Полезные материалы

Як у Великому Новгороді на зміну одній домінуючою фінансово-промисловій групі прийшла інша

Вісім років тому в Новгородській області почалися зміни. Москва відправила у відставку відомого всій країні ще з 90-х років губернатора Михайла Прусака. Слідом за ним свої крісла покинули кілька його заступників. Проти деяких з них порушили кримінальні справи.

У місті також змінилися прокурор і голова суду. Кримінальну справу було порушено стосовно мера Великого Новгорода Миколи Гражданкіна. А відомі новгородцям авторитетні підприємці Микола Кравченко, партнер Прусака по полюванню, і Тельман Мхітарян, радник губернатора і почесний громадянин Новгорода, подалися в біга.

Кадрові потрясіння чекали і міську думу Великого Новгорода, адміністрацію і місцеві міське та обласне відділення «Єдиної Росії». Але, як то кажуть, «є у революції початок, немає в революції кінця». Ось і завершення подарованим їм президентом антикримінальної революції новгородці ніяк не дочекаються.

Спадкоємці беруть реванш

І сьогодні, через вісім років, багато з процесів, що йдуть зараз в місті, сягають корінням у часи «новгородського Чикаго», як назвав період з 2000 по 2007 рік в житті регіону один з журналістів. До сих пір правоохоронці розбираються зі справами тих днів. Але, що найцікавіше, вже з 2013 року, ще до самогубства Кравченка (уявного чи справжнього - версії ходять різні) і закінчення процесу Мхітаряна, місцеві спостерігачі почали говорити про реванш, здавалося б, розгромленої правоохоронцями фінансово-промислової групи (ФПГ).

У 2013 році в житті Новгорода сталося кілька знакових подій. У тому числі пройшли вибори мера Великого Новгорода, на яких на другий термін був переобраний Юрий Бобришев.

На наш погляд, ФПГ Горохова - Антюфеева дуже виграла від розгрому кримінального угруповання Мхітаряна - Кравченко. У нас складається враження, що якщо при мері Гражданкін лідируючі позиції у відносинах з містом посідало підконтрольне Мхітаряну ЗАТ «Проектбуд», то зараз ця монополія належить «Діловому партнерові»

В ході та першої, і другої виборчих кампаній не надто афішувалося порушену кримінальну справу про ухилення від податків на суму понад 7,5 млн рублів на «Алкон». Навряд чи воно відбувалося без участі Бобришева. Однак вже під час перебування Бобришева мером, в 2010-му, вона була закрита за ... закінченням терміну давності.

Чому ж саме на початку другого мерського терміну Бобришева спостерігачі стали говорити про те, що «саме по собі« новгородське Чикаго »нікуди не зникло - просто змінилися правила гри»? Новгородський кримінал став пристосовуватися і намагатися переформатуватися. До потужної економічної складової додався процес активного впровадження у владні структури представників старої еліти. І перш за все цей процес активізувався саме в новгородської мерії.

У той час як в обласної адміністрації Великого Новгорода правоохоронні органи «зачищали» одного за іншим чиновників з команди колишнього губернатора, про міську владу як ніби забули. Тоді як мерія вже в цей час могла активно працювати як зі структурами ФПГ Кравченко - Мхітаряна, так і з іншого відомої в Новгороді компанією «Діловий партнер», і мер Бобришев цю традицію, здається, лише посилив.

По темі

Вісім років тому в Новгородській області почалися зміни

486

Росія запросила Дональда Трампа, президента США, взяти участь в святкуванні 75-річчя перемоги у Великій Вітчизняній війні. Помічник президента сказав, що Трамп «дуже позитивно» сприйняв це запрошення.

«Діловий партнер» у Великому Новгороде виявився причетним і к вивезення сміття, і до звалища побутових відходів, і до забезпечення міста теплом, а ще це і будівництво, і транспортні послуги, і готельний бізнес, і багато іншого, що холдинг здійснює сам або через підконтрольні йому фірми.

Про основні власників компанії - Горохові та Антюфеева в місті говорять набагато менше, ніж про ФПГ Кравченко - Мхітаряна, але це зовсім не означає, що вони грали меншу роль в «новгородському Чикаго».

Сам «Діловий партнер» в нинішньому вигляді з'явився саме на перетині інтересів двох ФПГ. Ось що нібито розповів новгородський адвокат Борис Севастьянов до інтерв'ю, яке він дав незадовго перед смертю.

"Першого власника будівельної компанії« Діловий партнер », яка будувала елітне житло і багато іншого, просто налякали. Спасибі Прусакові, який за нього заступився перед бісом. І Прусак не в накладі: отримав за заступництво, якщо я правильно поінформований, 30% в« Діловому партнерові »через підставну особу".

Ще одним прикладом може бути готель «Інтурист» - потужний гравець на ринку готельних послуг міста перейшла під контроль «Ділового партнера» після вбивства великого новгородського бізнесмена Дугенца, якого розстріляли прямо біля обласної адміністрації. До речі, підприємець був ще й серйозним політичним опонентом Прусака.

Якщо вірити чуткам, то це нерозкрите вбивство, як і багато інших, справа рук групи Кравченко - Мхітаряна. Однак «Інтурист» чомусь перейшов до «Діловому партнерові». При цьому якось забувається, що Віктор Антюфеев, в минулому підполковник держбезпеки, деякий час був президентом охоронної фірми ТОВ «аншеф».

