Полезные материалы

Великий піст: що і в який день можна їсти

  1. Чим є Великий піст для віруючих
  2. як постять
  3. Великий піст по днях тижня
  4. Щоденне меню в період Великого посту 2018 року
  5. У третій тиждень (05.03.2018-11.03.2018), четверту (12.03.2018-18.03.2018), п'яту (19.03.2018-25.03.2018)...
  6. Шоста седмиця (26.03.2018-01.04.2018):
  7. Календар поста-2018
  8. Аналоги продуктів, заборонених в пост
  9. Молоко і кисломолочні продукти
  10. яйця
  11. Закінчення Великого посту і розговіння

Під час посту - і їжа проста

Великий піст зазвичай настає після Масниці і триває до самого Великодня. У 2018 році цей період випадає на термін з 19 лютого по 7 квітня. Для православних Великий піст - найважливіший і строгий в порівнянні з іншими православними постами.

Чим є Великий піст для віруючих

Великий піст - це одне з найбільш значущих подій в житті віруючих, світлий і повчальний період у християн всього світу. Після закінчення поста святкують Великдень - одне з головних православних свят. Тому протягом сорока днів християни постять, дотримуючись всіх релігійних канонів, щоб гідно зустріти Світле Воскресіння.

Тому протягом сорока днів християни постять, дотримуючись всіх релігійних канонів, щоб гідно зустріти Світле Воскресіння

Навіщо дотримуватися посту

Вважається, що якщо все робити правильно, в цей період відбувається очищення душі і тіла на глибокому рівні. Головне призначення посту - не тільки відмова від вживання в їжу певних продуктів, а й дотримання духовних канонів. У цей період потрібно шанобливо ставитися до оточуючих, чи не лихословити, виганяти негативні думки, не можна розважатися, курити і вживати спиртні напої. Щоденна молитва, покаяння і причастя в церкві допомагають очиститися від печалі, образи, ненависті, злоби і згубних помислів.

Щоденна молитва, покаяння і причастя в церкві допомагають очиститися від печалі, образи, ненависті, злоби і згубних помислів

як постять

Віруючі починають постити за сім тижнів до Великодня з Чистого понеділка - першого наступного дня після закінчення Масляного тижня. Особливо строгими вважаються перша і остання тижня посту і називаються вони седмицями.

Тривалість поста - 48 днів, і складається він з двох частин. Перша - «Свята Чотиридесятниця» названа на честь сорокаденного посту Ісуса Христа в пустелі, куди його повів дух. Тим самим Ісус показав приклад іншим віруючим, як можна очистити тіло і душу. Після цього тривалого посту Ісус вийшов на служіння людям.

Друга частина - «Страсна седмиця», назва якої приурочено до останньому тижні перебування Ісуса на землі. У цей період церква живе спогадами про його болісному розп'яття, смерть і поховання.

У цей період церква живе спогадами про його болісному розп'яття, смерть і поховання

Великий піст по днях тижня

Християни повністю захищають себе від вживання їжі в Чистий понеділок - день початку поста, і в Страсну п'ятницю перед Великоднем в завершенні поста. В інші дні в харчуванні дотримуються християнських канонів.

Дозволено харчуватися тільки сухоядной їжею в понеділок, середу і п'ятницю. До неї відносяться, сирі заморожені, солоні, квашені овочі, варення, фрукти, зелень, прянощі, сухофрукти, хліб, мед, горіхи, насіння. Можна пити воду.

У вівторок і четвер дозволяється їжа, що зазнала тепловій обробці без масла. Крім перших страв і каш на воді, варять киселі, компоти, узвари із сухофруктів.

У суботу та неділю подають їжу, в яку додають трохи олії. Готують страви з круп, овочів, бобових, грибів.

У Благовіщення (7 квітня) та у Вербну неділю (1 квітня) їдять пісну їжу, варену, запечену, тушковану і приготовлену на пару з олією. У ці дні куштують рибні страви і червоне вино. 31 березня, на Лазареву суботу за день до Вербної неділі можна в свій раціон додати і рибну ікру.

У цей період забороняється кисломолочна та м'ясна продукція, яйця, молоко і спиртні напої, хлібобулочні, макаронні вироби, солодощі, за винятком певних днів, коли можна випити трохи вина.

Сьогодні є можливість деякі продукти замінити пісними. Наприклад, перейти на соєвий сир, і такий же соєвий майонез, сир, йогурт, молоко, пісні спеції і спеціальні солодощі.

Наприклад, перейти на соєвий сир, і такий же соєвий майонез, сир, йогурт, молоко, пісні спеції і спеціальні солодощі

Щоденне меню в період Великого посту 2018 року

Перша седмиця (19 -25 лютого):

У цей час постять з особливою суворістю.

19.02.2018 - Понеділок - віруючі відмовляються від прийому їжі.

20.02.2018 - 23.02.2018 Вівторок - п'ятниця: допускаються овочі і фрукти в сирому вигляді, хліб, мед, горіхи і вода.

24.02.2018 - В суботу християни їдять їжу, яка пройшла теплову обробку із застосуванням олії.

25.02.2018 - У неділю, крім перших страв, салатів і каш з олією можна випити трохи вина.

Друга седмиця (26 лютого - 4 березня):

У понеділок (26.02.2018), середу (28.02.2018) і п'ятницю (02.03.2018) їдять тільки сиру їжу. Дозволяється чорний хліб, сухофрукти, можна готувати овочеві та фруктові салати, компоти, киселі.

