Полезные материалы

Затримка дихання: користь. Що дає затримка дихання. Вправи для затримки дихання

  1. Затримка дихання: користь. Що дає затримка дихання. Вправи для затримки дихання У цій статті ми...
  2. Що таке Прана
  3. Користь затримки дихання для організму
  4. Що відбувається при затримці дихання
  5. Затримка дихання на видиху
  6. Що дає затримка дихання на видиху
  7. Як збільшити затримку дихання
  8. Вправи для затримки дихання
  9. Для чого затримка дихання в пранаяме
  10. Перерозподіл енергії Прана
  11. Що дає затримка дихання
  12. Затримка дихання: користь. Що дає затримка дихання. Вправи для затримки дихання
  13. Користь затримки дихання
  14. Що таке Прана
  15. Користь затримки дихання для організму
  16. Що відбувається при затримці дихання
  17. Затримка дихання на видиху
  18. Що дає затримка дихання на видиху
  19. Як збільшити затримку дихання
  20. Вправи для затримки дихання
  21. Для чого затримка дихання в пранаяме
  22. Перерозподіл енергії Прана
  23. Що дає затримка дихання
  24. Затримка дихання: користь. Що дає затримка дихання. Вправи для затримки дихання
  25. Користь затримки дихання
  26. Що таке Прана
  27. Користь затримки дихання для організму
  28. Що відбувається при затримці дихання
  29. Затримка дихання на видиху
  30. Що дає затримка дихання на видиху
  31. Як збільшити затримку дихання
  32. Вправи для затримки дихання
  33. Для чого затримка дихання в пранаяме
  34. Перерозподіл енергії Прана
  35. Що дає затримка дихання

Затримка дихання: користь. Що дає затримка дихання. Вправи для затримки дихання

У цій статті ми розповімо про те, що таке затримка дихання (Кумбхака), для чого вона призначена і який впливає на фізичний, психічний і духовний стан людини.

Користь затримки дихання

Затримка дихання сприятливо впливає на організм, тому що під час процесу тимчасової зупинки дихання організм має можливість розподілити набрану енергію по всіх органах тіла. Ми тут говоримо про особливий вид енергії - Пране. Це поняття прийшло з йогичеськой практики і поки не досліджено сучасною медициною, але це не означає, що такої енергії не існує. Неісcледованность явища всього лише говорить про те, що на тому етапі розвитку, на якому знаходиться наука наших днів, ми ще не доросли до того рівня, щоб оцінити і вивчити більш складні феномени, ніж ті, які можуть бути легко досліджені емпіричними методами.

Що таке Прана

Прана - це основна енергія, з якої все складається. Те, що люди подумки пов'язують цю енергію з процесом дихання, невипадково, т. К. Насичення Праною відбувається багато в чому завдяки йому, проте не варто розуміти під Праною наповнення організму киснем. Прана до нас надходить не тільки дихальним шляхом, а й через шкіру і очі. Зведення поняття Прана до рівня газообміну було б великою недооцінкою космічної енергії.

Під час вдиху і видиху разом з киснем та іншими хімічними речовинами ми отримуємо той тип енергії, без якого неможливо жити. Для того щоб наочно проілюструвати інтегральну роль Прана для людини, згадайте себе, що знаходиться в офісі з увімкненим кондиціонером. Повітря чисте і його обсяг достатній, температура оптимальна, начебто все добре, але ... Є одне але. Чому багатьом людям іноді так хочеться вийти «провітритися», подихати свіжим повітрям? Чи не через кисневе чи голодування? Звичайно, ні. О2 є, але Прана немає. Ось і хочеться нам вийти і вдихнути на повні груди.

пранаяма, медитація, дихальні техніки

Користь затримки дихання для організму

Без короткого вступу, що пояснює енергію Прана, було б необгрунтовано починати розмову про затримку дихання, т. К. Сама користь затримки полягає в тому, що абсорбована в процесі вдиху Прана під час затримки розподіляється по організму. Тут включаються в роботу ментальні процеси практикуючого, його натренований усвідомленість, яка допоможе йому залишатися сконцентрованим під час практики затримок дихання і розумовим зусиллям посилати енергію Прана в ті відділи організму, які найбільш її потребують.

