Полезные материалы

Як повернути радість життя?

Питання Як вбити в собі емоції Питання "Як вбити в собі емоції? Як вбити в собі почуття?" звичайна справа на форумах. Раніше (див. Статтю Які почуття і емоції бувають і що вони означають? ) Ми переконалися, що емоції є сполучною ланкою між людиною і зовнішнім світом, відображають його ставлення до тих чи інших подій, людей, речей. "Вбити" все емоції і почуття - все одно що осліпнути, оглухнути і втратити контакти з реальністю. Але "вбити" або пом'якшити негативні почуття і емоції, тим більше, що свою інформативну функцію вони вже виконали, вкрай необхідно для поліпшення якості життя. І це допоможе повернути радість , Відчуття щастя, гармонії в ваше життя.

Яким чином емоції дають оцінку тому, що відбувається і стають причиною нашого настрою?

Перш ніж "вбити" негативні емоції і почуття давайте подумаємо, чим ми заповнимо свою свідомість. Адже святе місце порожнім не буває. Напевно ви чули, як кажуть інші або відчували самі, стан спустошеності, порожнечі.

Розум, як і природа, не терпить порожнечі. Природа заповнює пустоту любов'ю; розум нерідко вдається для цього до ненависті. Ненависть дає йому їжу. Віктор Гюго.

Насправді це не пустота зовсім, а негативні емоції. Якщо їх не стане - то порожнечі теж не буде, причому на місце порожнечі прийдуть позитивні емоції, це природно. Або одне, або інше.

Яке місце займають почуття і емоції в психіці (свідомості) людини? Схема нижче показує, що у "вбивстві" негативних емоцій повинні допомогти мислення і воля.
Яке місце займають почуття і емоції в психіці (свідомості) людини

Розглянемо роль мислення в зниженні негативного впливу емоцій. Як згадувалося раніше (див. Статтю Як перестати страждати? Щастя жити тут і зараз), саму об'єктну інформацію про навколишній світ ми отримуємо від органів почуттів, а оцінка тих чи інших подій часто спирається на стереотипи суспільства або погляди на людей з нашого оточення. Отже, ми можемо дозволити собі, особливо будучи дорослою людиною і зрілою особистістю, "сформулювати" своє ставлення до ситуації, що травмує.

Найкращим варіантом у такому випадку стає позитивне ставлення, нехай навіть до негативного досвіду, правильні висновки і коректування своєї поведінки відповідно до них. У будь-якому випадку таке переосмислення і переоцінка дозволить знизити хворобливість переживань. (Див. також Як подолати труднощі? Опитувальник Способи впорається поведінки Р. Лазаруса. і Вихід зі складних ситуацій. Діагностика копінг стратегій Хайма ).

Як ви бачите в наступному прикладі (див. Схему), негативні думки, емоції і почуття, а точніше негативна оцінка і песимістичні роздуми, що перетворилися в стереотипну реакцію на неприємні події, призводять ще більшим переживань і нераціональним дій. Очевидно, що негативні емоції надають нам ведмежу послугу і бажання "вбити" їх виникає не спроста.
Як ви бачите в наступному прикладі (див

Що можна зробити в такому випадку? Спробуйте створити в собі "внутрішнього контролера", який буде відслідковувати ваші думки, як цензор, вчасно зупиняючи вас і змушуючи переробити все, що ви собі говорите негативного і некорисно.

Хороший спосіб "вбити" негативні думки, як не дивно, - це їх негативне підкріплення, т. Е. "Покарання" себе за такі. Чи відчуваєте смуток, печаль, тугу, нудьгу - 10 віджимань негайно! Сказали собі: "Я - невдаха!" - ще 10 віджимань. Ви можете сумніватися, але, якщо спробуєте застосувати цей простий прийом, помітите: по-перше, почне зміцнюватися ваше здоров'я, а по-друге, негативні емоції стануть швидко замінюватися на позитивні.

Притча "Звичка бігати вранці". Син-підліток прийшов додому з запахом сигаретного диму. Батько ж радісно вигукнув:
- Син, я думав, що ти ще маленький у мене, а ти вже дорослий - курити намагаєшся! Чи не знав я, де взяти собі напарника для бігу по утрам, а ось він, виріс! Одна біда, встаю рано, адже до восьмої ранку на роботу. Але нічого, раз куриш - значить, хлопець ти вже дорослий, прокинешся. Завтра з ранку встанемо раніше і почнемо!
Кілька років вони бігали разом. З тих пір вже минуло пристойно років, син своїх дітей ростить, але все так само бігає вранці, і не згадує, чому почав колись.

