Полезные материалы

ЛФК - Гімнастика при варикозному розширенні вен

Всім відомо, що на кровотік впливає сила тяжіння. Серце - це насос, що забезпечує постійну циркуляцію крові. Для кровообігу органів, які розташовуються вище серця, сила тяжіння позитивно впливає. Але в судинах нижніх кінцівок сила тяжіння діє проти організму. У деяких випадках, при недостатності венозних клапанів або при зниженні тонусу вен, сила тяжіння виявляється достатньою для того, щоб заважати нормальному кровотоку. Це призводить до того, що кров застоюється у венах, через що відбувається деформація венозних судин. Це явище носить назву - варикозне розширення вен.
Як правило, варикозно розширені вени розташовуються в області литкових м'язів і на задній поверхні колінних суглобів. Згідно зі статистикою, кожен десятий житель планети страждає від цього захворювання. В основному, це жінки у віці від 30 до 60 років, які мають вроджений дефект венозних клапанів. Також варикозне розширення вен може утворитися в результаті ожиріння, поганий постави, вагітності, при піднятті важких предметів, а також в результаті умов, при яких людина змушена довгий час стояти або сидіти. Кожне з цих станів чинить додатковий тиск на вени, що в свою чергу призводить до утруднення кровотоку в нижніх кінцівках.
Варикозне розширення вен має наступні симптоми:
а) покручені, темно-синього або багряного кольору вени на ногах
б) потовщені вени
в) нерівномірна коричнева пігментація шкіри в області гомілок і щиколоток
г) інтенсивні болі в ногах
д) виникнення судом (епізодично) в м'язах нижніх кінцівок
е) виразкові дефекти на шкірі ніг або в області суглобів.
При цьому неприємному захворюванні можуть виникнути ускладнення, такі, як екзема, шкірні виразки, тромбофлебіт (запалення певної ділянки вени, при якому відбувається формування тромбу), а також важкі венозні кровотечі в результаті поранення нижніх кінцівок.
Щоб зменшити дискомфорт і полегшити біль при варикозному розширенні вен, потрібно дотримуватися наступних правил:
- уникати тривалого нерухомого стояння на одному місці
- намагатися не спати сидячи
- якщо доводиться сидіти довгий час, то необхідно хоча б згинати й розгинати ноги в гомілковостопному суглобі (щоб підтримувати кровотік), а взагалі, якщо є можливість, кожні 45-60 хвилин треба вставати і розминатися
- потрібно регулярно рухатися, міняти положення тіла (завдяки фізичній активності, рідина швидше поглинається м'якими тканинами, внаслідок чого зменшуються больові відчуття)
- носити спеціальні лікувальні колготки або гольфи (носіння яких перешкоджає затримці рідини в м'яких тканинах).
- не сидіти довго близько до вогню (висока температура навколишнього середовища в сукупності з нерухомим положенням тіла сприяє розширенню вен і затримці рідини, а також викликають почуття дискомфорту в ногах)
- приймати ванну вечорами, а не вранці
- при вагітності піднімати ноги вище рівня серця 3-4 рази на день на 5-10 хвилин. Також не можна багато їсти солоної їжі, так як це призводить до ще більшої затримки рідини в організмі.
Що стосується медичного втручання, то лікар може призначити різні лікарські засоби, які сприяють полегшенню стану і поліпшенню тонусу вен. Але якщо варикозне розширення вен явно виражено, в такому випадку потрібно склеротерапія (спеціальні ін'єкції лікарськими препаратами, дія яких призводить до спадання і заростання розширених вен, що в свою чергу перешкоджає зворотному відтоку крові) або хірургічне втручання - видалення варикозно розширеної вени (висічення вени) .