Яку користь отримує організм через практику затримки дихання - Кумбхакі

  • Йде інтенсивний процес очищення всього організму.
  • Приплив крові до серця і легким, а з нею і доставка кисню.
  • Перехід О2 з альвеолярного повітря в кров більш ефективний.
  • Інтенсифікація газообменних процесів.
  • Концентрація СО2 збільшується. Це дає сигнал організму про те, що потрібно додати О2, таким чином, споживання і засвоєння того ж кисню поліпшується. Це не парадокс, а закон. Справа в тому, що нестача О2 не є для організму сигналом до того, що потрібно збалансувати склад цих двох газів в організмі; тільки в разі збільшення концентрації СО2, організм отримує команду до продовження процесу газообміну - так відбувається його насичення О2.
  • Тимчасове закислення крові, що відбулося через збільшення вмісту СО2, сприяє легкої віддачі гемоглобіном кисню.

пранаяма, медитація, йога

Що відбувається при затримці дихання

Під час затримки дихання на вдиху в організмі активізується робота внутрішніх процесів. Існують 2 види дихання: зовнішнє і внутрішнє. Вдих і видих переважно відповідають за перший вид дихання, необхідний для роботи нервової системи і мускулатури, а другий відповідає за все клітини в організмі. Саме затримка дихання активізує клітинне дихання, якому приділяється менше уваги, що призводить до старіння фізичного тіла і дисбалансу у внутрішній роботі систем організму. Немає потреби пояснювати, що недолік клітинного дихання є причиною розвитку патологій.

Затримка дихання на видиху

Затримка дихання на видиху набагато важливіше, ніж затримка на вдиху, її і виконувати складніше, і за часом вона виходить коротше, ніж затримка дихання на вдиху. Від чого залежить часовий параметр, легкої зрозуміти, якщо згадати, що після вдиху кисень ще знаходиться в легенях, тому відбуваються процеси газообміну, організм не відчуває явно брак О2. У той час як при затримці на видиху, повітря в легенях більше немає, кров наповнюється СО2 і сигналізує організму про те, що потрібно О2. Тому нам важче затримувати дихання на видиху.

Але саме тривалість затримки дихання на видиху є відмінним індикатором загального стану організму. Якщо в стані спокою, на порожній шлунок і при правильному положенні хребта (повністю прямий) затримка дихання на видиху не перевищує 40 секунд, то в вашому організмі не все так добре, як цього б хотілося.

В ідеалі ви повинні вміти затримувати дихання на видиху хоча б протягом 40 секунд, а краще б довше.

пранаяма, медитація, йога

Що дає затримка дихання на видиху

Вважається, що якщо ви можете затримувати дихання на видиху, принаймні, протягом 40 секунд, то ваш організм перебуває у відмінній формі, рівень вуглекислоти - на належному рівні. Нагадаємо, що життєво важливо, щоб цей рівень не опускався нижче 6-7%, тому що СО2 відповідає за метаболічні процеси в організмі і синтез амінокислот, є судинорозширювальну засобом і відмінним заспокійливим.

Від того, в якому співвідношенні знаходяться кисень і вуглекислота в організмі, залежить психологічний стан. Під час затримки дихання стимулюється робота блукаючого нерва, який відповідає за органи дихання, травлення, роботу серця і кровоносних судин.

На відміну від симпатичної системи, яка активізує організм, блукаючий нерв заспокоює серцевий ритм і уповільнює пульс, але також він благотворно впливає на роботу травної системи, підвищується слюно- і потовиділення. Це говорить про те, що в організмі переважає процес Янь. Він пов'язаний з виробленням тепла. Не випадково, що коли ви почнете практикувати пранаяму з Кумбхаку на видиху, тоді навіть в прохолодній кімнаті вам буде тепло. Така реакція організму, пов'язана з активізацією блукаючого нерва.

Як збільшити затримку дихання

Для того щоб збільшити затримку дихання, можна почати практикувати пранаяму. Це техніка для здійснення контролю і управління диханням. Вона входить в систему восьмиступінчастою йоги і безпосередньо слід за практикою асан.

пранаяма, медитація, практика йоги, свобода

Перед тим як приступати до практики пранями, виконайте комплекс з асан для хребта. Це дуже важливо. Багато починаючі часто не знають про те, як важливо підготувати хребет перед практикою дихальних вправ, так як дихальний процес пов'язаний зі спинним мозком.

Потрібно не просто виконувати пранаяму в правильній позиції - в Падмасане або Сіддхасане, а й підготувати сам хребетний стовп. Нагадаємо, що енергетичні канали Іда, Пінгала і Сушумна розташовуються уздовж хребта. Виконавши асани, ви також активізуєте потік Прани по каналах Наді, включаючи три найголовніших.

Вдихніть - і Бог пустить вас до себе, затримайте вдих - і Бог залишиться з вами. Видихніть - і ви пустите Бога до себе, затримайте видих - і ви зіллється з ним.

