Полезные материалы

Чому стають вегетаріанцями

Ч еловек рідко змінює свою поведінку в одночас. Як правило, йому потрібно почути про щось безліч разів, перш ніж це зробить на нього враження. Це відноситься і до вегетаріанства. Проте, як правило, одна подія або один досвід переважує чашу ваг і повільно занурює людей в світ вегетаріанства. І причини тут можуть бути абсолютно різні. Вегетаріанство зберігає ліси, скорочує забруднення повітря і води, дозволяє вирішити проблему голоду, позбавляє тварин від страждань, пом'якшує ефекти змін клімату, покращує здоров'я людей. Список можна продовжувати до нескінченності. Однак серед цього різноманіття є кілька пунктів, які найчастіше стають ключовими для людини, що вирішила стати на шлях вегетаріанства.

Скільки людей стільки і доріг. Якщо ви проведете опитування серед своїх знайомих вегетаріанців, з метою з'ясування, що для них стало поштовхом для переходу на вегетаріанство, то будете здивовані різноманітністю їх відповідей. У своїй книзі «McDonald's Empirical Look at Becoming Vegan» Р.М. Макнейра наводить результати дослідження, згідно з яким третина опитаних вегетаріанців заявили, що перейшли на такий спосіб харчування завдяки інформації з книг, телешоу, листівок, радіопередач або спілкування з активістом. Інша третина стала вегетаріанцями під впливом одного, члена сім'ї або середовища спілкування. Ще 13% звернулися до вегетаріанства, коли ознайомилися з інформацією, зовсім не покликаної пропагувати вегетаріанство. 9% переключилися після того, як стали свідками жорстокості. І тільки 8% стали вегетаріанцями через гострі проблеми зі здоров'ям. Це опитування проводилося ще до революції соціальних мереж, коли ще «Вконтакте», Youtube і Facebook не увійшли так міцно в наше життя. І, ймовірно, сьогодні подібне дослідження мало б трохи інші результати, а Інтернет, як джерело інформації про вегетаріанському харчуванні, зайняв би лідируючу позицію.

Найчастіше переломний момент в житті майбутнього вегетаріанця настає в період між 13 і 25 роками життя, саме в цьому віці зафіксовано великий відсоток переходів. Автори дослідження виявили, що ті, хто були вегетаріанцями в 19 років, в середньому перейшли за шість років до цього. Люди, які були вегетаріанцями в 30 років, як правило, вже були ними в 16. Але більшість ставали вегетаріанцями в період між отроцтвом і двадцятьма з гаком роками.

Якщо повернутися до тих подій, які в наслідку приводять людину до вегетаріанства, то тут бувають і досить кумедні випадки. Вірте не вірте, а я своїм переходом на вегетаріанство зобов'язаний панк-року. Ще в студентські роки мій друг порекомендував послухати одну американську панк групу. Музика мені сподобалася, але в тексти на той момент я особливо не вникав. І тільки коли вони приїхали в Росію, і ми сходили на концерт, тоді вирішив детальніше дізнатися про групу та її музиці. Яке ж було моє здивування, коли виявилося, що всі члени групи категорично не сприймають алкоголь і наркотики, при цьому двоє з учасників є вегетаріанцями, а один і зовсім веганів. Їх тексти виявилися протестом проти влади транснаціональних корпорацій, споживацького способу життя і маніпуляцій суспільством. Ця інформація підштовхнула, напевно, вперше задуматися про зміну свого життя і перегляд звичок. І перше, що було вирішено зробити - це відмовитися від м'яса на три місяці. Це був якийсь експеримент. М'ясні продукти я дуже любив, і було цікаво подивитися, наскільки ця прихильність сильна і що буде, якщо від неї позбутися. Тоді я й гадки не мав, у що згодом переросте цей експеримент.

Найчастіше, навіть вирішивши стати вегетаріанцями, більшість людей робить перехід поступово. Деякі - дуже, дуже поступово.

