Полезные материалы

Товстий і тонкий. Чому першому так важко схуднути, а другого

  1. СХУДНЕННЯ І ОБМІН РЕЧОВИН. ЧИ Є ЗВ'ЯЗОК?
  2. Інсулін, лептин, хто наступний?
  3. СХУДНЕННЯ - ЦЕ НЕ ДІЄТА, А РЕЗУЛЬТАТ СУКУПНОСТІ ДІЙ!
  4. ДВІ ПОЗИЦІЇ - ДВА ШЛЯХИ - ДВА СПОСОБИ схуднення
  5. позиція перша
  6. позиція друга

Ось, чому так ?! Одні товсті, інші худі! Причому, худі і їдять все підряд: і жирне, і солодке, і ввечері, і вночі! І ніяким здоровим способом життя не заморочуються. І зарядку не роблять! І пиво п'ють! І ніяких дієт! І залишаються худими. А товсті чого тільки не роблять, щоб від цієї повноти позбутися. І на дієтах постійно сидять, і після 6 ні-ні, та тренуються до упаду. І при цьому залишаються товстими.

І при цьому залишаються товстими

Питання це вже з розряду риторичних. І задають його швидше емоційно. Такий собі крик душі. Тому що відповідь на нього кожному товстому і так є очевидним. У цих худих все добре з обміном речовин, а у нас все погано. У нас обмін уповільнений, а у них працює, як годинник. Але чи так це насправді? Чи справді причина такої кричущої несправедливості в «зіпсованому» обміні речовин? Або повнота одних і худоба інших обумовлена ​​якимись іншими причинами? Питання не пусті. Від того, наскільки правильну відповідь нам вдасться знайти, залежить, наскільки ефективною буде обрана нами тактика схуднення. Втім, про все по порядку.

СХУДНЕННЯ І ОБМІН РЕЧОВИН. ЧИ Є ЗВ'ЯЗОК?

Отже, чи порушено у повних обмін речовин? Чи правильніше говорити, чи існують якісь порушення обміну речовин, які сприяють наростанню ваги і перешкоджають схудненню?

По крайней мере, одне таке порушення є. Це гіпотиреоз - стан нестачі гормонів щитовидної залози. Ці гормони тироксин і трііодтіронін в нормі підвищують чутливість тканин до адреналіну. А адреналін підтримує м'язовий тонус, стимулює утворення тепла і підтримання нормальної температури тіла і прямо бере участь у розщепленні жирів.

Підписуйтесь на наш рахунок у INSTAGRAM!

Природно, при нестачі тіреодних гормонів всі ці ефекти знижуються. Жирів розщеплюється менше, а накопичується більше. І, як наслідок, серед інших симптомів наростання ваги, і додаткові труднощі при схудненні.

І все зрозуміло. І ясно, як лікувати - призначай той же тироксин і трііодтіронін у вигляді препаратів, буде відновлюватися чутливість до адреналіну і потихеньку буде зменшуватися і надмірна вага.

Але, гіпотиреоз, стан досить рідкісне. Серед причин зайвих кілограмів на нього навряд чи доводиться один відсоток. А решта 99%? Там якась причина?

Так ось, схоже обмін тут ні до чого! По крайней мере, до сих пір всі зусилля вчених знайти якісь порушення обміну, які тягнули б на причину всієї цієї маси випадків, не увінчалися успіхом. Хоча, періодично нам здавалося, що ось-ось щось таке знайдеться.

Інсулін, лептин, хто наступний?

Так, років тридцять-сорок тому було виявлено, що у повних приблизно в півтора - два рази підвищено рівень інсуліну. А гормон інсулін підвищує апетит, стимулює захоплення і накопичення жиру жировими клітинами і перешкоджає його розщеплення.

Здавалося б, ось вона відгадка! Більш високий інсулін і як наслідок надмірне накопичення жиру.

Але тоді чому у повних людей нормальний, а часто навіть і підвищений рівень цукру? Адже при надлишку дії інсуліну рівень цукру знижувався б в першу чергу!

Загалом, коли стали розбиратися, виявилося, що підвищення рівня інсуліну обумовлено зниженням чутливості тканин до дії цього гормону. Воно, це підвищення, має, так би мовити, захисна властивість.

