Полезные материалы

Альтернативне охолодження GeForce 8800 GT: вибір і установка

  1. Arctic Cooling Accelero S1 з Turbo Module
  2. Thermalright HR-03 Plus
  3. Thermalright V2
  4. Thermaltake DuOrb
  5. Методика тестування
  6. Заміна штатної СО відеокарти GeForce 8800 GT
  7. крок 2
  8. крок 3
  9. крок 4
  10. крок 5
  11. підсумки

Розробники графічних рішень не перестають радувати нас новими пропозиціями на ринку відеокарт. Кожна компанія прагне Знизилися собівартість своїх продуктів, використовуючи недорогі системи охолодження. Приблизно так і вийшло з хітом сезону - відкритий GeForce 8800 GT, яка демонструє відмінну продуктивність, має цілком демократичну вартість, але дуже сильно нагрівається в роботі. Підвищення кількості оборотів спочатку сповільненій турбіни негайно призведе до збільшення шуму, і користувачам доводиться або миритися з тим, що є, підбираючи індивідуальний баланс характеристик, або ж шукати альтернативну систему охолодження. Саме до останнього варіанту схиляються багато власників згаданої відеокарти, але далеко не кожен може правильно підібрати потрібний кулер.

У цьому матеріалі ми розповімо про нюанси заміни штатної СО GeForce 8800 GT і познайомимо вас з новими цікавими розробками в сфері охолодження графічних адаптерів, а також перевіримо на практиці (результати тестування см. В кінці статті), чи впораються з охолодженням новинки кулери, які вже давно присутні на ринку.

Arctic Cooling Accelero S1 з Turbo Module

Розробники графічних рішень не перестають радувати нас новими пропозиціями на ринку відеокарт

$ 20, 7,5

продукт надано PCForsage

Сумісність з відеокартами AMD / ATI Radeon HD 3870, X1800-X1950 Series, GeForce 8800 GT, 7800-7950 Series, 6800 Series

Рівень шуму 0 дБ (в пасивному режимі), 13 дБ (Turbo Module)

Габарити і маса 140 × 215 × 32 мм, 290 г (Accelero S1); 80 × 80 × 15 мм (вентилятор модуля), 70 г (Turbo Module)

вердикт вердикт

Практично безшумний рішення; висока ефективність навіть при роботі в пасивному режимі; низька вартість

Досить великі габарити

Система охолодження Accelero S1 є досить габаритний радіатор, в конструкції якого застосовані чотири теплові трубки. Алюмінієві ребра знаходяться на відносно великій відстані один від одного - така конфігурація оптимізована для роботи в пасивному режимі.

Для підвищення ефективності Accelero S1 виробник пропонує спеціальні вентилятори (Turbo Module), які надаються в комплекті. Вони створюють несильний повітряний потік, але при цьому практично нечутно навіть в надтихої ПК. У той же час можливостей Turbo Module досить для збільшення ефективності СО.

Thermalright HR-03 Plus

$ 60

продукт надано Eletek

Сумісність з відеокартами NVIDIA GeForce 8800 GTS / GTX / Ultra

Рівень шуму 0 дБ (без вентилятора)

Габарити і маса 133 × 156 × 38 мм (радіатор), 410 г

вердикт вердикт

Видатна ефективність; можливість роботи в пасивному режимі

вартість; в комплекті немає вентилятора

Система охолодження Thermalright HR-03 Plus являє собою оригінальну конструкцію з мідної основи, шести теплових трубок і перфорованих алюмінієвих ребер. Дана модель може працювати як в пасивному режимі, так і при охолодженні 92-міліметровим вентилятором, який потрібно буде придбати окремо. Конфігурація теплоприймача дозволяє розмістити радіатор з лицьової або зворотного боку PCB.

HR-03 Plus сумісний тільки з графічними адаптерами серій GeForce 8800 GTS / GTX / Ultra, проте в асортименті Thermalright є версії даної СО для Radeon HD 2900 PRO / XT і GeForce 8800 GT.

Thermalright V2

$ 45

продукт надано Eletek

Сумісність з відеокартами універсальний

Рівень шуму залежить від типу застосовуваного вентилятора

Габарити і маса 116 × 96 × 28 мм, 290 г

вердикт вердикт

Універсальне кріплення; невеликі габарити; хороша ефективність

Відносно висока вартість; немає вентилятора в комплекті

Всі складові частини радіатора Thermalright V2 виконані з міді. Кулер відносно невеликий, але при цьому привертає увагу оригінальною орієнтацією чотирьох теплових трубок. Дане рішення сумісно з більшістю графічних адаптерів, однак слід врахувати, що для його ефективної роботи потрібно придбати вентилятор для обдування радіатора.

