Полезные материалы

Олексій Alex007 Трушляков - про створення набору коментатора в SC2

  1. «У мене як би мимохідь запитали:" А ти там ще "войс пак" не хочеш записати? "»
  2. «Проблема кіберспорту в тому, що багато хто хоче працювати, але не всі розуміють, що хочуть робити»
  3. «StarCraft - не моя робота або хобі. В останні кілька років це справа мого життя »
  4. Про «Євробаченні»

Якщо 8 років тому в СНД йшла битва за звання головного коментатора по StarCraft 2 , То тепер такі питання практично не виникають. Він один. І його знають всі. По крайней мере, в співтоваристві SC2. 21 червня в гру додали голосовий набір Олексія Alex007 Трушлякова. Це перший російськомовний кастер, який взагалі бере участь в такому проекті. Ми поговорили з Олексієм про те, як проходила робота з Blizzard, які спільні проекти вони зараз організовують, чому дивитися на цифри з Китаю потрібно обережно, чи є у стратегії майбутнє і що може дати кіберспортивного коментатору конкурс «Євробачення». І це лише мала частина того, про що вдалося поспілкуватися.

«У мене як би мимохідь запитали:" А ти там ще "войс пак" не хочеш записати? "»

- Хто і коли запропонував вам озвучити репліки для гравців StarCraft 2 ? - Це сталося між справою: ми з Blizzard обговорювали плани кіберспортивного характеру, пов'язані з нашими турнірами, Amateur Series і Ultimate Series, які ми проводимо в StarLadder спільно з ними. У мене як би мимохідь запитали: «А ти там ще" войс пак "не хочеш записати?" »Це було в кінці минулого року, десь у листопаді. З тих пір досить повільно, але рух в потрібному напрям йшло. Становили сценарій, я отримував фідбек, щось ми десь міняли, потім записували, потім Blizzard на своєму боці обробляли. Загалом, більше півроку минуло.

- Як проходив процес? Ви самі складали фрази для набору або вже працювали з тим, що за вас приготували? - Ні, для мене не було ніякого спеціально заготовленого сценарію. У мене були приклади інших робіт. Тобто я міг і в грі, звичайно, послухати, але міг і побачити безпосередньо, як виглядає сценарій шаблонних «анонсером» з всесвіту Blizzard, які використовуються в грі за замовчуванням. Виходячи з цього, я вже писав свої фрази.
Проте, треба розуміти, що сценарій сам по собі заганяє у вузькі рамки. Я не можу придумати якесь своє подія, під яке буде написана ця репліка. Є готовий набір подій, є бажану кількість варіантів озвучення для кожного з подій. Виходячи з цього, і танцюєш.

Тому, з одного боку, можна сказати, що все становив я, але з іншого боку, це творчість у вузьких рамках.Не можна якось сильно танцювати навколо ігрового події а-ля «не вистачає мінералів» або «ти впираєшся в ліміт».Це просто конкретні події, де можна максимум погратися окремими словами або формулюваннями.

Спочатку все робив я, потім були коригування з боку Blizzard. За підсумком не було жодної коригування, яка б мене збентежила або з якої я не був би згоден. Навпаки, там все було по справі. Так і вийшов підсумковий варіант сценарію.
- Записувались будинку або довелося їхати в студію? - Так, записувалося в студії, не в домашніх умовах. Але, чесно кажучи, вважаю, що про це я нічого не можу говорити. Я там стільки NDA підписав, в тому числі що стосуються студійної роботи ...
Само собою, вдома це записувати неможливо, навіть якщо б я гарантував якість звуку. Все одно є дуже багато нюансів, перш за все через формат звукозапису, яке вимагає студійного обладнання.

- Наскільки серйозно в Blizzard підходять до озвучці коментатора? Вони жорстко модерують і стежать за всім процесом? - Я не та людина, яку потрібно сильно модерувати. Я швидше сам себе сильно модерував. Наприклад, в сленгових виразах. Намагався подбати про правильний підхід до новачка, щоб той не зійшов з розуму від великої кількості внутрішніх мемів, сленгових виразів і т.д. Мені здається, свободи було багато.
Єдине, що ще, можливо, варто було б контролювати, так це обізнаність студійних працівників безпосередньо про те, що стосується самої гри. Хоча такі процеси контролювати досить складно, тому що у студії звукозапису, умовно, 500 різних озвучек в місяць - і всі з якихось різних проектів. І якщо говорити про ігрову тематиці, там напевно по 30-40 різних ігор. Тому їм, звичайно, просто неможливо бути експертами у всьому.