Крішнамачарьі

Вправи для затримки дихання

Після того як ви підготувалися, можна виконувати пранаями. Для початку краще зупинити вибір на більш простих пранаяма, таких як Самаврітті, або «квадратне» дихання, і Анулома вілома. На перших порах можна опустити затримку дихання на видиху і виконувати лише Кумбхаку на вдиху. Це дозволить вам підготуватися до більш складним пранаяма, і згодом ви зможете ускладнити виконання, роблячи обидві Кумбхакі - на вдиху і на видиху.

З інших пранаям можна включити вілома і Удджайі, Сурья Бхедана і Чандра Бхедана пранаями. При затримці дихання краще орієнтуватися на класичну пропорцію 1: 4: 2 (1 - це вдих, 4 - затримка дихання, 2 - видих). За одиницю рахунку можна прийняти удари пульсу або кроки, якщо ви виконуєте пранаяму під час ходьби.

Перед виконанням пранаям з Кумбхаку, краще підготувати легені, «провентилювавши» їх за допомогою Бхастріка або подібних їй пранаям.

пранаяма, медитація, практика йоги, свобода

Для чого затримка дихання в пранаяме

Важлива роль Кумбхакі в пранаяме полягає в тому, щоб збільшити, перенаправити і перерозподілити отриману на вдиху Прану в організмі. Не випадково йоги рекомендують виконувати пранаяму в позах сидячи на підлозі - таким чином ви спрямовуєте протягом Прана з нижніх центрів до вищих, що активізує їх: енергія з нижніх центрів переходить до вищих. Ви свідомо регулюєте потік Прани більш ефективним чином, не даючи їй осідати і застоюватися в нижчих чакри.

Перерозподіл енергії Прана

Тепер, коли енергія зосереджена в вищих відділах, ваша свідомість починає працювати по-іншому. Невипадково практикуючі пранаяму помічають, як змінюються їхні інтереси в житті. Духовна сфера активована, тому те, що раніше здавалося б чимось умоглядним, позбавленим зв'язку з реальним життям, починає виглядати інакше - тепер воно по-справжньому цікавить вас, а все тому, що змінилося ваше розуміння життя і її цінностей. Якщо в минулому ваша свідомість центрована в області трьох нижніх чакр, то після практики затримки дихання в пранаяме ви помітили зміни у вашому психологічному стані і життєві цінності.

Цей ефект стався ще і в результаті одночасного виконання практики медитації. Коли ви концентруєтеся на диханні і працюєте з прання, ваш мозок найбільш ефективний. Відкриваються його невикористані можливості. Це ще не сиддхи, але навіть такі невеликі зміни вкажуть вам на те, до якої міри ми недооцінюємо наші здібності, вважаючи аналітично придбане знання єдиною надійною опорою в житті.

Ви зрозумієте, що людина може покладатися не тільки на логіку, а й на те, що називають безпосереднім знанням. Поступово воно буде ставати для вас більш доступним. Головне - практикуйте, і все прийде. Але не старайтеся в практиці, експлуатуючи один лише вольовий фактор. Нехай вам сподобається спостерігати за диханням і вчитися правильно виконувати Кумбхаку. Любіть те, чим займаєтеся.

пранаяма, медитація, практика йоги, свобода

Що дає затримка дихання

На затримці дихання побудована практика пранаям. Якби її не було, то від пранаями залишилися б тільки дихальні вправи на ритмічне дихання і вентиляцію легенів. пранаяма перестала б існувати, т. к. вона має сенс в Кумбхаку - затримці дихання.

При затримках дихання активізуються всі процеси в організмі: фізіологічні, психічні, а також енергетичні.

Правильно виконувана затримка дихання - та, при якій практикуючий збільшує Прану і розподіляє її по організму. Його свідомість однонаправлено і сконцентровано, таким чином, одночасно він практикує усвідомлене спрямоване увагу, яке є однією з форм медитації. Решта думки залишають розум, для практикуючого не залишається нічого крім дихального процесу.

Пам'ятайте про ту мудрості, яку сказав Будда: «Розум - це все. Ви стаєте тим, про що думаєте ». Стати самим диханням і прання, тоді ви знайдете себе. Вони - джерело життя для тіла і душі.

Затримка дихання: користь. Що дає затримка дихання. Вправи для затримки дихання

У цій статті ми розповімо про те, що таке затримка дихання (Кумбхака), для чого вона призначена і який впливає на фізичний, психічний і духовний стан людини.

Користь затримки дихання

Затримка дихання сприятливо впливає на організм, тому що під час процесу тимчасової зупинки дихання організм має можливість розподілити набрану енергію по всіх органах тіла. Ми тут говоримо про особливий вид енергії - Пране. Це поняття прийшло з йогичеськой практики і поки не досліджено сучасною медициною, але це не означає, що такої енергії не існує. Неісcледованность явища всього лише говорить про те, що на тому етапі розвитку, на якому знаходиться наука наших днів, ми ще не доросли до того рівня, щоб оцінити і вивчити більш складні феномени, ніж ті, які можуть бути легко досліджені емпіричними методами.

