Полезные материалы

Веган. Що їдять вегани, як стати веганів? Дізнайтеся тут

  1. Веганство: походження терміна
  2. Веган і вегетаріанець - брати, але не близнюки
  3. Чому вегани не їдять мед?
  4. Дієти та їх вплив на нас. Переваги веганскої системи харчування
  5. Як стати веганів: кілька рекомендацій
  6. Збалансована дієта веганів
  7. Що їдять вегани
  8. Етичний вибір. Веганство vs plant based diet або веганство = plant based diet

У статті буде докладно розглянута система харчування, відома як веганство, можливі способи переходу на неї, актуальні питання та її етична складова.

Веганство: походження терміна

Вважається, що в 1944 році Дональд Уотсон (Donald Watson, 1910-2005) організував перше «Суспільство веганів» в Англії, і тоді все те, що мав на увазі новий термін, полягало в наступному: вегетаріанець - той , Який не їсть молочне. Пізніше, як відомо, термін включив в себе інші поняття, і на даний момент він означає вживання в їжу продуктів, що мають тільки рослинне походження.

Обидва слова «вегетаріанство» і «веганство / веганізм» походять від англійського vegetable, що означає 'овоч', а для правильної вимови у слові «веган» наголос падає на 2-й склад. Цікаво буде дізнатися, що до середини XIX століття слово vegetable розуміли по-іншому: це був будь-який тип рослин, включаючи фрукти, горіхи і насіння.

Веган і вегетаріанець - брати, але не близнюки

якщо вегетаріанство як система передбачає відмову від споживання м'ясних продуктів - м'яса птиці та морепродуктів, то воно аж ніяк не заперечує включення в раціон яєць, молочних і інших продуктів, отриманих в результаті переробки тваринних організмів. Багато хто розуміє веганство як більш сувору форму вегетаріанства, яка виключає з раціону всі продукти тваринного походження, і це в цілому відповідає істині.

Існує кілька типів як веганства, так і вегетаріанства.

Вегетаріанство буває наступних типів:

  • Оволактовегетаріанство - дозволяє вживання і яєць (ово), і молочних продуктів (лакто)
  • Ововегетаріанство - виключається молоко, але як і раніше присутні яйця (ово)
  • Лактовегетарінство> - включені молочні продукти (лакто), але заборонено споживання яєць.

Веганство2.jpg

Веганство ділиться на 2 основних типи:

Тільки рослинна їжа, виключаючи всі продукти, які мають хоч якесь відношення до тварин.

Чому вегани не їдять мед?

Тому що мед - продукт експлуатації маленьких робітниць-бджілок, сюди ж відносяться і інші продукти бджільництва.

Інший тип - сироїдіння, або суворе веганство, коли людина харчується тільки свіжої, що не піддавалася термічній обробці їжею. Максимальна допущення, на яке можуть піти деякі строгі вегани, - це вживання сушених продуктів, таких як сухофрукти. При цьому любителі кухонного начиння можуть використовувати дегідратор, але при цьому температура не повинна перевищувати 48 ° C, так як вважається, що вище цієї позначки біоактивні елементи і ферменти їжі руйнуються.

Такі головні категорії цих двох масштабних і популярних тенденцій сучасної дієтології.

Такі головні категорії цих двох масштабних і популярних тенденцій сучасної дієтології

Дієти та їх вплив на нас. Переваги веганскої системи харчування

Багато людей замислюються про дієти, коли вони починають стежити за своєю фігурою, тому навіть слово «дієта» асоціюється з зовнішнім виглядом - заміни набір продуктів і їх кількість, з яких складено меню, і шкіра обличчя очиститься, підтягнеться животик, заберуться жирові відкладення і так далі.

В якійсь мірі також дивляться і на веганство. Відомі незаперечні факти, що свідчать на його користь, серед яких і те, що вегани дійсно мають чисту шкіру, нічого, вже, не поробиш, - що правда, то правда. При цьому вони не докладають особливих зусиль і не проводять спеціальних процедур, щоб їх шкіра виглядала таким чином. Ефект досягається тільки за рахунок харчування.