Відео можна подивитися на каналі Alex007SC2

- Зараз в грі вистачає коментаторів. Є улюблений? - Чесно кажучи, я не особливо використовував озвучення реальних людей. Тому що я граю виключно в англійську версію гри. І з одного боку, хочеться розуміти, що в грі відбувається - тобто, умовного корейця я собі не поставлю. З іншого боку, якщо у мене на тлі починається отакий монотонний англійська шум, [мені незручно].
Ось взяти озвучку терранов, там кругом реальні людські голоси, практично без обробки. І коли ти отримуєш потік інформації від юнітів зі стандартним англійською мовою, а також потік ігрового коментатора, то все це створює інформаційний шум, в якому важко орієнтуватися. Тому я спочатку навіть не думав використовувати озвучку інших людей.

Я використовую озвучку персонажів з всесвітів Blizzard.Мені швидко припав до душі Абатуров.У мене до нього немає ніяких симпатій в плані «лора» - я взагалі дуже байдужий до лора, як би це було ні странно.Но у Абатуров дуже чітка подача інформації і дуже специфічний тембр, з яким неможливо ні з чим сплутати.Його фрази дуже добре виділяються на тлі інших.

Я пробував грати зі своїм комментатором.І якщо грати в англійську версію з російською озвучкою, то особисто мені дуже добре заходить. Інформаційний фон не перетворюється в шум. Як використовуватимуть коментатора люди, у яких російська версія гри, я не знаю. Може, не все настільки прискіпливі, як я.
В цілому, не секрет, що в StarCraft популярні якраз голоси ігрових персонажів. Наскільки я пам'ятаю, це D.Va, Абатуров, Аларак та інші. І десь позаду за популярністю «анонсером» реальних людей.Меня повинна очікувати точно така ж доля.
- Я прекрасно розумію, що фінансова інформація не розголошується. Але. У вас є відсоток? - Знову ми зайшли на територію NDA. Я відповім ухильно. Очевидно, як повинні працювати подібні проекти, де залучається третя сторона в таку компанію, як Blizzard. Скажімо так, це не запрошення на TheInternational. Мільйонером я не стану. Навіть рублевих. Це і близько не було моєю мотивацією.
- Чому в інших іграх, крім StarCraft 2 (з недавніх пір ще й в League of Legends), так не працюють з яскравими представниками спільноти? - З приводу кейса з League of Legends- там трохи інша ситуація, тому що озвучку для Riot робили співробітники Riot. У Dota 2, наприклад, беруть тільки окремі репліки коментаторів. Кейс, коли коментатор із товариства (а в нашому випадку це ще й російськомовний коментатор), робить озвучку до киберспортівной грі, на мій погляд, поки взагалі унікальний. Такого немає більше ніде.

Чому немає ніде?Це шалено трудомісткий процес.Треба уявити собі фронт робіт, трудовитрати, які йдуть на цей проект, і потім профіт, який ти отримуєш.Уявімо, що мою озвучку продадуть в обсязі 5 тис. Копій.Я, звичайно, в таке не вірю, але нехай.Це принесе компанії $ 35-40 тис. Для компанії рівня Blizzard це ніщо.А ми ще не враховуємо витрати, трудовитрати, тимчасові витрати, кількість задіяних співробітників.

Кожна велика компанія, коли береться за якийсь проект, прикидає, що він їй принесе з точки зору бізнесу. Так, може бути, будуть репутаційні плюси. Але якщо це йде в мінус по грошах і незрозуміло, що це дасть в плані репутації, можливо, цим ніхто не займатиметься. Якщо Blizzard отримають хороший фідбек від російськомовного співтовариства через одного факту появи людини з ком'юніті в грі, можливо, це буде хорошим кейсом і для них, і для інших компаній.
Поки такого не станеться, навіть питання «чому цим не займаються» не зовсім коректний. Тут треба з іншого боку заходити: а чому цим потрібно займатися? Що це дасть? Поки відповідей на ці питання немає, навряд чи ми побачимо іншу ситуацію.

- Навіщо тоді це Blizzard? - Просто StarCraft - гра, яка має кінцевий коло споживачів. Якщо говорити прямо, то при підтримці StarCraft Blizzard зараз орієнтується не на те, щоб залучити нові мільйони гравців, а на те, щоб підвищити задоволеність продуктом поточної аудиторії і, може бути, повернути тих, кого гра хвилювала раніше. Це націленість на певний вузьке коло людей, у якій є також вузьке коло лідерів думок і яким цікавий вузьке коло продуктів.