Розглянутий продукт має досить високу вартість і не здатний нормально охолодити найгарячіші відеоадаптери, хоча в цілому демонструє непогану ефективність і напевно знайде своїх покупців серед власників карт з помірним виділенням тепла.

Thermaltake DuOrb

$ 33

продукт надано IT-Link

Сумісність з відеокартами універсальний

Рівень шуму 21 дБ

Габарити і маса 181 × 99 × 30 мм, 324 г

вердикт вердикт

Універсальне кріплення; висока ефективність; синє підсвічування вентиляторів

кулер шумноват

Кулер DuOrb відрізняється яскравим і незабутнім зовнішнім виглядом: він складається з двох радіаторів на теплових трубках, що продуваються 80-міліметровими вентиляторами. Їх лопаті мають прозору крильчатку оригінальної конфігурації, а при включенні системи загоряються вбудовані в статори сині світлодіоди.

Розглянутий продукт демонструє хорошу ефективність, однак за рівнем шуму трохи виділяється серед інших компонентів тихого ПК. DuOrb впорається з відведенням тепла від будь-якого графічного адаптера і тільки у випадку з GeForce 8800 GTX / Ultra не зможе охолодити GPU краще, ніж штатна СО.

Методика тестування

Дослідження ефективності представлених систем охолодження проводилося на відеокарті GeForce 8800 GT. Для розкриття повного потенціалу кулерів Thermalright HR-03 Plus і V2 застосовувався обдування їх радіаторів 92-міліметровим вентилятором (2000 об / хв, 25 дБ).

На діаграмі в розділі «Підсумки» наведені результати щодо старих систем охолодження відеокарт - Arctic Cooling NV Silencer 5 rev.3, Zalman VF700-Cu, Zalman VF900-Cu LED, Zalman VF1000 LED. Ми детально вивчали дані кулери в різний час, а зараз вирішили перевірити, чи вистачить ефективності подібних рішень для відводу тепла від GeForce 8800 GT. Остання має такі ж монтажні отвори навколо GPU, як і GeForce 7900 GT / GS, т. Е. Переважна більшість кулерів сумісно з новою відеокартою. Єдиний нюанс - установка додаткових радіаторів на елементи силової підсистеми даного адаптера, про яку ми більш детально розповімо в наступному розділі цього матеріалу.

Оскільки кулер Thermalright HR-03 Plus сумісний тільки з GeForce 8800 GTS / GTX / Ultra, нам довелося використовувати альтернативне кріплення. Отримані результати будуть справедливі і для моделі HR-03 GT - тій же СО з дещо відмінним набором додаткових радіаторів.

Тести проводилися в операційній системі Windows XP SP2. Використовувалися драйвери для відеокарти версії ForceWare 169.02. Для моніторингу температури GPU застосовувалася утиліта RivaTuner 2.06. Прогрів адаптера здійснювався протягом 15 хвилин за допомогою вбудованого тесту програми ATITool, який дозволяє максимально завантажити графічний чіп і домогтися граничного тепловиділення в заданих умовах. Температура повітря в процесі випробувань знаходилася на позначці 24 ° С.

Перевірка проходила на відеокарті Zotac GeForce 8800 GT AMP! Edition c підвищеною до 660 МГц частотою GPU - при використанні розігнаному карти підсумкові дані могли б злегка відрізнятися.

Заміна штатної СО відеокарти GeForce 8800 GT

Крок 1

Покладіть відеокарту на рівну стійку поверхню (наприклад, на стіл) системою охолодження вниз. Отвинтите всі гвинти, які утримують радіатор (відзначені на малюнку).

крок 2

Акуратно роз'єднаєте плату відеоадаптера і систему охолодження. Підніміть PCB приблизно на 2 см над радіатором (більше в принципі не вийде з-за дуже малої довжини проводу, але не слід зайвий раз його смикати). Від'єднайте коннектор живлення вентилятора. Тільки після цього плату відеокарти можна повністю відокремити від радіатора.

крок 3

Очистіть графічний чіп, пам'ять і силові елементи від залишків термоінтерфейсом. Дану процедуру можна провести ватою, змоченою спеціальними змивки, спиртом або рідиною для зняття лаку з нігтів. Не використовуйте більше агресивні розчинники.