У веганів хороше травлення, так як в їх раціоні присутня велика кількість клітковини: фрукти, овочі, і окремі види злаків насичені нею, тому процес травлення не розтягнуто в часі як у людей, які дотримуються звичайної дієти. Тільки згадати, що та ж курка в одному тільки шлунку може залишатися близько 12 години, а там ще треба буде пройти через метри тонкого і товстого кишечника, то зовсім не дивно, що травлення займає дійсно багато часу і надає велике навантаження на всі внутрішні органи і систему виділення .

Вегани мають більш міцну нервову систему і, як наслідок, більш стресостійкі. Можна в цілому відзначити, що ці люди більш врівноважені і тому приємні в спілкуванні за умови, що людина не веде «місіонерську роботу», намагаючись кожного зустрічного звернути в свою нову «віру» - веганство.

Врівноваженість і спокій безпосередньо пов'язані з тим, що добре збалансоване веганські меню включає в себе величезну кількість мікроелементів і вітамінів, очищених від важких енергій тваринної їжі, і тому благотворно впливає на всі системи організму, включаючи нервову. В більшості своїй ці люди життєрадісні і менше дратуються, в цілому дрібниці життя відходять на другий план, вони перестають відігравати таку велику роль, як раніше. Тут ми виходимо і на тему зміни свідомості. Зрозуміло, що змінюючи харчування радикальним чином, це не може не позначитися і на манері мислення людини, його свідомості, навіть картина світу поступово буде змінюватися.

Як стати веганів: кілька рекомендацій

Часто перехід на веганські дієту характеризується і одночасною зміною парадигми мислення. З тих пір, як ви задалися питанням «як стати веганів? », Ви стали все більше переоцінювати свій попередній досвід, ставлячи під сумнів загальноприйняті установки і приходячи до нових висновків.

Коли ви розібралися, що вам потрібно, і вирішили стати веганів з етичних чи міркувань або з метою поліпшити здоров'я, то можна скористатися 2 способами переходу: один з них - бліц, що означає 'миттєвий', інший - поступовий.

Переваги миттєвого переходу в тому, що ви одномоментно пориває з минулим досвідом і харчовими звичками і, ніби забувши про них, з головою занурюєтеся в тему веганства: вивчаєте продукти, вибираєте потрібну і найбільш смачне і корисне для вас, а далі дотримуєтеся курсу, злегка коригуючи його, виходячи з вашого самопочуття і переваг.

Веганство3.jpg

Інший варіант поступового переходу підійде тим, хто зовсім недавно дізнався про цю тему і кому важко без підготовки почати вести веганські спосіб життя. Тут можна порадити почати з переходу на вегетаріанське харчування, таким чином, зберігши молочну продукцію, яйця і все, що їх містить в раціоні, в той час як вегани начисто відкидають будь-які дрібні вкраплення тваринних продуктів в їжу.

Це аж ніяк не жарти про веганів. Щоб проілюструвати вищесказане, можна уявити ситуацію, коли веган вирішив поїсти шоколад. До складу цього продукту зазвичай додано молоко. Так ось, якщо воно заявлено в списку інгредієнтів на плитці шоколаду в магазині, веган, не замислюючись, залишить його і знайде той, в якому молока і тваринних жирів не міститься. Це правило відноситься і до вибору косметичної продукції, медикаментів і одягу, циркових шоу і багато іншого, де хоча б є якийсь натяк на експлуатацію тварин. Їх потрібно залишити в спокої, дати їм можливість жити.

Продовжуючи тему плавного переходу, після того, як ви звикли їсти вегетаріанську їжу і все ще маєте за мету перейти на веганство, то можна також поступово, як ви прибрали з раціону м'ясо, птицю та рибу, відмовитися і від молочних продуктів та інших продуктів, що залишилися тваринного походження . Наприклад, якщо ви любитель желе, то його доведеться робити не на основі натурального желатину. Ви вже зрозуміли, чому.

Потрібно буде також стежити і за всіма хлібобулочними виробами, випічкою, так як, слідуючи веганським законам, там не повинно бути ні молока, ні масла, ні вершків, ні вже тим більше яєць. Але для цих компонентів випічки є замінники, які досить легко знайти в спеціалізованих відділах магазинів.

