Полезные материалы

Як допомогти чоловікові повірити в себе: поради психолога

Прийнято вважати, що чоловік в будь-якій ситуації не повинен впадати у відчай, але часом у сильної статі теж опускаються руки. Як допомогти чоловікові повірити в себе?

Кожна людина знає, що якщо в нього вірять і постійно підбадьорюють, він готовий перевернути гори, з'являється відчуття того, що тепер все під силу. Прагнення подвоюється, якщо сама людина впевнений на 100% в своїх силах.

Редакція sunny7 вирішила запитати у психолога-експерта Олександра Бродського, як змусити чоловіка повірити в себе:

Напевно, цілком очікуваними від мене, як від психолога, будуть слова про те, що нікого не потрібно примушувати. А як змусити жінку завжди насолоджуватися спілкуванням зі своїм партнером? Як змусити дитину бути завжди радісним? Для мене це схожі питання, які передбачають один відповідь - ніяк. Справа не в тому, що це в принципі не можливо, справа в тому, що цього неможливо змусити. Так само, як ми не можемо змусити квітка вирости швидше. Чи можемо створити для нього сприятливі умови: поливати, копали, удобрювати. Але змусити - ні.

Але змусити - ні

Читайте також: Кризи сімейного життя

Сподіваюся з «змусити» ми розібралися, і можемо більше до цього не повертатися. Тепер давайте розглянемо інший важливий аспект «повірити в себе» або, якщо трохи перефразувати, стати впевненим у собі людиною. Але що таке впевненість? Який він - впевнений в собі чоловік? І що дає йому цю впевненість?

Якщо ми тут говоримо про непохитну віру в свою силу і здатність впоратися з будь-якими життєвими обставинами, то виникає питання - чи реально це? Адже людина живе в світі, який він не створював. У світі, в якому існують свої правила, яким людина в будь-якому випадку підпорядковується. А ще, в світі, який їм до кінця не зрозумілий і не вивчений. І, значить, людина в кожен момент часу може зіткнутися з такими обставинами, які він не може подолати. Як же тоді йому відчувати таку впевненість? Наприклад, успішний, багатий і впевнений в собі бізнесмен може зіткнутися з бандитом, у якого буде ніж, і бізнесмен буде змушений визнати свою слабкість і нездатність впоратися з цією ситуацією. Сильний і впевнений в собі боєць, та ще й озброєний до зубів, може вистояти в сутичці проти 10 бандитів, але капітулює перед маленькою витонченою дівчиною. Мачо-ловелас легко управляється в спілкуванні з прекрасною статтю, але виявляється переможеним на лопатки, коли в будинку потік кран. І цей список можна продовжувати довго.

Виходить, жодна людина не може бути в принципі впевненим в собі. Тому що, кожна людина в чомусь сильний, а в чомусь слабкий. Немає людей у ​​всьому найкращих. Значить, немає і людей завжди і в усьому впевнених в собі. І не треба до цього прагнути. Цей ідеал недосяжний. Прагнення до нього лише посилить невпевненість.

Виходить не потрібно змушувати чоловіка вірити в себе. Потрібно зрозуміти, що чоловік може відчувати стан непевності в собі і своїх силах, може бути слабким і безпомічний в чомусь. І це нормально. Це зовсім не хвороба, яку обов'язково потрібно лікувати.

Це зовсім не хвороба, яку обов'язково потрібно лікувати

Тут виникає інше питання: чому ж тоді психологи навперебій кричать про проблеми невпевненості, заниженої самооцінки і всілякої психологічної допомоги у вирішенні подібних проблем? Адже якщо не можна стати впевненим у собі людиною, то в чому тоді сенс такої допомоги? Мабуть, в тому, щоб перестати бути невпевненим. Ми звично дивимося на поняття впевнений-невпевнений, як на антагоністи, як на чорне і біле. Але це не обов'язково так. Щоб було зрозуміліше, давайте скажемо про те ж, але іншими словами, замінимо термін «впевненість в собі», на термін «самооцінка». Так стає зрозуміліше. Коли самооцінка занижена, це створює різні труднощі і незручності для людини. Тому, є сенс прагнути скорегувати занижену самооцінку до рівня адекватною. Зауважте, не до рівня завищеною!

Далі, і того простіше, залишилося визначити причини і межі заниженої самооцінки.

Почнемо з меж.

Не буває так, щоб у нормальної людини самооцінка була у всьому неадекватною. Швидше це стосується певних аспектів. Наприклад, зовнішності. Чоловік може вважати себе не привабливим, і тому, наприклад, уникати спілкування з протилежною статтю. У той же час, абсолютно впевнено консультувати клієнтів в питаннях господарського права. Тобто мати занижену оцінку своєї зовнішності і адекватну оцінку своїх професійних здібностей.

Тепер причини.

Причинами заниженої самооцінки, в більшості випадків є негативна оцінка з боку значущих близьких. Нехай буде той же приклад - чоловік із заниженою самооцінкою з приводу своєї зовнішності.

