Полезные материалы

Схуднути напевно: як скинули вагу 10 000 чоловік

Чому так багато методик схуднення, а повних людей у всьому світі не меншає? Чому більшість тих, хто домігся зниження ваги, набирає кілограми знову? І взагалі, що з цим робити? Про свій погляд на проблему схуднення розповіла в інтерв'ю «МИР 24» Катя Міріманова - автор методики схуднення, послідовниками якої за 10 років стали понад 3 млн осіб у всьому світі.

Катя - автор понад 30 книг, опублікованих в Росії, Болгарії та Іспанії, по схудненню, психології, кулінарії і догляду за собою, сукупним тиражем понад 5 млн екземплярів. Понад п'ять років веде тренінги по схудненню і самовдосконалення і допомогла схуднути вже понад 10 тисяч осіб.

Катя, ви написали про свою методику книги, але зараз все ж прийшли до проведення онлайн-тренінгів. Чому?

- До тренінгам по темі їжі я прийшла тому, що зрозуміла: дуже багато, читаючи книгу, «бачать в ній фігу». Наприклад, 150 раз написано, що не можна їсти одночасно картоплю і м'ясо, або макарони і м'ясо. А на консультації тебе все одно запитують, чи можна їсти пельмені. І я зрозуміла: особисті зустрічі набагато ефективніше, ніж будь-які книги.

У цьому сенсі себе відмінно зарекомендували онлайн-зустрічі, оскільки на реальні тренінги в тому чи іншому місті записується безліч людей, а потім не приходять: хтось соромиться повноти або дається взнаки брак часу. До того ж, часто у людей із зайвою вагою менше активна життєва позиція. Їм просто лінь зайвий раз вийти з дому.

Для проби ми недавно анонсували живі тренінги в Москві і Пітері, і виявилося, що на очні зустрічі записується незмірно менша кількість людей, ніж на он-лайн тренінги. Той же ефект ми отримали в Києві років зо три тому: на особисті зустрічі прийшли чоловік 20, в той час як в он-лайн групу завжди легко набирається від 100 до 200 чоловік, хоча живі тренінги і коштують дешевше.

- Чому люди, що намагаються схуднути, найчастіше через рік або п'ять виявляють, що внаслідок набрали додаткові кілограми щодо свого початкового стану?

- Як правило, люди підходять до проблеми зниження ваги тільки з одного боку: вони починають корегувати харчування. Тим часом, у що мають зайву вагу завжди є психологічна проблема. Але люди часто це заперечують. Живучи в Іспанії, я спілкувалася з менеджером з піару одного видавництва. Почувши мою фразу про зв'язок зайвої ваги з наявністю життєвих труднощів, вона з жаром стала мене переконувати, що у неї немає ніяких психологічних проблем. А потім ми їхали з нею на поїзді і кілька годин поспіль говорили про різні речі, в тому числі про життя. І виявилося, що з-за взятої іпотеки вона змушена жити в одній квартирі з колишнім хлопцем, з яким вони вже розлучилися. «Ну так, - сказала я тоді, - і ти ще будеш говорити, що у тебе немає ніякої психологічної проблеми ...».

Тобто часто ми настільки звикаємо до свого життя, що просто не усвідомлюємо наявності в ній невирішеної проблеми. Але з мого досвіду, абсолютно благополучна людина не буде в опівночі відкривати холодильник і наїдатися від пуза. У кого-то на тлі стресу відбувається заїдання проблеми, у кого-то неконтрольовані перекушування, у кого-то дуже сильно збільшуються порції, але завжди є психологічна проблема, яка веде до цього.

І навіть коли ви переходите на здорове харчування, то це не допомагає. Багато хто скаржиться, що їдять один салат, і все одно набирають вагу. Моя знайома на тлі розлучення майже нічого не їла, а тільки пила розчинна капучино з пакетиків. Ну, здавалося б, нічого особливого: цукор, вершки і каву. Але вона поправилась на 7 кілограмів! А як тільки розлучилася і заспокоїлася, відразу стала худнути.

Але ви ж не можете вирішити психологічні проблеми всіх людей, що приходять до вас на тренінги!

- Звичайно, вирішити таку трудомістку задачу повністю за три тижні неможливо, але якщо людина хоча б усвідомлює наявність проблеми і необхідність продовжувати роботу в напрямку її вирішення, процес зсувається з мертвої точки. До того ж саме визнання проблеми знімає внутрішнє напруження, і на цьому тлі ви починаєте худнути.

Коли людина усвідомлює свою проблему, то ми працюємо над її вирішенням: є спеціальні психологічні техніки, які я розробила за роки роботи, і з їх допомогою процес схуднення йде куди швидше. Хоча безумовно, цю роботу треба виконати вам, а я можу лише показати шлях, як її виконати.

І, звичайно, якщо людина знаходиться в позиції відмови, то я не можу приставити йому свою голову. І такі люди зазвичай на тренінгах набагато повільніше худнуть, ніж ті, хто розуміє, що є якась психологічна причина надмірної ваги.

Наскільки серйозною є, на вашу думку, влада їжі над людиною?