У будь-якому випадку, з варикозним розширенням вен без лікувальної фізкультури (ЛФК) і лікувальної гімнастики (ЛГ) не впоратися. Це захворювання взагалі непросто перемогти, але щоб хоча б "тримати його в узді" необхідно, щоб щодня, не менше 30 хвилин, в розпорядку дня була присутня лікувальна гімнастика при варикозному розширенні вен. Якщо не виконувати фізичні вправи при варикозному розширенні вен, то це призводить до того, що кров в уражених судинах застоюється, тиск збільшується. Все це викликає накопичення води в області стоп, щиколоток і нижніх частин гомілок, а це в свою чергу призводить до наростання больових відчуттів.
Завдяки ЛФК при варикозному розширенні вен поліпшується венозний і лімфатичний відтік, нормалізується артеріальний приплив, підвищується фізична працездатність. Лікувальна гімнастика при варикозному розширенні вен покращує периферичний кровообіг в ногах, підвищує тонус вен і ефективність "м'язових насосів". Також завдяки ЛФК і ЛГ відбуваються значні дистрофічні зміни в тканинах ураженої кінцівки.
Корисні вправи при варикозному розширенні вен:
а) вправи для нижніх кінцівок, які виконуються в положенні лежачи з горизонтальним і піднесеним становищем ніг, з великою амплітудою рухів в кульшових і гомілковостопних суглобах
б) дихальні вправи (акцент на збільшення амплітуди рухів діафрагми)
в) вправи з опором для м'язів гомілки і стегна (використовуючи гумові бинти і стрічки)
г) ходьба
Лікувальна гімнастика при варикозному розширенні вен.
У початкових стадіях (коли немає виражених варикозних вузлів) рекомендується 3-4 рази на день лягати на 10-15 хвилин, надавши ногам підняте положення, після чого приступити до виконання наступних вправ:
Початкове положення - лежачи на спині
1. Напружити і розслабити м'язи стегон, рухаючи колінними чашечками. Дихання довільне. Повторити 10-12 разів.
2. Виконувати діафрагмальне дихання (вдих - піднімається передня черевна стінка, видих - живіт втягується). Зробити 3-4 вдиху і видиху. Темп повільний.
3. Виконувати згинання та розгинання ніг в гомілковостопних суглобах (повільно). Дихання довільне. Повторити 10-12 разів.
4. Виконувати почергове згинання та розгинання ніг в колінних суглобах. Кожній ногою - 3-6 разів.
5. Підняти руки через сторони вгору - зробити вдих, опустити вниз - видих (повільно). Повторити 3-4 рази.
6. Виконувати згинання та розгинання пальців ніг. Дихання довільне, темп повільний. Повторити 10-15 разів.
7. Підняти руки вперед і вгору - зробити вдих, опустити вниз - видих. Темп повільний. Повторити 3-4 рази.
Повний комплекс вправ ЛФК при варикозному розширенні вен:
а) Початкове положення - лежачи на спині на кушетці, ножний кінець якої піднято на 20-25 см.
1. Руки до плечей. Робити кругові рухи в плечових суглобах, спочатку вперед, потім - назад. Повторити 4-5 разів у кожну сторону.
2. Сісти і знову лягти. Повторити 4-6 разів.
3. Зігнути ноги в колінах, потім нахилити ноги вліво і вправо. Повторити 6-8 разів.
4. Ноги випрямити. Одночасно відвести в сторону однойменні ногу і руку. Повторити 3-4 рази в кожну сторону.
5. Згинати і розгинати стопи із зусиллям (по черзі), як ніби натискаючи на педалі. Повторити 6-12 разів.
6. Ноги розвести. Зігнути одну ногу і протилежною рукою дістати п'яту. Кожній ногою повторити 6-12 разів.
7. Руки покласти за голову. Виконувати рухи, що імітують їзду на велосипеді (вправа "велосипед"). Зробити 2-3 серії по 6-8 рухів.
8. Ногу підтягнути до грудей, потім випрямити вертикально вгору, затримати в такому положенні і повільно опустити. Повторити 3-6 разів кожною ногою.
9. Руки зчепити в замок, ноги розвести. Потім підняти руки вгору (над головою), потягнутися і розвести руки в сторони - зробити вдих, руки опустити - видих. Повторити 4-5 разів.