Коли цей чоловік був ще дитиною, батько часто говорив йому про те, що він товстун і слабак, а справжні мужики повинні бути сильними і стрункими, і на підтвердження своїх слів підіймав якусь важкенну гирю. Дитина, гирю, звичайно, підняти не міг, чого став соромитися. Та й зовні дитина, звичайно, відрізнявся від батька-спортсмена. Оскільки дитина соромився своєї зовнішності і нездатності підняти гирю, в спілкуванні з ровесниками він став уникати таких моментів, де це може проявитися, тобто уникати всіх активних ігор і змагань. А оскільки в дитячому віці життя хлопчаки це суцільні активні ігри та змагання, таке уникнення призвело до відсутності друзів. Але оскільки друзі зникли не відразу відразу, а відсіялися з часом, то в якийсь момент, коли хлопчик усвідомив, що у нього немає друзів, він навряд чи міг встановити причинно-наслідковий зв'язок і зрозуміти, що так сталося через те, що він став уникати активних ігор і фізичних навантажень. У той же час, відсутність друзів потрібно якось собі пояснити. Хлопчик пояснив собі це тим, що він товстун і слабак, а з товстунами і слабаками ніхто не хоче дружити. Залишившись без друзів, хлопчик все більше часу проводив вдома, читаючи книги, або сидячи за комп'ютером. Через млявого способу життя він і справді набратися зайву вагу. До того ж, через відсутність живого спілкування з однолітками, які не були сформовані нормальні комунікативні навички. Тому, коли хлопець потрапляв в суспільство людей, він стикався з тим, що люди реагують на нього не так, як на інших. Люди так реагували, тому, що він, наприклад, дуже незвично сміявся. Тому, що не вмів сміятися так, як прийнято в суспільстві. Він же, зовсім не віддаючи собі звіт в тому, що його сміх особливий, сприймав їх реакцію, як чергове підтвердження свого фізичного недосконалості. У підсумку, до моменту свого весілля (навіть не зрозуміло, як він примудрився одружитися), ми маємо чоловіка має сильно занижену самооцінку з приводу своєї зовнішності і комунікативних здібностей, уникає спілкування з людьми.

Далі слід корекційна робота.

Ми вже побачили, в якій саме області потрібно коректування самооцінки і знаємо, які причини вплинули на самооцінку.

Що ж з цим робити?

Психологи в своїй практиці використовують різні способи допомогти чоловікові повірити в себе, в залежності від ситуації і своїх теоретичних поглядів. Мета цих методів привести людину до усвідомлення своєї проблеми. Як тільки людина усвідомлює, як влаштована його проблема - він знає, як її виправити. В даному випадку, вся проблема почалася не з зайвої ваги або фізичної слабкості, а з формування ідеалу. Пам'ятаєте «... він товстун і слабак, а справжні мужики повинні бути сильними і стрункими ...»! Як тільки хлопець з нашого прикладу побачить, як він повірив у цей міф, вигаданий його батьком або ще ким, не має значення, тут же стане зрозуміло, що все його страждання вигадані. Точніше страждання то цілком реальні, але причина страждань - вигадка. З таким же успіхом можна повірити в те, що у хорошої людини має бути 3 руки і страждати від того, що у тебе їх 2, та й у всіх оточуючих теж. Усвідомивши нав'язаний ідеал, людина звільняється від нього. Далі відбувається поступове переосмислення свого минулого життєвого досвіду. Хлопець починає бачити, як до самотності його привели власні рішення, а не зайву вагу і фізична слабкість. Так, поступово переосмислюючи свою попередню, а також нинішнє життя, людина приходить до більш адекватної самооцінки.

Ось таким чином можна допомогти своєму чоловікові впоратися із заниженою самооцінкою. Але мені здається, що багато хто визнає такі рекомендації занадто громіздкими і професійними, більше придатними для психологів. Тому, хочу дати в якості альтернативи більш прості рекомендації.

Щоб людина могла вірити в себе - вірте в нього! Якщо у вас це вийде зробити абсолютно щиро, що називається «на всі сто», то ваша віра обов'язково буде допомагати людині, повірити в себе. Можливо навіть, набагато більше, ніж все інше.

Не створюйте ідеалів - ідеали часто призводять до розчарування в собі і є однією з найпоширеніших причин заниженої самооцінки. Одним з проявів ідеалізації поширеним в нашому суспільстві є звичка порівнювати. Відучувати! Майте справу з тим, що є, а не з порівняльною ступенем. Інакше ви, самі того не помічаючи, будете формувати у своєму житті вічну незадоволеність або ж гординю і самотність. А у чоловіка, який поруч з вами, закріплювати комплекс неповноцінності.

Прийміть індивідуальність свого партнера і поважайте її. Кожна людина індивідуальна і має на це право. Нікого не потрібно переробляти. Тільки сама людина може прийняти для себе рішення змінюватися, і робити це так, як йому здається вірним.

Любові вам і гармонії!

Читайте також:

Проблеми у стосунках чоловіка і жінки: думка психолога

4 головні помилки в спілкуванні з чоловіком

Як допомогти чоловікові повірити в себе?
А як змусити жінку завжди насолоджуватися спілкуванням зі своїм партнером?
Як змусити дитину бути завжди радісним?
Але що таке впевненість?
Який він - впевнений в собі чоловік?
І що дає йому цю впевненість?
Якщо ми тут говоримо про непохитну віру в свою силу і здатність впоратися з будь-якими життєвими обставинами, то виникає питання - чи реально це?
Як же тоді йому відчувати таку впевненість?
Тут виникає інше питання: чому ж тоді психологи навперебій кричать про проблеми невпевненості, заниженої самооцінки і всілякої психологічної допомоги у вирішенні подібних проблем?
Адже якщо не можна стати впевненим у собі людиною, то в чому тоді сенс такої допомоги?