Полезные материалы

Ожирілі. Чи правда, що росіяни задихаються від зайвої ваги?

За п'ять років в Росії на 45% збільшилася кількість громадян, які страждають ожирінням. Таку сумну статистику недавно привели в Міністерстві охорони здоров'я. У 2011 році з 100 тисяч росіян 856 були з ожирінням, а в 2016-му - вже 1245.

При цьому в МОЗ зазначили, що боротьба з "жирної" епідемією ведеться по всіх фронтах - зокрема, це пропаганда здорового способу життя. І цей захід навіть приносить свої плоди, стверджують у відомстві, - наприклад, в 2016 році 34% росіян систематично займалися спортом.

Проте тривогу забили все і вже давно. Популярність фастфуду, поширеність шкідливих звичок, офісна сидяча робота, проблеми зі здоров'ям привели до того, що майже половина населення планети (це дані Всесвітньої організації охорони здоров'я) страждає ожирінням.

І в останні роки Росію намагаються зарахувати до країн - лідерів за кількістю "ожіревшіх". Чи справді все так погано?

Що таке ожиріння?

Ожиріння - це збільшення маси тіла за рахунок жирової тканини. Простіше кажучи, надлишок жиру в організмі.

Розвиток ожиріння частіше за все пов'язане з порушенням балансу між надходить їжею і витраченої енергією організму. Простіше кажучи, людина їсть набагато більше, ніж рухається. Надлишкові калорії, які організм не витратив, перетворюються в жир, який накопичується в тканинах організму. Зовні це помітно по стрімко зростаючим боків (і не тільки боків).

У 90% випадків до ожиріння призводить регулярне переїдання. В інших 5% випадків зайва вага з'являється через погане обміну речовин. Наприклад, через порушення роботи деяких відділів головного мозку у людини може збитися харчової цикл. Нещасний товстішає, навіть якщо їсть зовсім небагато. Часто ожиріння буває через гормонального збою в організмі, і харчування тут може бути зовсім ні при чому.

- Зрозуміти, яка маса тіла є нормою, нам допомагає показник, який називається індексом маси тіла (ІМТ). Звичайний математичний розрахунок може показати, чи є у вас ожиріння. Для цього візьміть свою вагу (в кг) і розділіть його на зростання в квадраті (в метрах). Наприклад, ІМТ для дівчини зростом 170 см (1,7 м) і вагою 54 кг складе 18,69. Отримане число є вашим ІМТ, - розповіла дієтолог сервісу "Онлайн доктор" Вікторія Гріськова.

Тепер дивимося, в який проміжок потрапляє ІМТ. Якщо він менше 18,5 - то у вас дефіцит маси, тобто ви важите занадто мало. Індекс, який показує нормальну вагу - від 18,5 до 25. А ось все, що вище 25, - це ожиріння. Якщо, наприклад, маса тіла людини 100 кг, то зростання повинен досягати 2 метрів і більше, щоб ІМТ не перевищував норми. Але при цьому важливо пам'ятати, що при ожирінні в організмі занадто багато саме жиру, а не інших речовин.

- Для середньостатистичної людини вага в 100 і більше кілограмів буде сигналізувати про ожиріння, але це не завжди так. У бодібілдингу, який спрямований на збільшення м'язової маси, вага за 100 кг буде абсолютно нормальним - якщо він складається переважно з ваги м'язів, - пояснює Любов Кітченко, фітнес-тренер, фахівець з харчування. - Для точної постановки діагнозу "ожиріння" необхідно відвідати лікаря і зробити біоімпедансний аналіз складу тіла. Він проводиться на спеціальному пристрої і під контролем фахівця, а не на підлогових "розумних" вагах з супермаркету з функцією підрахунку жиру і м'язів за п'ять секунд.

Крім естетичних дефектів (давайте чесно - якщо у людини ожиріння, він майже завжди незадоволений своїм зовнішнім виглядом) надмірна вага може викликати дуже серйозні проблеми зі здоров'ям. Серцева недостатність, онкологія, цироз печінки, зниження лібідо - це лише деякі патології, які можуть з'явитися у пацієнта, який багато років живе з великою надмірною вагою.

Не такі вже ми й жирні

Повних людей в нашій країні, та й у світі, досить багато, це зрозуміло. Але хто може точно сказати - скільки? Якщо звернутися до статистики, то ситуація вимальовується приблизно така - скільки людей / відомств / організацій, стільки й думок.