Щоб подолати знижену чутливість, треба підвищувати кількість гормону в крові. При цьому всі ефекти інсуліну виявляються не підвищеними, а навпаки зниженими. Відомо, що у повних людей більш активно течуть процеси розщеплення і окислення жиру, підвищується рівень цукру в крові.

А ось знахідка пізніша. Можна сказати, вже цього століття. Знайомтеся - Лептин (лептос, в перекладі з грецького - стрункий). Цей гормон продукується жировою тканиною і впливає на харчову поведінку. Багато лептину - є не хочу. Мало - хочу.

У мишей з спадковим ожирінням пошкоджений ген, який продукує лептин. Як результат, миші багато їдять і товстіють. Але якщо їм вводити лептин, вони починали втрачати вагу.

Здавалося, в наших руках еліксир стрункості. Залишилося тільки налагодити виробництво лептину в промислових масштабах і ... Але, як виявилося, якщо у деяких порід мишей набір ваги дійсно можна пов'язати з недостатністю лептину, то у людини не можна.

Знову ж, як було встановлено, у повних людей рівень лептину не знижений, навпаки підвищений. Намагалися знайти якісь проблеми з чутливістю до лептину. Мовляв з лептином все добре, а ось з чутливістю до нього погано. Але і тут нічого певного знайти поки не вдається.

Безумовно, пошук «чогось такого» триває і до теперішнього часу. Аж надто спокусливо знайти щось, що відрізняло б обмін у повних від обміну у худих. Адже як тільки буде виявлена ​​якась конкретна «поломка», тут же виявиться спосіб або ліки, за допомогою якого цю поломку можна було б виправити.

Однак все більше знаходиться вчених, які не те що скептично ставляться до самої ідеї поломки ... Вони взагалі вважають, що в основі наростання ваги лежать в общем-то процеси нормальні, так би мовити, процеси, що об'єднуються нами в поняття спосіб життя - харчування, образ рухливості, психоемоційний настрій ...

І тепер уже чутні вигуки худих: А ми що говорили ?! Ці товсті тільки прикидаються малоїжки. Насправді вони ті ще любителі поїсти, та плюс до всього лежебоки! А якщо почати розпитувати, багато хто пригадає по кілька знайомих, які, ну дуже багато їдять! Нам стільки і за тиждень не з'їсти.

Додам, що і багато моїх пацієнти теж схильні вважати себе людьми слабовільним, нездатними протистояти спокусам. Але почнеш з'ясовувати, виявляється, що думки про безвольність виникають у них тоді, коли зголодніє три дні і зриваються. Мовляв, якби вони були вольовими, доголодалісь б до переможного кінця. Запитали б худих, чи багато серед них знайдеться, хто голодував хоча б добу?

СХУДНЕННЯ - ЦЕ НЕ ДІЄТА, А РЕЗУЛЬТАТ СУКУПНОСТІ ДІЙ!

Справа тут не в силі волі, а в результуючому векторі. Наш спосіб життя складається з харчування (більш-менш жирне, більш-менш часте, і чи багато їмо солодкого, і так далі), з образу рухливості (багато або мало рухаємося, навантаження нас швидше тонізують або стомлюють) і з уявлень, настрою, задумів, цілей, способів їх досягнення, емоційного фону, і так далі. Ці компоненти тісно пов'язані між собою, впливають один на одного і видозмінюються в процесі цієї взаємодії.

Наприклад, виспавшись людина менше потребує їжі і ласощах, тому що у нього все добре з настроєм і, отже, йому треба менше їсти, щоб привести свої нерви в порядок. Відповідно, людина, хронічно недосипають може додавати вагу вже тому.

Після інтенсивних тренувань апетит швидше підвищується, а після тонізуючих типу оздоровчої ходьби швидше знижується. Звідси, людина, якій подобається прогулюватися може залишатися струнким, а інший, який з метою схуднути буде періодично «братися за себе» і здійснювати пробіжки, може навіть додавати вагу.

Загалом, всі ці чинники способу життя, химерно переплітаючись і взаємодіючи, дають якийсь результуючий вектор, який або спрямований на підвищення ваги, або на його зниження, або на підтримку.

Тому, на місці худих, я не особливо б радів і собою пишався.

