Полезные материалы

Чи знаєте ви, що людей з нормальною вагою майже не залишилося

  1. Причини, через які люди борються зі своєю вагою
  2. Формули для розрахунку ідеалу
  3. Як враховувати статура
  4. Розрахунок за індексом маси тіла
  5. Розрахунок ваги в СРСР і США

Зміст статті

Здавалося б, навіщо людині наражати себе на небезпеку надмірної ваги і не встановити для себе точно розрахований ідеальний? І як обчислити цей ідеал? І чи дійсно існує вага, при якому людина відчуває себе найкраще? Спочатку наведемо кілька фактів про вагу:

  • За інформацією ВООЗ, останнім часом в світі кількість людей з надмірною вагою стало більше, ніж число людей з вагою недостатнім або нормальним (вперше в історії людства);
  • Жінки страждають від перевищення ваги в 3 рази частіше, ніж чоловіки;
  • Головною причиною набору надлишкової ваги є неправильне харчування;
  • Чим більше накопичується в організмі людини жиру, тим швидше жир відтворюється.

Причини, через які люди борються зі своєю вагою

Чому люди сідають на дієту? Якщо запитати про це будь-якої людини, то першою відповіддю буде: «щоб поліпшити здоров'я». В крайньому випадку, «щоб влізти в старий одяг». Але така відповідь не зовсім правдивий. Насправді більшість людей (як жінок, так і чоловіків) мучать себе жорстокими дієтами, відвідують заняття степ-аеробіки або сидять на велотренажерах з однією метою - стати схожими на рекламні картинки в модних журналах.

Насправді більшість людей (як жінок, так і чоловіків) мучать себе жорстокими дієтами, відвідують заняття степ-аеробіки або сидять на велотренажерах з однією метою - стати схожими на рекламні картинки в модних журналах

пора худнути

На жаль, цей результат не тільки недосяжний, але навіть небезпечний. Хоча б тому, що не існує таких понять, як «ідеальна фігура» і «ідеальну вагу". Та й всесвітніх стандартів краси не існує . І не кожній людині проходження «ідеалу» корисно.

Ні, формули для розрахунку ідеальної ваги є. Їх легко знайти на сторінках модних журналів або в мережі. Більш того, таких формул безліч. Від найпростіших (зростання в сантиметрах мінус 100) до складних, які враховують охоплення зап'ястя, вік, товщину складки на талії і безліч інших показників і коефіцієнтів. Ось тільки велика кількість формул і розкид їх показань означає одне - навіть для білих європейців точної формули, яка визначає ідеал, не існує. Не кажучи вже про інших раси. До того ж вага (або співвідношення зросту і ваги) - аж ніяк не ідеальний показник.

Насправді важливіше, чи не має людина надлишку жирової маси. Сьогодні вважається, що з чоловіків кількість жиру в організмі має становити в нормі від 9% до 15%, у жінок, завдяки будові тіла і особливостям фізіології, від 12% до 20%.

Але точно визначити співвідношення між кількістю жиру, вагою м'язів, кісток і зв'язок і так далі у живої людини не так просто. Тому в хід йдуть різноманітні тести, коефіцієнти і формули.

Формули для розрахунку ідеалу

Найпростіша формула (формула Брока), яка використовується для визначення ідеальної ваги, хороша тільки своєю простотою. Насправді, віднімаючи з росту в сантиметрах 100, ми отримаємо приблизний орієнтир, який підходить тільки особам, не молодшим 16 і не старше 65 років (оптимально - близько 40), зростом не вище 165 см. Для інших категорій потрібно вичитати велику цифру (105 для тих, хто вище 165, і 110 для людей вище 175 см) або застосовувати деякий коефіцієнт в залежності від віку. Тобто для жінки або чоловіки зростом 170 см ми отримаємо 65 кг.

Інші формули пропонують враховувати додаткові параметри, але теж не є досконалими. Наприклад, якщо розраховувати за різними формулами (Наглер, Девіна, Міллера, Моххамеда, Моннерота-Думайна і так далі) ідеальна вага для жінки зростом 170 см, то він виявиться в інтервалі від 57,2 кг до 72,5 кг. Погодьтеся, різниця досить велика.

Розрахунок ваги

При цьому необхідно враховувати і психологічний фактор. Дівчата, які прагнуть до «ідеалу», часто вважають, що навіть нижня межа - це занадто багато. А дійсно страждають зайвою вагою часто здається, що навіть верхня межа - це майже анорексія.

Та й зв'язок «ідеальної ваги» зі здоров'ям не така вже пряма. Останні дослідження показали, що якщо порівнювати людей на нижній межі «ідеалу» з тими, хто проходить по верхній межі або навіть має невеликий надлишок, то люди з «перевагою» зазвичай здоровіше.

Як враховувати статура

Сьогодні виділяють три різних типи статури, які потрібно враховувати при спробі обчислити свій ідеальний вагу. Найпростіше визначити свій тип можна за так званим індексом Соловйова, по реберному кутку або за іншими ознаками.

Найпростіше визначити свій тип можна за так званим індексом Соловйова, по реберному кутку або за іншими ознаками

індекс маси

У домашніх умовах перевага віддається індексу Соловйова, або охопленням зап'ястя в самому тонкому місці. Для чоловіків нормальне (нормастенікі) статура - при довжині окружності від 18 до 20 см, для жінок - від 15 до 17 см. Якщо показник вище - складання гіперстенічна (ідеальна вага потрібно збільшити на 10%), якщо менше - астенічний (зменшити на 10 %).

Впливає на розрахунок «ідеального» результату і тренованість людини. Адже м'язи значно щільніше, ніж жирова тканина. І людина може показувати по тестах завищені результати, хоча насправді худнути йому абсолютно не потрібно.

Розрахунок за індексом маси тіла

Значно популярнішим і загальноприйнятим в більшості країн став метод розрахунку ваги за оцінкою ступеня ожиріння. Інакше такий метод називається Індексом Маси тіла (або індекс Кетле). При розрахунку індексу враховуються різні додаткові коефіцієнти (на кшталт індексу Соловйова). Якщо індекс в межах певної норми, то вага вважається нормальним. Якщо виходить за встановлені межі, це може означати ризик супутніх ожирінню або дистрофії захворювань.

Розрахунок ваги в СРСР і США

Таблиця ваги тіла

Що стосується радянської медицини, то в ній визначення ідеальної ваги, як такого, не існувало. Зате були таблиці Єгорова-Левитського. У них було вказано «гранично допустима вага», який залежав від віку і зростання. Перевищення цієї ваги вважалося ожирінням. Наприклад, для жінки середнього віку зростом 170 см цю межу становить 79,8 кг. Для сучасного США також існують подібні таблиці, якими користуються страхові компанії для обліку загального стану здоров'я клієнтів. Це таблиці Metropolitan Life Insuranse Co. У них трохи більше стовпців, але їх значення дивним чином збігаються з таблицями Єгорова-Левитського. Верхня межа ожиріння для СРСР (79,8 кг) для нашої гіпотетичної жінки в США називається « ідеальним вагою «.

І як обчислити цей ідеал?
І чи дійсно існує вага, при якому людина відчуває себе найкраще?