Полезные материалы

Вибір велосипеда для тріатлону

  1. Вибір рами велосипеда.
  2. Вибір насадки / кліпона / лежака і керма.
  3. Вибір сідла.
  4. Взуття для тріатлону.
  5. Колеса.
  6. Трансмісія.

Все частіше і частіше стикаюся з тим, що люди купують шосейний велосипед для змагань з триатлону, який не дуже-то і підходить, особливо в контексті довгих дистанцій ironman. Тому вирішив і написати про вибір велосипеда для тріатлону.

Пишу її швидше як людина, яка налаштовує ці всі велосипеди під гонщика. Тому особливу увагу приділено НЕ написів на компонентах, а технічним і функціональним особливостям.

Вибір рами велосипеда.

Найважливіше в велосипедi не задня перекидка і не профіль коліс, а саме рама. Вона найбільше впливає на ходові якості, на зручність і можливості по налаштування посадки , А як наслідок, на комфорт і вашу швидкість.

Існує 2 типу рам, шосейні і триатлону. Основне відмінність у геометрії.

Шосе - кут підсідельної труби 73 градуси, ефективна довжина верхньої труби (ЕТТ) відповідає розміру рами, тобто для розміру 52 ЕТТ буде 520-530, для 54 розміру ЕТТ 540-550.

Тріатлон - кут підсідельної труби 77 градусів, ЕТТ менше на 2-3 сантиметри.

Є ще такий підвид, як велосипед для роздільного старту (TT - Time Trial). Він зовні дуже схожий з велосипедом для тріатлону, але часто має більш низький рульової стакан (head tube length), що сильно позначається на посадці ... Справа в тому, що на ТТ велосипедах рідко їздять змагання тривалістю більше години. Вони розраховані на 15-хвилинні прологи і часові оброблення, але ніяк не на 3/6 годин ironman.

Повірте, це дуже важливо, тому що геометрія впливає на посадку. Це як вибір розміру. Якщо не правильно підібрати розмір, то толку від того велосипеда буде трохи ...

Розмір рами практично завжди дуже легко підібрати. У виробників на сайтах, або у дилерів в магазинах, існують таблиці підбору розмірів велосипеда. Дивимося на зростання, потрапляємо в якийсь певний розмір. Наука не хитра. У разі, якщо зростання потрапляє на кордон двох розмірів, завжди рекомендую купувати менший.

У продавців велосипедів з гаражів, харків-туриста і продай2колеса цих таблиць даних зазвичай немає, та і там важливіше продати й забути, а як ви на ньому буде їздити, продавців не хвилює. На репутацію там ніхто не працює.

Отже. Якщо ви хочете їздити групові тренування, якісь шосейні гонки, триатлон-олімпійки, і при цьому не плануєте поки купувати 2 велосипеда, то ваш вибір - шосейна рама з можливістю установки лежака і настройки аеропосадкі.

Інша справа, що цих шосейних рам теж розвелося багато різних :)

У контексті цієї статті я б розділив їх на 2 типу.

  1. Рами, на які можна встановити лежак і налаштувати посадку.
  2. Рами, на які лежак краще не ставити, тому що посадку нормальну налаштувати все одно не вийде.

Тут ми торкаємося питання аеробара / рогатки / лежака / кліпонов. Це відмінне пристосування, яке при правильному використанні дає приріст середньої швидкості на 10-15%. А при неправильному тільки ускладнює ваш велосипед :)

Посадка для шосе і тріатлону відрізняється значно. Наші лікті «йдуть» вниз та вперед на підлокітники, при цьому таз не може залишатися на тому самому місці, його треба зрушити вперед. А при простому зсуві сідла вперед, зменшиться відстань від каретки до сідла (висота сідла), так що сідло треба буде піднімати вгору.

А при простому зсуві сідла вперед, зменшиться відстань від каретки до сідла (висота сідла), так що сідло треба буде піднімати вгору

Подивіться на ці кілька фото ... Без болю я на них дивитися не можу.

І порівняйте їх з цими. Одна гонка, один город .. Але хтось налаштував посадку, а хтось не дуже ...

