Полезные материалы

Інтерв'ю з провідним EPICENTER XL Степаном Шульгой

До московського Мейджора ніхто не знав, хто буде ведучим EPICENTER XL. На заході з'ясувалося - Степан Шульга. До цього він часто з'являвся на змаганнях StarLadder. Однак після того як він покинув компанію і став фрілансером, його туди більше не кличуть. Принаймні поки що. У розмові з «Чемпіонатом» Шульга розповів, що для нього означає професіоналізм, які помилки живуть серед спільноти і чому спортивні клуби хочуть інтегруватися в кіберспорт.
- Вас не анонсували провідним, чому?
- Чесно я не знаю.
- Це повинен був бути сюрприз?
- Я вважаю, що будь-який компонент системи повинен залишатися компонентом, особливо скромна роль ведучого на кіберспортивного заході. Мені здається, що організація гри і трансляції - первинне. Все інше - деталі. Чи змінив щось анонс? В черговий раз в інформаційному просторі з'явилася б марна новина.

- Я б не сказав. Мені здається, це важливо. Ця новина з серії, якби ніхто не говорив, що v1lat коментуватиме, а він буде. Як провідний, я вважаю, ви котіруетесь на тому ж рівні.
- Дякуємо. Але якщо підсумовуючи: мені не здається, що в цьому анонсі була якась інформативна цінність для ком'юніті.
- Яке це захід для вас, як для фрілансера?
- Другий після Warface. Там було добре, весело. Для мене гра бистровата. Темп CS: GO мені потребує менше часу. У Warface занадто швидко змінюються події. Але у гри є дуже згуртоване ком'юніті, є свої герої, історії. Mail.ru постаралася зробити хороший продакшн, я прекрасно поспілкувався з Медісона - один з кращих розмов в моєму житті. Тому мені сподобався цей івент, незважаючи на те що він був коротким. Epicenter - це, звичайно, інший масштаб.

Відео можна подивитися на YouTube-каналі Maddyson Rare .
- Що для вас особисто означає вести такий великий захід?
- Це приголомшливі емоції. Я не можу сказати, що ти досягаєш дзену, але для мене будь-яка можливість відчувати якийсь відгук і розділяти з людьми враження - емоційне задоволення. Я просто відпочиваю і перебуваю в чудовому настрої, що буває насправді рідко. Я похмурий тип.
- Це другий чемпіонат, де ви ведучий. Чому вас немає на Starladder?
- Це питання краще ставити хлопцям з Starladder. Але зі свого боку можу сказати, що я сумую за тими івент, які ми робили і в організації яких я брав участь.

Чи не приховую, що хотів би бути частиною цих івентів, але вже як фрілансер, а не штатний співробітник. Поки просто не було можливості.

- Це якось пов'язано з вашими особистими взаєминами?
- Не думаю. Принаймні, сподіваюся, що це так. Просто поки, мабуть, не було особливої ​​необхідності залучати мене на івент.
- Тут під час групового етапу один з адміністраторів на матчі LGD почала будувати ріжки гравцям на трансляції. Чи бачите ви в цьому щось злочинне?
- Ні. Якби можна було зробити з цієї ситуації якийсь висновок або передбачити її якимось чином, то на майбутнє адміністраторів я б застерігав від подібних дій. Те, що в цьому немає нічого крамольного, неприпустимого, - це не так. Те, що це зайве для великого великого турніру на $ 1 млн, - так. Але без таких речей краще все-таки обходитися.
- Я ще чому питаю: є турнір The Summit на Заході, який подобається аудиторії. Без складних щщей, все в розслабленій обстановці. І мені здається, що на Epicenter - абсолютно серйозному турнірі - такі речі його тільки прикрашають.
- Частка правди є в твоїх словах, але Summit - інший турнір. Але все повинно бути органічно. Момент був, наскільки я почитав всюди, більш-менш адекватним. Якщо ком'юніті це не прийняло в багнети, це не означає, що його треба повторювати, але і робити з цього прикол на майбутнє - теж можливо.

До московського Мейджора ніхто не знав, хто буде ведучим EPICENTER XL

Фото: Фото: media.epicenter.gg

- Кіберспорт - це все-таки більше про спорт або про розвага? Чого тут більше - спорту чи шоу?
- Це більше про баланс. Дивись, перед нами чудовий постер збірної СРСР - і по ньому зрозуміло, що це не розвага. Хокей - це суворий класний чоловічий вид спорту. Один з видів розваги - це зняти шолом і дати гарненько комусь в обличчя. І там це стовідсотковий спорт, але навіть в хокеї є місце гумору. Гумор - взагалі частина комунікації.

Кіберспорт повинен знайти свій баланс, який на даний момент є. Без вульгарності, без переходу на якісь внутрішні жарти, які зрозумілі зовсім вже обмеженій кількості людей. Але тим не менше це унікальний організм, який має свій сленг, своїх героїв, свою історію і так далі. І ось в цьому балансі та постійному його пошуку і полягатиме істина.

