Полезные материалы

Чому Швейцарія підтримала російські санкції

Женева відмовила ЄС в реекспорті європейських продуктів в нашу країну

Реакція швейцарців на пропозиції ЄС зрозуміла: Швейцарія сама є великим постачальником продуктів харчування на наш ринок, і втрачати його швейцарці не мають наміру.

Причини своєї відмови Женева пояснила досить акуратно, пославшись на внутрішні правила і нормативи. Федеральне бюро по сільському господарству Швейцарії пояснило Євросоюзу, що, відповідно до букви закону, європейцям доведеться проводити сертифікацію своїх товарів на відповідність гігієнічним нормам. У разі транзиту якісно здійснювати контроль буде неможливо - цей процес трудомісткий і витратний. Також Швейцарія повинна переконатися в повній відповідності поставляється через свою територію продовольства іншим стандартам, але зробити це, якщо продукти харчування надходять з інших країнах, не представляється можливим.

Втім, є й інше пояснення нелояльності Женеви до партнерів з Євросоюзу. Наша країна є досить великим ринком збуту швейцарських товарів. У число найбільш популярних продуктів, які Швейцарія поставляє в Росію, входить кава (розчинна) і сир. У минулому році поставки тільки цих продуктів в грошовому вираженні перевищили $ 221 млн. Російське ембарго на молочну продукцію з ЄС відкриває для швейцарців ще більші можливості.

У свою чергу, європейці, для яких обмеження з боку Росії можуть обернутися щорічними збитками в $ 12 млрд, ризикують постраждати набагато сильніше. За словами прес-секретаря російського президента Дмитра Пєскова, уряд нашої країни розробляє додаткові заходи на випадок розширення США і ЄС обмежень проти Росії. Про які заходи може йти мова?

За словами першого заступника голови комітету Держдуми з промисловості Володимира Гутенева, можуть послідувати заборони на тютюнову і виноробну продукцію ЄС і США. Справа в тому, що, приєднавшись до СОТ, Росія залишила за собою право на введення тимчасових обмежень, коли виникає загроза зникнення з ринку національного виробника. Для багатьох європейських компаній ці санкції обернуться катастрофою.

Ще однією обмежувальної мірою, на яку готовий піти наш уряд (і про це говорив прем'єр Дмитро Медведєв), може стати заборона польотів європейських і американських авіакомпаній в Азіатсько-Тихоокеанський регіон над територією Росії. В такому випадку, тільки за три місяці «повітряних» санкцій основні європейські авіаперевізники - Lufthansa, British Airways і Air France - можуть втратити більше 1 млрд євро.

Не виключено, що Росія може обмежити імпорт автомобілів з країн, які ввели санкції проти Росії. Експерти впевнені, що це призведе до переділу ринку. Для багатьох дилерів заборона може обернутися катастрофою.

«Споживачі відчують цей удар в меншій мірі, тому що досить велика кількість іномарок виробляється на нашій території. Я думаю, що ці машини санкції не торкнуться. Що ж стосується запасних частин, то вони ввозилися і, швидше за все, будуть ввозитися. Однак виробники, які не потраплять під санкції, наприклад, з Кореї і Китаю, отримають більш вигідні умови для розвитку бізнесу на нашому ринку », - вважає глава ради директорів групи компаній« Обухів »Дмитро Амелін.

Інша можлива міра - це обмеження імпорту медичних виробів . Від «медичних» санкцій ми постраждали б набагато серйозніше. Справа в тому, що в Росії проводиться лише 20% необхідних серветок, пластирів, хірургічного та найпростішого діагностичного обладнання. Все інше - імпорт.

«Обмеження приведуть до виникнення монополії. Вводячи заборону на ввезення імпорт медичної техніки, великі мультинаціональні компанії, які поставляють сьогодні на ринок великий спектр медичної продукції, можуть відігратися на асортименті, який не потрапив до списку санкцій. На ці товари зростуть ціни. Тим самим, компанії будуть заповнювати збиток, який вони отримали від втрати частини ринку », - прогнозує директор Центру соціальної економіки Давид Мелік-Гусейнов.

