1. Росія - Канада - 2: 3 Б. Півфінал ЧС-1996 (Олександр Балабанов)
  2. Росія - Канада - 3: 4. Півфінал ЧС-2005 (Артем Зирянов)
  3. Росія - Канада - 2: 0. Чвертьфінал Олімпіади-2006 (Олексій Бєлов)
  4. Росія - Канада - 5: 4 ОТ. Фінал ЧС-2008 (Кирило Новокщенов)
  5. Росія - Канада - 5: 3. Фінал МЧМ-2011 (Антон Руднєв)
  6. Росія - Канада - 6: 5. Півфінал МЧМ-2012 (Микита Пєтухов)
  7. Росія - Канада - 6: 5 ОТ. Матч за бронзу МЧМ-2013 (Родіон Власов)

Їх було багато, є що згадати.

Росія - Канада - 2: 3 Б. Півфінал ЧС-1996 (Олександр Балабанов)

Півфінал ЧС-1996 (Олександр Балабанов)

З цього матчу історичне протистояння Росії і Канади почалося особисто для мене, тому що той чемпіонат світу був першим хокейним турніром, за яким я стежив.

Коли тобі 8 років, то все досить просто. Є «наші», які, звичайно ж, най-най (х��ба вони можуть бути іншими?) І є «не наші», серед яких головні - канадці. Це розуміння прийшло на диво швидко, після першої ж побаченої гри цих суперників. І в цьому сенсі мені пощастило, що все почалося саме з чемпіонату світу у Відні. Та збірна Росії була однією з кращих наших команд на чемпіонатах світу за все 90-ті роки і з канадцями провела два найцікавіших матчу.

Склад був хороший - Трефілов і Шталенков в воротах, Каспарайтіс, Житник і Твердовський на синій лінії, а попереду «Капітан Росія» Яшин, Березін, Квартальнов, Карпов. До півфіналу команда перемагала всіх підряд, показуючи видовищний і результативний хокей. Ефектно смотревшиеся «кленові» з чудовим Полом Карією на чолі теж були переграні - 6: 4.

Зараз 1990-ті роки в нашому хокеї асоціюються виключно з неясними часом, чварами і рідкісними проблисками надії. Але в 1996-му ніякої багаторічної звички до поразок збірної ще не було. Ні у мене, захопленого другокласника, ні у кого-то еще. Та й як інакше, якщо з моменту останньої перемоги на чемпіонаті світу тоді минуло лише 3 роки (стільки ж, скільки і зараз)? Тому перемоги сприймалися як щось абсолютно природне, наші були кращими і повинні були стати чемпіонами. А потім стався той самий півфінал з Канадою ...

І адже все так добре йшло - впевнений старт, 2: 0 після першого періоду (відзначилися Квартальнов і Брилін). Але потім щось розладналося, і далі забивали лише канадці. Рахунок 2: 2 протримався і в третьому періоді, і в овертаймі (де наші не потрапляли в тому числі і по порожніх воротах). Нарешті, дійшло до буллітів, які здавалися мені тоді вищим ступенем льодової магії. І як було після такого трилера не закохатися в хокей остаточно?

На жаль, любов вийшла сумною. Буллітів пробивалося по 5 штук (зараз цю практику повернули), але Кертіса Джозефа з наших переграти зміг тільки Березін, швидко став моїм улюбленцем. Канадці забили тричі і пройшли далі, але лише для того, щоб програти фінал чехам. А наші в результаті залишилися з «деревом», хоча в матчі за 3-е місце вели у американців 3: 0.

Образливішим чином ми медалей не позбавляє. І відчуття несправедливості від такого результату залишається до сих пір. Та команда заслуговувала більшого і повинна була залишитися в історії нашого хокею одним зі світлих плям 90-х років поряд зі збірними Бикова-Хомутова і «братами» з Нагано. Не вистачило зовсім трохи.