Що таке Прана

Прана - це основна енергія, з якої все складається. Те, що люди подумки пов'язують цю енергію з процесом дихання, невипадково, т. К. Насичення Праною відбувається багато в чому завдяки йому, проте не варто розуміти під Праною наповнення організму киснем. Прана до нас надходить не тільки дихальним шляхом, а й через шкіру і очі. Зведення поняття Прана до рівня газообміну було б великою недооцінкою космічної енергії.

Під час вдиху і видиху разом з киснем та іншими хімічними речовинами ми отримуємо той тип енергії, без якого неможливо жити. Для того щоб наочно проілюструвати інтегральну роль Прана для людини, згадайте себе, що знаходиться в офісі з увімкненим кондиціонером. Повітря чисте і його обсяг достатній, температура оптимальна, начебто все добре, але ... Є одне але. Чому багатьом людям іноді так хочеться вийти «провітритися», подихати свіжим повітрям? Чи не через кисневе чи голодування? Звичайно, ні. О2 є, але Прана немає. Ось і хочеться нам вийти і вдихнути на повні груди.

пранаяма, медитація, дихальні техніки

Користь затримки дихання для організму

Без короткого вступу, що пояснює енергію Прана, було б необгрунтовано починати розмову про затримку дихання, т. К. Сама користь затримки полягає в тому, що абсорбована в процесі вдиху Прана під час затримки розподіляється по організму. Тут включаються в роботу ментальні процеси практикуючого, його натренований усвідомленість, яка допоможе йому залишатися сконцентрованим під час практики затримок дихання і розумовим зусиллям посилати енергію Прана в ті відділи організму, які найбільш її потребують.

Яку користь отримує організм через практику затримки дихання - Кумбхакі

  • Йде інтенсивний процес очищення всього організму.
  • Приплив крові до серця і легким, а з нею і доставка кисню.
  • Перехід О2 з альвеолярного повітря в кров більш ефективний.
  • Інтенсифікація газообменних процесів.
  • Концентрація СО2 збільшується. Це дає сигнал організму про те, що потрібно додати О2, таким чином, споживання і засвоєння того ж кисню поліпшується. Це не парадокс, а закон. Справа в тому, що нестача О2 не є для організму сигналом до того, що потрібно збалансувати склад цих двох газів в організмі; тільки в разі збільшення концентрації СО2, організм отримує команду до продовження процесу газообміну - так відбувається його насичення О2.
  • Тимчасове закислення крові, що відбулося через збільшення вмісту СО2, сприяє легкої віддачі гемоглобіном кисню.

пранаяма, медитація, йога

Що відбувається при затримці дихання

Під час затримки дихання на вдиху в організмі активізується робота внутрішніх процесів. Існують 2 види дихання: зовнішнє і внутрішнє. Вдих і видих переважно відповідають за перший вид дихання, необхідний для роботи нервової системи і мускулатури, а другий відповідає за все клітини в організмі. Саме затримка дихання активізує клітинне дихання, якому приділяється менше уваги, що призводить до старіння фізичного тіла і дисбалансу у внутрішній роботі систем організму. Немає потреби пояснювати, що недолік клітинного дихання є причиною розвитку патологій.

Затримка дихання на видиху

Затримка дихання на видиху набагато важливіше, ніж затримка на вдиху, її і виконувати складніше, і за часом вона виходить коротше, ніж затримка дихання на вдиху. Від чого залежить часовий параметр, легкої зрозуміти, якщо згадати, що після вдиху кисень ще знаходиться в легенях, тому відбуваються процеси газообміну, організм не відчуває явно брак О2. У той час як при затримці на видиху, повітря в легенях більше немає, кров наповнюється СО2 і сигналізує організму про те, що потрібно О2. Тому нам важче затримувати дихання на видиху.

Але саме тривалість затримки дихання на видиху є відмінним індикатором загального стану організму. Якщо в стані спокою, на порожній шлунок і при правильному положенні хребта (повністю прямий) затримка дихання на видиху не перевищує 40 секунд, то в вашому організмі не все так добре, як цього б хотілося.

В ідеалі ви повинні вміти затримувати дихання на видиху хоча б протягом 40 секунд, а краще б довше.