зміна вивісок

Якщо Мхітарян - Кравченко відразу встали на кримінальну дорогу, то передбачається, що розквіт ФПГ Горохів - Антюфеев забезпечив адміністративний ресурс останнього. Спочатку він був першим заступником тодішнього мера Олександра Корсунова, коли, як вважається, і були закладені основи для поглиблення співпраці мерії з «Діловим партнером». Потім Антюфеев попрацював віце-губернатором у Михайла Прусака. У бізнес він повернувся в 2005 році. За час його адміністративної кар'єри «Діловий партнер» активно ріс, а своєчасний відхід із влади вивів холдинг з-під уваги правоохоронних органів, які розбиралися лише з ФПГ Мхітаряна - Кравченко і їх ставлениками в "коридорах влади».

Ця монополія в результаті і довела Бобришева до нинішніх скандалів і кримінальних справ. Одне з них пов'язано з дітьми-сиротами, яких новгородський мер декілька років не міг забезпечити покладеним за законом житлом. Мер виправдовувався тим, що дешевого житла для сиріт у нього немає. Тоді як учасники тутешнього будівельного ринку відзначають, що саме в інтересах «Ділового партнера» в місті склалася ситуація, коли новгородським девелоперам вигідно будувати мало і продавати дорого.

Вибухнув днями скандал зі зверненням директора Новгородського спецавтогосподарства Юрія Уткіна до мера Новгорода Юрію Бобришева, в якому він просить ввести на території обласного центру режим надзвичайної ситуації у зв'язку з припиненням роботи полігону твердих побутових відходів (ТПВ), також був очікуваним. Як і другу кримінальну справу, відкриту проти градоначальника 6 листопада цього року. Свого часу Спецавтохозяйство, як вважається, підконтрольне «Діловому партнерові», мало не безкоштовно, не проводячи жодних платежів в міську казну, отримало полігон ТПВ. Воно, схоже, саме стягувало гроші за обслуговування, збирало сміття по всьому місту, та ще й отримувало гроші з міського бюджету. Однак, коли мова зайшла про розширення полігону і необхідності відкриття передбаченої спочатку другої черги, виявилося, що грошей у підприємства немає. І всупереч рішенням судів мер міста не зробив нічого, щоб вирішити проблему, хоча було відомо, що звалище можуть закрити з дня на день.

Хід конем Юрія Бобришева

Взимку однопартійці по «Єдиної Росії» попросили мера піти у відставку, а навесні депутати на позачергових зборах самі зняли Юрія Бобришева з посади. Правда, через три місяці він відновився через суд, застосувавши хитрий хід з відрядженням на зустріч з Ангелою Меркель. Крім того, градоначальник раптом здивував новгородців перетворенням з жертви злочинних кланів в їх доброго знайомого.

«Я був у добрих стосунках і з Мхітаряном, і з Кравченком, - заявив він в одному зі своїх недавніх інтерв'ю. - Бути треба чесним до кінця. Чисто по-людськи ми різні люди, але в ділових відносинах я був. З власної волі, не по своїй - не важливо. Ми взаємодіяли, і я повинен сказати, що я займав жорстку позицію і вони до мене шанобливо ставилися. Ось тут, до речі, в цій будівлі ми приймали рішення по «Тріаді", у мене контрольний пакет був «Тріади». Але не під дулом пістолета, що не силове було рішення, відверто кажу, мене ніхто не примушував. Може, тому що я мав дуже хороші ділові відносини з губернатором прусаків, а я цього не приховую, саме як у бізнесмена з губернатором. І я депутатом обласним був при ньому ».

У пориві одкровення Юрій Бобришев навіть спробував реабілітувати перед новгородцями склалася при колишньому губернаторові, по суті, кримінальну систему бізнесу: «Прусак вникав в ситуацію, розбирався з економікою регіону. Не те що «прокурора, кримінальну справу та інше», - такого не було взагалі ніколи. Раз на квартал, а то й частіше, ми збиралися з губернатором Прусак, сідали за стіл поруч - і прокурор, і представники податкової інспекції - і з'ясовували, що потрібно зробити, щоб бізнесу було нормально працювати. І приймалися рішення, щоб працювала економіка ».

Добре хоч Кравченко і Мхітаряна не згадав, а то вже зовсім проговорився б, в чиїх інтересах «працювала економіка» регіону. Втім, інакше як збігом не назвеш, що в суді новгородського мера захищав той же (!) Адвокат, який захищав і Тельмана Мхітаряна.

З ностальгією згадувати про «золотий вік» часів губернаторства Михайла Прусака - це вже якесь дежавю. Тільки адже зараз ситуація не та, що в минулі роки. Нині московська мітла мете куди жорсткіше, ніж раніше. І називає речі своїми іменами. Те, що раніше називалося збором однодумців, команди, сьогодні називають по-прокурорськи прямо - організацією злочинного угруповання.

Нещодавно на свою підтримку він, схоже, привернув відомого в Великому Новгороді фахівця зі зв'язків з громадськістю Михайла Шимановського, який не приховує, що працював свого часу на Кравченко і Мхітаряна.

А недавно Юрій Бобришев пішов ще далі: взяв собі в якості заступника людини, який обіймав чільне місце в розгромленої команді, - Сергія Свєтлова.

Але про те, як створюється нова «міська рать» під проводом мера Бобришева - в нашому наступному матеріалі.

Москва - Великий Новгород - Москва

Джерело інформації: Електронна газета «Століття»

Чому ж саме на початку другого мерського терміну Бобришева спостерігачі стали говорити про те, що «саме по собі« новгородське Чикаго »нікуди не зникло - просто змінилися правила гри»?