Полезные материалы

Вегетаріанство: "за" і "проти"

Мода на здоровий спосіб життя набирає обертів

Мода на здоровий спосіб життя набирає обертів. Лактовегетаріанство, фрукторіанства, сироїдіння - в Росії все більше веганів, людей, усвідомлено відмовилися від продуктів тваринного походження. Вегани не просто дотримуються строгих принципів вегетаріанства, але і відмовляються від використання хутра, шкіри тварин, вовни, і шовку. Вони стверджують - життя без м'яса не просто є, вона не гірше, а в чомусь навіть різноманітніше, ніж у всіх інших.

Редактор групи в соціальній мережі "ВКонтакте" "Вегани і Вегетаріанці Челябінська", за професією архітектор дизайнер Олена Козина від споживання всього, що пов'язано зі словом «тварина» відмовилася 10 років тому. І приводом стало зовсім не прагнення до здорового способу життя.

«Просто я побачила, що у тварин теж є душа, і вони все розуміють. Тоді ми часто прилаштовували цуценят з сестрою. Я вирішила, що не хочу вносити свій вклад в масове вбивство тварин », - пояснює Олена.

В її холодильнику завжди є м'ясо і молоко для другої половини, а серед друзів - багато - любителі шашликів і стейків. І це не заважає їм збиратися за одним столом. У тренажерному залі Олена теж відчуває себе цілком комфортно, сил вистачає на кілька силових тренувань в тиждень. Але про всяк випадок дівчина періодично здає аналізи і стверджує, що вона абсолютно здорова.

«В основному всі вітаміни є в їжі. Дуже рідко - раз на рік - я пропиваю вітамін B12 і все », - стверджує Олена.

Фахівці-дієтологи згодні - вегетаріанство можна зробити повноцінним при наявності хорошого набору продуктів, в якому обов'язкові білкові і рослинні елементи, свіжі овочі і фрукти.

«Зрозуміло, що можна домогтися збалансованості раціону при достатньому виборі продуктів, тобто різниці немає, за рахунок чого ми отримаємо повноцінне харчування. Забезпечити правильне, раціональне харчування може і той і інший раціон, але з вегетаріанським це складніше, тому що в дефіциті вітамін В12, який міститься здебільшого в тваринних продуктах. Це вітамін, який забезпечує кровотворення, нормальну життєдіяльність нервової системи. Він знаходиться в основному в тваринних продуктах. Найбагатші - це печінка яловича, яйце і молоко. З рослинних продуктів вітамін В12 містять тільки соєві ферментовані продукти », - розповідає головний позаштатний дієтолог МОЗ Челябінської області Людмила Красногорова.

І справа навіть не в білку, а в мікроелементах і вітамінах. Спеціаліст пояснює, що одна з загроз повного переходу на вегетаріанський раціон - загроза залізодефіцитної анемії, оскільки з рослинних продуктів залізо засвоюється гірше. Крім того, вегетаріанський раціон, якщо він не дуже різноманітний, загрожує дефіцитом деяких амінокислот. Однак це аж ніяк не знецінює і тієї користі, що несе в собі цей тип харчування.

«Це велика кількість продуктів, багатих на клітковину, велика кількість живих, біологічно активних речовин. Адже рослинні продукти частіше в вегетаріанство використовуються в свіжому, необробленому вигляді з більшою безпекою вітамінів, мікроелементів і біологічно активних компонентів. Крім того, вегетаріанська дієта дуже ефективна при проблемах перш за все з жировим обміном. В цьому випадку вегетаріанська дієта буде оптимальна з включенням великої кількості насіння, рослинних масел », - зазначає дієтолог.

В цьому випадку вегетаріанська дієта буде оптимальна з включенням великої кількості насіння, рослинних масел », - зазначає дієтолог

А от дітям фахівці захоплюватися вегетаріанством не радять. Незбалансованість в їх харчуванні може призвести до серйозних змін в організмі. Вплинути, наприклад, на ріст дитини, звичайно, якщо він не виховувався в родині, де кілька поколінь-вегетаріанці. Справжній індійський плов, наприклад, містить до 100 компонентів, а у нас з різноманітністю продуктів для прихильників такого способу життя все-таки нерідко виникають проблеми. Візьмемо хоча б сою - альтернативний тварині джерело білка. Не секрет, що цей продукт відноситься до категорії генно-модифікованих продуктів.

«Що стосується ГМО, то досі немає достовірних відомостей, наскільки вони небезпечні, наскільки впливають на генофонд. Звичайно, ГМО не рекомендується включати в здорове харчування. При це без ГМО ми не маємо соєвих продуктів », - розповідає Людмила Красногорова.

Здорове харчування в цілому - це захоплюючий щоденний квест, який не кожному під силу. Адже, потрібно вивчати етикетки в магазинах, шукати постачальників екологічних продуктів, а найголовніше - стежити за різноманітністю свого меню. Харчова індустрія теж відстає, полки в спеціалізованих магазинах заставлені продуктами-замінниками шкідливих продуктів. Б'ються над цією проблемою і вчені. Наприклад, вже винайшли штучне м'ясо. Челябінка Олена Козина визнається, що вона - не постійний клієнт еко-магазинів, через високі ціни ходить в них тільки у свята.

«В основному всі можна придбати навіть у звичайних мережевих магазинах. За ціною виходить або дешевше, ніж у тих, хто їсть м'ясо, або приблизно однаково », - резюмує вона.

Мадонна, Бред Пітт, Том Круз, Пол Маккартні і Річард Гір, Ума Турман, Джулія Робертс, Микола Дроздов і Валерія Гай-Германіка, ведуча Ірена Понарошку і засновник "ВКонтакте" Павло Дуров - всі вони вегетаріанці, а ось серед переконаних м'ясоїдів Максим Аверін , Жасмин, Анна Семенович та багато інших знаменитостей. І ті й інші однаково успішними. І це, напевно, не залежить від пристрастей в їжі.

Служба інформації cheltv.ru