У вівторок (27.02.2018) і четвер (01.03.2018) їдять їжу, що пройшла термообробку, але без олії, готують перші страви, гасять овочі, роблять запіканки, каші.

В суботу (03.03.2018) та неділю (04.03.2018) готують вегетаріанську їжу з олією, їдять фрукти, варені і тушковані овочі. Дозволяється випити трохи вина.

У третій тиждень (05.03.2018-11.03.2018), четверту (12.03.2018-18.03.2018), п'яту (19.03.2018-25.03.2018) харчування повністю ідентично другий седмиці.

Шоста седмиця (26.03.2018-01.04.2018):

Раціон страв практично збігається з другої-п'ятої седмицею поста. Виняток становлять вихідні. 31 березня, в Лазареву суботу можна їсти рибну ікру і пити вино, а в неділю 1 квітня допускаються ще й рибні блюда.

31 березня, в Лазареву суботу можна їсти рибну ікру і пити вино, а в неділю 1 квітня допускаються ще й рибні блюда

Страсний тиждень Великого посту (2-8 квітня):

Ця седмиця особлива. Кожен день тижня називається Страсним, і дотримуються посту зазвичай в цей період дуже строго.

Всі дні з 2 по 7 квітня, за винятком п'ятниці (06.04.2018), їдять сирі продукти. Це овочі, фрукти, ягоди, горіхи, мед, а також хліб і вода.

У Страсну п'ятницю 6 квітня християни повністю відмовляються від будь-якої їжі.

Календар поста-2018

Календар поста-2018

Аналоги продуктів, заборонених в пост

М'ясо і риба

Для підтримки нормального функціонування організму при звичайному способі життя з помірними фізичними навантаженнями чоловікам слід вживати в їжу приблизно 100 г білка, жінкам - 70 м Оскільки в період посту на м'ясо встановлено заборону, тваринний білок необхідно замінити рослинним. У числі багатьох їм продуктів - горох, біла квасоля, соя і сочевиця. Крім того, заповнити в організмі нестачу цього важливого для будови клітин речовини допоможуть насіння соняшнику і гарбуза, кешью, арахіс і сушені гриби (підберезники і білі). Для зведення до нуля нестачі тваринних білків під час посту слід щодня вживати не менше 200 г цих продуктів.

Молоко і кисломолочні продукти

Основна речовина, що поставляється в організм молоком і продуктами кисломолочного бродіння - кальцій. При відмові від цих продуктів можна з успіхом замінити їх більш багатим за концентрацією кальцію маком - адже в 100 г маку міститься 1 667 мг кальцію, тоді як в 100 мл молока - лише 120 мг. Багатий на кальцій і кунжут, хоча і не настільки, як мак. Крім цього, джерелом цього мікроелемента є зелень: крес-салат, петрушка, брокколі. А щодня вживаючи в їжу 50 г кураги, ви отримаєте можливість повністю забезпечити своєму організму денну норму кальцію. Нестача вітаміну А, який в надлишку міститься в забороненому під час посту вершковому маслі, заповнять цибулю, часник і квашена капуста. У цих продуктах також багато вітаміну С, який особливо необхідний нам навесні.

яйця

Найважливіші містяться в яйцях вітаміни - А, D, Е, а також вітаміни групи В. Замінити їх в деякій мірі допоможе злаковий і висівковий хліб грубого помелу. У такій випічці - високий вміст білка і вітаміну В. Сушені гриби - лисички і сморчки допоможуть заповнити вітамін D. Ще вітамін D міститься в пророслих зернах пшениці, вівса і жита. Найкраще замінити яйця може соєвий сир тофу, як продукт, найбільш близький за своїм складом до яйцю. Білка в ньому міститься не менше, ніж в яйці. Крім того, «яєчня» з тофу - практично як справжня. Для її приготування розімніть сир виделкою, додайте шепотку куркуми, посоліть і обсмажте на олії.

Закінчення Великого посту і розговіння

Великий Піст закінчується в 2018 році 8 квітня, в день Пасхи - Світлого Христового Воскресіння - день, в який знімаються харчові обмеження.

Великий Піст закінчується в 2018 році 8 квітня, в день Пасхи - Світлого Христового Воскресіння - день, в який знімаються харчові обмеження

Процес виходу з пісної дієти і прийом скоромної їжі після закінчення посту називається розговіння. Щоб травний тракт нормально сприйняв продукти рослинного походження після того, як звик до вуглеводно-рослинної, не слід наїдатися відразу ж великою кількістю м'яса. На звичайне харчування після посту варто переходити не різко, а поступово. Не варто переїдати і їсти все підряд - дайте організму можливість почати виробляти всі необхідні ферменти для правильного перетравлення і засвоєння їжі, від якої організм відвикав протягом довгих семи тижнів. Розговляйтеся не поспішаючи і помірно, в основному в раціоні варто вживати тушковане, варене і запечене нежирне м'ясо, а як гарнір - овочі і зелень. Кисломолочні продукти допустимі, а ось від молока, вершків і майонезу перший час краще відмовитися.

Кисломолочні продукти допустимі, а ось від молока, вершків і майонезу перший час краще відмовитися

Великий піст дає можливість переоцінити людські цінності, звільняє час для роздумів над сенсом свого життя, дозволяє наблизитися до духовності і Богу, очистити своє тіло і душу. Стан тіла і духу під час посту вчить нас бути більш людяними, безкорисливими, терплячими, турботливими і смиренними, а це - все ті якості, яких більшості з нас так не вистачає в житті.

джерело: http://sochi.reservin.ru/ru/articles/velikij-post-chto-iv-kakoj-den-mozhno-est