- З вітчизняних або зарубіжних турнірів - який ви вважаєте еталонним? На кого треба рівнятися?
- Дивись, косяки є у всіх. Мені дуже подобається, як працює Starladder, дуже подобається Epicenter. Це два гідних конкурента один одного. Якщо подивитися на турніри, які виглядають як єдине ціле, то мені подобається, що відбувається на The International. Це цілісний турнір, шоу. Зі своїми серйозністю і в той же час з великою кількістю приколів, розважальних відео, ігри з глядачами, косплеєм і так далі. За LoL я не так пильно стежу, щоб давати якісь оцінки.
З турнірів, які мені сподобалися, як проходили по швидкості і продакшену - мейджор в Атланті по СS: GO. Це січень 2017 року. І скоро буде непоганий турнір, як мені здається, у Starladder в кінці травня-на початку червня.
Сказати, що хтось задає еталон, я не можу. У кожного є свої переваги і недоліки.
- Пам'ятаєте такий момент на The Shanghai Major, після якого звільнили одного з провідних на старті турніру. Зробив це Гейб Ньюелл зі словами «Джеймс - дупа».
- Дістав, швидше за все. Я не люблю вульгарність. Є все-таки певна грань, яку не треба переходити. Якщо це зробив Гейб Ньюелл, значить це було за межею дозволеного.

Фото: Фото: media.epicenter.gg

- Що для вас професіоналізм?
- Затребуваність. І якесь саморозвиток. Професіоналізм для мене - це не кінцева стадія, а шлях. Те, що людина вбирає в себе, і набір навичок, який дозволяє йому називати себе професіоналом, які він постійно вдосконалює.
- У нашій індустрії багато професіоналів?
- Досить. Навіть більш ніж достатньо. В нашій індустрії є один дикий міф - у нас сильно сплутані два поняття. У нас часто можна почути: «Ви не розбираєтеся в киберспорте». І звучить це тому, що людина не розбирається в деталях гри. Припустимо, що не відрізняє двох героїв в доті. Я не відрізняю двох героїв в доті. І це не означає, що я не розбираюся в індустрії кіберспорту. Це означає, що я не розбираюся глибоко в конкретному ігровому процесі в Dota 2 . А це, вибачте, як кажуть в Одесі, дві великі різниці.

Це як підійти до головного редактора «Чемпіонату» і запитати про висоту або ширину воріт, розмір футбольного поля. І якщо він не відповість, він означає не розбирається в футболі? Та йдіть до біса! Умовно спортивний маркетолог не повинен знати процес фізичного відновлення в футболі після тренування, він не повинен лізти в те, які ізотоніки спортсмен приймає після того, як у нього був той чи інший фізичний процес. Але як зробити інтерв'ю, якого виданню його піднести, він повинен розбиратися.

Або ось зараз в Overwatch вийшла нова карта, вона ніби як італійська. Цю інформацію я побачив в «Твіттері». Багато хто не сприймає Overwatch як гру, але вони, наприклад, прекрасно розбираються в Dota. Вони не розбираються киберспорте? Вони не розбираються в Overwatch! І ось в СНД у нас прийнято так говорити: так що ви розумієте в киберспорте, якщо ви двох героїв не можете відрізнити? Так, не можу. Але це не означає, що не розбираюся в індустрії, яка в першу чергу побудована як медіа індустрія, а в другу - як спортивна. У нас все повинні грати в доту на професійному рівні. Ага. Скажіть це Жозе Моурінью.
- Якраз у футболі, люди, які стають геніальними тренерами, вони не домагалися чогось значимого в професійному футболі. Просто у них є певні ідеї і розуміння, як тренувати команду.
- Важливо і те, якими ця людина володіє лідерськими якостями, наскільки добре він готовий вивчати суперника, наскільки добре він готовий розуміти, які ресурси є в його команді для досягнення результату. І це геніально. Потихеньку ці поняття стираються в СНД, і я вважаю, що це кілька переоцінена проблема у нас. Ви не розбираєтеся в киберспорте! Треба називати речі своїми іменами.

- Чи не здається вам, що це одна з проблем, чому в нашому киберспорте немає відомих тренерів? Але на прикладі великого спорту ми можемо визначити: ось, наприклад, Зінедін Зідан виходить третій раз поспіль у фінал ЛЧ - ніхто до нього такого не робив, значить це круто. А в киберспорте складно.
- Природно, складно. Проте і в киберспорте є персонажі, які тримаються на плаву десятки років. Можна будувати команду навколо Kuroky? Можна будувати команду навколо Zeus? Можна, можливо. Загальна криза і стан економіки в СНД не можуть нам дозволити забезпечити бурхливе зростання всього, що є на Заході. З дуже простої причини - вартості контакт в інтернеті, який відрізняється в 8-12 разів у нас в порівнянні з західними. Тобто елементарно киберспортівниє організації з медіа і всім іншим на Заході заробляють більше через різницю в ціні контакту в Інтернеті і через різницю в купівельної спроможності кінцевого людини, жителя країни. Зі спортом схожа історія.

