Полезные материалы

Їжа як джерело енергії



Для підтримки процесів життєдіяльності організм людини потребує енергії. Енергія витрачається при роботі м'язів для переміщення тіла і фізичної праці. Робота серця, функціонування всіх систем організму, процеси розпаду і синтезу речовин, оновлення клітин вимагають енергетичних витрат. Організм отримує цю енергію з їжі.
Їжа, потрапляючи в організм людини, зазнає різні фази обміну. Перша фаза пов'язана з перетворенням харчових речовин в більш прості компоненти. Жири перетворюються в жирні кислоти і гліцерин, складні вуглеводи перетворюються в прості, білки - в амінокислоти. Перша фаза обміну для організму витратна - для таких перетворень витрачається певна кількість енергії. У другій фазі відбувається подальше розщеплення продуктів розпаду харчових речовин і їх окислення до вуглекислого газу і води з виділенням енергії.
Матеріалом для отримання енергії служать жири , вуглеводи і білки . Енергетична цінність продуктів харчування визначається їх складом. При повному розпаді в організмі 1 р жирів виділяється 9 ккал (37,671 Дж), етилового спирту - 7 ккал (29,309 Дж), білків і вуглеводів - 4 ккал (16,747 Дж), органічних кислот - від 2,5 до 3,6 ккал (від 10,467 до 15,0724 Дж). Це основні джерела енергії для організму, інші харчові речовини джерелами енергії не є.
З огляду на раціон харчування людини, основними джерелами енергії для організму є вуглеводи і жири, в меншій мірі білки і органічні кислоти. Енергетична і біологічна цінність продуктів харчування визначається їх хімічним складом. Такі продукти харчування як цукор, інші солодощі, які містять в основному вуглеводи, не містять біологічно корисних речовин і є тільки джерелом енергії, так званих "порожніх калорій". Етиловий спирт також не має біологічної цінності для організму, крім того, в результаті його розпаду в організмі утворюються токсичні речовини.
При надмірному споживанні їжі частина поживних речовин відкладається в організмі у вигляді жирової тканини. Це є причиною збільшення маси тіла та ожиріння. При нестачі їжі спочатку витрачаються запасені в організмі речовини, а після їх вичерпання і білки клітин організму. При цьому маса тіла зменшується. Тривалий недолік харчування призводить до ослаблення захисних властивостей організму і несприятливо позначається на стані здоров'я.
В організмі людини енергія витрачається на основний обмін, необхідний для забезпечення його життєдіяльності в стані спокою, на виконання фізичної та трудової діяльності, а також на процеси споживання і засвоєння їжі. Енергетичні витрати на основний обмін збільшуються при підвищенні температури тіла, в тому числі при хворобах, а також в процесі перетравлення і засвоєння їжі. Вплив їжі на швидкість обмінних процесів організму називають специфічним динамічним впливом. Так, наприклад, вживання білкової їжі збільшує обмінні процеси на 30%, жирової - на 4-14%, вуглеводної - на 4-7%. Властивість організму витрачати багато енергії на специфічна динамічна дія білкової їжі лежить в основі дієтичного лікування ожиріння.

При правильному, раціональному харчуванні повинен підтримуватися баланс між кількістю вступників в організм енергетичних речовин і загальними витратами на забезпечення життєдіяльності організму. Критерієм правильного енергетичного балансу в харчуванні є сталість маси тіла.