Після повного висихання РСВ встановіть додаткові радіатори на силові елементи, як позначено на малюнку. Якщо в комплекті з вашим кольором поставляються тільки вісім радіаторів - не біда. Використовуйте їх саме для охолодження силової підсистеми - чіпи пам'яті потребують додаткового відведення тепла значно менше. Для їх максимального охолодження в межах системного блоку цілком достатньо навіть слабкого обдування.

Відзначимо, що деякі виробники відеокарт, які запропонували GeForce 8800 GT з альтернативними СО, і компанія Arctic Cooling в інструкції по установці Accelero S1 не приділяють даному питанню достатньо уваги. Цілком можливо, силові елементи навіть при відсутності будь-якого додаткового охолодження будуть нормально функціонувати, однак ми вважаємо, що краще перестрахуватися, особливо якщо ви збираєтеся розганяти графічний адаптер.

крок 4

Решта радіатори можна поставити на пам'ять відеокарти, але це не обов'язково. Процедура установки кулера на GPU не відрізняється нюансами і ідентична для GeForce 8800 GT і інших адаптерів.

крок 5

Відеокарта готова до роботи. Встановіть її в систему, і про всяк випадок перевірте правильність монтажу СО порівнянням температурних показників до і після зміни штатного кулера.

Чи не змивайте термоінтерейс з референсной системи охолодження. Збережіть її в такому вигляді, як є, - можливо, з часом відеокарти знадобиться повернути первісний вигляд і стан.

підсумки

За результатами проведеного тестування можна зробити кілька висновків про системах охолодження для відеокарт.

По-перше - те, що для багатьох напевно стало сюрпризом: графічний чіп G92, який встановлюється на GeForce 8800 GT і 8800 GTS 512 МБ, має відносно низьке тепловиділення. З охолодженням нових відеокарт впорається будь-який якісний кулер не самої останньої моделі. Високий нагрів GeForce 8800 GT в набагато більшій мірі обумовлений постійною роботою турбіни на знижених до мінімуму оборотах, ніж реальним TDP G92 або слабкою ефективністю штатної СО.

По-друге, на ринку систем охолодження для відеокарт намітилася чітка тенденція до випуску суперкулеров, розрахованих на відведення великої кількості тепла в першу чергу від топових графічних адаптерів. Так, два з чотирьох розглянутих сьогодні продуктів поповнили список сумісних з GeForce 8800 GTS / GTX / Ultra. Проте необхідність заміни штатних турбін цих карт на альтернативні повітряні рішення у нас все ще викликає деякі сумніви - дають про себе знати результати, наведені в статті « Охолодження відеокарти: 10 кращих кулерів ».

По-третє, скажемо кілька слів про учасників сьогоднішнього тестування. Розглянуті продукти впевнено займають лідируючі позиції щодо попередніх рішень. Безперечним фаворитом, на наш погляд, в даному випадку є Arctic Cooling Accelero S1, який навіть в пасивному режимі виявився краще штатної СО GeForce 8800 GT, а при додатковому охолодженні впевнено виходить в лідери тесту. На жаль, він не може похвалитися універсальним кріпленням. Thermaltake DuOrb також має низьку вартість, і демонструє хорошу ефективність. До того ж, він сумісний практично з усіма сучасними відеокартами. Що стосується продуктів Thermalright, то тут слід відзначити ефективність, стильний дизайн, однак трохи псують загальну картину традиційно висока ціна, обмежена сумісність HR-03 Plus і відсутність додаткових вентиляторів в комплекті даних рішень.

Наостанок зазначимо, при виборі нової СО для Свіжоанонсований лінійки відеокарт не поспішайте розлучатися з перевіреними часом «універсалами» - можливо, вони не такі вже й погані, і ще не раз покажуть себе в роботі з кращого боку.

Конфігурація тестового стенда Процесор Intel Core 2 Extreme QX6700 @ 3,33 ГГц Кулер Arctic Cooling Freezer 7 PRO Материнська плата Jetway I35P-SG (Intel P35) Оперативна пам'ять 2 × 1 ГБ DDR2-800 Micron Відеокарта Zotac GeForce 8800 GT AMP! Edition Блок живлення be quiet! Straight Power 700W

Читайте також:
Охолодження від ThermalRight vs. Zalman: тестуємо на GeForce 8800 GTS
Огляд Thermalright HR-03 Rev.A і V2
Охолодження відеокарти: 10 кращих кулерів