Результати одного з досліджень, проведених в США, показав, що 23% вегетаріанців роблять перехід на такий вид харчування повільно і послідовно. Інші 30% якийсь час зменшують кількість м'яса в раціоні, а в якийсь момент різко від нього відмовляються. І тільки одна людина з п'яти стає вегетаріанцем з м'ясоїда відразу ( «McDonald's Empirical Look at Becoming Vegan» Р.М. Макнейра). За статистикою перехід до вегетаріанського способу життя відбувається в середньому від шести місяців до чотирьох років. Близько 22% людей витрачають на перехід до шести місяців, 16% - від шести місяців до одного року; 26% - від року до двох років; 14% - від двох до трьох років; 23% - більше трьох років. Деякі групи схильні занурюватися в вегетаріанство більш раптово, ніж інші. Результати дослідження говорять про те, що 31% веганів відмовилися від м'яса відразу, тоді як серед вегетаріанців таких всього 22%. Серед тих, чиєю головною мотивацією була допомога тваринам, нарахували 38% людей, різко стали вегетаріанцями - в порівнянні з 22% серед інших вегетаріанців.

Автори одного дослідження заявляють, що 2/3 вегетаріанців починають з ово-лакто вегетаріанства. Третина, стає пескетаріанцамі, лактовегетаріанці або відразу веганами (Boyle, JE «Becoming Vegetarian: The Eating Patterns and Accounts of Newly Practicing Vegetarians»). Причому навіть більшість веганів починають з вегетаріанства. Приблизно 2/3 веганів починали як вегетаріанці і перехід не був дуже швидким. В середньому у людей йшло шість років на те, щоб відмовитися від яєць і молочних продуктів. Чому у вегетаріанців йде стільки часу на те, щоб стати веганами? Автори одного дослідження відповіли на це питання так: тому що багато хто вважає веганські тип харчування складним і потенційно нездоровим (Povey, R., Wellens, B., and M. Conner. «Attitudes Toward Following Meat, Vegetarian, and Vegan Diets: An Examination of the Role of Ambivalence »).

Якщо говорити про моє досвіді, то відмовившись від м'яса, я продовжував і далі вживати в їжу рибу, яйця і молочні продукти. Через два роки відмовився від риби і всіх можливих морепродуктів. Ще через чотири роки з мого раціону зникли і яйця. А ось молочні продукти їм як і раніше, і поки потреби у відмові від них не відчуваю.

Бути ово-лакто вегетаріанцем, пескетаріанцом або Сироїд - це особиста справа кожного. І якщо для когось один вид вегетаріанства буде благом, то для іншого може виявитися неприйнятним або взагалі шкідливим. І вступаючи в суперечку з м'ясоїдів, прошу вас, будьте до нього прихильні. Не забувайте, що більшість вегетаріанців теж колись їли м'ясо. Навіть якщо людина тільки на початку шляху і відмовився, наприклад, тільки від птиці, то це вже дуже і дуже добре. Адже цей вчинок в майбутньому принесе благо як навколишнього світу, так і йому особисто.

Коли люди дізнаються про моє вегетаріанство, то зазвичай починають задавати мені питання. Питання бувають різні. Ті, хто молодший частіше запитують, а не сумую я за смаком м'яса або як мені вдається залишатися ситим без м'ясних продуктів. А ось людей старшого віку часто більше цікавить питання мого фізичного стану і здоров'я. Якщо ми поглянемо на конкретні дослідження причин, за якими людям стають вегетаріанцями, то побачимо, що міркування здоров'я впевнено обганяють інші мотивації. В ході міжнародного опитування від 2011 року було отримано дані від сотні європейських і азіатських студентів, які були вегетаріанцями. Як виявилося, 78% з них перейшли на такий спосіб харчування через турботу про своє здоров'я (Izmirli, S., and CJC Phillips. «The Relationship Between Student Consumption of Animal Products and Attitudes to Animals in Europe and Asia»). А ось за результатами репрезентативного загальнонаціонального американського онлайн-дослідження група за здоров'я склала 28% і розділилася таким чином: здоров'я в цілому - 20%; профілактика, боротьба з раком, діабетом - 5%; боротьба з вагою - 3%. Варто відзначити, що турбота про здоров'я найчастіше виходить на перше місце серед причин переходу на вегетаріанство у вікової групи «від 45 років і старше».