Женева відмовила ЄС в реекспорті європейських продуктів в нашу країну   Реакція швейцарців на пропозиції ЄС зрозуміла: Швейцарія сама є великим постачальником продуктів харчування на наш ринок, і втрачати його швейцарці не мають наміру

фото: Михайло Ковальов

Російські гурмани скоро можуть втратити можливість вільно купувати улюблені винні бренди.

ЕКСПЕРТИ «МК»

Яна Трубнікова, аналітик Lionstone: «У першу чергу потрібно відзначити, що розмови про можливі нові санкції з боку Росії - це скоріше попередження для країн Заходу, де зараз активно обговорюється введена заборона на поставки продовольчих товарів. Багато постачальників уже оперативно знайшли рішення для цих питань - можна ввозити свої товари через Казахстан або Білорусь, які входячи в Митний союз і мають спільні кордони з Росією, або через треті країни, які не потрапили під санкції.

Введення додаткових заходів відбудеться тільки за умови посилення санкцій проти Росії, а такий розвиток подій ймовірно тільки при подальшому погіршенні геополітичної ситуації. Також всі розуміють, що ввести, наприклад, заборона на імпорт медичної техніки або препаратів без наявності вітчизняних аналогів просто неприпустимо. А якщо мова йде про реактивах для лабораторій експрес-аналізів, то існування такого бізнесу можна поставити під сумнів, так само як і те, куди діватися їх клієнтам ».

Анна Кокорева, аналітик «Альпарі»: «Заборона на імпорт автомобілів з недружніх країн призведе до зростання цін на іномарки з країн дружніх, зокрема, на китайські та південно-корейські. Подорожчають і залишилися автомобілі в салонах. Якщо санкції торкнуться комплектуючих, то іноземні запчастини різко виростуть в ціні. Автосервіси, що зіткнулися з труднощами, якщо не зможуть знайти альтернативу будуть зазнавати збитків. Можливо заборона підштовхне попит на вітчизняні автомобілі та іномарки зібрані на території Росії. Природно ембарго призведе до падіння продажів на авторинку. В цілому, салони, які були орієнтовані на іномарки з недружніх країн збанкрутують. Що ж стосується заборони на ввезення медичних виробів, то навіть часткова заборона вкрай негативно позначиться на сфері. Ще гірше буде, якщо заборона торкнеться ліків, велика частина яких зроблена в ЄС і США, ще частина в Індії та Ізраїлі. В даний час фармацевтична галузь нашої країни дуже сильно відстає від західної, в результаті заборона призведе до нестачі препаратів і безпосередньо вдарить по споживачеві. Звичайно, ембарго на автомобілі і медичні препарати дуже сильно вдарять по європейській економіці. Можливо заборона на короткий час вплине і ескалація конфлікту припиниться ».

Микола Михайлов, директор департаменту корпоративних фінансів компанії QB Finance: «З моєї точки зору, введення нового раунду санкцій мало ймовірно, оскільки в цьому не зацікавлений ні європейський, ні російський бізнес, і є ознаки появи конструктивного настрою в рішенні ситуації на Україні. Проте, якщо припустити, що вони все-таки будуть введені, найсильніше постраждають автовиробники, які не мають виробництва з досить високим рівнем локалізації в Росії. Наприклад, такі компанії. як Ford і Toyota, меншою мірою постраждають від обмежень на імпорт автомобілів з недружніх країн, оскільки виробляють більшу частину своєї продукції в Росії, і влади напевно будуть впроваджувати санкції таким чином, щоб вони не торкнулися виробників, що працюють на території країни. А ось, наприклад, Mercedes, Infinity, Cadillac і ще цілий ряд преміальних виробників втратять великий і важливий ринок збуту.

Обмеження в медичній сфері - це дуже чутливе питання, який вимагає максимально глибокого опрацювання, оскільки є ряд препаратів і техніки, які не виробляються на території РФ, і в разі їх заборони постраждають хворі люди. Але знову ж таки - уряд навряд чи піде на такі заходи, оскільки це загрожує появою соціальної напруженості. Якщо медичний сектор і буде порушено, то мова, швидше за все, буде йти про конкретний перелік препаратів, які можна безболісно замінити ».

Пройдіть тест "МК": Що ми знаємо про заборонених продуктах?

Про які заходи може йти мова?