Часто негативні емоції знаходять підкріплення у нашому минулому. Створіть собі "нову пам'ять". Відберіть тільки найсвітліші, радісні моменти життя, складаючи з них колекцію. Всі вони - докази того, що ви все можете, просто іноді ви про це забували. Згадуйте частіше про свої успіхи та перемоги, подумки перебирайте їх. Часто люди мимоволі вводять себе в стан депресії або зневіри, використовуючи таку стратегію: вибирають якусь подію зі свого життя і мислення говорять собі: "Ну ось, знову тебе обдурили, кинули і т. Д.". Зверніть увагу на цей уявний голос. Часто він буває або вашим власним, або голосом кого-небудь з ваших родичів або знайомих. Створіть собі невелику запис замість подібних "заїжджених платівок". Наприклад: "Браво, ти - молодець!", "У тебе вже все виходить!", "Це всього лише тимчасово, успіх - вже поруч, простягни руку і хапай його швидше!" Придумайте собі самі не менше 5 різних "записів".

Є ще один важливий ключ до позитивних емоцій через наше власне тіло. Як уже писалося раніше, розум і тіло так тісно пов'язані між собою, що, змінюючи одне, ви неминуче змінюєте і інше. Якщо ви зловили себе на тому, що настрій не те - повірте на слово, є спосіб змінити це в лічені хвилини. Хочете зловити мене на слові? Відмінно!

Встаньте, зігніть, намагаючись торкнутися руками ступень, і скажіть: "Я - переможець!". Чи не уявляйте, як би це могло б бути, просто зробіть це реально, інакше нічого не зрозумієте. Ну як, вийшло? Я ще не бачила жодної людини, у якого б дійсно вийшло. Станіславський сказав би: "Не вірю!". Тепер зробіть навпаки. Встаньте, підніміть руки злегка вгору і в сторони, випрямити хребет, голову злегка підніміть, як ніби дивіться на сонце, відчуйте легкість в тілі і скажіть голосно: «Я - невдаха!» Якщо ви це дійсно зробили, то відчуєте, що сказати цю фразу так, щоб оточуючі вам повірили, не вийде. Або треба поміняти положення тіла.

Негативні емоції і напруга, що виникає в м'язах також взаємопов'язані. Знижуючи напруга, ми знижуємо "градус" почуттів і емоцій. Тому відзначайте, які ділянки тіла у вас напружені, і свідомо розслабляйте їх. Якщо відразу не виходить, тоді чиніть навпаки - спочатку напружте ці ділянки так сильно, як тільки можете, і потім - розслабте. Особливо видовищно виглядає напруга-розслаблення особи, можете встати біля дзеркала і потренуватися, підняття настрою (при наявності почуття гумору) гарантовано.

Дуже проста дихальна гімнастика для швидкої допомоги собі, коли почуття і емоції не дають проходу Дуже проста дихальна гімнастика для швидкої допомоги собі, коли почуття і емоції не дають проходу. Зробіть вдих на 4 рахунки, затримайте на 4 рахунки дихання, потім зробіть видих на 4 рахунки, знову затримайте дихання на 4 рахунки. Подібний тип дихання призводить організм у стан високої ефективності. У російській мові немає відповідного слова, щоб описати цей стан. Це такий стан, коли вам добре, настрій чудовий, самопочуття відмінне, а робота виконується як би сама собою. Можливо, це звучить не дуже переконливо. Просто спробуйте подихати подібним чином хоча б 3-4 циклу. Тіло саме по собі розпрямляється і підвищується настрої, е! Проведіть цей маленький експеримент прямо зараз. Ви знайдете себе на відчутті сили і впевненості. Якщо раптом у вас трапляється щось, що вивело вас із себе, просто застосуйте цю вправу. Вже через кілька хвилин ви відчуєте помітне поліпшення власного стану.

