Полезные материалы

Чому веган? або Історії брестчан, які щасливі, тому що не їдять м'ясо

Вегетаріанство - це система харчування, що виключає вживання м'яса будь-яких тварин. Послідовники родинного течії, веганства (Веганізм), відмовляються від використання всіх продуктів тваринного походження в харчуванні (молока тварин, яєць).

Міжнародний день вегана - свято, що з'явилося 1 листопада 1994 року, коли Веганська спільнота відзначала своє 50-річчя. Слово «веган» було утворено Дональдом Уотсоном з перших трьох і останніх двох букв англійського слова vegetarian (рус. «Вегетаріанець, вегетаріанський»). Цей термін почав використовуватися веганські суспільством, заснованим Уотсоном 1 листопада 1944 року в Лондоні.

День вегана завершує так званий «місяць вегетаріанської усвідомленості», який починається 1 жовтня - у Всесвітній день вегетаріанства.

Олександра, спеціаліст з ЗЕД

«Веган живе в ладах зі своєю совістю»

Саша стала веганів більше трьох років тому. До цього з 2009 року була вегетаріанкою. На даний момент для неї це «філософія, яка стала способом життя, увійшовши у звичку».

«У моїй свідомості не вкладалося бажання любити одних тварин і експлуатувати, тим більше вбивати, інших», - розповіла дівчина.

Важливим моментом для Саші в переході до нового способу життя стала поїздка до Німеччини після закінчення школи для участі в проекті з обміну школярами. У перший день перебування у хлопців поцікавилися, чи є серед них вегетаріанці або вегани, щоб скорегувати питання організації харчування. Виявилося, що такі люди є. Причому не тільки деякі німецькі викладачі та школярі, а й учениця з Сашиной школи. «Але найсильніше вразив той факт, що в даному питанні з твоєю думкою рахувалися», - згадала співрозмовниця «БГ».

Анекдот від Саші: - А білок ти береш звідки? - Від верблюда ... - А! Чи не веган! Чи не веган!

Разом з відмовою від продуктів тваринного походження Саша не носить вироби зі шкіри та хутра, що не відвідує дельфінарії і цирк, а також не підтримує виробників, що тестують продукцію на тваринах. «Усвідомлення цінності будь-якого життя дарує здатність сильніше цінувати свою власну», - пояснила свою філософію Олександра.

В її раціоні сочевиця, різні злакові культури, свіжий імбир, горіхове і рисове молоко, оливкова, лляна і кокосове масла, тофу, велика кількість свіжих фруктів і овочів, різноманітні види горіхів, гриби.

«Сьогодні я знаю про продукти харчування і про що містяться в них мікро- і макроелементів, а також про їхній вплив на організм набагато більше, ніж кілька років тому. Це дозволяє мені поєднувати їх в різних варіаціях з максимальною користю для здоров'я », - пояснила вона. А ось убогість раціону, на думку Сашка, нічого доброго не принесе.

Що стосується «веганскої» асортименту продуктів, то з цим у Бресті є проблеми. У більш широкому асортименті вони з'являються тільки в пост. Благо в аптеках і великих магазинах можна знайти косметику і побутову хімію, яка не тестується на тваринах. Проте деякі імпортні речі (через брак вітчизняних аналогів) або важко знайти, або дорого купити. «У вітчизняне ж усюди норовлять додати інгредієнти тваринного походження або шкідливі речовини для здешевлення рецептури», - зазначила Саша.

Улюблений веганські рецепт Саші

Рисовий десерт з кокосовим кремом

Треба: 1 ст. рису, 2 - 2,5 ст. кокосового молока, жменю горіхів, 2 стиглих банана, сіль, фруктовий сироп.

Готуємо: Рис замочіть на 1 годину, варіть в киплячій воді хвилин 5, злийте воду. Нагрійте 1 стакан кокосового молока, додайте рис, горіхи, сіль, варіть 10 хвилин, остудіть.

Маленькі формочки змастіть рослинною олією, розкладіть рис і поставте в холодильник.

Банани збийте з сиропом і залишилися кокосовим молоком. Варіть крем на водяній бані на маленькому вогні 10 - 15 хвилин, постійно помішуючи. Остудіть. Рис вийміть з формочок і подавайте з кремом.

Рис вийміть з формочок і подавайте з кремом

Валерія, студентка

«Не думаю, що я коли-то почну їсти м'ясо»

Лера стала вегетаріанкою близько трьох років тому, веганів - близько року. Дівчина прийшла до цього, вирішивши «з завтрашнього дня» кардинально змінити спосіб життя.

«Просто в якийсь момент прийшло усвідомлення, що трупи є погано», - пояснила Валерія. Майже вся косметика, якою користується дівчина, не тестується на тваринах. Чи не купує Саша і одяг і взуття з хутра та шкіри, також не ходить по дельфінаріям і циркам.

Співрозмовниця «БГ» відзначила, що в Бресті практично немає спеціалізованих магазинів з продуктами харчування і «етичною» косметикою, тому все доводиться замовляти через Інтернет.