пранаяма, медитація, йога

Що дає затримка дихання на видиху

Вважається, що якщо ви можете затримувати дихання на видиху, принаймні, протягом 40 секунд, то ваш організм перебуває у відмінній формі, рівень вуглекислоти - на належному рівні. Нагадаємо, що життєво важливо, щоб цей рівень не опускався нижче 6-7%, тому що СО2 відповідає за метаболічні процеси в організмі і синтез амінокислот, є судинорозширювальну засобом і відмінним заспокійливим.

Від того, в якому співвідношенні знаходяться кисень і вуглекислота в організмі, залежить психологічний стан. Під час затримки дихання стимулюється робота блукаючого нерва, який відповідає за органи дихання, травлення, роботу серця і кровоносних судин.

На відміну від симпатичної системи, яка активізує організм, блукаючий нерв заспокоює серцевий ритм і уповільнює пульс, але також він благотворно впливає на роботу травної системи, підвищується слюно- і потовиділення. Це говорить про те, що в організмі переважає процес Янь. Він пов'язаний з виробленням тепла. Не випадково, що коли ви почнете практикувати пранаяму з Кумбхаку на видиху, тоді навіть в прохолодній кімнаті вам буде тепло. Така реакція організму, пов'язана з активізацією блукаючого нерва.

Як збільшити затримку дихання

Для того щоб збільшити затримку дихання, можна почати практикувати пранаяму. Це техніка для здійснення контролю і управління диханням. Вона входить в систему восьмиступінчастою йоги і безпосередньо слід за практикою асан.

пранаяма, медитація, практика йоги, свобода

Перед тим як приступати до практики пранями, виконайте комплекс з асан для хребта. Це дуже важливо. Багато починаючі часто не знають про те, як важливо підготувати хребет перед практикою дихальних вправ, так як дихальний процес пов'язаний зі спинним мозком.

Потрібно не просто виконувати пранаяму в правильній позиції - в Падмасане або Сіддхасане, а й підготувати сам хребетний стовп. Нагадаємо, що енергетичні канали Іда, Пінгала і Сушумна розташовуються уздовж хребта. Виконавши асани, ви також активізуєте потік Прани по каналах Наді, включаючи три найголовніших.

Вдихніть - і Бог пустить вас до себе, затримайте вдих - і Бог залишиться з вами. Видихніть - і ви пустите Бога до себе, затримайте видих - і ви зіллється з ним.

Крішнамачарьі

Вправи для затримки дихання

Після того як ви підготувалися, можна виконувати пранаями. Для початку краще зупинити вибір на більш простих пранаяма, таких як Самаврітті, або «квадратне» дихання, і Анулома вілома. На перших порах можна опустити затримку дихання на видиху і виконувати лише Кумбхаку на вдиху. Це дозволить вам підготуватися до більш складним пранаяма, і згодом ви зможете ускладнити виконання, роблячи обидві Кумбхакі - на вдиху і на видиху.

З інших пранаям можна включити вілома і Удджайі, Сурья Бхедана і Чандра Бхедана пранаями. При затримці дихання краще орієнтуватися на класичну пропорцію 1: 4: 2 (1 - це вдих, 4 - затримка дихання, 2 - видих). За одиницю рахунку можна прийняти удари пульсу або кроки, якщо ви виконуєте пранаяму під час ходьби.

Перед виконанням пранаям з Кумбхаку, краще підготувати легені, «провентилювавши» їх за допомогою Бхастріка або подібних їй пранаям.

пранаяма, медитація, практика йоги, свобода

Для чого затримка дихання в пранаяме

Важлива роль Кумбхакі в пранаяме полягає в тому, щоб збільшити, перенаправити і перерозподілити отриману на вдиху Прану в організмі. Не випадково йоги рекомендують виконувати пранаяму в позах сидячи на підлозі - таким чином ви спрямовуєте протягом Прана з нижніх центрів до вищих, що активізує їх: енергія з нижніх центрів переходить до вищих. Ви свідомо регулюєте потік Прани більш ефективним чином, не даючи їй осідати і застоюватися в нижчих чакри.

Перерозподіл енергії Прана

Тепер, коли енергія зосереджена в вищих відділах, ваша свідомість починає працювати по-іншому. Невипадково практикуючі пранаяму помічають, як змінюються їхні інтереси в житті. Духовна сфера активована, тому те, що раніше здавалося б чимось умоглядним, позбавленим зв'язку з реальним життям, починає виглядати інакше - тепер воно по-справжньому цікавить вас, а все тому, що змінилося ваше розуміння життя і її цінностей. Якщо в минулому ваша свідомість центрована в області трьох нижніх чакр, то після практики затримки дихання в пранаяме ви помітили зміни у вашому психологічному стані і життєві цінності.