Так ось, щоб наблизити наш шосейний велосипед з геометрії до триатлону з правильною установкою аеробара, нам треба змінити кут підсідельної труби з 73 до 77 градусів, хоча б віртуально. Це можна зробити змістивши сідло вперед на 5-10 сантиметрів, в залежності від ростовки рами. Це можна зробити за допомогою зсуву сідла вперед, якщо рамки дозволяють і установки підсідельного штиря зі зміщенням вперед.

Рами із симетричною підсідельною трубою - круглої і овальної підійдуть. В ідеалі, коли штир відразу матиме зміщення 20-30мм.

Більшість шосейних рам якраз мають круглий перетин підсідельною труби. Вони то нам і підходять! Ще є рами з овальним штирем як у Specialized Venge і у деяких моделей Kuota.

Або, де кріплення сидіння можна ставити в різні посадочні місця в штирі.

Приклад: Merida Reacto, Cervelo різні.

При виборі рами я б не розглядав рами з несиметричною підсідельним штирем і рами з інтегрованим штирем, які не передбачають значних змін зміщення сідла.

Приклади: Scott Foil, BMC TMR, Giant Propel і інші.

На цих рамах Ви не зможете змістити сідло вперед на потрібну відстань. Справедливості заради, у Giant і BMC можна змінювати зміщення 0-30мм, але діапазон не достатній для нашого застосування.

Далі пішов виробник Redshift, придумавши підсідельний штир з параллелограммной системою зміни офсету і висоти одночасно. Геніальна ідея! Але завжди є «але». Кому-то з певним зростанням (швидше за все невеликим) підійде це давати, а кому-то (більшості) немає.

Ще зверніть увагу і подумайте де ви будете везти воду, харчування і запаску з насосом. Виробники стали робити триатлон-своєрідних властивостей велосипеди зі спеціальними відділеннями під цей багаж. Або відразу дивіться куди ви будете встановлювати сумочку / фляги / бокс і чи є на рамі / сідлі місця, спеціально для цього призначені.

Після рами, за пріоритетом важливості обладнання, йдуть точки контакту - кермо з лежаком, сідло і взуття.

Вибір насадки / кліпона / лежака і керма.

Вони теж бувають різні :) Дуже різні!

Я раджу звертати увагу на кількість налаштувань для підгонки під себе. На хороших лежаках можна налаштовувати:

  1. Відстань між підлокітниками. І круто, коли воно регулюється незалежно від ширини самих подовжувачів-рогаток (~ 150-260мм)
  2. Відстань від центру підлокітника до кінця подовжувача (~ 200-350мм)
  3. Відстань між самими удлинителями (~ 70-130мм)
  4. Зсув всього лежака назад щодо центру керма

Це основне. Є ще 5-6 інших налаштувань, які вже не так важливі.

Хороший приклад поширених у нас лежаків - profile design в алюмінієвому виконанні, в карбонових версіях немає 4-й настройки.

Форма подовжувачів теж буває різною. Найбільш ергономічна J-bend або Ski-bend. Я б розмістив їх в такому порядку. Зверху найзручніша форма, знизу найнезручніше. Хоча це суб'єктивно, але все-таки є статистика і відгуки.

А ще є така картинка з статті , Після якої стає зрозуміло в якій позиції рук буде більш комфортно :)

Крім лежака дивимося і на сам кермо, на який ми хочемо на якісь гонки ставити лежак. Кермо повинен мати круглий перетин не тільки в місці кріплення виносу, але і з боків від цього места. Хоча б по 3-4 сантиметри круглого перетину. На щастя, нам підходять більшість шосейних рулів.

Але є і виключення - аерорулі, які користуються певною популярністю. Ще цікавіше - комбінація кермо + винос .. Це не для тріатлону.

Приклади на фото.

Виносу. Відрізняються довжиною і кутом. Потрібні параметра визначаються під час настройки посадки . Жорсткість і вага відчути непросто. Підбирайте по довжині / розі / дизайну / вартості.

Ще зустрічаються різні нестандартні виносу, на зразок конструктора у BMC TimeMachine. При виборі велосипеда c нестандартним виносом слід дуже ретельно підійти до підбору розміру (reach і stack рами). І все одно є ймовірність, що нормально посадку з ним ви не налаштуєте. Так як той же BMC ТМ - це велосипед, в першу чергу, для TimeTrial, а не для тріатлону на довгу дистанцію.