Сучасний спосіб життя, властивий більшості людей, Сприяє накопиченню зайвих кілограмів. Харчування стає все більш жирним (величезне спасибі за це нашій харчовій промисловості), а приводів включати м'язи і рухатися залишається все менше.

ДВІ ПОЗИЦІЇ - ДВА ШЛЯХИ - ДВА СПОСОБИ схуднення

Тепер, коли ми все це знаємо, кожен з нас може визначитися з позицією і на підставі цієї позиції побудувати свою тактику схуднення.

позиція перша

Причиною моїх зайвих кілограмів є «порушений обмін речовин». У чому виражається це порушення, поки незрозуміло, але можна почекати. Згодом це питання проясниться.

Винайдуть ліки. Я його куплю і схудну. Якщо чекати не хочеться, можна спробувати різного роду добавки, які обіцяють відновити обмін речовин. Що і як вони будуть відновлювати, невідомо, але чому б не ризикнути? Можна піддатися на вмовляння і пройти курс «очищення» крові, або печінки, або нирок, або лімфи або всього відразу. Теж незрозуміло, яке це має відношення до обміну речовин і зайвої ваги, але аж надто хочеться схуднути!

Мені ця позиція не подобається насамперед тим, що в серйозних наукових дослідженнях досі не вдається знайти нічого конкретного. І в зв'язку з цим, якщо хто-то приймається рекламувати будь-якої спосіб схуднення, посилаючись при цьому на обмін речовин і якісь секретні відкриття, для мене це звучить трохи більше, ніж спекуляція.

позиція друга

Мені більше подобається інша точка зору: причиною зайвих кілограмів є часом вимушені, але частіше не усвідомлювані відхилення в образі харчування та / або в способі життя, які призводять до переваги процесів накопичення жиру над його розщепленням і витрачанням.

Відповідно до цієї позиції, для схуднення треба поступово підібрати для себе такий спосіб життя, який змінив би напрямок нашого вектора, переорієнтував б обмін речовин з переважного накопичення жиру, на його витрату.

Поспішати не слід. Адже з якихось причин то, як ви харчуєтеся зараз, видається вам зручним. Необхідно, щоб новий ваш образ харчування теж був би для вас зручними з усіх боків вас влаштовував.

Це стосується і інших складових способу життя - тонізуючим рухової активності, гармонізації психо-емоційної сфери.

Іноді для успіху підприємства досить просто зробити менш жирним харчування.

Часто хороший ефект схуднення виникає при поєднанні легкого маложирного харчування з тонізуючими вправами типу оздоровчої ходьби. Тим більше якщо врахувати, що такого роду вправу знижує тривогу, депресивну налаштованість, покращує сон, нормалізує харчову поведінку.

Іноді буває необхідно участь психолога. Особливо в тих випадках, коли у нашого пацієнта знижена самооцінка, не надто ясно з мотивами, є тривога.

Всі ці ситуації роблять їжу ще й необхідної в якості «заспокійливого засобу», такого собі «ліки» від тривоги. Але і в цих випадках, особливо якщо не поспішати і не шарахатися з крайності в крайність, можна отримати цілком собі влаштовує нас ефект.

Позиція, згідно з якою "обмін речовин" ні при чому, подобається мені ще й тим, що наш пацієнт позбувшись зайвих кілограмів набуває ще і досвід, навик нового «нежірогенного» способу життя і дбайливого гармонійного схуднення. Такий результат обіцяє бути стійким. опубліковано econet.ru .

Михайло Гінзбург

Якщо у вас виникли питання, задайте їх тут

PS І пам'ятайте, всього лише змінюючи своє споживання - ми разом змінюємо світ! © econet

ЧИ Є ЗВ'ЯЗОК?
Інсулін, лептин, хто наступний?
Але чи так це насправді?
Чи справді причина такої кричущої несправедливості в «зіпсованому» обміні речовин?
Або повнота одних і худоба інших обумовлена ​​якимись іншими причинами?
ЧИ Є ЗВ'ЯЗОК?
Отже, чи порушено у повних обмін речовин?
Чи правильніше говорити, чи існують якісь порушення обміну речовин, які сприяють наростанню ваги і перешкоджають схудненню?
А решта 99%?
Там якась причина?