Цей ефект стався ще і в результаті одночасного виконання практики медитації. Коли ви концентруєтеся на диханні і працюєте з прання, ваш мозок найбільш ефективний. Відкриваються його невикористані можливості. Це ще не сиддхи, але навіть такі невеликі зміни вкажуть вам на те, до якої міри ми недооцінюємо наші здібності, вважаючи аналітично придбане знання єдиною надійною опорою в житті.

Ви зрозумієте, що людина може покладатися не тільки на логіку, а й на те, що називають безпосереднім знанням. Поступово воно буде ставати для вас більш доступним. Головне - практикуйте, і все прийде. Але не старайтеся в практиці, експлуатуючи один лише вольовий фактор. Нехай вам сподобається спостерігати за диханням і вчитися правильно виконувати Кумбхаку. Любіть те, чим займаєтеся.

пранаяма, медитація, практика йоги, свобода

Що дає затримка дихання

На затримці дихання побудована практика пранаям. Якби її не було, то від пранаями залишилися б тільки дихальні вправи на ритмічне дихання і вентиляцію легенів. пранаяма перестала б існувати, т. к. вона має сенс в Кумбхаку - затримці дихання.

При затримках дихання активізуються всі процеси в організмі: фізіологічні, психічні, а також енергетичні.

Правильно виконувана затримка дихання - та, при якій практикуючий збільшує Прану і розподіляє її по організму. Його свідомість однонаправлено і сконцентровано, таким чином, одночасно він практикує усвідомлене спрямоване увагу, яке є однією з форм медитації. Решта думки залишають розум, для практикуючого не залишається нічого крім дихального процесу.

Пам'ятайте про ту мудрості, яку сказав Будда: «Розум - це все. Ви стаєте тим, про що думаєте ». Стати самим диханням і прання, тоді ви знайдете себе. Вони - джерело життя для тіла і душі.

Затримка дихання: користь. Що дає затримка дихання. Вправи для затримки дихання

У цій статті ми розповімо про те, що таке затримка дихання (Кумбхака), для чого вона призначена і який впливає на фізичний, психічний і духовний стан людини.

Користь затримки дихання

Затримка дихання сприятливо впливає на організм, тому що під час процесу тимчасової зупинки дихання організм має можливість розподілити набрану енергію по всіх органах тіла. Ми тут говоримо про особливий вид енергії - Пране. Це поняття прийшло з йогичеськой практики і поки не досліджено сучасною медициною, але це не означає, що такої енергії не існує. Неісcледованность явища всього лише говорить про те, що на тому етапі розвитку, на якому знаходиться наука наших днів, ми ще не доросли до того рівня, щоб оцінити і вивчити більш складні феномени, ніж ті, які можуть бути легко досліджені емпіричними методами.

Що таке Прана

Прана - це основна енергія, з якої все складається. Те, що люди подумки пов'язують цю енергію з процесом дихання, невипадково, т. К. Насичення Праною відбувається багато в чому завдяки йому, проте не варто розуміти під Праною наповнення організму киснем. Прана до нас надходить не тільки дихальним шляхом, а й через шкіру і очі. Зведення поняття Прана до рівня газообміну було б великою недооцінкою космічної енергії.

Під час вдиху і видиху разом з киснем та іншими хімічними речовинами ми отримуємо той тип енергії, без якого неможливо жити. Для того щоб наочно проілюструвати інтегральну роль Прана для людини, згадайте себе, що знаходиться в офісі з увімкненим кондиціонером. Повітря чисте і його обсяг достатній, температура оптимальна, начебто все добре, але ... Є одне але. Чому багатьом людям іноді так хочеться вийти «провітритися», подихати свіжим повітрям? Чи не через кисневе чи голодування? Звичайно, ні. О2 є, але Прана немає. Ось і хочеться нам вийти і вдихнути на повні груди.

пранаяма, медитація, дихальні техніки

Користь затримки дихання для організму

Без короткого вступу, що пояснює енергію Прана, було б необгрунтовано починати розмову про затримку дихання, т. К. Сама користь затримки полягає в тому, що абсорбована в процесі вдиху Прана під час затримки розподіляється по організму. Тут включаються в роботу ментальні процеси практикуючого, його натренований усвідомленість, яка допоможе йому залишатися сконцентрованим під час практики затримок дихання і розумовим зусиллям посилати енергію Прана в ті відділи організму, які найбільш її потребують.