Однак турбота про здоров'я є не тільки причиною для відмови від м'яса, але одним з перешкод при прийнятті такого рішення. Далеко не всі обізнані про те, що відмова від м'яса може принести організму людини користь. Інші бачать в вегетаріанство більш здоровий тип харчування, але, незважаючи на це, все одно не хочуть пробувати. Інші і зовсім вважають, що вегетаріанство має на увазі серйозні ризики для здоров'я. В основному люди переживають, що не отримуватимуть достатньо білка і заліза або що отримають в цілому дефіцит поживних речовин. Особливо занепокоєння щодо білка велике серед молодих людей.

За свої роки вегетаріанства я наслухався різних страшилок. Мене лякали батьки, знайомі, лікарі. У кожного були свої аргументи. Батькам здавалося, що я занадто схуд і виглядаю знесиленим. Друзі та знайомі стверджували, що таке харчування є неповноцінним і мені обов'язково повинне не діставати якихось вітамінів і мікроелементів. А лікарі наполягали на тому, що для мого молодого (і тим більше чоловічого) організму це шкідливо і навіть небезпечно. Перші два роки я і сам періодично хвилювався з цього приводу. Дуже уважно стежив за будь-якими змінами в організмі і деякий час навіть брав БАДи. Але поступово все це пройшло. Серед знайомих з'явилися вегетаріанці, які ділилися зі мною своїм досвідом. А головне прийшло розуміння, що якщо ти харчуєшся різноманітно, помірно і серйозно підходиш до вибору продуктів і їх якості, то вегетаріанство принесе тільки користь. Однак не варто думати, що вегетаріанство - це панацея. Для того щоб мати здорове тіло одного харчування мало. Необхідно жити усвідомлено: відмовитися від шкідливих звичок, займатися спортом, духовними практиками. І тільки тоді ви зможете похвалитися «залізним» здоров'ям.

Будучи вегетаріанцем, лідер групи «Пілот» Ілля Кнабенгоф в одному зі своїх інтерв'ю на запитання, чому він відмовився від тваринної їжі, відповів коротко: «Я не їм своїх друзів». У цьому простому, нехитрому на перший погляд відповіді криється одна з головних причин, через які люди стають вегетаріанцями - турбота про тварин.

У 2002 році Time і CNN провели опитування в США серед 400 вегетаріанців. Тих, хто при виборі такого виду харчування керувався етичними міркуваннями, виявилося більш 20%. При цьому вони розділилися на наступні категорії: любов до тварин - 11%, боротьба за права тварин - 10%. Ще більше захисників тварин серед вегетаріанців виявилося в Великобританії, там 40% опитаних заявили, що доля тварин стала для них головною причиною відмови від м'яса. Турбота про тварин - це друга після здоров'я за популярністю причина, по якій люди стають вегетаріанцями. А для молодих людей, найбільш схильної до відмови від м'яса вікової групи, турбота про тварин є іноді і зовсім головною причиною.

Але насправді вегетаріанство допомагає тваринам? В рамках проведеного в США дослідження з'ясувалося, що менше половини м'ясоїдів усвідомлюють той факт, що, ставши вегетаріанцем, вони вносять істотний внесок у запобігання жорстокості по відношенню до тварин. І якщо переглянути коментарі до будь-якого відео з бойні на Youtube, то можна часто зустріти думку, що хоча це і погано, але вегетаріанство не допоможе, і з тваринами все одно будуть надходити погано. Щоб спростувати подібну думку, звернемося до цифр. Доктор Хариш Сету в своєму блозі CountingAnimals.com проаналізував дані Мінсільгоспу США. Згідно з ними в 2012 році приблизно 31 сільськогосподарська тварина було вбито для задоволення потреб одного м'ясоїда. Якщо детальніше, то кожен всеїдний за рік з'їв 28 курок, одну індичку, 1/2 свині, 1/8 м'ясної корови і 1,3 риби. Тепер уявімо, що людина, що вживає продукти рослинного походження, вирішив, наприклад, скоротити наполовину в своєму раціоні курятину. Зробивши такий крок, він може щорічно рятувати 14 тварин. А якщо він повністю відмовиться від курячого м'яса, то буде рятувати 27-28 тварин щорічно. Якби так вчинив кожен проживає в США людина, то тільки число сільськогосподарських тварин, яких убивали щорічно в одній країні, скоротилося з 8,5 млрд. До 1 млрд. Мені здається, що тут є про що задуматися.