- Я прирівнюють їжу до алкоголю і наркотиків. Точно також, як наркоман намагається зупинитися і не може, людина із зайвою вагою сто раз сідає на дієту, намагається їсти менше, зривається, і нічого у нього не виходить. Але не їжа панує над людиною, над ним панує проблема.

У людини, який більш-менш задоволений своєю роботою, особистими відносинами, матеріальним становищем, своїм будинком і так далі, - у нього, як правило, не спостерігається проблем із зайвою вагою. Буває, що це пов'язано з якимось серйозним потрясінням в минулому, яка не опрацьовано. І для того, щоб впоратися з ситуацією, треба вирішувати проблему, фактично, змінити свій світогляд. На тренінгах ми працюємо над цим, намагаємося подивитися на ситуацію під іншим кутом.

І все ж, як коригувати харчування? Ви прихильник інтуїтивного харчування?

- Я б назвала свою методику «свідомим харчуванням». Ви повинні чітко розуміти, що і чому ви їсте, і до чого це призведе. Наприклад, я не вимагаю неодмінного здорового харчування, як більшість дієтологів. Я вважаю, що в наш час виключити всі штучно вирощені і перероблені продукти неможливо, і навіть екологічно чисті продукти чисті вельми відносно. Тому я проти шаленого прагнення до натуралізму, яке зараз так в моді. Я за здоровий раціоналізм. Якщо ви дуже хочете з'їсти щось шкідливе - то дозвольте собі це вранці, а в обід і вечерю вже набагато ретельніше вибирайте, що ви будете їсти. Така система більш наближена до життя сучасного реального людини в місті.

Якщо дуже коротко, в чому полягає суть методу «Мінус 60»?

- Ми робимо упор на комплексне вирішення завдання. Жоден із прийомів не дає результату, якщо його застосовувати у відриві від інших. Марно тільки візуалізувати свій ідеальний образ, уявляючи, під поїдання тортика, які ми стрункі і красиві. Тільки за допомогою одних фізичних вправ, без зміни раціону, схуднути теж не можна. Можна збільшити тонус м'язів, підтягнути груди і попу, повернути їм форму, але не схуднути! Так само, якщо ви не будете доглядати за шкірою, яка обвисає в процесі схуднення, то ви не досягнете того ефекту, якого вам хотілося б досягти при схудненні. Також я впевнена, що без вирішення психологічних проблем позбутися від зайвої ваги неможливо.

Таким чином, основна суть методу «Мінус 60» - це комплекс роботи по всіх фронтах, який, наскільки мені відомо, не надає жоден дієтолог, жоден центр. Дуже важливо застосовувати всі разом, і при цьому накладати ці принципи на реальне життя.

Чому саме тренінги дають хороші результати? Що такого там відбувається, що змушує людей змінити свій спосіб життя?

- Одне з основних факторів, чому тренінги працюють - це витрачені на них гроші. Саме гроші не дають учасникам кинути все, не довівши роботу над собою до кінця. З досвіду відомо, що безкоштовні тренінги на працюють. Робимо, наприклад, безкоштовний он-лайн тренінг. Записується на нього три тисячі чоловік, приходить на перше заняття півтори тисячі, а до кінця добуває максимум п'ятсот чоловік. На платний ж приходить двісті, і майже завжди все двісті доводять справу до кінця. Коли людина платить, то в його свідомості це суттєвий стимул, серйозна мотивація: «гроші сплачені, треба ходити». І люди проходять тренінг до кінця, навіть якщо їм ліньки і не хочеться.

І люди проходять тренінг до кінця, навіть якщо їм ліньки і не хочеться

Другий момент - контроль. Учасники кожен день звітують, що і коли вони з'їли, які були фізичні навантаження, як і що пили, і так далі. І коли о 12 годині ночі вони підходять до холодильника, то думка, що вони напишуть це завтра в звіті для Мірімановой, їх зупиняє. До того ж, коли ти звітуєш, ти підсвідомо намагаєшся зробити більше.

Третє - групова робота: коли вони записуються на тренінг, створюється форум, в якому вони спілкуються між собою. Це дає відчуття плеча, наявності поруч людей з подібними проблемами, які теж намагаються їх вирішувати і теж зазнають труднощів. Так легше змінювати себе, і можна поділитися своїми сумнівами і отримати підтримку.

Нарешті, важлива тривалість спостереження. Є інші майданчики, наприклад, група ВКонтакте, де разово можуть перевірити твоє меню. А тут все щільно контролюється протягом трьох тижнів. Причому ми коригуємо меню людини, виходячи з його способу життя і його індивідуальних особливостей, змінюючи образ харчування по ходу. Просто начитавшись рекомендацій в інтернеті і пройшовши разову консультацію, цього ніколи не зробиш. Навіть ті, хто читає відповідні книжки, все одно не беруть масу нюансів, які можна вловити і відкоригувати тільки в процесі досить тривалого і тісного спілкування.

А чому інтернет-тренінги дорожче? Адже для них не потрібно оренда приміщення і інше матеріальне забезпечення, необхідне для очних зустрічей.