Можна витратити шалені гроші, випустити нову кампанію, її пройдуть за два тижні і забудуть.Це підвищить задоволеність продуктом великої кількості людей на пару тижнів, але потім на дистанції це нічого не дасть.А можна працювати з уже наявною аудиторією і робити так, щоб вона була все більш і більш лояльною.Мені здається, такий додатковий контент з лідерами думок, людьми зі спільноти - дуже хороша ідея для наявної фан-бази.Але це все мої припущення.

«Проблема кіберспорту в тому, що багато хто хоче працювати, але не всі розуміють, що хочуть робити»

- В описі вашого набору коментатора йдеться, що ви були і журналістом, і коментатором, і менеджером, і організатором турнірів. Чим подобається займатися найбільше? - Я дійсно і швець, і жнець, і на дуді грець. І навіть на клавіатурі трошки грець в світі StarCraft. Якби мені не подобалося грати, то я б, може бути, давно і кинув, як це зробили багато інших. Сам ігровий процес мені приносить задоволення - і це дуже мотивує займатися всім іншим.
Я не можу тут вибирати між сином і донькою в плані того, хто краще, тобто чим цікавіше займатися. Все, що стосується StarCraft, я роблю від щирого серця, з душею. Якісь речі тоскний і одноманітні - наприклад, мене дуже задалбивает робити графіку для своїх робіт. Але це класична проблема: у тебе часто піде менше часу на те, щоб зробити самому, ніж пояснити завдання сторонній людині. Тому багато доводиться робити самостійно - я навіть звик до того, що ті ж турніри в StarCraft я організовую сам, «під ключ».
Щоб провести такий турнір, як Amateur Series на 1400 осіб, в компанії StarLadder мені потрібна допомога менеджменту, який допомагає з підписанням контрактов.Плюс ми трохи попрацювали з дизайнерами - вони зробили повний пакет графіки. І, напевно, все - далі все на мені і суддів.

- Якщо вас запитають, за яким напрямком почати кар'єру в киберспорте, що порадите? - Я б порадив подумати над тим, що у тебе може добре вийти, ніж ти можеш займатися. Проблема кіберспорту в тому, що багато хто хоче працювати, але не всі розуміють, що вони там хочуть робити. Якщо ти хочеш працювати журналістом, ти повинен писати тексти, пропонувати себе якимось виданням. Якщо ти хочеш працювати коментатором, то тобі потрібно собі взяти нормальний мікрофон, щось записати, щось спробувати і спробувати знайти свою аудиторію. Якщо хочеш спробувати себе менеджером-функціонером, тобі треба спробувати організовувати турніри. Місцеві, онлайн, нехай навіть щось для хлопців із золотих ліг. Щось, що можна показати, коли підеш в StarLadder або в іншу компанію. Можна просто ходити по Headhunter, писати в великі компанії і починати з волонтерських позицій. Алгоритм дій завжди залежить від того, що ти хочеш.
- Якщо почитати новини з-за кордону, то кіберспорт захлинається в мільйонах. У СНД-то гроші є? Тут можна заробляти на життя або все як завжди? - Я поки не записувався в бізнес-аналітики кіберспорту. Але, якщо в загальному і цілому: в киберспорте зараз занадто багато придуманих цифр. Пузир роздувається, і про це багато говорять. Приклади різні: можна говорити про вартість слота в Overwatch League, який незрозуміло, коли окупиться для власників команд - хоч їх купують і дуже розумні люди в плані бізнесу.

Можна згадувати інші історії: я ось люблю наводити як приклад китайські цифри.Я божеволію, коли бачу числа, які вони малюють.Я сам був в Китаї пару раз як раз по кіберспортивного проектам.І коли я бачу, як якусь трансляцію однієї дуже відомої і популярної киберспортівной гри в Китаї подивився по статистиці приблизно кожен десятий житель країни, я просто починаю горіти.