Веганство позбавило дівчину від тяжкості в шлунку, гастриту, акне, відновило гормональний баланс. «Веган - це ще не означає здоровий. Можна бути і веганів, який їсть фастфуд », - пояснила Лера. Вона зізналася, що бувають дні, коли вона дозволяє собі «некорисно веганські їжу», але найчастіше вживає проростки, горіхи, насіння, каші, фрукти, овочі, зелень і соєві продукти. «Для мене немає нічого кращого свіжого фруктового салату з манго, ананаса і дині», - сказала вона.

Валерія підкреслила, що люди люблять жартувати, мовляв «на роботі завал - це тому що ти м'яса не їсть» або «встав не з тієї ноги - це тому що ти м'яса не їсть», але взагалі-то навколишні адекватно ставляться до веганство. «У всякому разі, ще ніхто насильно не намагався нагодувати мене шашликами», - жартує Лера.

«Не думаю, що я коли-то почну їсти м'ясо. Думаю, цілком можливо обійтися іншими білками, наприклад, горіхами, грибами, шпинатом, соєвими продуктами, але головне - здавати аналізи і все тримати під контролем », - поділилася дівчина.

Борис, зварювальник

«Я ношу з собою корм і по можливості підгодовую чотириногих друзів»

Борис остаточно зрозумів, що не їстиме м'ясо, більше трьох років тому, але продовжував вживати молочку і яйця. Близько півроку тому він взагалі відмовився від продуктів тваринного походження.

Великий вплив на зміну способу життя Бориса надав фільм «Земляни», який він подивився близько 5 років тому. «Думаю, багато хто почав з нього. Тоді деякі мої друзі вже були вегетаріанцями, але я про це серйозно не замислювався, - згадав юнак. - Мене спочатку хвилювало етичне питання, але мимоволі, змінюючи раціон, міняєш і спосіб життя в цілому ».

Любов до тварин Борис висловлює не тільки відсутністю продуктів тваринного походження в своєму харчуванні. Молода людина носить з собою корм і по можливості підгодовує чотириногих друзів. Якийсь час допомагав брестському притулку «Доброта».

Однак Борис зізнався, що у випадках, коли він не зміг би харчуватися рослинною їжею, наприклад, якась екстремальна ситуація, він би їв м'ясо.

Калорії наш співрозмовник не вважає. Він намагається споживати в день 30 - 40 г жирів, до 100 г білків і якомога більше вуглеводів. У його раціон входять крупи (гречка, рис, перловка, пшенка), гриби, бобові або соєве м'ясо як джерело білка, також шпинат, цвітна капуста і брокколі, кунжут, салати з овочів і фруктів, горіхи, веганські шоколад, рослинні масла, морська капуста і вітаміни. «Я обожнюю пасту в томатному соусі з грибами або червоною квасолею і кукурудзою. Перше блюдо - суп-пюре з брокколі і печериць. Салат з відвареної моркви, горошку, буряка з часниковим соусом », - розповів Борис.

Багато продуктів для Білорусі досить екзотичні, наприклад тофу, сейтан або той же нут, пояснив молодий чоловік. Тому ціни на них значно вищі, ніж на повсякденні продукти харчування.

Владислав, робітник одного з Брестських підприємств

«Батьки досі намагаються всунути« таку смачну курочку »

Влад став вегетаріанцем на початку 2009 року, через 2 роки - веганів. Батьки з дитинства годували хлопця м'ясом, і довгий час він вважав це цілком нормальним.

«Згодом прийшло розуміння, що ковбаси і пельмені не ростуть на полях і на деревах», - розповів молодий чоловік.

Колись він захоплювався панк-роком, а в цій субкультурі кожен другий вегетаріанець. Далі в плеєрі стали з'являтися пісні, які змушували задуматися про те, як котлети потрапляють в холодильник, пояснив Владислав. Потім він почав цікавитися питаннями екології, забруднення навколишнього середовища. Не останнє місце зіграв перегляд таких документальних фільмів, як «Земляни».

Вегетаріанцем молода людина стала відразу, за один день. «Просто вирішив, що з цієї хвилини я більше не буду їсти м'ясо і все», - згадав Влад. Через два роки, також в один день, він прибрав зі свого раціону молочку, яйця та інші продукти тваринного походження і їх містять.

Батьки досі намагаються нагодувати сина м'ясом. А колеги на роботі з інтересом заглядають в рот з думкою «що він там сьогодні їсть».

Крім традиційних веганських цінностей хлопець повністю відмовився від алкоголю, пересувається по місту переважно екологічно (на велосипеді), сортує сміття і займається спортом. Раціон Влада простий: крупи, злакові, гриби, салати, овочі, фрукти, сухофрукти і горіхи.

«У Бресті є один маленький магазинчик з продуктами для веганів, в якому теж дуже обмежений асортимент і дуже високі ціни. У гіпермаркетах немає відділів для веганів, продукція не позначена маркуванням for vega », як у багатьох країнах», - поділився проблемами Брестських веганів співрозмовник «БГ».

На питання про те, чи може рекомендація лікаря змусити його відмовитися від вегетаріанства, Влад відповів цитатою Бернарда Шоу «Всі лікарі, які мучили мене, стверджуючи, що я не зможу прожити без м'яса, вже померли».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.