При виборі стандартного виносу, краще трохи заощаджуйте, і купіть хорошу товсту обмотку. І не забувайте її міняти час від часу. Долоні подякують.

Вибір сідла.

В цілому сідла для аеро-посадки відрізняються довжиною, вони коротше звичайних. Крім цього у них зовсім інша форма, іноді досить незвична.

Буває і таке, що шосейні сідло від шосейної посадки підійде і для аеро, але це 50/50. Моделі на кшталт Specialized Romin з вирізом і нахилом задньої частини частенько підходять.

Підбирати сідло потрібно тільки пробуючи його особисто. Не купуйте сідло через інтернет по картинці, за порадою товариша, по дизайну або ще чогось. Потрібен тест, хоча б 20-30 хвилин на верстаті. Краще сідло підібрати відразу під час налаштування посадки, можна відразу протестувати і налаштувати все під потрібне сідло, а не міняти по 10 разів потім при зміні сідел.

Взуття для тріатлону.

гарна стаття про вибір веловзуття є у Юри Ганусяк.

Чим же відрізняється взуття для тріатлону?

Можливістю швидко одягнути туфлі «на ходу", встрибнувши на велосипед, вибігши з транзитної зони.

Для цього на триатлону взуття на п'яті є петля, за яку можна потягнути.

Застібка зазвичай одна широка липучка. Швидко можна затягнути.

Ще є спеціальні зачепи для канцелярських гумок, за допомогою яких ми фіксуємо взуття в горизонтальному положенні, коли туфлі пристебнуті до велосипеда, котрий чекає вас в транзітке.

Все це здорово, але на практиці одна липучка не так здорово тримає ногу як хотілося б. І якщо на олімпійці велоетап рідко щось вирішує, то на довгих дистанціях зручність, комфорт і хороша фіксація стопи грають вагомішу роль.

Тому не списуйте шосейні туфлі, особливо, якщо у вас в пріоритеті тільки довгі дистанції.

Окремий абзац хочу присвятити унікальним туфлям Specialized S-Works Trivent. Унікальність їх полягає в відкидається п'яті і системі затягування BOA. П'ятка відкидається назад і тримається там за допомогою магніту, встрибнувши на велосипед, можна відразу «з розгону» вставляти стопи в взуття та залишається лише покрутити коліщатко BOA, п'ята підніметься, а стрепа над підйомом затягнеться. Це крутий продукт!

Ще абзац педалей. Тут просто думка досвідченого Фітеро. Беріть Shimano SPD-SL. Look, Mavic мають менший діапазон регулювань. В іншому функціонал педалей приблизно однаковий. Окремо стоять педалі Speedplay, на яких можна легко налаштувати кут вільного ходу і підібрати осі потрібної довжини, при необхідності. Але вони досить непопулярні через ціну і незручності ходьби, в разі установки на туфлі з 3-дірковим стандартом кріплення шипа.

Шипи з ненульовим вільним ходом п'яти! Коліна подякують! Детальніше в моїй статті про контакти.

Колеса.

Хороші колеса (вартістю від 1500 $) заощадять вам 2-3 хвилини на 90км, стільки ж, скільки і хороший аерошлем (200-350 $).

Якщо все-таки зважилися на таке вкладення коштів, дивіться на Roval, Zipp, Mavic, Enve, Corima, Reynolds, Easton, HED, Vision, Campagnolo (Fulcrum). Начебто нікого не образив))

Трансмісія.

Напишу лише два коротеньких моменту.

  1. Розраховуйте ваші сили. Якщо на дистанції є горбки, або ФТП менше 350, то можна обійтись системою-компактом з набором зірок 50-34 спереду.
  2. Di2 варто того. Завдяки можливості кнопок перемикання і на лежак і на сам кермо.

Групу можете вибирати виходячи з релігійних міркувань і товщини гаманця. Коли обладнання добре змазано, чисте, а ланцюг / касета змінювалися вчасно, то все буде працювати. Різницю в роботі нової перекидання 105 і Дюра-ейс відчути важче, ніж здається.

Інформації багато, постарався написати найважливіше. Сподіваюся, ви знайшли щось корисне. Заощадите час і гроші при виборі свого гоночного друга :)

До зустрічі на стартах :)

До зустрічі на стартах :)

Чим же відрізняється взуття для тріатлону?