Ми вже з'ясували, що турбота про тварин і своє здоров'я - це два головних мотивуючих фактора при переході на вегетаріанство. Але крім цих причин існує і чимало інших. І хоча з першого погляду вони можуть здатися несуттєвими, при більш детальному розгляді для багатьох ці причини стають більш вагомими, ніж захист тварин або їх власне здоров'я.

Сьогодні дуже невелика кількість людей інформовано про зв'язок між соціальною справедливістю і вегетаріанством. І навіть серед вегетаріанців з великим стажем таких виявиться одиниці. Однак виробництво м'яса і бідність у світі тісно взаємопов'язані. Справа в тому, що сільськогосподарські тварини з'їдають велику кількість зерна, і в міру того, як росте споживання м'яса, збільшується і брак зернових. Іноді через це ціни на ці культури злітають, що лягає важким тягарем на плечі малозабезпечених громадян, оскільки дешеві зернові часто є їх єдиним джерелом їжі. Крім того, для вирощування кормів для худоби використовуються величезні площі землі. Але ж ці землі можна експлуатувати набагато більш продуктивно, якщо вирощувати на них зерно, боби або інші овочі. Наприклад, при розведенні биків для отримання одного кілограма білка потрібно майже один гектар землі для вирощування корму, але якщо цю ж землю засіяти соєвими бобами, то ми отримаємо вісім кілограмів білка. Іншими словами, для харчування м'ясом потрібно у вісім разів більше землі, ніж при харчуванні соєвими бобами. Крім цього підраховано, що виробництво м'яса вимагає ще й у вісім разів більше води, ніж для вирощування овочів і зерна.

Турботу про навколишнє середовище, як аргумент при переході на травоїдна харчування, в кращому випадку згадують тільки 10% вегетаріанців. А результати багатьох досліджень показали, що ця цифра і зовсім набагато нижче 5%. Однак тут так само, як і в випадку з посилом про світовий голод, багато людей просто не обізнані про ефект, який виробництво м'яса справляє на планету. Мало хто в курсі, що промислове тваринництво - це найбільше джерело викидів парникових газів. А виробництво м'яса вимагає значно більше земель і води, ніж вирощування рослин. Крім того, навряд чи хтось чув, що промислове тваринництво, наприклад, в такій країні як США - це провідна причина забруднення води і друга головна причина забруднення повітря. Однак не все так погано. За результатами недавнього голландського дослідження з'ясувалося, що 2/3 представників громадськості, щонайменше, чули про те, що вживання продуктів, що не містять м'ясо, допомагає боротися зі зміною клімату. І чим більше люди знайомляться з цією інформацією, тим сильніше стає їх бажання їсти менше м'яса, скорочуючи поступово його споживання.

Кількість вегетаріанців в світі зростає безупинно і вже досягло кілька десятків, а може і сотень мільйонів людей. Люди по всьому світу постійно поповнюють ряди «травоїдних». В одній тільки Індії за різними даними від 20 до 40% жителів не вживають м'ясо. Світ поступово змінюється. І якщо ще років десять назад бути вегетаріанців в Росії означало бути білою вороною, то сьогодні на це все рідше і рідше звертають увагу. З'являються спеціалізовані кафе та ресторани, місця відпочинку та навіть ЗМІ, що розповідають про життя «травоїдних». Вегетаріанство стає нормою життя. Результати одного дослідження показали, що пряма соціальна підтримка - виходить вона від сім'ї, друзів, людей в соціальних мережах або пов'язаних з вегетаріанством груп - це важливий аспект для тих, хто хоче бути вегетаріанцем. Тому якщо ви тільки вирішили відмовитися від продуктів тваринного походження або зовсім недавно це зробили, але все ще сумніваєтеся, то пошукайте людей, які своїм прикладом надихнули б вас на цей крок.

Чому у вегетаріанців йде стільки часу на те, щоб стати веганами?
Але насправді вегетаріанство допомагає тваринам?