З іншого боку прості і складні, але однаково актуальні потреби людини ніхто не відміняв. А емоції і почуття, які хочеться вбити, як раз повідомляють про незадоволення насущних потреб (див. Таблицю "Потреби людини, як причина його емоцій" в статті Які почуття і емоції бувають і що вони означають?).

В такому випадку найкориснішим стає закликати на допомогу силу волі (звучить страшно, але все набагато простіше, ніж здається на перший погляд) для регулювання своєї поведінки, більш ефективних і доцільних дій в непростій ситуації. Сила волі передбачає, що на будь-яку ситуацію, особливо значущу для нас, ми реагуємо з невеликою паузою, яка умовно називається "дорахував до десяти".

Тим часом, віддаємо собі звіт яка емоція у нас зараз ведуча і який потребою вона викликана (див. Таблицю "Потреби людини, як причина його емоцій" в статті Які почуття і емоції бувають і що вони означають?). Це перший етап, як ви вже здогадуєтеся, він називається самоконтроль.

Другий крок - розгляньте всі "за" і "проти" контролю над емоціями.

Третій крок самоконтролю. Усвідомте які варіанти реагування у вас є ще (крім спонтанного і описаного вище).

Четвертий крок: уявіть що буде в подальшому, якщо ви зробите так чи інакше.

І останній, п'ятий етап. Дійте!

Розглянемо на прикладі:

(Натисніть для збільшення)

(Натисніть для збільшення)

Сильні негативні емоції, наприклад, гнів або бажання плакати, стримувати не можна! Усвідомити їх недостатньо, їх треба випускати, але тільки по розумному.

В такому випадку ефективним способом зняти напругу, особливо якщо ви не можете покричати, потопати ногами негайно (якщо є така можливість - то треба нею скористатися), є письмове вираження своїх думок і почуттів. Переконайтеся, що вас ніхто не потурбує, візьміть кілька аркушів паперу і почніть записувати все думки, які приходять вам в голову, і почуття, які зараз в вас домінують. Пишіть зі скороченнями, неповними пропозиціями, як вам зручно, головне щоб передавало суть ваших переживань, відображало ваші почуття і емоції. Будьте максимально щирі самі з собою - то, що ви зараз напишете нікому крім вас читати не потрібно. Виливши весь негатив на папір, ви порвете і викинете все написане. Можливо, ви помітите, що в ваших записах будуть прослизати слова "хочу, треба, повинен", або "не хочу, не повинен". У будь-якому випадку, при описуванні беспокоящей вас ситуації ви перестаєте ходити по колу, як робили б, якщо просто продовжували про неї думати і накручувати себе, ви помітите, що після випліскування на папір негативних емоцій, ви станете підбиратися до суті вирішення виниклих труднощів. Іноді необхідно виконати цю вправу кілька разів, але ефект зняття напруги ви відчуєте після першого разу.

Найвірніше, коли ви рятуєтеся від негативних почуттів і емоцій як подумки (написавши запропоноване вище "лист"), так і на тілесному рівні, тобто знімаєте напругу в м'язах, робите дихальне вправу, поб'єте подушку, поплачете, покричить, сходіть в спортзал.

Зовсім емоції вбити не можна - їх можна стримувати і витратити на це всі сили і все життя, а можна трансформувати в енергію, яка поверне вам радість життя. Точніше вона автоматично повернеться, якщо випустити всі негативні емоції і почуття. І чинити так завжди.

Але що робити, якщо "вбивати" доводиться зовсім негативні емоції, що, якщо ви любите, але безнадійно. Де знайти вихід? ... Що слід зробити в такому випадку? Читайте статтю Як пробачити образу? Як відпустити минуле?

Як повернути радість життя?

Оцініть статтю:

Інші статті, які можуть бути вам цікаві:

Питання "Як вбити в собі емоції?
Як вбити в собі почуття?
Яким чином емоції дають оцінку тому, що відбувається і стають причиною нашого настрою?
Яке місце займають почуття і емоції в психіці (свідомості) людини?
Статтю Як перестати страждати?
Що можна зробити в такому випадку?
Хочете зловити мене на слові?
Ну як, вийшло?
Таблицю "Потреби людини, як причина його емоцій" в статті Які почуття і емоції бувають і що вони означають?
Таблицю "Потреби людини, як причина його емоцій" в статті Які почуття і емоції бувають і що вони означають?