Полезные материалы

Вегетаріанство, правильне харчування, харчування вагітних, харчування дітей, продукти харчування

Більшість читачів порталу   www Більшість читачів порталу www.interfax.by вважають вегетаріанство шкідливим для здоров'я. Цю думку 21% учасників опитування. 14% відносять себе до принципових м'ясоїдам. 15% читачів вважають, що вегетаріанство - модне, але марне захоплення. 18% погодилися відмовитися від м'яса, тільки «якщо їсти нічого буде». Як видно з результатів опитування, вегетаріанців в Білорусі не так багато - всього 9%. Деякі відзначили, що могли б стати вегетаріанцями для збереження здоров'я - 12%. З жалості до тварин від м'яса готові відмовитися 10%.

Обговорення в коментарях звелося до одвічного спору про користь і шкоду вегетаріанства. Читачі висловили думку, що вегетаріанство зовсім не підходить для білорусів, так як наші кліматичні умови і кулінарні традиції припускають вживання великої кількості м'яса. Чи варто нехтувати історично сформованою системою харчування на користь модного напрямку? Як позначається на організмі відмова від продуктів тваринного походження? А може бути, білоруська кухня погано впливає на здоров'я? Поговоримо про це з начальником відділу харчування Науково-практичного центру НАН Білорусі з продовольства кандидатом біологічних наук Людмилою Мельникової.

Вегетаріанство - це система харчування, що виключає або обмежує споживання продуктів тваринного походження. Існує кілька типів вегетаріанства. Суворе вегетаріанство (веганство) - виключаються будь-які види м'яса тварин, птахів, риб, морепродукти, а також молоко і молочні продукти, яйця. Лактовегетаріанство допустимая вживання молока і молочних продуктів. Лактоововегетаріанство - це коли рослинна їжа поєднується з молочними продуктами і яйцями домашніх птахів.

- Як вчені ставляться до вегетаріанства?

- Ставлення до вегетаріанства неоднозначно навіть серед фахівців. Одні дослідники визнають вегетаріанську дієту адекватної, інші підтверджують, що в раціоні в обов'язковому порядку повинен бути присутнім білок тваринного походження. Однозначно можна стверджувати, що тривале застосування строгого вегетаріанства з роками призводить до різкого дефіциту заліза, цинку, кальцію, вітамінів А, В2, В12, D, незамінних амінокислот, тому що вони відсутні або є в недостатній кількості в рослинній їжі. Хоча вміст заліза, міді, цинку в раціонах строгих вегетаріанців кількісно може бути достатнім, але засвоюваність їх з рослинних продуктів низька.

- Яким категоріям людей ви б не рекомендували суворе вегетаріанство?

-Навіть у здорових людей, які виключили зі свого раціону всі продукти тваринного походження, можуть розвиватися дисбіоз, гіповітаміноз і білкова недостатність.

З огляду на, що вегетаріанство не може задовольнити потребу в легкозасвоюваному кальції, у жінок в період менопаузи поста і у літніх людей високий ризик розвитку остеопорозу.

Інший приклад. Відомо, що легкозасвоюване залізо знаходиться тільки в продуктах тваринного походження, недолік його в вегетаріанської дієти може призводити до розвитку залізодефіцитної анемії. Отже, суворе вегетаріанство не можна вважати раціональним харчуванням для дітей, підлітків, вагітних жінок, матерів-годувальниць, людей похилого віку, спортсменів.

- Чи можна дитину з раннього дитинства привчати до вегетаріанства?

- Вегетаріанство - це усвідомлений вибір дорослих людей. Для дітей такий стиль харчування неприпустимий. Дитячому організму тваринні білки необхідні. Як мінімум три рази на тиждень в раціоні дитини повинні обов'язково бути присутнім м'ясо, риба, молочні продукти, яйця. Адже саме тваринні білки - основний будівельний матеріал для органів і тканин: м'язів, кісток, шкіри, клітин крові та ін.

У дітей-вегетаріанців досить часто розвивається анемія через нестачу заліза, що призводить до млявості, швидкої стомлюваності. Тому що тільки в м'ясі і м'ясопродуктах міститься залізо, яке, на відміну від заліза рослинного походження, знаходиться в легкозасвоюваній формі. Залізо впливає на кровотворення, бере участь в утворенні гемоглобіну, деяких ферментів, в диханні, реакціях імунітету. Крім заліза, дитина позбавляється незамінних амінокислот, вітамінів А, В12, В6 і D, цинку.

Діти-вегетаріанці можуть трохи відставати від однолітків у плані розумового розвитку, витривалості. Тому ні в якому разі не можна обмежувати дітей низькокалорійним «рослинним» харчуванням. До речі, така дієта гальмує всі обмінні процеси в організмі, тому може призводити до повноти. Джерело здоров'я не в дієтах, а в різноманітному і помірному харчуванні.

- Що з білоруської національної кухні шкідливо для білорусів?

- Для здорової людини в розумних кількостях нічого. Важливо тільки дотримуватися принципів раціонального харчування, розроблених Всесвітньою організацією охорони здоров'я.

Перший принцип - помірність у харчуванні. Неприпустимо переїдання. Звертайте увагу на те, що потреба організму в калоріях повинна відповідати енергетичним витратам.

Другий принцип - збалансованість харчування за незамінним харчовим речовинам. Вона створює найкращі умови для обміну речовин.