Взагалі не варто було б зловживати всієї цієї випічкою і макаронами, тому що іноді виходить так, що людина, прийнявши рішення харчуватися правильно, переходить на вегетаріанство або веганство, а його дієта настільки звужується, що він дійсно переходить на злакові у всіх їх типах, включаючи макарони і інші винаходи італійської кухні, забуваючи про головне - його нова дієта походить від овочевого, рослинного кореня vegetable, тому не потрібно ставати на шлях булочкоеда або макароноведа.

Збалансована дієта веганів

Тепер ми безпосередньо підійшли до найважливішої темі збалансованої веганскої дієти.

Харчуючись грамотно, включаючи різноманітні продукти в своє щоденне харчування, тим самим забезпечуючи організм усім необхідним - макро- і мікроелементами + вітамінами, ви дійсно можете значно підвищити свій життєвий тонус і поліпшити самопочуття, а також навіть зцілитися від ряду захворювань, особливо від тих, які пов'язані з органами травлення, шлунково-кишковим трактом.

Це відбувається виключно за рахунок дієти, тому що ваш організм більше не змушений працювати на всіх оборотах, намагаючись перетравити і утилізувати важку їжу. Навантаження на шлунково-кишкового тракту природним чином знижується, надходження значних обсягів рослинної їжі допомагає в процесах очищення, і на виході ви маєте довгоочікуваний результат у вигляді нормалізації ваги і кров'яного тиску, знижується ризик розвитку серцево-судинних захворювань, рівень небезпечного холестерину в крові падає, судини очищаються, - одним словом, хвороби залишають організм. Все просто, і при цьому, не вдаючись до допомоги лікарів.

Інша сторона медалі полягає в тому, що якщо ви не включаєте в свій раціон достатню кількість потрібних організму корисних речовин у вигляді різноманітних продуктів, то відбувається зворотний ефект, на чому і трапляються деякі початківці вегани, вони просто не обміркували з усіх боків свою нову дієту перед тим, як почати, не розібралися, що їдять вегани. Тут потрібен план.

Є, звичайно, люди, які, не дивлячись на роки вживання м'ясних продуктів, все-таки не втратили вродженого інстинкту, який присутній у всіх людей, розрізняти, яка їжа для організму потрібна і корисна, а яка ні. Тим же, хто вже трохи забув про нього і не сміє покладатися на внутрішній голос, краще скласти список продуктів, які можна і потрібно використовувати, і діяти відповідно до цього списку.

Тим же, хто вже трохи забув про нього і не сміє покладатися на внутрішній голос, краще скласти список продуктів, які можна і потрібно використовувати, і діяти відповідно до цього списку

Що їдять вегани

Список продуктів допоможе зорієнтуватися в цьому і вибрати з величезної кількості те, що підійде вам:

  • всі види фруктів і овочів;
  • група горіхів і насіння (волоський, кедровий, каштан, кешью, мигдаль, фундук, бразильський, макадамія, фісташки і, звичайно, кокос);
  • все різноманіття злаків;
  • бобові (горох, боби, квасоля, сочевиця мало не 10 сортів і забарвлень: червона, жовта, зелена, нут, маш, дав, соя).

З соєю потрібно бути обережніше, хоча вона і вважається поживною і так популярна на сході, але за деякими даними більшість врожаю генномодифікованих.

Етичний вибір. Веганство vs plant based diet або веганство = plant based diet

Веганство - це не стільки вибір дієти, скільки спосіб життя. Веган сповідує принципи ахімси - неспричинення шкоди всьому живому. Звідси стає зрозумілим, чому одяг з натуральної шкіри і хутра НЕ приверне справжнього вегана. Це не відповідає цьому принципу. Тварини не повинні гинути і бути експлуатованими заради тих же сумнівних досягнень науки або простої людської примхи.