б) Початкове положення - лежачи на лівому боці (потім все вправи повторити в початковому положенні лежачи на правому боці):
1. Ліва рука під щокою, права на стегні, ноги напівзігнуті. Праву руку і ногу відвести в сторону (вертикально вгору). Повторити 4-5 разів.
2. Зігнути праву ногу і підтягти до живота. Повторити 6-8 разів.
3. Взятися правою рукою за кушетку, виконати 6-8 махових рухів правою ногою вперед-назад.
4. Виконувати згинання та розгинання стоп. Повторити 8-12 разів.
5. Виконувати кругові рухи піднятою правою ногою досередини і назовні (за годинниковою стрілкою і проти неї). Повторити по 2-3 рази в кожну сторону.
6. Відвести праву руку в сторону з поворотом тулуба. Повторити 6-8 разів.
в) Початкове положення - стоячи обличчям до гімнастичної стінки, руками триматися за рейку на рівні грудей. Якщо гімнастичної стінки немає, то можна використовувати відповідні по висоті стільці або будь-яку іншу меблі.
1. Піднятися на носки, потім перекотитися на п'яти і знову встати на шкарпетки. Повторити 5-6 разів.
2. переминається з ноги на ногу, переносячи вагу на носок то однієї ноги, то інший. Повторити 3-5 разів по 6-8 кроків.
3. Встати обличчям до гімнастичної стінки, обома руками триматися за рейку на рівні плечей. Зробити 3-4 присідання на носках, при цьому коліна розводячи нарізно.
4. Встати правим боком до гімнастичної стінки, взятися правою рукою за рейку на рівні нижче пояса. Робити махові рухи правою ногою вперед-назад. Те ж саме повторити лівою ногою, вставши лівим боком до стінки. Зробити 6-8 махів кожною ногою.
5. Встати правим боком до гімнастичної стінки, зробити 3-4 кругових рухів лівою ногою досередини і назовні. Потім ногою легко потрясти. Повернутися іншим боком і все повторити іншою ногою.
Дуже корисно займатися ходьбою: на носках, на п'ятах, з високим підніманням коліна, лижних кроком, чергуючи крок зі звичайною ногою, і розслабляючи м'язи однієї й іншої ноги. Тривалість ходьби повинна становити не менше 5 хвилин.
Протягом дня можна виконувати такі вправи при варикозному розширенні вен (не обов'язково виконувати їх все відразу, можна робити по одному або по два, як тільки буде вільний час):
1. Ритмічно перекочуватися на випрямлених ногах з п'яти на носок і назад. Виконати 10-20 перекочування.
2. Виконати вправу "берізка" (або "свічка") - руками, зігнутими в ліктях, підтримувати спину. Потім одну ногу зігнути в коліні і випрямити. Те ж саме зробити іншою ногою. Повторити 10-15 разів (темп швидкий).
3. Сісти і зігнути ноги в колінах, покласти на коліна долоні. Розводити і зводити коліна, при цьому долаючи опір рук. Повторити 5-10 разів.
4. Кожен день (протягом 3-ох місяців) робити вправу "велосипед" - 3 хвилини (не можна пропускати жодного дня).
5. Піднятися на носки і різко опуститися на всю стопу (вдаряючись п'ятою об підлогу). Зробити 30 разів, потім - відпочинок (20 секунд), потім повторити вправу ще 30 разів. Дана вправа виконувати 3-4 рази протягом дня.
6. Кожен день вранці і ввечері копати ногами подушку (з усієї сили). Стежити, щоб при цьому ноги були розслаблені.
Важливо пам'ятати, що заняття ЛФК при варикозному розширенні вен не повинні викликати хворобливі відчуття і збільшення набряклості ніг. Після занять необхідно зробити відпочинок і полежати з піднятими ногами.

ЛФК - Гімнастика при опущенні матки

Нирковокам'яна хвороба. Ниркова недостатність. Запалення нирок.

ЛФК - Лікувальна гімнастика при атеросклерозі

ЛФК при цукровому діабеті

ЛФК при серцево-судинних захворюваннях