Наприклад, в 2014 році національний дослідницький центр "Здорове харчування" поставив Росію на четверте місце в світі за рівнем ожиріння. У нашій країні, згідно з дослідженням, 15% чоловіків старше 20 страждають ожирінням. Серед російських жінок ожиріння спостерігається у 28%.

У 2013 році Продовольча і сільськогосподарська організація ООН склала доповідь про світове ожиріння, і Росія навіть не увійшла в першу десятку - у нас 25% "ожіревшіх".

Лідером вже багато років залишається США. Близько до першого місця Мексика, Бразилія, Австралія. У цих країнах більше 30% населення має зайву вагу.

У 2016 році експерти НДУ ВШЕ підрахували , Що в нашій країні 21% громадян страждають ожирінням. Якщо ознайомитися з іншими рейтингами та дослідженнями, головний висновок - цифри всюди різні.

Навіть в Росспоживнагляді погляд на проблему різний. Наприклад, в минулому році головний санітарний лікар Анна Попова розповіла , Що в Росії більше чверті дорослого населення страждає на ожиріння. У тому ж 2017 році Роспотребнадзор опублікував власне дослідження, де говориться, що в Росії приблизно 1,4 млн громадян з діагнозом "ожиріння". У нашій країні живе майже 147 млн ​​осіб, 1,4 млн - це зовсім не чверть населення, навіть дорослого.

Як Лайфу пояснили в прес-службі Росспоживнагляду, різниця в тому, що 1,4 млн - це громадяни, у яких в медичній карті стоїть офіційний діагноз "ожиріння". А чверть дорослого населення - це оцінка Росспоживнагляду. Тобто, напевно, приблизно стільки наших громадян мають зайву вагу. Як без обстеження визначаються "ожирілі", в санітарному відомстві не уточнили.

Виходить, є тільки один об'єктивний показник - кількість громадян з офіційним діагнозом "ожиріння" в медкарті. Їх в нашій країні трохи більше 1%, і варто визнати, що цей факт особливо не шокує.

Небезпека все ж є

Але є речі, які дійсно не радують, - і вони цілком об'єктивні. Наприклад, наші громадяни їдять дуже багато цукру. за даними Мінсільгоспу, середньостатистичний росіянин з'їдає 39 кг цукру на рік. Виходить, в день це більше 100 г цукру - приблизно 21 чайна ложка.

Така солодка статистика вже багато років засмучує лікарів, адже встановлена ​​Міністерством охорони здоров'я норма споживання цукру - на 15 кг в рік менше. В ідеалі потрібно з'їдати не більше 13 ложок в день.

Цією проблемою стурбовані і у Всесвітній організації охорони здоров'я. Там наполягають, щоб найближчим часом всі країни прийшли до показника 25-50 г цукру на одну людину в день (це не більше 12 ложечок). ВООЗ попереджає: значна частина цукру "захована" в продуктах, які зазвичай не вважаються солодощами. Наприклад, в одній столовій ложці кетчупу міститься приблизно 4 г (близько однієї чайної ложки) вільних цукрів. Одна банка підсолоджених газованого напою містить до 40 г (близько 10 чайних ложок) цукру.

Але і за цим показником Росія, на щастя, не рекордсмен. У числі лідерів - США: там один чоловік з'їдає в середньому 59 кг цукру на рік. А, наприклад, середньостатистичний житель Таджикистану - всього 14 кг. Що стосується європейських країн, то там показник в середньому 20 кг на рік на людину.

Солодке життя веде до ожиріння - це цілком доведений факт. І дійсно, проблема актуальна для багатьох, і ніяка статистика не покаже рівень старань, пролитого поту і витрачених грошей заради стрункості і здоров'я.

- Ожиріння - це дуже серйозна проблема, і важливо, щоб пацієнти це розуміли, а не сприймали заклики схуднути як глузування над їх зовнішнім виглядом, - вважає терапевт Анастасія Краснова. - Звичайно, важливо любити себе і своє тіло, але якщо стрілка вагів перебралася за 200 кг, печінка в два рази більше норми, а травлення фактично не працює - про яку красу можна говорити? Важливо стежити за своїм здоров'ям, щоб не пропустити страшні діагнози. Якщо немає можливості ходити на фітнес, то почніть, як мінімум, з скорочення порцій - цілком можливо, що цього буде достатньо, щоб зайву вагу пішов.

Чи справді все так погано?
Що таке ожиріння?
Але хто може точно сказати - скільки?
Звичайно, важливо любити себе і своє тіло, але якщо стрілка вагів перебралася за 200 кг, печінка в два рази більше норми, а травлення фактично не працює - про яку красу можна говорити?