Полезные материалы

«Він нам (не) цар»: сором'язлива інавгурація Путіна

Півгодини незручності - і ти знову президент Росії

У Аркадія і Бориса Стругацьких була фантастична утопічна повість "Полудень, XXII століття" (1962-1967). Після неї світи братів Стругацький почали називати "світом Півдня". Пізніше, вже після смерті Аркадія Стругацького, Борис Натанович випускав журнал фантастики «Полудень, XXI століття" (2002-2013), що виходив до його смерті.

Це я до чого? Це я до того, що в анонсах до чергової інавгурації В.В.Путіна підкреслювалося, що "церемонія почнеться опівдні". Так-так, саме "в полудень, коли президент відправиться зі свого робочого кабінету в Першому корпусі Кремля в Андріївський зал Великого Кремлівського палацу". Перебільшена увага до цієї деталі не випадково. Нині настільки сильно звузилося простір для описового маневру, що і писати більше нема про що.

Півгодини незручності - і ти знову президент Росії   У Аркадія і Бориса Стругацьких була фантастична утопічна повість Полудень, XXII століття (1962-1967)

Карикатура: Сергій Йолкін

5-7 ТРАВНЯ: "Понеділок починається в суботу"

Дійсно, про що говорити, коли країна в ізоляції - значить, приїзд відомих гостей на церемонію не очікується. Йдемо далі: міні-диктатор у великому переляку - через побоювання за свою безцінну життя, тому вийти на відкритий простір (нехай навіть зачищене і піднаглядних) не вирішиться. В результаті путінська інавгурація продемонструвала свою крайню обмеженість. За часом - 30 хвилин, в просторі - золотий олігархічний трикутник Кремля.

У зв'язку з цим доводиться шукати в кожній дрібній деталі якусь вищу символіку. Так, в полудень почнеться церемонія. Опівдні, зауважте, а не опівночі, тому що у нас таки не Дракула якийсь (хоча ...).

Тут, до речі, і ще назву з Стругацьких згадується - "Понеділок починається в суботу". Дійсно, понеділкового інавгурація Путіна, по суті, почалася саме в суботу, під час акції "Він нам не цар!", Коли новий цар Ірод (московський) дав добро на "побиття немовлят". Тоді ж банальністю стали нагадування про те, що в Україні євромайдан на всю широчінь розвернувся після побиття молоді. Тоді в найближчі дні на Майдан в Києві вийшло 500 тисяч. У Росії ж більшість населення на акцію "Він нам не цар!" уваги взагалі не звернуло. А багато ще і спльовує слідом: "Так їм і треба! Чого вони туди поперлися?".

(Найсильнішою фотожаби на цю тему, на мій погляд, був кадр омонівців, топчуть хлопчини на Невському проспекті, вклеєний перед Путіним, що йде на інавгурацію).

ДОВГИЙ КОРИДОР І ШВИДКИЙ "КОРТЕЖ"

І ось почалася інавгурація. Відразу ж з'ясувалася фішка процедури саме цього року. Оскільки вона за визначенням носила максимально закритий, можна сказати - сором'язливий характер, то ставку вирішили зробити на камерність.

І ось камера - диво! - в кабінеті Путіна. "Ми ніколи тут не були", - з тремтінням в голосі говорять коментатори церемонії. Сонцеликий сидить за своїм робочим столом (згоден, що дієслово "сидить" волає про інше продовження, але поки актуально тільки таке). Він як ніколи простий і доступний, навіть без піджака. Простий і доступний вічний президент Росії встає з-за столу, одягає піджак і йде по коридорах. "Ми ніколи не були в цих коридорах!", - з уже знайомої інтонацією, але на півтону вище, вигукують телеведучі. А Путін в трансляції онлайн все йде і йде порожніми коридорами. І це вже нагадує класичні "17 миттєвостей весни":

- Штірліц йде по коридору.
- За яким коридору?
- На нашу коридору!

Здається, що нічого забавного бути не може. Помилочка! Вийшовши на ганок, вічний президент РФ сідає в чорну машину симпатичного, але незвичного вигляду. Коментатори з інтонаційним натиском кажуть, що відтепер президент РФ буде їздити на автомобілі вітчизняного виробництва. Це супер-творіння російського спецпроекту "Кортеж" (технічні параметри якого пообіцяли оголосити додатково - окей, почекаємо). Що сказати, це велика перемога російського автопрому - зробити машину (одну), на якій не соромно прокотитися главі держави.

Проїхавши метрів сто на "кортеж" в супроводі кортежу мотоциклістів (це все, нагадую, в межах Кремля, за його межі виїхати побоялися), Путін висаджується у Великого Кремлівського палацу. Тут він йде Олександрівським і Георгіївським залами, критими чистим золотом (передова російська технологія реставрації по системі ТРОЯНД - розпил-відкат-занос). Зали переповнені підлеслевим народом, з великим почуттям власної значущості і відсутнім - власної гідності.

ЦЕРЕМОНІЯ І «NORD STREAM 2»

Путін зі звичною бадьорістю крокує повз цих людей. Камера крупно вихоплює особи. З чіткої дозуванням: ось непрості прості росіяни, а ось люди, чиї особи публічно відомо. Само собою, багато спортсменів: тренер Газзаєв, фігуристка Загитова, воротар Акінфєєв. Уже підбір осіб показує ретельну зрежисована: олімпійська чемпіонка Пхенчхана-2018 плюс футболісти, як нагадування про майбутній ЧС-2018 (який через нерішучість світової спільноти все ж пройде в країні-агресора).