Це абсолютний шизофренічна маячня, в який може повірити людина, нічого не розуміє в світі кіберспорту. А ось деякі люди з індустрії, в тому числі високопоставлені співробітники компаній, цими цифрами пишаються і всім з радістю показують.
Тут просто треба один раз побувати в Китаї і, бажано, не в якому-небудь Шанхаї. І там походити по вулиці і знайти не одну людину з десяти, а хоча б одного з двох тисяч, який хоч щось знає про те, що таке кіберспорт і що таке комп'ютерні ігри, а не ігри на мобільних телефонах. Це буде великий успіх!
ВСТАВКА: Проблема кіберспорту в тому, що від нього чекають дуже багато. Люди, які приходять заробляти гроші, нерідко виявляються розчарованими реальними масштабами ринка.В СНД такі кейси теж були. Мені в цьому плані подобається, що все, що стосується StarCraft, дуже приземлено: все тверезо усвідомлюють свою аудиторію і положення в киберспорте.
Так, заробити можна. Але так в будь-якій сфері: якщо ти розумієш, навіщо ти йдеш туди, какой у тебя план, ніж ти будеш заробляти. У киберспорте потрібно розуміти специфіку ринку та дуже сильно стримувати себе в плані очікувань. І поменше дивитися на числа, які малюються навколо ким завгодно!

- Чому у найкрутішого і яскравого представника StarCraft-спільноти всього 3 тисячі передплатників в Twitter і 85 тисяч на YouTube? - Дякую за комплімент, по-перше. По-друге, я не думаю, що те покоління людей, яке активно цікавиться StarCraft і знаходиться на YouTube, взагалі коли-небудь цікавилося твіттером. Ці люди деколи кілька старше мене. В цілому середній вік людини, яка дивиться мої відео на YouTube, це, всупереч очікуванням, не 18 і не 22, і навіть не 25. Десь ближче до 30 років. Це в основному люди, які цікавилися ще першим StarCraft, а потім отримали другу ігрову молодість за рахунок StarCraft 2 і, може бути, моїх відео.

Так що моя аудиторія, яка є на YouTube, не сидить в твіттері.У твіттері мої передплатники - люди мого або молодшого покоління, які активно цікавляться StarCraft 2 і яких об'єктивно небагато.

Що стосується YouTube, то, на мій погляд, слово за все перед 85 тис. Не дуже коректно в даному випадку. Тому що фактично мій канал - один з найбільших російськомовних каналів, який присвячений жанру RTS в цілому. Зрозуміло, що сам жанр знаходиться в такому собі положення, тому те, що я говорю - позиція першого хлопця на селі. Але треба об'єктивно усвідомлювати масштаби цього села: я, звичайно, роблю все для того, щоб це село розширити, але тут є очевидний стелю.

Якщо порівнювати з іншими кіберспортивного дисциплінами, то в російськомовному сегменті не так-то вже й багато успішних каналів кіберспортивного плану на YouTube. Якщо ти подивишся, припустимо, на офіційний канал LoL Esports RU в Росії, там було шалене фінансування - особливо пару років тому в усьому. Що стосується СНД-регіону, то у каналу, над яким прямо чи опосередковано працювали сто чоловік, майже в два рази менше передплатників.
Тому, щоб зрозуміти, чи дійсно це хороший результат для каналу з кіберспорту, треба вибрати правильне мірило. Якщо брати СНД-кіберспорт, російськомовний сегмент, то я думаю, що це дуже непоганий результат. Канал і далі буде рости, немає поки ніяких інших передумов, що він сповільниться. Сподіваюся, восени буде 100 тисяч!
- Вас влаштовує, як Blizzard просуває StarCraft і розвиває гру? - На мій погляд, обсяг саме киберспортівной підтримки StarCraft з боку Blizzard дуже сильно недооцінюється. Величезна кількість різних турнірів, десь дрібних, десь побільше, робляться на гроші Blizzard: десь в плані продакшну, десь в плані призового фонду.

Я не можу ділитися шаленими інсайда, але, якщо ви зайдете в Liquipedia в розділ Major та Premier Tournaments, то там на пальцях однієї руки можна перерахувати турніри, які безпосередньо не підтримувалися б Blizzard.Саме завдяки Blizzard кількість турнірів, які проводяться по StarCraft в 2017 і 2018, істотно більше, ніж в роки, які прийнято вважати більш успішними.Турнірів дійсно більше, особливо в СНД-регіоні, так що підтримка кіберспорту дуже серйозна.

Що стосується некіберспортівной частини, то тут трохи туговато. Є цілий пласт фанатів, яким цікавий тільки історія всесвіту, кампанія, комікси. Я в цьому взагалі нічого не розумію. Але я розумію, що його мало. Особливо якщо враховувати, що він багато в чому разовий. Так, серед казуальних фанів StarCraft часто можна почути запитання: «Коли вже вийде новий командир спільного режиму?» Попередній вийшов начебто давно, новий досі не анонсований, і що цим людям робити в перерві - незрозуміло. Залишається дивитися відео всяких тупуватих контент-мейкерів на зразок мене, які в Лорі нічого не розуміють. Тому і тупуваті.

