Полезные материалы

Велосипедні вилки: вибір, відмінності, типи, конструкції, матеріали

Отже, сьогодні ми розглянемо тему велосипедних вилок з амортизацією - саме вони дозволяють нам їздити довше, пом'якшують удари і підвищують комфорт їзди.

Якщо ви вже знаєте який - тип вилки вам потрібен, тоді вам буде цікава стаття про недорогі вилки на велосипедах до 50 000 рублів.

Амортизаційна вилка - це складна велодеталь, що включає в себе "штани" - частина до якої кріпиться колесо і "корону-ноги-шток" - частина, що кріпиться до рами і керма. Так само вона включає в себе картриджі відскоку, компресії, пружини, масло.

Так само вона включає в себе картриджі відскоку, компресії, пружини, масло

Тобто, вся обробка нерівностей повинна відбуватися якраз між штанами і короною - "ноги" рухаються по напрямних всередині штанів вилки, змащувані маслом. Масло при складанні вилки наливається в штани, знизу вилки.

Якщо ноги працюють рухаючись по напрямних в штанах вгору і вниз, то щось має це рух пом'якшувати і задавати йому характеристики "м'якості" - на який тиск з боку колеса вилка відгукнеться стисненням (гасінням удару) і швидкості стиснення і разжатия (це називається " відскік "). Швидкість відскоку регулюється, а в якості демпфуючого елемента в сучасному Веломир виступають три елементи: сталева (титанова) пружина, звичайна пружина, повітря.

Хід вилки зазвичай від 65 мм до 203 мм. Чим більше ходу тим більше вилка розгойдуватися і складніше їхати по рівній поверхні, але при цьому краще їхати по нерівним.

Тепер докладніше про ці елементи. Вони задають конструкцію і ціну вилок. Від цього ж залежить і плавність роботи і якість вилки в цілому.

Пружинні вилки (як пружини - використовується сталева пружина, демпфер відсутня) - майже повністю відсутня амортизація. Самий бюджетний варіант, відмінна риса - загин штанів у дропаутов, як на жорстких вилках.

Еластомірні вилки (в народі "еластомеркі"). (В якості пружини - сталева пружина, демпфером є елластомер) Замість картриджа відскоку тут знаходиться еластомерна вставка (схожа на щільну гумову вставку). Вилка стискається так швидко, як дозволяє м'якість пружини, а розтискується помірно швидко, відскік на таких качанах не регулюється. Швидкість відскоку встановлена ​​і залежить від характеристик еластомерній вставки. . Як приклад - RST Launch. Вилки такого типу буду пом'якшувати нерівності, але високої якості роботи від них складно очікувати. Позиціонуються як "бюджетні, аматорські моделі"

Позиціонуються як бюджетні, аматорські моделі

Пружинно-масляні вилки. (Пружиною є сталева або титанова пружина, демпфером є масляна система (картридж)). У такій вилці варто сталева або титанова пружина, підбирати під вагу велосипедиста. Такі вилки не вважаються бюджетними. В даному випадку якість вилки значно вище - це вилки можуть бути як "просунутого аматорського рівня", так і "професійного". Тут за стиснення відповідає пружина, за швидкість відскоку відповідає окремий масляний картридж. Даний картридж являє набір шайб з отворами різного перетину, обертанням важеля настройки відскоку площа перетину цих отворів знижується або збільшується, сповільнюючи або прискорюючи відскік. По суті відскік залежить від швидкості проходу масла через отвори картриджа. Наприклад, Rock Shox Sektor TK.

Наприклад, Rock Shox Sektor TK

Олійно-повітряні вилки (часто назиются просто повітряні) (в якості пружини - повітря, як демпфер - масло). Тут роль сталевої пружини виконує поршень, закріплений в штанах і герметична повітряна камера в нозі вилки. Поршень рухається в камері, стискаючи накачаний в неї повітря. Звичайно ж, дана повітряна камера має ніпель для підкачки. Тиск повітря всередині камери визначає м'якість вилки. За відскік, як і з пружинно-масляною виделкою відповідає картридж з маслом. Це вилки також "напівпрофесійного-професійного рівня". Прикладом даних вилок є Rock Shox Revelation Solo-air.

Прикладом даних вилок є Rock Shox Revelation Solo-air

Вцілому, ми розібралися із загальною конструкцією вилки. Існує безліч технологічних різновидів:

  • різні покриття ніг вилки (це дозволяє знизити тертя і поліпшити чутливість вилки);
  • різні картриджі компресії (компресія допомагає точніше налаштувати роботу вилки - чутливість до розгойдування від педалювання або від просідання в повороті);
  • різні стандарти кріплення колеса.

Все це - здорожує кінцевий продукт, і, відповідно, покращує призначені для користувача характеристики. Але, як це зазвичай буває, щось хороше коштує дорого - так і вилки: повітряна вилка з регулюванням двох компрессий, під найсучасніший стандарт кріплення колеса, з самим гладким покриттям ніг стоїть непристойно багато. Середня ціна вилки професійного рівня варіюється від 40 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, в залежності.

Обслуговування вилок.

Рівень технологічності вилки безпосередньо диктує і умови її обслуговування. Так, еластомерну вилку можна не обслуговувати протягом сезону, при повсякденному катанні по парку. А ось складну, але дуже чутливу, жорстку і технологічну повітряну вилку для швидкісного спуску треба обслуговувати кожні 20-30 годин накату, з використанням спеціальних масел і інструментів.

Простіше кажучи, в розрізі сфери велосипедних амортизаційних вилок, ціна вказує лише на "професійний рівень" навантажень вилки, з частотою сервісу і його ретельністю справи йдуть краще у еластомерній або пружинно-масляною вилки. Обслуговування вилки тим складніше, чим більше опцій у вилки: додаткові налаштування, карбонові елементи, новомодні стандарти.

Обслуговування вилки тим складніше, чим більше опцій у вилки: додаткові налаштування, карбонові елементи, новомодні стандарти

І, звичайно, логічно припустити, що чим вилка дорожче, тим приємніше вона працює (при правильному налаштуванні). Відразу хочеться сказати, що купувати новачкові вилку самої останньої моделі - зовсім необов'язково: органічне поліпшення техніки катання велосипедиста має йти в ногу з апгрейдом його велосипеда. Почати краще зі звичайною еластомерній вилки, або з простенької повітряної / пружинно-масляною. Перехід на поліпшені моделі повинен відбуватися виходячи з потреби в більш якісній роботі вилки.

Яку вилку вибрати?

Краще купити вилку хоча б напів-професійного рівня, щоб в ній була сталева / титанова / повітряна пружина, щоб була регулювання відскоку і компресії. Це, можна сказати, стандартна класика - відносно недорого, але додасть комфорту і впевненості в їзді. З такою моделлю ви будете отримувати максимум задоволення від їзди, прикладаючи мінімум зайвих зусиль!

На приманку - приклад роботи вилки для даунхілу.

Вам також може бути цікаво:

Вибір бюджетної RST, Suntour, RockShox вилки до 50 000 руб.

Про автора: Дамір Сафін

12 років в маунтинбайке, перепробував всі типи велосипедів і їх підвісок - від звичайних крос-кантрі моделей до важких даунхильних велосипедів. Істинний фанат свого захоплення. Здатний підбирати комфортну висоту керма протягом 1,5 місяця.


Яку вилку вибрати?