Полезные материалы

Гормони щитовидної залози їх роль в регуляції обміну речовин

Гормони щитовидної залози ділять на два різних класи, які виконують різні фізіологічні функції. Щитовидною залозою виробляється два гормони трийодтиронін і тироксин, які мають багато спільного між собою, і відрізняються тільки кількістю йодних атомів в молекулі. Крім згаданих гормонів, щитовидна залоза виробляє також кальцитонін, який регулює процеси обміну фосфору і кальцію, а також контролює активність остеобластів і остеокластів.

В процесі своєї діяльності щитовидна залоза бере з крові йод, а крім цього виробляє тиреоглобулін, що містить залишки амінокислоти тирозину в великій кількості. Йод і тирозин об'єднуються в складі тиреоглобуліну, окислювальна конденсація залишків тирозину призводить до утворення гормонів тетрайодтиронина і трийодтироніну. Перший з них також називається тироксином.

Перший з них також називається тироксином

Структурна формула тироксину

Ферменти тканини впливають на тиреоглобулін, після розпаду якого тиреоїднігормони потрапляють в кров. У крові вони утворюють тетрайодтіронін, 2/3 ваги якого становить йод, і проводиться він виключно в щитовидній залозі. Незважаючи на те, що трийодтиронін має менше атомів йоду, але він в 10 разів активніший, ніж тетрайодтіронін. Велика частина трийодтиронина виробляється також щитовидною залозою, а також він утворюється в результаті відщеплення одного атома йоду від тетрайодтиронина. Цей процес відбувається найчастіше в печінці та нирках.

Розвиток і зростання організму, а також зростання і диференціювання тканин відбувається завдяки тиреоїдних гормонів. Вони збільшують також потреба тканин в постачанні киснем. Впливають на кров'яний тиск, силу і частоту биття серця. Їх високий рівень забезпечує психічну активність і енергію, рухову активність, а також прискорення течії розумових асоціацій. Основний обмін речовин і збільшення температури тіла відбувається завдяки тиреоїдних гормонів. Тироксин є головною формою тиреоїдних гормонів, що синтезуються щитовидною залозою.

Сам по собі тироксин не є біологічно активною речовиною, і конвертується в периферичних тканинах в більш активний трийодтиронін.

Майже 4/5 всіх тиреоїдних гормонів надходять в систему кровообігу у вигляді тироксину, і лише 1/5 їх частина - у вигляді трийодтиронина.

Тиреокальцитонін бере активну участь в процесі обміну кальцію і фосфору, який відбувається в організмі. Він також регулює баланс активності остеобластів і остеокластів. Тиреокальцитонін підвищує захоплення фосфату і кальцію остеобластами, тим самим, знижуючи їх змісту в плазмі крові. Крім вищезазначених дій, він гальмує активність і розвиток остеокластів, а також процес резорбції кістки. За своїм хімічним складом тиреокальцитонин - це поліпептидний гормон. Рівень синтезованих щитовидною залозою гормонів регулюється процесом зворотного зв'язку, в якій беруть участь також тиреотропний гормон, що виробляється гіпофізом, і тиреоїдні гормони.

При збільшенні рівня тіротропіна, щитовидна залоза починає виробляти більшу кількість гормонів, які, в свою чергу, пригнічують секрецію і продукцію тіреоторпного гормону, який виробляється гіпофізом.