Відео можна подивитися на каналі Alex007SC2

- Я знаю, за Стільки років, мабуть, Вже набрід з ЦІМ харчування. Але. Як зараз відчуває себе StarCraft 2 ? - Я не освіжав в пам'яті статистику, но, коли я в Попередній раз відповідав тобі на це питання, Кількість ігор, проведених на європейському и американском серверах, Вперше дійшло до показніків релізу LegacyoftheVoid. Що Було далі, я не дивився, но, думаю, ситуация примерно та ж.
За СНД-регіону у мене відповідь проста. Нещодавно пройшла Amateur Series. Там зареєструвалися 1400 осіб. Для російськомовної спільноти це абсолютний рекорд. Такої кількості учасників на наших турнірах ніколи не було. Вважаю, це один з рекордних показників за межами Кореї в цілому в історії Старкрафта.
Якщо посравнівать з іншими дисциплінами, на СНД-кваліфікацію TheInternational в перший раз зареєструвалися 653 команди, а в другій - 623 команди. Але що таке 600 команд? Це більше 3 тис. Осіб - лише в 2-2,5 рази більше, ніж на Amateur Series. А адже це події абсолютно різного масштабу, з різним піаром і медійної значимістю.

- Є пояснення, чому молоді хлопці, хто починав грати в StarCraft років в 10-12, як Клеман Clem Деспланш або Рікардо Reynor Роміті, тепер приїжджають на турніри і пробують рухати старичків? Просто це дивно на тлі всіх аналітичних оповідань про покоління. - Так, Clem і Reynor шалено талановиті і, до речі, дуже приємні в особистому спілкуванні хлопці. Чому вони приходять? Мені незрозуміло якесь узагальнене судження по всьому поколінню. Всі люди різні. StarCraft - дуже специфічна гра в психологічному плане.Іграть в режимі 1х1 - це не те ж саме, що грати в будь-які командні дисципліни. Взагалі це питання з тієї ж площині, а чому люди приходять грати в шахи, в теніс, якщо можна піти в футбольчік поганяти? Тому що їх менталітету і природним здібностям більше відповідають саме ці види спорту або кіберспорту.
Хлопці просто намагаються, грають, їм стає цікаво - і ось вони в StarCraft. Ще й виявляється, що вони шалено талановиті і в 15 років можуть укочувати половину світу, не особливо напружуючись. Інше питання, як вони познайомилися з грою, як до нього прийшли. Тут батьки, напевно, роль зіграли.
- По-моєму, їх обох підсадили на гру батьки. - Папа Reynor явно старкрафтери, стопудово- він підписаний на мій твіттер. Я не знаю, що він там читає російською мовою, але тим не менше. Насправді, ми зустрічалися з ними на WESG, Raynor і Clem туди приїжджали з батьками. Приємні люди в спілкуванні.
Можливо, тут дійсно фактор родини. Вирішили познайомити з грою дитинства - і ось, хлопцям зайшло. Не думаю, що тут треба шукати далекосяжні причини і серйозно аналізувати.

«StarCraft - не моя робота або хобі. В останні кілька років це справа мого життя »

- У вас вічно по сто проектів на місяць. Над чим зараз працюєте? - Давай перераховувати. Наш пріоритет номер один - проект, який робить StarLadder разом з Blizzard. У нас йде перший сезон 2018 року по Amateur і Ultimate Series. Amateur Series вже завершилася, зараз йде Ultimate Series - турнір для найсильніших гравців СНД-регіону. Матч проходять кожні вихідні - як раз через три години після того, як ми закінчимо спілкуватися, вже буде прямий ефір Ultimate Series.

Можу сказати, що у нас буде і другий сезон на 2018 рік, але поки без подробиць.Це і так очевидно, тому що ми всюди говоримо «перший сезон».Над другим сезоном вже почалася робота, і це буде куди більш широкої проект, ніж той, що ми робили раніше.