Третій принцип - неодмінна чотириразове харчування, причому кожний прийом їжі передбачає порівняно невелику кількість їжі.

Четвертий принцип - різноманітність їжі, яке дає організму можливість відбирати необхідні для життя біологічно активні речовини.

П'ятий принцип - повноцінність харчування. Цього принципу надається особливо важливе значення. Головне тут - щоденне, систематичне споживання свіжих, по можливості сирих овочів і фруктів, особливо зелені.

Керуючись цими принципами, є шанс уникнути серйозних ускладнень, небажаних побічних ефектів в організмі при споживанні продуктів харчування.

- Як повинна виглядати формула правильного харчування білки - жири - вуглеводи?

- Принцип збалансованості білків, жирів і вуглеводів відомий. Це співвідношення 1: 1: 5. Правда, новітні рекомендації пропонують дещо змінити це співвідношення - 1: 0,8: 3,5. Таким чином, якщо прийняти добову норму білка за 100 г, то норма жирів і вуглеводів складе відповідно 80 і 350-400 г.

- Яке ідеальне співвідношення тваринних і рослинних жирів (вживання в день)?

- Оптимальне співвідношення тваринних і рослинних жирів таке: при споживанні 25-30 г рослинного масла потрібно вживати 80-100 г жиру на добу.

- Чи можна конкретніше дізнатися, як виглядає раціональне харчування? Які продукти необхідні нам в першу чергу, а які вживати небажано?

- Щоденне харчування повинно бути побудовано так, щоб забезпечувати організм необхідною кількістю харчових речовин і енергії. Щоб домогтися цього, слід використовувати в харчуванні різноманітні рослинні і тваринні продукти в певних співвідношеннях. Збалансоване харчування зображують у вигляді так званої «піраміди здоров'я».

Вершина піраміди включає в себе ті види продуктів, які повинні використовуватися в харчуванні як можна рідше, епізодично. У цю групу слід віднести цукор, кондитерські вироби (цукерки, шоколад, тістечка з кремом, здобне печиво та інші солодощі), солодкі прохолодні напої, жири, жирні види м'ясопродуктів та ковбасні вироби, чіпси.

Другий верхній рівень піраміди складається з продуктів, які слід вживати щодня. Це вершкове і рослинне масло - джерела незамінних жирних кислот і жиророзчинних вітамінів. Ці продукти повинні використовуватися в невеликих кількостях, наприклад 1-2 столові ложки в день, бажано без термічної обробки.

Третя частина піраміди включає в себе в основному тваринні продукти (молоко, кисломолочні продукти, сир, сир, нежирне м'ясо, риба, птиця, яйця), які є джерелами повноцінного білка, кальцію, заліза, цинку, селену, вітамінів А, D, групи В. Щодня в раціон необхідно включати 4-6 порцій тваринних продуктів.

В основі піраміди представлені рослинні продукти, рекомендовані до найбільш широкого використання в харчуванні щодня. До них відносяться зернові продукти (хліб, крупи, макарони, сухі сніданки), овочі, картопля, зелень, фрукти, ягоди, а також соки, горіхи і насіння. Щодня в раціон необхідно включати 10-20 порцій таких продуктів.

Крім того, в день необхідно випивати 1,5-2 літра рідини (вода, соки, чай, інші напої).

- Як виглядає харчування в процентному співвідношенні в нашій кліматичній зоні?

- Наведений вище продуктовий набір є традиційним для середньоєвропейського раціону. Більша його частина (60%) складається з рослинних продуктів. У структурі рослинної їжі основу складають овочі, фрукти і бобові - 29%, зернові - 18%, картопля - 13%. На частку тваринних продуктів припадає 35% всього обсягу їжі, з них на частку молока і молочних продуктів припадає кількість в 2,3 рази більше, ніж сума м'яса, птиці, риби, яєць.

- Які норми харчування в Білорусі?

- Йдеться, напевно, йде про норми фізіологічних потреб в харчових речовинах і енергії? У Республіці Білорусь розроблений державний нормативний документ, що визначає величини оптимальних потреб в харчових речовинах і енергії для різних груп населення. Норми необхідні для планування виробництва і споживання продуктів харчування, оцінки резервів продовольства, розрахунків раціонів організованих колективів, для оцінки індивідуального харчування та обґрунтування рекомендацій щодо його корекції, для проведення наукових досліджень.

Орієнтовні розміри споживання харчових продуктів в середньому на душу населення Білорусі такі: фруктів і ягід одній людині необхідно вживати в рік 71 кг, овочів і баштанних - 139 кг, риби і рибопродуктів - 23 кг. Ці норми можуть переглядатися і уточнюватися.

Ольга Артішевський

Чи варто нехтувати історично сформованою системою харчування на користь модного напрямку?
Як позначається на організмі відмова від продуктів тваринного походження?
А може бути, білоруська кухня погано впливає на здоров'я?
Як вчені ставляться до вегетаріанства?
Яким категоріям людей ви б не рекомендували суворе вегетаріанство?
Чи можна дитину з раннього дитинства привчати до вегетаріанства?
Що з білоруської національної кухні шкідливо для білорусів?
Яке ідеальне співвідношення тваринних і рослинних жирів (вживання в день)?
Чи можна конкретніше дізнатися, як виглядає раціональне харчування?
Які продукти необхідні нам в першу чергу, а які вживати небажано?