Полезные материалы

Спортивний щоденник: як його вести?

Про спортивному щоденнику чув, мабуть, практично кожен, хто займається спортом. Одні вважають щоденник непотрібною тратою часу, інші, навпаки, справно ведуть його. Але, втім, є і ті, хто не знає, як саме потрібно вести спортивний щоденник. Давайте розберемося в кожному рядку.

Для початку визначимо, що представляє собою спортивний щоденник. Це може бути звичайна товстий зошит, або таблиця на комп'ютері. Якщо у вас багатофункціональний годинник відомої марки, такий як Garmin або Polar, то вони надають онлайн-сервіс, куди автоматично завантажуються ваші дані про тренування, після чого ви можете їх аналізувати.

У кожного щоденника є свої плюси і мінуси. Онлайн-версія завжди у вашому смартфоні. Дані записуються самі, без витрат вашого часу і сил. Також дуже зручно вираховувати загальні дані, або статистику за певний період. Єдиний мінус - це інтернет. Він може бути відсутнім або сайт раптом перестане працювати - всяке буває.

Він може бути відсутнім або сайт раптом перестане працювати - всяке буває

Паперовий же варіант самий надійний і практичний. Мабуть, що це найкращий спосіб аналізувати свої досягнення. У процесі фіксування результатів ви подумки програєте вашу тренування в голові ще раз. Ви можете робити нотатки, які будуть зрозумілі вам, схеми та інші вкладиші. Це творчий процес, який буде розвивати вашу здатність аналізувати тренування. Крім того, це ще й самодисципліна, адже вам кожен день доведеться вести записи. Все це допоможе виробити системність і посидючість. Через час у вас накопичиться досвід, і надалі ви можете конструювати ваш тренувальний план, виходячи з минулих тренувань.

Давайте розберемо структуру такого просто паперового щоденника.

Використовуйте зошит формату А4, так ви зможете записати всі подробиці і у вас вистачить місця на все. Розташування листа зручніше брати альбомне.

Перша колонка - дата. Потім запишемо наш пульс вранці і ввечері в спокої. Найкраще вимірювати його перед сном і вранці, коли ви тільки прокинулися. Це дуже важливий показник в щоденнику. За даними пульсу можна відстежувати ваше стан. Якщо середнє значення пульсу раптом підскочила на 5-7 ударів в хвилину, то це може свідчити про перевтому. Тоді ви відразу зможете вжити заходів, щоб уникнути втрати працездатності.

Далі ми зробимо колонку самої нашої тренування. Тут запишемо:

- час, в яке вона виконувалася;

- структура тренування (яка вона була: силова, швидкісна, тривала);

- обсяг і тривалість тренування.

Також можна вказати такі дані, як пульс, темп, різні ефективності, якщо ви ними володієте.

Наступна колонка - ваше самопочуття. Тут можуть бути такі пункти:

- Сон. Записуйте скільки ви спите і з якої години. Сон є важливою складовою спортивних досягнень.

- Ваше загальне самопочуття за день. Який настрій у вас було, ваші особисті відчуття і переживання.

Далі обов'язково опис тренування: як вона пройшла, чи вистачило сил, що виходило, а що ні. Також добре описати відчуття в м'язах.

В останню колонку записуйте все нововведення в вашому тренувальному процесі. Це може бути прийом вітамінів, якихось препаратів для підтримки вашої форми. Це також може бути схема харчування на дистанції і варіанти продуктів, якщо ви готуєтеся до довгій дистанції. Все це треба фіксувати разом зі своїми відчуттями. Надалі вам треба буде просто заглянути на попередні сторінки, щоб згадати, як ту чи іншу дію впливало на результат.

Цих даних буде цілком достатньо для проміжного контролю і аналізу вашого прогресу. В кінці зошита можна зробити колонку з результатами. Фіксуйте ваші рекорди і час на певній дистанції. Також буде корисно записувати свідчення крові. Основний показник - це гемоглобін, його зміст безпосередньо впливає на ваше самопочуття.

Нарешті, рада про те, як додати щоденні записи в звичку. Запишіть на листочку цифри від 1 до 21. Кожен день після виконання записів у щоденнику, закреслюйте цифру на листочку або ставте галочку навпроти числа. Це метод 21 дня. Вчені з'ясували, якщо виконувати одну дію кожен день протягом 21 дня, то ця дія входить в звичку. Далі вже не потрібно докладати зусиль, все почне відбуватися на автоматизмі.

Пишіть, розвивайте в собі спостережливість і прагнете до кращих результатів!

---
Єгор Мишков, інструктор з бігу і вибору екіпіровки, МС Росії по зимовому триборства, засновник онлайн-школи бігових лиж Pro.Ski
Фото: amazonaws.com, hyser.com.ua, beginogi.ru, knowledge.org.ua, justrunlah.com