Що стосується інших проектів в StarLadder, то я, наприклад, задіяний в WESG. У попередньому сезоні у нас було дуже багато роботи, але сезон підійшов до кінця, і наша StarCraft-команда зараз не зайнята в робочому процесі, хоча є дрібна робота по підготовці наступного сезону на кшталт розробки формату кваліфікацій. Але в будь-який момент весь наш міні-відділ StarCraft2 повинен буде включитися для проведення одного з наймасштабніших турнірів в світі, відкинувши інші поточні завдання.
З особистих проектів: є індивідуальні турніри, командна ліга, матчі якої проходять щоп'ятниці. Я постійно роблю ролики для YouTube-каналу. Доводиться черпати натхнення, ідеї для нових відео звідкись із повітря. Начебто поки виходить. Є ще й одноразові турніри на кшталт недавнього чемпіонату анонімних гравців, коли грають всім відомі хлопці, але під незрозумілими нікнеймами, і потрібно вгадувати, хто саме виступає. А реальні особистості учасників розкриваються тільки після вильоту.
Дуже багато роботи проходить за кадром. Наприклад, так проходила робота над коментатором для гри. Але, як правило, робота за кадром - те, про що я не можу розповідати.
- Можете пояснити, навіщо це вам? - StarCraft - не моя робота або хобі. В останні кілька років (доведеться включити пафос) це справа мого життя. По-перше, я дійсно ловлю кайф від усього цього. По-друге, у мене виходить велика частина з того, що я задумую. І по-третє ... Я з тих людей, які отримують мотивацію саме від позитивних відгуків.

У мене є історії з дитинства, коли я займався парою видів спорту.І там були класичні тренери, які кричать на дітей, якщо у них не виходить.Прийнято вважати, що стандартний психотип дитини полягає в тому, що негативні емоції тебе заряджають і мотивують, а похвала може розслабити.Можливо, це і так, але у мене зовсім інший психотип, мене це дратувало.А ось зараз моя робота масово збирає позитивні відгуки.Звичайно, завжди є моменти, коли мене критикують, є люди, які люблять палиці в колеса вставляти, але хороший фідбек від спільноти дуже сильно мотивує.

Поки що я можу дозволити собі такі робочі навантаження, з точки зору здоров'я, того, як я себе чувствую.І це логічно, тому що в моєму віці люди знаходяться на піку фізичних кондицій і когнітивних здібностей мозку. У мене виходить, я бачу зростання, бачу профіт і матеріальний, і психологічний, отримую кайф від того, що я роблю. Чому б і ні? Рано чи пізно, може, у мене буде виснажуватися мотивація. Може, я перестану знаходити для себе нові виклики в StarCraft. Хто знає?
Поки що я живу і працюю в шаленому темпі. Графік не те щоб розписаний по годинах, його тупо немає часу розписувати. Завжди потрібно робити щось конкретне ...

Про «Євробаченні»

Якщо 8 років тому в СНД йшла битва за звання головного коментатора по   StarCraft 2   , То тепер такі питання практично не виникають

Фото: BTTV

- Ви не перший рік влаштовуєте піратські стрім «Євробачення». Навіщо? Звідки любов така до конкурсу пісень? Займалися вокалом? - Ха-ха. В цілому, я дуже погано ставлюся до піратського контенту - навіть весь софт на ПК у мене ліцензійний. У StarCraft-співтоваристві я відомий як антипіратський борець, і я розумію, що нашій СНД-сцені SC2 явище піратства сильно шкодить. Але «Євробачення» з аудиторією в 500 млн, стрім з тисячею людей ніякої шкоди не завдає, особливо коли по російському ТБ конкурс не показують або показують із затримкою, так що одне не заважає іншому.
Якщо говорити про мою мотивації - я займаюся тим, що мені цікаво. «Євробачення» мені цікаво з 2007 року, тоді я подивився конкурс вперше, і мене зачепило. З віком я, напевно, стаю меншим любителем поп-музики, ніж раніше, в аудіозаписах вже масово мешкають Skillet і групи важче, але поки я все-таки люблю і поп-музику, особливо ту, що на «Євробаченні».

Друга причина - «Євробачення» і його результати складаються з мільйона факторів.Може, на великому ТБ звикли вважати, що ко-ко-ко, це все політика, все вирішено заздалегідь - ці думки дуже люблять нав'язувати, та й взагалі інформаційний простір вкрай політизоване в наших країнах.Але ті, хто добре знайомий з цим конкурсом, розуміють, що все це фігня.І політика теж одна зі складових, але вона знаходиться на якомусь 29 місці.А ще є 28 значущих і 500 менше.