Є і порція творчої інтелігенції: композитор Пахмутова і співак Кобзон з яскравим макіяжем (Кобзон, чи не Пахмутова). А ось Лариса Долина. Ага - тобто в режисурі дійства - упор на музику, точніше на музичку, легше. А ось і Галустян. Але його в такий серйозний момент показати повністю режисери трансляції не наважилися. У стерилізований кадр потрапляє лише права брова коміка, відповідний очей і частина зачіски. Але все одно вийшло смішно. Так що моя порада режисерам майбутніх інавгураційних Путіна - якщо імітувати серйозність, краще все ж без Галустяна.

Путін підіймається на подіум. Справа таке - на високих підборах, звичайно, не так просто, але він звик. Професія така. На подіумі вже стоять його партнери по скетчу. Головний з них - глава Конституційного суду РФ Валерій Зорькін. (Якщо хто забув, то це той, що просуває тезу про доброчинності системи кріпосного права для Росії).

Але ось все - на подіумі, і повисає незручна пауза. Тоді Путін киває Зорькін, мовляв, че баришся, старий? І лише тоді голова Конституційного суду Росії, ймовірно, звиклий все робити за такою вказівкою, просить нового-старого голову держави принести присягу. Путін за багаторічною звичкою впевнено кладе на Конституцію. Праву руку кладе і вимовляє текст слів присяги президента РФ. Хто не знає, це такий набір звуків, що випускаються в повітря ротом і істотного значення не мають.

Режисерська знахідка, крупно - особа Путіна, крупно - рука Путіна, виявляється невдалою. Тому що особа-то гладке - як вранці після трьох літрів пива ввечері. А рука - старечому зморшкувата. Мабуть до ботокса руки не дійшли, тобто, він до них не дійшов. Теж зарубка на майбутні інавгурації - або з особою без рук, або руки з пластикою.

Поки Путін виступає з короткою промовою, камера трошки показує зал. Ось тут потрібно уважно вдивлятися - в рамках прикладної кремленологів. Видивляємося високих гостей, в тому числі іноземних. На першому плані, на півкроку попереду всіх, екс-канцлер ФРН, а нині вищий функціонер Nord Stream AG і "Роснефти" Герхард Шредер плюс прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв. З цієї солодкої парочки багато що стає зрозумілим. Перше - 8 травня на посаді прем'єр-міністра РФ буде перезатверджений саме Медведєв. Друге - за Nord Stream-2 Росія буде боротися з подвоєною силою.

А хто там за ними? За Медведєвим - дружина Світлана в ошатному, але суворій білій сукні. За Шредером - патріарх Кирило, в ошатному, але строгому чорному платті. Тут висновки теж очевидні: дружина Світлана залишиться дружиною, а патріарх Кирило залишиться патріархом.

Ще далі ... В житті не вгадаєте - хто! Це Маттіас Варніг - керуючий директор компанії Nord Stream AG. І ось це дуже важливо. Стало бути, потрібно готуватися до того, що за Nord Stream-2 Росія буде воювати з учетверенной силою.

Стривайте, а де ж "друг Сільвіо"? Напередодні багато писалося, що 7 травня в гості до Москви очікується вірний Берлусконі. А нету! Чи то сам побоявся, чи то грошей на нього у Кремля не вистачило - все пішло на дорогого валютного екс-канцлера за викликом Шредера.

ВЕЛИКЕ СПАСИБІ ЗА ГРАД ПРИРЕЧЕНИЙ

Закінчилася церемонія парадом президентського полку. Зрозуміло, він теж пройшов всередині Кремля - ​​на Соборній площі. Після цього Путін підійшов поспілкуватися з молоддю. Як ви розумієте, спеціально підібраною молоддю. З цього спілкування добре чутні були тільки слова "Спасибі!" і "Велике спасибі!". А за що саме "спасибі", тим більше "велике", молоддю проговорювалося тихо і скоромовкою.

І ось тут смисловий коло замкнулося. Тому що та, котра суботня молодь, вистачає і били "космонавтами" Росгвардіі. Ось їм би поспілкуватися з Путіним. Так хто ж їх в Кремль пропустить!

Фото: twitter.com/Varfolomeev

Влада нині так перестрахувалась, що не тільки здавила всю церемонію до внутрішньокремлівської получасовкі, а й центр Москви, на всякий випадок теж зачистила .

Фото: twitter.com/Varfolomeev

Уявіть собі, з 7 години ранку весь центр міста в декількох кварталах від Кремля був героїчно звільнений від вдячного населення. Тільки пости поліції і автозаки .

Фото: twitter.com/styazshkin

І знову згадалися тексти братів Стругацьких. Такий ось московський, російський "Полудень, XXI століття", такі дві різні молоді та такі космонавти. Тут схоже на зовсім інші твори класиків соціальної фантастики. Найбільше, мабуть, на "Град приречений". Хто забув, там в якомусь Місті відбувається загадковий довгостроковий Експеримент, суті якого ніхто не знає і зрозуміти не може ...

До кінця написання матеріалу Kremlin.ru опублікував очікувану інформацію: "Володимир Путін вніс до Держдуми кандидатуру Дмитра Медведєва для отримання згоди на призначення Головою Уряду". Хто б сумнівався, в таких випадках прикладна кремленологія не помиляється. Інтриги "Чи затвердить Дума або не затвердить" теж ніхто уявити не може.

І ось така передбачуваність путінського режиму є запорукою його головною непередбачуваності - розуміння того, коли і як він обрушиться.

Олег Кудрін, Рига.

Перша карикатура: Сергій Йолкін

Це я до чого?
Чого вони туди поперлися?
За яким коридору?
Тоді Путін киває Зорькін, мовляв, че баришся, старий?
А хто там за ними?
Стривайте, а де ж "друг Сільвіо"?