Росія - Канада - 3: 4. Півфінал ЧС-2005 (Артем Зирянов)

Півфінал ЧС-2005 (Артем Зирянов)

Середина травня, дострокова сесія, з чергового іспиту я прибіг в общагу до закінчення першого періоду. Знадобилося кілька хвилин, щоб знайти на старому телевізорі з дротяної антеною головний хокейний канал тих років - ТВЦ. На екрані нарешті висвітилася майданчик, і ... рахунок 0: 3 не на нашу користь. Сумний голос Бориса Майорова віщав про провали російських захисників, а Сергій Ческідов розносив арбітра Хенрікссон, ім'я якого стане таким же ненависним, як Фредрікссон, Крондл і Мументалер.

На 22-й хвилині Ед Жовановскі забив ще один гол - знову в більшості - і по-хорошому треба було припиняти дивитися гру і займатися чимось іншим. Відігратися з 0: 4 проти канадців з Мартіном Бродер, Деном Бойл, Симоном Ганье, Нешем, Торнтоном, Марло .... У нас були Дацюк і Ковальов, витягнув чвертьфінал з фінами з рахунку 0: 2, але за них так міцно вчепилася трійка Кріса Дрейпера, що в ще одне чудо вже не вірилося.

І раптом почалося таке! Молодіжна трійка з Малкіним накрутила темп, і канадці почали задихатися. Кистьовий Сьоміна - і вже 1: 4. Яшин перед перервою знайшов коник Філліпса на п'ятаку - і відіграти потрібно всього дві шайби. Решту часу до фінального свистка наші випалювали лід в зоні Бродера, а головними заводієм були зовсім юні Малкін і Овечкін, яким не було 20 років. Канадці відскочили і вийшли у фінал, програвши третій період за кидками з рахунком 4:16, але за поразку збірної Росії не було образливо. Після довгих років команді дійсно хотілося сказати спасибі, а її нові лідери вселяли надію на те, що наступного разу Канаду ми не відпустимо. Так і вийшло.

Росія - Канада - 2: 0. Чвертьфінал Олімпіади-2006 (Олексій Бєлов)

Чвертьфінал Олімпіади-2006 (Олексій Бєлов)

Цей матч в історичному масштабі кілька недооцінений. На то, звичайно, є причини: був час скандалів, відмовників і взагалі ще не закінчилися 15 років без перемог, та й з Олімпіади в підсумку поїхали без медалей. І все одно це була велика гра.

По-перше, тому що після розпаду СРСР це всього один з п'яти матчів Росія - Канада на турнірах за участю всіх найсильніших. Один з п'яти за майже 25 років. І інші чотири закінчилися для нас так: 3: 5, 1: 3, 3: 7, 3: 5. Тобто випадок рідкісний, і вже тому цінний.

По-друге, тому що це був час надій. Овєчкіну - 20, Малкіну - 19. У нас виросли дві суперзірки масштабу Гретцкі або, припустимо, Харламова. По крайней мере, так ми тоді думали. Тобто життя-то налагоджувалося.

Ту Канаду прийнято недооцінювати, але це саме тому, що вона програла нашим в 1/4. А так - в воротах Бродер, який в наступні два сезони кращим воротарем НХЛ; в захисті Пронгер, який тієї ж навесні дотягнув спритний «Едмонтон» до фіналу Кубка Стенлі, а через рік виграв його з «Анахаймом»; в атаці - вся еліта тих часів, крім 18-річного Кросбі - Сакік, Хитли, Торнтон, Річардс / Лекавальє. Вже всяко покруче того, що було в Квебеку.