Багатьом буде цікаво дізнатися, що plant based diet - термін, введений відомим в області дієтології вченим Коліном Кемпбеллом, ідентичний поняттю веганства з однією лише різницею, що Колін підкреслює свою відстороненість від будь-якої етичної складової, мотивуючої людину до відмови від тваринних продуктів. Веганство - це свого роду етична категорія, де моральний аспект займає найголовніше місце, і людина може навіть поступитися своїми смаками, якщо вони йдуть врозріз з прийнятими ним веганські установками.

Для більшої ясності наведемо такий приклад. Якщо веган любить морозиво, то з усією своєю усвідомленістю і беззаперечно слідуючи принципам, він відмовиться від солодких ласощів і замінить його чимось іншим, що не містить тваринні продукти. Така коротенька психологія вегана етичної спрямованості.

Веганство1.jpg

Рослинна дієта plant based diet, в основі якої харчування їжею рослинного походження, по суті нічим від веганства не відрізняється. Просто мотивація до дії відбувається не виходячи з моральних ідеалів, а повністю диктується міркуваннями здорового глузду, де в основі системи цінностей варто здоров'я. Сумніви при переході на веганські дієту і часто задаються щодо мікро- і макроелементів

протеїни

Часто доводиться чути питання про те, наскільки веганські дієта збалансована щодо протеїну і чи достатньо його. Протеїну, або по-російськи білків, рослинна їжа не містить, так як це велика молекула, що входить до складу живих організмів, в свою чергу, складається з амінокислот, а ось їх-то і більш ніж достатньо в рослинах, особливо зелених. Спеціально виділяють 8 незамінних амінокислот, особливо важливих для людини. Всі вони присутні в рослинній їжі.

кальцій

Ще один елемент, постійно викликає питання. Чи достатньо кальцію в веганскої їжі, адже він бере участь у багатьох метаболічних процесах, не кажучи про те, що це основа кісток і зубів? Зрозуміло, вистачає, інакше не було б у світі стільки веганів, і аж ніяк не всі з них включають в свій раціон штучні харчові добавки. Легкозасвоюваний кальцій знаходиться в джерелі вітамінів і мінералів - шпинаті, а також в капусті брокколі, пліч чое та інших видах капусти.

Залізо

У бобових, зелених овочах і зелені є багато заліза. Для того щоб залізо краще засвоїлося, рекомендується вживати його разом з вітаміном С. Але нічого не може бути легше, якщо ви веган і їсте багато свіжої рослинної їжі, так як майже всюди вітаміну С хоч відбавляй.

Вітамін В-12 (ціанокобаламін)

Предмет суперечки ось вже багатьох років - вживати спеціальні добавки, чи ні, так як в рослинній їжі як такої цей вітамін не міститься. Але ми пам'ятаємо, що в здоровому організмі людини цей елемент синтезується в шлунково-кишковому тракті, і якщо у вас там хороша флора, то можна не переживати: все само собою синтезується.

Взагалі вся ця тема вітамінів і мінералів і їх засвоюваності на веганскої або вегетаріанської дієти злегка роздута. Так, проблеми, пов'язані з нестачею важливих елементів, що надходять з їжею в організм людини, можуть існувати, якщо не зовсім правильно вибудувати дієту, але не стикаються чи з цією проблемою і на звичайному харчуванні, і навіть ще частіше, інакше звідки б було стільки хворих людей в світі, або все вже давно перейшли на веганство, а ми й не помітили?

Щороку вчені відкривають все нові і нові елементи, вітаміни, до теперішнього часу невідомі, кожен з них виконує свою функцію і важливий для нормальної життєдіяльності людського організму. Важко припустити, як зміниться вітамінна таблиця Менделєєва через десяток років і які нові незамінні елементи поповнять її в майбутньому.

Замість того щоб турбуватися з цього приводу, краще навчитися слухати свій організм, з часом ви навчитеся це робити, а він, уже напевно знає, що йому потрібно і в яких кількостях. Буває краще довіряти самому собі, адже ніхто не знає вас краще, ніж ви самі.

Чому вегани не їдять мед?
Чи достатньо кальцію в веганскої їжі, адже він бере участь у багатьох метаболічних процесах, не кажучи про те, що це основа кісток і зубів?