Полезные материалы

Гирі для ваг і їх застосування в промисловості та побуті

  1. Де використовуються гирі?
  2. Класифікація гир
  3. Повірка та калібрування гир

У житті людини велику роль відіграють вимірювання. Вони необхідні для науки і техніки, є засобом обліку матеріальних ресурсів, торгівлі, вдосконалення технологій. Найважливішим компонентом систем вимірювання маси є гирі.

Де використовуються гирі?

У відповідності до системи єдності вимірювання (ГСИ) гирі включені до складу схеми вимірювання маси.

При цьому гирі можуть бути використані для вимірювань на вагах, для калібрування та повірки ваг або менш точних гир. Це визначено в стандарті OILMR 111-1-2009.

Класифікація гир

Сучасні гирі підрозділяються на різні види за такими ознаками:

  • по точності;
  • по формі;
  • за матеріалом;
  • по призначенню.

За точністю гирі підрозділяються на 7 основних класів (Е1-М3).

При цьому маса гирі певного класу не повинна відрізнятися від маси еталона більше, ніж записано для неї в стандарті.

Крім 7 класів точності гир є ще 2 класу - М1-2 і М2-3. До цих двох класів можуть ставитися гирі, які мають невелику точність і призначені для зважування на вагах середньої точності.

Форма гир може бути різна. У стандарті зазначено, що гирі масою менше 1 г виконуються у вигляді плоских багатокутників або фігур з дроту . Гирі в 5-50 кг мають форму циліндра , А гирі класу М - паралелепіпеда . Гирі великої маси можуть мати додаткові елементи кріплення. У стандарті наведені розміри для гир в формі циліндра і паралелепіпеда. Але дозволено застосовувати й інші форми гир. Головне, щоб вони мали просту форму і не мали гострих кутів і западин, де може накопичуватися бруд.

Існують, наприклад, гирі у вигляді циліндрів з гачками, вушками або гирі у вигляді дисків з розрізами.

При виготовленні гир стандарт рекомендує вибирати такі матеріали, поверхня яких при нормальній експлуатації гир не схильна до корозії.

Зокрема, гирі Е1 і Е2 рекомендується робити з нержавійки, гирі класу F (до 50 кг) - з латуні, а мати більшу вагу більшого 50 кг - з нержавіючої сталі.

Гирі класу М масою до 5 кг рекомендується виконувати з латуні, гирі великої маси - з сірого чавуну.

Гирі малої маси (до 1 г) у вигляді пластин виготовляються з матеріалів, щільність яких для різних класів гир вказана в стандарті. На практиці в більшості випадків пластинчасті гирі роблять з алюмінію або нейзильберу. Дротові гирі, як правило, роблять зі спеціальної нержавіючої сталі.

Дротові гирі, як правило, роблять зі спеціальної нержавіючої сталі

Відповідно до стандарту гирі різних класів треба використовувати з вагами відповідного класу. Наприклад, гирі класу Е2 можна використовувати з вагами I класу, гирі F1 - з вагами I або II класів, гирі класу F2 - з вагами високого II класу, гирі М - з вагами III класу.

Гирі по призначенню діляться на еталонні , Калібрувальні або юстувальні .

Еталонні гирі можуть використовуватися як зразки при повірці ваг або гир. Відповідно до стандарту такими гирями можуть бути гирі типу Е1-М1. У процесі перевірки проводиться оцінка відповідності ваг або гир тим вимогам, які є в документах на виріб.

В процесі роботи можуть змінюватися умови експлуатації ваг. Наприклад, змінюється місце їх установки, умови навколишнього середовища. У таких випадках необхідно проводити юстування (калібрування) ваг, яка полягає в регулюванні ціни ділення. Для проведення юстування ваг використовуються юстувальні гирі. В якості таких гир застосовуються гирі класу Е1-М2.

Калібрувальні гирі використовуються при калібрування гир. При цьому така гиря повинна бути більш точна, ніж Калібруемие гиря.

Повірка та калібрування гир

В процесі експлуатації гирі можуть дещо змінити свої властивості по точності. Тому час від часу проводиться калібрування або перевірка гир. Цю роботу виконують спеціальні організації, які мають ліцензію.

Повірка виконується за методикою, яка викладена в стандарті на гирі.

Спочатку оцінюються щільність матеріалу гирі, її магнітні властивості і шорсткість поверхні. Потім в заданих межах зовнішнього середовища на компараторе маси з використанням еталону проводиться багаторазове циклічне вимір маси гирі. При цьому клас еталонної гирі повинен бути вище класу зразка.

Результати вимірювань обробляються статистично. Оцінюють матожіданіє величини маси гирі. З урахуванням впливу інших факторів визначають невизначеність вимірювань. Отримані результати порівнюють з паспортними значенням маси гирі. Якщо різниця отриманого та паспортного значень маси з урахуванням невизначеності не більш допустимої похибки, то така гиря повинна пройти тестування і на неї виписується відповідний сертифікат.

Калібрування гирі призначена для визначення можливості використання цієї гирі для подальшого використання. На відміну від повірки, калібрування - необов'язкова операція. Вона може бути виконана метрологічною службою самого підприємства.

Де використовуються гирі?
Де використовуються гирі?