І все це цікаво розбирати, аналізувати, обговорювати. Я все-таки прикладної математик за освітою, аналітик за покликанням. Мені цікаво, як проходить голосування, які пісні перемагають, чому, які тенденції в сучасному світі розваг. Це корисно і для мого медійного розвитку.
Крім того, для мене як коментатора це зовсім інший жанр. Ось пару років тому була кумедна дискусія, в якій брали участь Антон Черепенніков, Віталій Волочай, Роман Лепехин і інші відомі особистості в нашому киберспорте. Тоді обговорювали рівень киберспортівних коментаторів, і, пам'ятається, v1lat пропагував досить прохолодне, на мій смак, думка, що ми, російськомовні киберспортівниє коментатори, нічим не відрізняємося і не поступаємося телевізійним коментаторам, з чим я не згоден. Там, втім, була й інша думка, яка мені сподобалася: ми в киберспорте працюємо абсолютно в іншому жанрі. Якщо і порівнювати зі спортивними коментаторами, то нас не можна порівнювати з коментаторами футболу. Швидше, з людьми, які висвітлюють умовний Тур де Франс, перебуваючи в ефірі по 10 годин поспіль.

Ми працюємо в своєму жанрі, знаходимося в своїй вузькій коментаторської коробці. І для свого розвитку з неї корисно вилазити. Корисно змінювати свій жанр, сферу діяльності, щоб навчитися чомусь новому. Коментування «Євробачення» настільки не схоже на коментування StarCraft, наскільки це можливо. Тобі потрібно буквально за 30 секунд встигнути розповісти щось таке, що виділить саме цього виконавця з 26 інших. І зробити це для людини, який ні чорта не розуміє в «Євробаченні», який перший раз буде чути всі ці пісні, вперше бачить цих людей і взагалі плювати він хотів на цю попсу.
Це цікавий жанр, і він спочатку давався мені дуже важко. Але я відчуваю своє зростання і в цьому напрямку, і я бачу, як це допомагає мені розвиватися як коментатору, нехай і коментатору зовсім іншого жанру, куди більш близького до телевізійного, ніж до традиційного кіберспортивного.

[З приводу занять вокалом] Насправді пісні на моїх Стрім - мем.Голос у мене огидний в плані виконання.Я складав фанові пісеньки і співав на стрім, і моя аудиторія вважає, що виконання пісень - в тому числі авторських - найгірше, що тільки може статися на Стрім.Так що співати - так не дай бог!Проте, в дитинстві я займався музикою: бабуся вчила мене грати на фортепіано в протягом семи років, і такий-сякий слух у мене безумовно повинен бути.

- Можете пояснити, чим Netta з її піснею Toy уделала всіх? - Є багато чинників. Головний з них - її пісня і кліп отримали максимальну популярність за межами стандартної аудиторії «Євробачення» ще до початку конкурсу. Зараз кліп Netta, який зробили для піару, самий проглядається в історії «Євробачення» в цілому. Netta за рахунок епатажності медіапродукту, перш за все, цього трихвилинного кліпу, створила навколо себе великий хайп. І вона привернула до «Євробачення» ту частину людей, які зазвичай не належать до стандартної аудиторії конкурсу.
Серед багатьох інсайдерів існувала думка, що Netta не переможе, тому що у неї був слабший конкурсний номер, ніж у інших учасників, букмекери також зміщувалися в сторону Кіпру, а саме Кіпр багато хто бачив переможцем. Але Нетта перемогла за рахунок хорошої медійної розкрутки, за рахунок великої аудиторії, яка за інших обставин не голосувала б. У журі ось Netta не перемагала, і не повинна була.
- Топ-3 пісень, яких застали на «Євробаченні»? - Мені сподобалася Molitva Marija Šerifović в 2007 році. На мій погляд, це дуже символічний переможець «Євробачення». Тоді боролася ось така пісня і щось у виконанні Вєрки Сердючки. І, пам'ятається, європейська преса була настільки розлютило підсумками конкурсу, що після 2007 під її активним тиском на конкурс повернулося професійне журі, яке отримало 50% голосів. Тому що все вирішили, ніби Сербія перемогла через югославського сусідського голосованія.Но для мене це чи не найяскравіший переможець на всі часи.

Відео можна подивитися на каналі Eurovision Song Contest .

