду відзначався в той час дивовижний дует фігуристів з Великобританії - Джейн Торвілл і Крістофер Дін. Оригінальна пара грамотно використала упущення в регламенті змагань на догоду артистичності виступу. Їх програма на музику М. Равеля "Болеро" відрізнялася винятковою плавністю, чистотою і красою ліній.

"Після їх виступів, можливо, змінять правила в танцях ... Заборонено в правилах не рухатися з місця більше десяти секунд, а вони починали довільний танець на Олімпіаді, не сходячи з точки тридцять п'ять секунд ... Але це не має значення. У всякому разі, зараз несуттєво. На Олімпіаді в Сараєво їх перемога не викликає сумнівів "- відгукується про них заслужений тренер з фігурного катання Тетяна Анатоліївна Тарасова.

Хокей

У ті роки радянська збірна з хокею носила горде звання "червоної машини". Макаров, Крутов, Ларіонов, Третяк, Фетисов, Касатонов на чолі з тренерами Тихоновим і Юрзінова наводили жах на своїх суперників. Одні їх імена говорять багато про що, і до сих пір ми їх вимовляємо з благоговінням. Не дивно, що наша команда клацала міжнародні турніри як насіння один за іншим, починаючи з 1978 року. І тільки Олімпіада в Лейк-Плесіді образливою скалкою стирчала в пам'яті хокеїстів. Тоді збірна США обійшла нашу льодову дружину. Тепер все горіли бажанням поквитатися.

Але американці вирішили "краще вже ми самі" і достроково склали з себе звання олімпійських чемпіонів, не потрапивши до фінального турніру. Доля розвела збірні СРСР і США по різних групах і тим самим уберегла американців від зустрічі з мотивованою до межі "чудової п'ятіркою", але кинула їх Але американці вирішили краще вже ми самі і достроково склали з себе звання олімпійських чемпіонів, не потрапивши до фінального турніру в горнило боротьби "кленових листків" і братів-слов'ян з Чехословаччини. Що на ділі виявилося не надто виграшним варіантом для звёзднополосатих - Канада ввела США з рахунком 4: 2, а чехи і словаки укупі розібралися з "янкі" з ще більш солідною перевагою - 4: 1. У попередньому раунді під гарячу руку радянської команди потрапили шведи, поляки, господарі турніру югослави, збірні ФРН і Італії. Природно, збірна СРСР не зазнала на цьому етапі жодної поразки і, крім усього іншого, "винесла" своїх основних конкурентів "Тре Кунур" з рахунком 10: 1.

"Доля розвела збірні СРСР і США по різних групах і тим самим уберегла американців від зустрічі з мотивованою до межі" чудової п'ятіркою "

У фінальному турнірі відбулося всього чотири матчі, де між собою зустрічалися СРСР, Швеція, Канада і Чехословаччина. Поборів родоначальників хокею з підсумковим результатом 4: 0, ми пробилися до фіналу, де оскаржили чемпіонську корону з братнім народом з ЧССР. Переможцем в слов'янської сутичці з перевагою в 2 шайби вийшов Радянський Союз, повернувши собі титул олімпійського чемпіона. А Третьяк, як зазначалося вище, залишив свої ворота в недоторканності.

На замітку

Завдяки Самаранчу всі фінансові проблеми організаторів Олімпіад залишилися в минулому. Доходи від телетрансляцій в порівнянні з Іграми-1980 збільшилися майже в п'ять разів і перевищили позначку в 100 млн. Доларів! На церемонії закриття спортивного форуму в Сараєво Самаранч скаже, що це були найкращі Ігри з усіх раніше проведених. Правда, згодом він буде повторювати цю фразу після кожної нової Олімпіади.

Віталій Косів, Sport.ru

Матеріали по темі:

Олімпійські надії. Частина 2