Зі спортом схожа історія

Фото: Фото: media.epicenter.gg

- В одному з інтерв'ю ви говорили, що зараз займаєтеся консультацією для великих компаній - радите, яким чином заходити в кіберспорт. Скільком компаніям вже допомогли?
- Трьом. Це мобільний оператор, букмекерська контора і компанія, яка виробляє напої. Я не можу сказати, що моя допомога мала ефект. Просто знаю, що був запит на консультацію, тривалу, зрозумілу. Мені вдалося її обробити, віддати, і поки не було якихось питань і претензій з боку замовників.
- Про що вас найчастіше запитують замовники?
- Питають: як потрапити в кіберспорт. Найефективніший рекламний формат. Мені пощастило працювати з великими компаніями, у яких є свої зрозумілі відділи маркетингу з сильними фахівцями всередині.

Вони розуміють, що це частина стратегії, вони розуміють, що після розміщення в киберспорте у них не буде максимальних конверсій, тому що спочатку ти будуєш знання для аудиторії про свій бренд і тільки потім розраховуєш на якісь конверсії.

Зараз ми говоримо, як сформувати якийсь імідж, чи варто взагалі звертатися до цієї аудиторії. Тому мені подобається, що можна застосовувати такий комплексний підхід і брати участь в цілому в стратегії, як цей бренд, товар, послуга, хочуть позиціонувати себе в киберспорте. Думати над цим, намагатися передбачити реакцію ком'юніті - це мені цікаво.

- Якщо подивитися на кількість глядачів на турнірах, то найбільша аудиторія в Китаї. Ви працювали в Starladder c китайськими партнерами, як вони самі пояснюють такий інтерес до кіберспорту?
- Twitch як сервіс є стовідсотково відкритою американською компанією, яка належить «Амазон», і вона не може збрехати, тому що це буде скандал, втрата репутації і грошей. З китайськими сервісами немає такої впевненості. Немає впевненості, що ті цифри, які ми бачимо, дійсно відображають реальність. В деякі з них мені дуже складно повірити. Я був в Китаї на багатьох великих турнірах - там дійсно є великий і жвавий інтерес публіки. Пам'ятаю, ще коли в 2015 році Rotk виносили на руках фанати в автобус. І натовп фанатів була така, що крізь неї з працею пробирався автобус.
Доту там дуже популярна. В цифри по цій грі в Китаї я вірю. До цифрам по інших ігор можуть бути питання. Але сліпо довіряти цифрам китайських сервісів, це моя думка, не варто.

Фото: Фото: media.epicenter.gg

- Яким ви бачите кіберспорт в найближчій перспективі?
- Він стане більше, популярнішим, дорослішими. З'являться якісь закони. Великі гравці, можливо, поглинуть дрібніших. Ринок остаточно буде розділений. І мені здається, що якийсь шматок відхопить мобільний кіберспорт. Я сам переконав себе в цій ідеї. Мені здається, це логічний наслідок технологічного прогресу - мобіли ставатимуть, як і мобільний інтернет, ще потужніший. І хтось точно придумає гру, яка буде нормально "заходити" в цьому форматі.
- Чи вірите ви в зв'язок між футбольними клубами і фіферамі, турнірами? Багато спортивних клуби зараз намагаються інтегруватися в кіберспорт.
- Якщо це відбувається органічно і клуб розуміє, куди він йде і що йому це принесе, чого він хоче добитися; у нього є грамотна стратегія, як він буде комунікувати зі своїми фанатами, то це приголомшливо!

Наприклад, команда North. У них проблеми: склад руйнується і так далі. Проте вони не стали тільки дзеркалом футбольного клубу «Копенгаген». «ПСЖ» і LGD - це можливість закріпитися на китайському ринку. Це не якісь фантастичні гроші, але це грамотний хід. [У Китаї] є великий ринок, де серед футбольних клубів є лідер за популярністю - «Манчестер Юнайтед». Англійський клуб там влаштовує спеціальні тури, проводить в міжсезоння матчі і продає там нормальне таку кількість мерчандайзом. У «ПСЖ» це бачать і хочуть робити те ж саме. І ось є аудиторія, яку можна отримати, не отримуючи її за допомогою футбольних досягнень.
У американців інша історія. Чому це роблять баскетбольні клуби, я дуже добре розумію. Майже всі вони в своїх приватних володіннях мають арени, які пустують. І чому не підхопити те, де ти зможеш використовувати свій майданчик, де ти все підготував для шоу, щоб до тебе приходили люди, де ти їм міг щось продати, як-то обслужити, дати їм якийсь сервіс. О'кей, немає баскетболу - але є кіберспорт! Є графік, всі щасливі.

Вас не анонсували провідним, чому?
Це повинен був бути сюрприз?
Чи змінив щось анонс?
Яке це захід для вас, як для фрілансера?
Що для вас особисто означає вести такий великий захід?
Чому вас немає на Starladder?
Це якось пов'язано з вашими особистими взаєминами?
Чи бачите ви в цьому щось злочинне?
Чого тут більше - спорту чи шоу?
З вітчизняних або зарубіжних турнірів - який ви вважаєте еталонним?