Яку користь отримує організм через практику затримки дихання - Кумбхакі

  • Йде інтенсивний процес очищення всього організму.
  • Приплив крові до серця і легким, а з нею і доставка кисню.
  • Перехід О2 з альвеолярного повітря в кров більш ефективний.
  • Інтенсифікація газообменних процесів.
  • Концентрація СО2 збільшується. Це дає сигнал організму про те, що потрібно додати О2, таким чином, споживання і засвоєння того ж кисню поліпшується. Це не парадокс, а закон. Справа в тому, що нестача О2 не є для організму сигналом до того, що потрібно збалансувати склад цих двох газів в організмі; тільки в разі збільшення концентрації СО2, організм отримує команду до продовження процесу газообміну - так відбувається його насичення О2.
  • Тимчасове закислення крові, що відбулося через збільшення вмісту СО2, сприяє легкої віддачі гемоглобіном кисню.

пранаяма, медитація, йога

Що відбувається при затримці дихання

Під час затримки дихання на вдиху в організмі активізується робота внутрішніх процесів. Існують 2 види дихання: зовнішнє і внутрішнє. Вдих і видих переважно відповідають за перший вид дихання, необхідний для роботи нервової системи і мускулатури, а другий відповідає за все клітини в організмі. Саме затримка дихання активізує клітинне дихання, якому приділяється менше уваги, що призводить до старіння фізичного тіла і дисбалансу у внутрішній роботі систем організму. Немає потреби пояснювати, що недолік клітинного дихання є причиною розвитку патологій.

Затримка дихання на видиху

Затримка дихання на видиху набагато важливіше, ніж затримка на вдиху, її і виконувати складніше, і за часом вона виходить коротше, ніж затримка дихання на вдиху. Від чого залежить часовий параметр, легкої зрозуміти, якщо згадати, що після вдиху кисень ще знаходиться в легенях, тому відбуваються процеси газообміну, організм не відчуває явно брак О2. У той час як при затримці на видиху, повітря в легенях більше немає, кров наповнюється СО2 і сигналізує організму про те, що потрібно О2. Тому нам важче затримувати дихання на видиху.

Але саме тривалість затримки дихання на видиху є відмінним індикатором загального стану організму. Якщо в стані спокою, на порожній шлунок і при правильному положенні хребта (повністю прямий) затримка дихання на видиху не перевищує 40 секунд, то в вашому організмі не все так добре, як цього б хотілося.

В ідеалі ви повинні вміти затримувати дихання на видиху хоча б протягом 40 секунд, а краще б довше.

пранаяма, медитація, йога

Що дає затримка дихання на видиху

Вважається, що якщо ви можете затримувати дихання на видиху, принаймні, протягом 40 секунд, то ваш організм перебуває у відмінній формі, рівень вуглекислоти - на належному рівні. Нагадаємо, що життєво важливо, щоб цей рівень не опускався нижче 6-7%, тому що СО2 відповідає за метаболічні процеси в організмі і синтез амінокислот, є судинорозширювальну засобом і відмінним заспокійливим.

Від того, в якому співвідношенні знаходяться кисень і вуглекислота в організмі, залежить психологічний стан. Під час затримки дихання стимулюється робота блукаючого нерва, який відповідає за органи дихання, травлення, роботу серця і кровоносних судин.

На відміну від симпатичної системи, яка активізує організм, блукаючий нерв заспокоює серцевий ритм і уповільнює пульс, але також він благотворно впливає на роботу травної системи, підвищується слюно- і потовиділення. Це говорить про те, що в організмі переважає процес Янь. Він пов'язаний з виробленням тепла. Не випадково, що коли ви почнете практикувати пранаяму з Кумбхаку на видиху, тоді навіть в прохолодній кімнаті вам буде тепло. Така реакція організму, пов'язана з активізацією блукаючого нерва.

Як збільшити затримку дихання

Для того щоб збільшити затримку дихання, можна почати практикувати пранаяму. Це техніка для здійснення контролю і управління диханням. Вона входить в систему восьмиступінчастою йоги і безпосередньо слід за практикою асан.

пранаяма, медитація, практика йоги, свобода

Перед тим як приступати до практики пранями, виконайте комплекс з асан для хребта. Це дуже важливо. Багато починаючі часто не знають про те, як важливо підготувати хребет перед практикою дихальних вправ, так як дихальний процес пов'язаний зі спинним мозком.

Потрібно не просто виконувати пранаяму в правильній позиції - в Падмасане або Сіддхасане, а й підготувати сам хребетний стовп. Нагадаємо, що енергетичні канали Іда, Пінгала і Сушумна розташовуються уздовж хребта. Виконавши асани, ви також активізуєте потік Прани по каналах Наді, включаючи три найголовніших.

Вдихніть - і Бог пустить вас до себе, затримайте вдих - і Бог залишиться з вами. Видихніть - і ви пустите Бога до себе, затримайте видих - і ви зіллється з ним.