Далі підуть не переможці. Напевно ніхто не повірить, але я хворів проти України в 2016. Я, звичайно, шалено кайфував в 2017, коли «Євробачення» проходило в Києві, ноDamiIm і її SoundOfSilence - це неймовірно красива балада. І мені дуже хотілося, щоб саме вона перемогла в 2016-м, але сусідів у Австралії замало.
У 2017 році було дуже яскравий виступ Великобританії. Це той випадок, коли немає сенсу дивитися кліп або слухати трек. На худий кінець, можна оцінити запис її виступу в фіналі. Це треба було бачити наживо в Києві - абсолютно неймовірні емоції! Посередній пісня NeverGiveUpOnYou від LucieJones, але дуже гарне музично-театральне виступ.
- Мене все життя цікавило ось що: якщо в світі так багато яскравих і цікавих виконавців, чому вони не після «Євробачення», ні після різних ТВ-програм не зміщують гігантів музичної індустрії? - Ну, я такий собі експерт шоу-бізнесу! Але, як на мене, саме тут все пояснюється просто - це конкуренція. Взагалі, в світі поп-музики тенденції задає США. По крайней мере, так було років 10-15 тому. Ну, переміг ти на якомусь європейському шоу «Голос». Ну, є у тебе одна популярна пісня, яка буде крутитися по радіо. Але що далі? Щоб залишитися в топі, тобі потрібно регулярно випускати хіти.
- На Стрімі з Olsior Міша тебе запитав: чи не хотів би ти влаштуватися в шлюбне агентство, на що ти відповів, що іноді подумуєш над цим. Було таке, коли виникало гостре бажання зайнятися чим завгодно, але не кіберспорту? - Взагалі діалог, як і майже завжди з Олсі, був жартівливим. Ні, такого точно не було. Були тугі часи, коли мотивація була на спаді, коли було не зовсім зрозуміло: чи є у StarCraft і у мене в ньому якесь майбутнє. Це було десь в 2015-2016 році. Проте, було бажання все-таки продовжити і спробувати зачепитися за шанс, перш ніж кинути ідею проявити себе в киберспорте.

Я не виключаю, що якби у StarCraft нічого не виходило, то я б пішов в іншу кіберспортивного дисципліну.Я б як мінімум серйозно спробував застрибнути в той же Overwatch.Я розглядав такий варіант.Позаписую тоді кілька відео, трохи пограв сам, але за підсумком мене не зачепило.І тут якраз зі StarCraft пішло куди веселіше, так що на Overwatch я в підсумку досить швидко забив.

- Віталій Волочай говорив, що потрібно розбиратися в декількох дисциплінах. На той випадок, якщо твоя раптово скорчившись, у тебе все одно був заробіток. Чи готові ви проміняти StarCraft на що-небудь? Чи є план в запасі? - Зараз я на StarCraft заробляю дуже хороші гроші, багато в чому за рахунок YouTube-каналу і роботи на StarLadder. Реалістичних варіантів, при яких я перейду в іншу дисципліну, я не бачу. Якщо пройде 2018 і ми розлучимося з StarLadder, якщо YouTube-канал перестане приносити дохід, якщо доведеться задуматися про альтернативні варіанти ... У мене були пропозиції спробувати в інших дисциплінах. Як і цілком серйозні, так і жартівливі пропозиції з серії «Підемо в LoL покатаємо, раптом сподобається». Але зараз, в принципі, реалістичних варіантів немає і, можливо, не буде, поки Blizzard не випустять який-небудь WarCraft 4, який засунеться StarCraft 2 на задній план.
Якщо я перестану бути коментатором, то в цілому можу побачити себе в ролі функціонера. У мене є великий досвід менеджменту, проведення турнірів, на WESG я був головним суддею чемпіонату світу з чотирьох різних дисциплін. Втім, поки я хотів би максимально цей потенційний перехід відкладати. Крім того, з тим досвідом менеджменту, який я отримав у киберспорте, враховуючи моє IT-освіта, на якомусь етапі я можу спробувати піти в IT-сферу. Це той план B або план C, який у мене був завжди, але який я не дуже хотів би включати. Зараз мене дійсно все влаштовує в світі StarCraft2.

«У мене як би мимохідь запитали:" А ти там ще "войс пак" не хочеш записати?
«У мене як би мимохідь запитали:" А ти там ще "войс пак" не хочеш записати?
У мене як би мимохідь запитали: «А ти там ще" войс пак "не хочеш записати?
Як проходив процес?
Ви самі складали фрази для набору або вже працювали з тим, що за вас приготували?
Записувались будинку або довелося їхати в студію?
Наскільки серйозно в Blizzard підходять до озвучці коментатора?
Вони жорстко модерують і стежать за всім процесом?
Є улюблений?
У вас є відсоток?