- Тому що онлайн-тренінги дозволяють протягом досить тривалого часу відслідковувати кожну людину в групі, контролювати його вагу, його меню, і підбирати йому індивідуальну програму. А живі тренінги цього не дозволяють робити: ти не можеш весь час бути поруч з кожною людиною в групі. Правда, раніше я робила виїзні двотижневі тренінги, але це настільки енергозатратно, що потім доводиться на місяць йти у відпустку. Тому я відмовилася від такої форми роботи.

Наскільки важливий для досягнення результату заборона на певні продукти?

- Я категорично проти заборон. Табу завжди породжує бажання отримати саме те, що заборонене. Тому, розробляючи свою систему, я вирішила, що не хочу ні від чого відмовлятися.

В одній зі своїх книжок я описала таку історію: в минулому, пробуючи різні системи, я захопилася голодуванням. І ось на третій, найважчий день, коли їсти хочеться просто нестерпно, я йшла повз церкву, де малозабезпечених годували безкоштовними обідами. І під впливом запаху простий вареної картоплі, я спочатку стоїчно пройшла повз цієї церкви, а потім приїхала додому, зварила собі каструлю картоплі і з захватом зжерла її всю. І довгий час потім у мене зривало дах саме від запаху вареної картоплі.

Якщо ми собі щось забороняємо, то рано чи пізно зрив завжди буде. Заборона завжди викликає стрес, а стрес обертається ще більшим набором ваги. Тому я проти заборон.

Тому я проти заборон

Поради тим, хто хоче схуднути:

Перше правило: чітко дотримуватися принципів обраної системи харчування. Якщо дотримуватися будь-яку систему харчування досконально, то які не працюють серед них немає. Інша справа, що, коли починаєш розбиратися, то виявляється, що люди дозволяють собі дуже багато відступів: там з'їв малинку, там апельсинки, там цукерку, і весь ефект сходить нанівець.

Друге правило: дуже важливо не пропускати прийоми їжі. Часто вранці нам колись, і ми обмежуємося чашкою кави, тим більше, що і апетиту немає. Потім весь день працюємо, крутимося. І коли приходимо додому ввечері в 8-9 годин, то дико хочемо їсти і змітаємо все на своєму шляху. Єдиний спосіб цього уникнути - не пропускати обід і сніданок. Можна навіть ставити будильник, щоб не забувати поїсти вчасно.

Обов'язково треба снідати, оскільки сніданок, по-перше, оптимізує обмін речовин, а по-друге, те, що ви з'їдаєте за сніданком, краще засвоюється організмом, ніж те, що ви з'їдаєте за обідом і вечерею. До того ж, якщо ви поснідали, то у вас менше ймовірності переїсти в обід.

Третє правило - не відсувати надто сильно черговий прийом їжі. Наприклад, ми їдемо в гості до третьої години і думаємо, що не будемо обідати в два. Але потім запізнюємося на півгодини, а потім чекаємо до чотирьох, а то і до пів на п'яту, коли всі зберуться і сядуть за стіл. І до цього моменту ми вже відчуваємо дикий голод і накидаємося на їжу. Якби ми пообідали в звичний час, то в гостях ми сіли б за стіл ситими, і шансів, що ми зметемо все страви поспіль, було б куди менше.

Дуже важливо застосовувати превентивні заходи і не допускати гострого почуття голоду і, як наслідок, харчового зриву. Ідіть в гості з установкою, що ви йдете заради спілкування, і якщо для цього вам треба поїсти перед виходом, то поїжте і йдіть ситим. В крайньому випадку, ви ближче до шести дозволите собі легку вечерю в гостях.

І ще один важливий принцип - це дотримуватися при виборі алкогольних напоїв тільки сухого вина. Сухе вино при розумних кількостях - келих в день або кілька келихів, якщо ви в гостях, - це єдиний алкоголь, який дозволяє продовжувати знижувати вагу.

Буває, що у людини відбулося в житті щось, що вибило його з колії, і він знову зірвався і набрав вагу. Йому складно повернутися до контролю над собою без поштовху ззовні, без організації. Тому він починає шукати опору, і повертається до тренінгів, знаючи, що це працює. Нічого поганого в цьому немає. Головне - людина не опускає руки, продовжує працювати над собою, а не вирішує, що йому і так добре в своїй вазі за сто. Тому я думаю, що непогано, коли до нас повертаються ті, хто вже побував на тренінгах. Тим більше що ми міняємо програми, а не рухаємося по одному колу весь час.

Тетяна Рубльова

Чому так багато методик схуднення, а повних людей у всьому світі не меншає?
Чому більшість тих, хто домігся зниження ваги, набирає кілограми знову?
І взагалі, що з цим робити?
Чому?
Чому люди, що намагаються схуднути, найчастіше через рік або п'ять виявляють, що внаслідок набрали додаткові кілограми щодо свого початкового стану?
Наскільки серйозною є, на вашу думку, влада їжі над людиною?
І все ж, як коригувати харчування?
Ви прихильник інтуїтивного харчування?
Якщо дуже коротко, в чому полягає суть методу «Мінус 60»?
Чому саме тренінги дають хороші результати?