Крішнамачарьі

Вправи для затримки дихання

Після того як ви підготувалися, можна виконувати пранаями. Для початку краще зупинити вибір на більш простих пранаяма, таких як Самаврітті, або «квадратне» дихання, і Анулома вілома. На перших порах можна опустити затримку дихання на видиху і виконувати лише Кумбхаку на вдиху. Це дозволить вам підготуватися до більш складним пранаяма, і згодом ви зможете ускладнити виконання, роблячи обидві Кумбхакі - на вдиху і на видиху.

З інших пранаям можна включити вілома і Удджайі, Сурья Бхедана і Чандра Бхедана пранаями. При затримці дихання краще орієнтуватися на класичну пропорцію 1: 4: 2 (1 - це вдих, 4 - затримка дихання, 2 - видих). За одиницю рахунку можна прийняти удари пульсу або кроки, якщо ви виконуєте пранаяму під час ходьби.

Перед виконанням пранаям з Кумбхаку, краще підготувати легені, «провентилювавши» їх за допомогою Бхастріка або подібних їй пранаям.

пранаяма, медитація, практика йоги, свобода

Для чого затримка дихання в пранаяме

Важлива роль Кумбхакі в пранаяме полягає в тому, щоб збільшити, перенаправити і перерозподілити отриману на вдиху Прану в організмі. Не випадково йоги рекомендують виконувати пранаяму в позах сидячи на підлозі - таким чином ви спрямовуєте протягом Прана з нижніх центрів до вищих, що активізує їх: енергія з нижніх центрів переходить до вищих. Ви свідомо регулюєте потік Прани більш ефективним чином, не даючи їй осідати і застоюватися в нижчих чакри.

Перерозподіл енергії Прана

Тепер, коли енергія зосереджена в вищих відділах, ваша свідомість починає працювати по-іншому. Невипадково практикуючі пранаяму помічають, як змінюються їхні інтереси в житті. Духовна сфера активована, тому те, що раніше здавалося б чимось умоглядним, позбавленим зв'язку з реальним життям, починає виглядати інакше - тепер воно по-справжньому цікавить вас, а все тому, що змінилося ваше розуміння життя і її цінностей. Якщо в минулому ваша свідомість центрована в області трьох нижніх чакр, то після практики затримки дихання в пранаяме ви помітили зміни у вашому психологічному стані і життєві цінності.

Цей ефект стався ще і в результаті одночасного виконання практики медитації. Коли ви концентруєтеся на диханні і працюєте з прання, ваш мозок найбільш ефективний. Відкриваються його невикористані можливості. Це ще не сиддхи, але навіть такі невеликі зміни вкажуть вам на те, до якої міри ми недооцінюємо наші здібності, вважаючи аналітично придбане знання єдиною надійною опорою в житті.

Ви зрозумієте, що людина може покладатися не тільки на логіку, а й на те, що називають безпосереднім знанням. Поступово воно буде ставати для вас більш доступним. Головне - практикуйте, і все прийде. Але не старайтеся в практиці, експлуатуючи один лише вольовий фактор. Нехай вам сподобається спостерігати за диханням і вчитися правильно виконувати Кумбхаку. Любіть те, чим займаєтеся.

пранаяма, медитація, практика йоги, свобода

Що дає затримка дихання

На затримці дихання побудована практика пранаям. Якби її не було, то від пранаями залишилися б тільки дихальні вправи на ритмічне дихання і вентиляцію легенів. пранаяма перестала б існувати, т. к. вона має сенс в Кумбхаку - затримці дихання.

При затримках дихання активізуються всі процеси в організмі: фізіологічні, психічні, а також енергетичні.

Правильно виконувана затримка дихання - та, при якій практикуючий збільшує Прану і розподіляє її по організму. Його свідомість однонаправлено і сконцентровано, таким чином, одночасно він практикує усвідомлене спрямоване увагу, яке є однією з форм медитації. Решта думки залишають розум, для практикуючого не залишається нічого крім дихального процесу.

Пам'ятайте про ту мудрості, яку сказав Будда: «Розум - це все. Ви стаєте тим, про що думаєте ». Стати самим диханням і прання, тоді ви знайдете себе. Вони - джерело життя для тіла і душі.

Чому багатьом людям іноді так хочеться вийти «провітритися», подихати свіжим повітрям?
Чи не через кисневе чи голодування?
Чому багатьом людям іноді так хочеться вийти «провітритися», подихати свіжим повітрям?
Чи не через кисневе чи голодування?
Чому багатьом людям іноді так хочеться вийти «провітритися», подихати свіжим повітрям?
Чи не через кисневе чи голодування?