І ось цю Канаду наша збірна перегравала весь матч. І за-ко-но-мер-но дотиснула в третьому періоді. По справі. По грі. Її точно не назвеш особливо видовищною, але нерва було стільки - хоч від телевізора заряджайся. Ну, а це по відчуттях в той час було нітрохи не гірше квебекского Ковальчука:

Росія - Канада - 5: 4 ОТ. Фінал ЧС-2008 (Кирило Новокщенов)

Фінал ЧС-2008 (Кирило Новокщенов)

Почнемо з камінг-ауту: я не дивився фінал чемпіонату світу в Квебеку. Тому у мене немає ніяких сумнівів: саме фінал ЧС-2008 року став для мене улюбленим матчем Росія - Канада.

Мабуть, епітет «легендарна» не підходить більше ні до однієї гри збірної Росії. Квебекський фінал вже давно відірвався від реальності і перетворився в світлий міф. Зараз і справді дуже складно повірити, що Джонатан Тейвс колись програвав матчі в формі збірної Канади, а список вилучень в тому фіналі виглядає фантасмагорією: Прошкін, Шарп, Горовиков, Шарп, Гецлаф ... Невже та гра і правда відбулася в реальному житті ?

Міфи любити набагато простіше, на них немає ніяких плям. Ви давно бачили акторів, спортсменів і музикантів, від яких фанатіли в дитинстві? Хто не помер - постаріли, втратили образ, а то й гірше - пішли в політику. Нам залишаються лише міфи - і тому в моєму серці Стівен Сігал все так же ламає руки на кораблі, а Ілля Ковальчук вічно забиває в овертаймі.

Росія - Канада - 5: 3. Фінал МЧМ-2011 (Антон Руднєв)

Фінал МЧМ-2011 (Антон Руднєв)

Це була сама божевільна команда, що я бачив - фартожопая на тому турнірі від першого до останнього гравця. Але при цьому фарт той був чесно заслужений - вони старалися, лізли за партнерів в бійку, на їх палаючих очах можна було їжу розігрівати. Ця команда хотіла перемогти на МЧМ більше за інших. І вона перемогла.

Фінал напевно бачили все - якщо не в прямому ефірі, то в ранковому повторі на «Першому» з коментарями Краба і Розанова.

А багато, як я, впевнений, дивилися і вночі, і в повторі.

Божевільний матч був, божевільна ніч. Після голу Кіцин я своїм криком розбудив все тіла друзів, які не вірили в те, що наші зрівняють і лягли в другому періоді. Після голу Тарасенко я на максимальній гучності закликав депортувати з країни сусідів, якщо вони сміють спати в такий відповідальний момент. Сподіваюся, хоч хто-небудь з них тоді прокинувся і включив телевізор - це було простіше, ніж заткнути мене. У всякому разі, на голі Панаріна в будинку вже не спав ніхто, і бити по батареях було марно - дев'ята година ранку за вікном.

Це був той матч, після якого я став будь-яку гру оглядати до кінця - і неважливо, яка там різниця в рахунку. Матч, після якого я став стежити за кар'єрою всіх хлопців з тієї збірної - на жаль, двох уже немає з нами. Матч, після якого я остаточно визначився з аватаркой для свого блога . Ну і, звичайно, матч, після якого я якось знову по-дитячому повірив в чудеса. По крайней мере, спортивні.

Ну і під взаємоповага теж.

Росія - Канада - 6: 5. Півфінал МЧМ-2012 (Микита Пєтухов)

Півфінал МЧМ-2012 (Микита Пєтухов)

Це було чудово. У підкірці ж сидить - ми можемо нагнути канадців, але тільки в героїчному режимі. Відіграючись з 2: 4 і забиваючи в овертаймі. Програючи 0: 3 після двох періодів і вдавлюючи п'ять в третьому. Ну ви розумієте: коли Кузнєцов, Хохлачев, Нестеров і Кучеров по черзі, з титанічним спокоєм закидали, закидали і закидали цю «Шестеро» в ворота канадців - господарів, якщо що, турніру - шаблон звалився.

