Полезные материалы

Чи допомагає голодування скинути вагу? Блог австралійського дієтолога

Перш ніж голодувати, порадьтеся з лікарем. Побічні ефекти можуть вам не сподобатися

Схуднення - завдання не з легких Схуднення - завдання не з легких. Потрібно контролювати харчування і перекушування, а також докладати чималих зусиль, щоб уникати ситуацій, що призводять до того, що їси і п'єш незаплановано. Іншими словами, дієти - вельми «антисоціальна» затія.

Але що якщо прискорити схуднення? Обмежити себе ненадовго, і отримати швидкий результат? Саме ця ідея лежить в основі дієт, що передбачають голодування.

Що таке дієта з голодуванням?

Переривчасте голодування - це узагальнена назва дієт, в рамках яких ви кілька днів в тиждень частково голодуєте, а решту днів харчуєтеся нормально.

У дні голодування серйозно знижується споживання калорій, приблизно до 25% від того, що ви зазвичай їсте. Це всього 400-500 калорій в день, тоді як середньостатистична людина споживає приблизно 2 000 калорії в день (в залежності від розміру тіла і рівня активності), щоб підтримувати наявний вага.

Щоб скидати від чверті до половини кілограма ваги в тиждень, потрібно знизити споживання на 400 калорій в день. Таким чином, тижневе споживання енергії скоротиться на 3 500 калорій. Якщо ви досягнете цього, знизивши споживання калорій лише в якісь певні дні тижня, решту часу можна буде не так сильно обмежувати себе.

Залежно від типу дієти, ви голодуєте або два дні на тиждень (дієта «5 на 2»), або через день (від трьох до чотирьох днів на тиждень). Ще один варіант - 16-годинний пост, коли вживання їжі обмежується щодня на 8 годин, наприклад, з 11 ранку до 7 вечора. При цьому в довгостроковій перспективі нам не відомі ні позитивні, ні негативні наслідки таких дієт.

Краща дієта для досягнення оптимальної ваги - та, якої ви зможете дотримуватися

Будь-яке переривчасте голодування може спрацювати, якщо ви здатні терпіти «голодні» болю і дотримуватися наміченого плану. Звучить все дуже просто, але на практиці набагато складніше, для багатьох - нереально. Коли ви голодуєте, організм думає, що настав голод, і намагається змусити вас є. Ідея переривчастого голодування в тому, що завдяки звичайним періодів, коли ви їсте те, що хочете, дотримуватися дієти в цілому, можливо, буде легше.

Незважаючи на те, що людям, що сидять на таких дієтах, радять в звичайні дні є те, що хочеться, у більшості з них апетит після голодування не підвищується. Іншими словами, вони не переїдають, а їдять, як завжди. Тому через тиждень загальне споживання калорій дійсно знижується.

Як на рахунок строгих дієт?

Дуже низькокалорійна дієта - та, в рамках якої ви голодуєте, по суті, кожен день. Споживання енергії скорочується до 400-600 калорій в день. Замість їжі ви споживаєте замінники (Formulated meal replacements) - різного роду коктейлі і батончики. У них містяться необхідні організму вітаміни і мінерали.

Такі програми зазвичай включають в себе один невеликий прийом їжі, що складається з декількох чашок овочів (для збільшення споживання клітковини і поживних речовин), невелика кількість масла (для підтримки роботи жовчного міхура), а іноді і добавок з клітковини (від запорів). До таких крайніх заходів вдаються в тих випадках, коли потрібно терміново скинути вагу за станом здоров'я або перед операцією.

Безперервне голодування в рамках низькокалорійних дієт пов'язують зі зменшенням почуття голоду. Вважається, що це відбувається через виробництва молекул, званих кетонами, які перетинають гематоенцефалічний бар'єр (з кровотоку мозку в його тканини) і знижують апетит.

Чи працюють такі дієти?

Дієта на основі періодичного голодування, що триває не менше півроку, дійсно допомагає скинути вагу. Однак вона не ефективніше інших дієтичних підходів, що обмежують споживання калорій кожен день (правда, не так, як голодування).

В ході недавнього дослідження вчені порівняли показники ста дорослих людей, коли одні дотримувалися дієти, в рамках якої голодували кожен другий день; інші - обмежували щоденне споживання калорій, а треті - нічого не міняли в своєму звичному харчуванні. Експеримент тривав півроку, після чого вчені ще півроку спостерігали за показниками учасників. Через рік суттєвої різниці між трьома групами не виявили.

Кому це протипоказано?

Дієти з голодуванням підходять не для всіх. Людям з серйозними проблемами зі здоров'ям, а також тим, хто приймає якісь препарати, включаючи інсулін, краще утриматися від них або робити це тільки під наглядом лікарів. Також ці дієти не підходять для дітей, вагітних і людей з розладами харчової поведінки. Крім того, вони можуть посилити деякі психологічні проблеми.

У дієт з голодуванням можуть бути побічні ефекти. Чим довше ви сидите на такій дієті, тим більше ризик потрапити під їх вплив. Серед таких побічних ефектів - запори, головний біль, неприємний запах з рота, захворювання жовчного міхура, подагра, запалення печінки.

Тому, перш ніж сідати на дієту з голодуванням, порадьтеся з лікарем. Якщо вам потрібно поліпшити свої звички в їжі, або дієта, на якій ви сиділи, перестала працювати, варто спробувати інший підхід.

Яка дієта краще всього для схуднення?

Краща дієта для досягнення оптимальної ваги - та, якої ви зможете дотримуватися. Крім того, ви повинні після неї відчувати себе краще, здоровіше.

Поліпшивши своє звичне харчування не на якийсь час, а назавжди, ви в будь-якому випадку скинете вагу. Можливо, це не буде вага вашої мрії, але, швидше за все, він буде реалістичний. Може, це звучить і не так приємно, зате правда.

Переклад НВ

Вперше опубліковано на The Conversation . Републікація повної версії тексту заборонена

більше блогів тут

Але що якщо прискорити схуднення?
Обмежити себе ненадовго, і отримати швидкий результат?
Що таке дієта з голодуванням?
Як на рахунок строгих дієт?
Чи працюють такі дієти?
Кому це протипоказано?
Яка дієта краще всього для схуднення?