Тим, хто не бачив той півфінал, цього не пояснити. Збірна, заточена Брагиним під знищення канадців, знищувала канадців атаками з ходу. І вони летіли спочатку «-1», потім «-2», потім «-3» і так далі. А Кузнєцов, Якупов і Василевський каталися по канадському льоду з такими особами, ніби все так і було заплановано. Ну, 6: 1, подумаєш .

А в тому, що ближче до кінця все зламалося, звалилося і мало не зіпсувалося, я ніколи не бачив нічого поганого. Так, було страшно, так, мій батько тоді заматерілся, спостерігаючи, як наші 19-річні, кращі в світі, пацани, попливли. І я поплив, ще гірше них. Але в підсумку 6: 5 - і добре. Коли виграєш 6: 1 важливість закинутих шайб розмивається. А так - вважається кожна.

Росія - Канада - 6: 5 ОТ. Матч за бронзу МЧМ-2013 (Родіон Власов)

Матч за бронзу МЧМ-2013 (Родіон Власов)

У тому, що тобі 20 років, є як мінімум один солідний мінус - навіть теоретично ти не можеш описати великі заруби Кубка Канади кошлатих років, розповісти, як несподівано збірна СНД «без прапора і гімну» виграла в Альбервілі, або хоча б повідати, як суворо розносили молодіжку після бійки в Пьештяні. Тому розповідати доведеться про відносно недавнє.

Навіть з урахуванням того, що ми звикли до валідольного молодіжки, МЧМ в Уфі вийшов якимось вкрай психованим. Громадськість вовком дивилася на капітана Якупова, який проводив абсолютно бляклий турнір для першого номера драфту. Олександр Семак звинувачував команду у відсутності дисципліни . Її кидало по ходу турніру, і якби не гол Микити Кучерова за півтори хвилини до кінця чвертьфіналу зі Швейцарією і не його ж переможний буліт - голова Михайла Варнакова-старшого злетіла б з плечей майже моментально.

А той матч видався прямо під стать всьому турніру. Канадці в черговий раз привезли на турнір смішну пару воротарів - Пі-Кей Суббан провалив півфінал з США, в ворота став його бекап Біннінгтон і дуже-дуже швидко сів назад на банку, пропустивши три шайби до середини першого періоду. Але хіба ж ми можемо без пригод? Гра перетворилася в догонялки: ми віддаляємося - канадці реалізують більшість - знову виходимо вперед - знову пропускаємо в меншості. Чотири перші голи ми пропустили за п'ять своїх вилучень, і чергову підняту руку судді ти очікував з твариною жахом.

Коли за 10 хвилин до кінця Річі в останній раз зрівняв рахунок, гра набула абсолютно непередаване відчуття ходіння по канату: хитнуло не в ту сторону - ти убитий. Майже кожен кидок по воротах Макарова змушував підстрибнути від напруги, і так тривало майже 20 хвилин гри - поки Валерій Нічушкін не показав в перший раз народу, як він вміє протягувати шайбу через все поле.

До сих пір в голові очі Пі-Кей Суббан, показані після того голи - величезні, сумні і, на тлі чорної шкіри, з ще більш яскравими білками. Бідний хлопець - кар'єра після цього у нього так і не задалася. Але в той день раділи ми, і такого величезного нервового напруження, скинути після перемоги, я для себе ще не пам'ятаю.

фото: http://gettyimages.ru Gettyimages.ru / Getty Images Спорт, Харрі Хоу; REUTERS / Шон Бест, Матьє Беланже; http://www.ria.ru/ РІА Новини / Олена Руско; http://gettyimages.ru Gettyimages.ru / Річард Вулауік; REUTERS / Марк Блінч

?ба вони можуть бути іншими?
Та й як інакше, якщо з моменту останньої перемоги на чемпіонаті світу тоді минуло лише 3 роки (стільки ж, скільки і зараз)?
І як було після такого трилера не закохатися в хокей остаточно?
Невже та гра і правда відбулася в реальному житті ?
Ви давно бачили акторів, спортсменів і музикантів, від яких фанатіли в дитинстві?